Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Dashuria > Thuamė se mė Dashuron.. Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 24 faqe: « E parė ... « 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

Re: Meqe po diskutohet per romanticizmin ne lidhje te gjata.

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Romanticizmi ka shume mundesi te bjere sepse njeriu nuk eshte bere per tu martuar. Martesa eshte nje sajese moderne qe respektohet me shume nga varfanjaket. Sa me i pasur te jesh, aq me shume sfidon martesen dhe nderron partneret (VIPa, aktore, pasanike, etj).

Njeriu ka shume afersi gjenetike me majmunet seksuale (tip Bonobo) sesa me majmunet sedentare. Vete jeta jone tregon qe gjithe fantazirat ekzistojne tek njerezit ne fillim ose pa filluar historite e dashurise. Kush ka lidhje te gjate nuk ka romanticizem me partnerin e vjeter dhe deshira eshte shume e ulet. Eshte vertetuar shkencerisht tek minjte qe e ashtequajtura periudhe refraktare pas orgazmes se mashkullit nuk eshte aspak "refraktare". Po ti vije miut nje femer tjeter ne kafaz eshte shume me i gatshem per seks. Tani hidhni nje sy perreth dhe me thoni nese nuk ngjajme dhe neve ne kete aspekt. Shkurt, natyra na ka bere te kemi disa partnere, sepse nje partner i vetem nuk sjell variacion gjenetik te mjaftueshem per zhvillim. Monogamia eshte gjetje kulturore qe nuk respekton natyren e vertete te njeriut. Madje njeriu eshte aq i trashe ne kete drejtim saqe dhe kur ben dokumentaret mbi kafshet nuk e thote qe mamaja ka bere seks me te birin per te lindur nje bir/vlla. Kjo nuk eshte politikisht e pranueshme sepse nuk shitet dokumentari dhe duhet ti vene pulle te kuqe per kalamajte... Kshu qe romanticizojne dokumentarin.



e kupton kush ket njerin apo jo pash mu

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Maj 2012 22:41
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Re: Meqe po diskutohet per romanticizmin ne lidhje te gjata.

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Romanticizmi ka shume mundesi te bjere sepse njeriu nuk eshte bere per tu martuar. Martesa eshte nje sajese moderne qe respektohet me shume nga varfanjaket. Sa me i pasur te jesh, aq me shume sfidon martesen dhe nderron partneret (VIPa, aktore, pasanike, etj).

Njeriu ka shume afersi gjenetike me majmunet seksuale (tip Bonobo) sesa me majmunet sedentare. Vete jeta jone tregon qe gjithe fantazirat ekzistojne tek njerezit ne fillim ose pa filluar historite e dashurise. Kush ka lidhje te gjate nuk ka romanticizem me partnerin e vjeter dhe deshira eshte shume e ulet. Eshte vertetuar shkencerisht tek minjte qe e ashtequajtura periudhe refraktare pas orgazmes se mashkullit nuk eshte aspak "refraktare". Po ti vije miut nje femer tjeter ne kafaz eshte shume me i gatshem per seks. Tani hidhni nje sy perreth dhe me thoni nese nuk ngjajme dhe neve ne kete aspekt. Shkurt, natyra na ka bere te kemi disa partnere, sepse nje partner i vetem nuk sjell variacion gjenetik te mjaftueshem per zhvillim. Monogamia eshte gjetje kulturore qe nuk respekton natyren e vertete te njeriut. Madje njeriu eshte aq i trashe ne kete drejtim saqe dhe kur ben dokumentaret mbi kafshet nuk e thote qe mamaja ka bere seks me te birin per te lindur nje bir/vlla. Kjo nuk eshte politikisht e pranueshme sepse nuk shitet dokumentari dhe duhet ti vene pulle te kuqe per kalamajte... Kshu qe romanticizojne dokumentarin.


Biologjikisht, ke shume te drejte, por njeriu nuk eshte vetem qenje biologjike. Ai eshte qejne sociale gjithashtu. nese biologjikisht ai evoluon shume ngadale, ne aspektin social ndyshimet jane shume me te shpejta. Keto kane ngjitje dhe zbritje por gjithmone ka ecje perpara.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Maj 2012 01:31
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

perkthe perkthe marie

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Maj 2012 02:14
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana1
Veteran ne forum

Regjistruar: 15/02/2003
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 823

Citim:
Po citoj ato që tha cecilia


Ne fakt me pelqen shume mentaliteti shqiptare. Madje gjithmone e kam pelqyher per arsyen e vetme se i personalizon gjerat. Asnjehere nuk shef me larg se hunda e tij/saj.
Tani shiko ku gjendet diferenca midis teje & meje se une cdo gje qe e kam thene e kam thene ne baze te atyre njerzve qe kam pare. Qe do te thote se kam arritur deri ne ate pike ku jeta nuk eshte ajo qe do te na prezantosh ti e dashur. Jeta te perplas,te hedh,te perdredh,te kthen,te ndryshon,te zbavit,te kalit,te koklavit,te forcon,te sfidon,e te ben ate qe ty sta pret mendja hic. Ja kjo eshte jeta. Por sdo te thote qe patjerer te me kene rene mua te gjitha keto. Do te thote qe kam pare shume me larg se vetja ime,kam ndjer shume me shume fatkeqesite e njerzeve se sa ti qe shifke vetem romantizmin tend te bukur. Mbaje me shendet Ana. Mua me intereson te flas me njerez mendjehapur dhe jo njerez mendjengushte.



Cecile, te kerkoj ndjese nese te kam prekur aty ku te dhemb ( sipas teje te dhemb bota e jashtme). Une nuk kerkova mbeshtetje nga askush ne cfare u shpreha. Thjeshte shpreha se cfare do te thosh' romanticizem per mua, kaq.

Jeta I perplas te gjithe, si drejt se mires, dhe drejt se keqes (perderisa jemi ne jete!)
Ama, nese njeriu perballet me fatkeqesi te tilla, nuk eshte zgjidhje e duhur te burgose veten! Nuk eshte zgjidhje e duhur te mos lumturohesh! Nuk eshte zgjidhje e duhur te " qash" fatin tend! 

Zgjidhja me e mire eshte te mos mposhtesh para asnje veshtiresie qe jeta te sjell, dhe sidomos te buzeqeshesh sa me shume. 

Une vertet qe sa dua veten time nuk dua njeri tjeter ( sot per sot), ama nuk jam aq e pashpirte sa te mos balancoj " te jashtmen, dmth boten qe me rrethon"; me " te brendshmen, dmth veten time", per arsyen kryesore qe te falenderoj veten dhe fatin tim. Nuk jam egoiste, perkundrazi ndiej shume thelle, dhe cdo njeri e di vete jeten e tij ( saj).

Nuk jam as mendjengushte, se po te isha nuk do te te isha pergjigjur fare.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Maj 2012 04:05
Ana1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana1 Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana1 Shto Ana1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

Ana flm per pergjigjen.
Valle e mendon vertet qe une nuk qesh dhe "qaj" veten duke thene c'me gjeti tani qe me ra kjo gje apo ajo tjetra?
Mendon vertet se une s'di te bej demagogji? Mendon vertet se s'di te ndaj teorine nga praktika?
Ti dukesh nje vajze e re me plot endrra ne koke. Dukeh qe ne shkrime (sikurse kemi debatuar bashke edhe ne tema te tjera) qe ke shume teori dhe aspak praktike. Kjo te ben ty te flasesh keshtu. Dhe ke te drejte!
Tani,nqs ti do me kesh lexuar sadopak ketu,shiko dhe gjyko vete se sa serioze & e mbyllur jam.

P.S: lexova shpesh qe keni perdorur fjalen 'romancititet' dhe nga kureshtja hapa fjalorin,ne asnje vend se gjeta pervec fjales,romantizem,romantik. Edhe ne frengjisht nuk perkthehet romancitizem por romantizem. Nga kjo u shtyva. Nejse, ca s'ben vaki!

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Maj 2012 08:02
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

just cant sorry


po lexoja kto cikat me siper e vetem do shtoja kaq qe ne ket bote ska vetem lumturi ,ska njeres pa brenga pa dyshime ne jet pa probleme
ktu desha te dal pak te ana qe tregon qe njeriu e ka ne dor te bej veten te lumtur pak a shume ket tregon em fjalet e saj
dhe une deesha te them ana vertet njeriu e ka ne dor ta bej veten e tij ,saj te lumtur po asgje ne ket bote ska vetem lumturi ndoshta njeriu me rase duke kerku te lumturohet cik me shumne jetmund te humbas aq shume mund te shofe qe jet pa llimbje e ndoshta ktehhet thot qe do mundohet te jem e lumturme cfare kam mundohem te dua kto qe kam ti shijoj kto qe kam e te mbyllet nnga endrrat e jashtme

fundja si tregova me siper njeri ne ketbote sesht pa probleme cdo nejri familje ka te tijat dikush ska pare dikush familje dikush dashuri dikush pun dikush nejren dikush tjetren fundja sle zoti dike rehate duke mendu ose sikur ti mendojme te gjitha kto mund te arrijme te kenaqemi em shume me cfarekemi e ta flm zotin per cfar na ka llen

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Maj 2012 13:44
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Endri
Moderator

Regjistruar: 02/01/2003
Vendbanimi: Today
Mesazhe: 1498

Ah dashuria!! ky rrjet merimange i nderlikuar...

Modifikuar nga Endri datė 21/05/2012 ora 07:48

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Maj 2012 07:40
Endri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Endri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Endri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Endri Shto Endri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Endri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dulcis in Fundo
.. alola?

Regjistruar: 15/03/2010
Vendbanimi:
Mesazhe: 4846

Citim:
Po citoj ato që tha eliz
Po pikerisht pse jeta i ben te gjitha keto,dhe realiteti egersohet,erresohet,shemtohet njeriu kerkon te bukuren.te hijshmen,fisniken ne menyre qe te krijoje nje si ta them barazpeshe te ketyre anonimeve e jeta te vazhdoje te kete kuptim. Peace cec.

Eshte e thjeshte.. ka njerez qe edhe ne mes te dimrit perpiqen te gjejne pakez pranvere. Une psh dhe ca te tjere qe e njohim veten si per "me kembe ne toke" do kundershtonim me force, duke perseritur qe ne fakt eshte dimer e eshte e gabuar te flasesh per pranvere ne nje stine te tille. Nuk ka lidhje. Nuk eshte brenda normave. Eshte papjekuri.
Dhe e kemi me te lehte t'i nenshtrohemi rregullave te egra te dimrit.. meqenese duhet ndjere ftohte, te ndjejme ftohte te gjithe njesoj. E kur duhet te japim shpjegime fshihemi pas fakteve, pas te dhenave.. se ne fakt kur qielli ka re duhet pranuar qe ka re, termometri shenon minus grade, nuk e mohon dot njeri. Kush kapet pas dy rrezesh dielli eshte i papergjegjshem, nuk di c'eshte dimri, nuk ka vuajtur ndonjehere te ftohtin.
Po kush e di pse me pas, kur vjen fundi, me te lumturit jane ata me "te papergjegjshmit". Ec e gjeje kush e ka gabim.

__________________
Ka dy rregulla per te arritur suksesin:
1- Te mos rrefesh kurre gjithcka di.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Maj 2012 09:07
Dulcis in Fundo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dulcis in Fundo Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dulcis in Fundo (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dulcis in Fundo Shto Dulcis in Fundo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dulcis in Fundo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
eliz
Veteran ne forum

Regjistruar: 16/10/2003
Vendbanimi: Toke
Mesazhe: 1679

Me pelqen reflektimi yt Dulcis.Me pelqen qe i ben pyetje vetes.Pergjigjet vijne vetvetiu per sa kohe je e sinqerte me veten.Do te ishte gabim te permendja pergjigjet e mia,pasi secili ka boten e tij,pergjigjet e tij.Asgje nuk eshte bardh e zi,por plot nuanca.

Ana1 eshte shprehur shume bukur aty siper. JETA I PERPLAS TE GJITHE..........

__________________
E vetmja here qe nuk do ia arrish,do te jete perpjekja e fundit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Maj 2012 08:18
eliz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė eliz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me eliz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė eliz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: eliz Shto eliz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto eliz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha eliz
Me pelqen reflektimi yt Dulcis.Me pelqen qe i ben pyetje vetes.Pergjigjet vijne vetvetiu per sa kohe je e sinqerte me veten.Do te ishte gabim te permendja pergjigjet e mia,pasi secili ka boten e tij,pergjigjet e tij.Asgje nuk eshte bardh e zi,por plot nuanca.

Ana1 eshte shprehur shume bukur aty siper. JETA I PERPLAS TE GJITHE..........


Jeta nuk i perplas te gjithe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Maj 2012 15:17
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:43 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 24 faqe: « E parė ... « 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Dashuria > Thuamė se mė Dashuron..

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.