Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Cilit besimi fetar i perkisni?????
Cilit besimi fetar i perkisni?
Ky sondazh ėshtė i mbyllur.
Ortodoksizmit 4 11.11%
Katolicizmit 3 8.33%
Muslimanizmit 20 55.56%
Ateizmit 3 8.33%
Besoj ne zot,por jo ne FE. 6 16.67%
Nje sekti te Krishterimit. 0 0%
Nje sekti te Islamizmit. 0 0%
Gjithsej: 36 votime 100%
  [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]

Gjithsej 7 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

miq të nderuar...unë besoj tek feja pellazge sepse ajo ishte e vetmja e cila përdori emëra të kuptueshëm në shqip?që do të thotë se "sotë kishat edhe manastiret sërbe mbajnë emra shënjtorësh ortodoksë jo shqiptarë...edhe me këtë faktë sërbia i tregon botës kulturën e saj.........pasi studjova dhjetra mbishkrime edhe i gjeta shqipë,vensdosa të dijesohem nga e para për historin edhe duke ecur më thellë gjeta ...jugun e shqipëris të ketë mësuar greqishten fetare ...edhe disa prej tyre të ndihen grekë falë ortodoksis.........................më falni por që nga ai momentë unë i urrej fetë asimiluese në shqipëri ...pasi vrej se ato sollën emra të joshqiptare(kishat e kosoves) si edhe kërkojnë të përhapin gjuhën e tyre ....në një kohë kur në greqi sërbi turqi itali nuk i lejojnë shqipfolsit të mësojnë shqipen..........ndaj feja ime është pellazge shqipemëruese..........................para ca kohe në Tiranë vrejta një çiftë myslimanësh me një fëmijë(si shpirtë)...i cili përshëndeste fëmijët duke ju thënë...selam aleko........................kurse mbrëmë në mbrëmje fëmija imë po loste edhe po gëzohej në......një çiftë grekësh filluan ta përkëdhelnin edhe të luanin me të......më pyetën për emrin edhe unë ju a tregova...më thanë në se do ta pagëzoja.....ju përgjigja jo............ndryshuan ngjyrë edhe më thanë se jamë shumë gabim pasi krishti..........ju thashë të venë të shkërdhehen me krishtin edhe të lindin krishtaqia................e pra shqipëria po asimilohet feërishtë edhe kjo është tragjedi.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 13:31
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha partia mbi te gjitha
miq të nderuar...unë besoj tek feja pellazge sepse ajo ishte e vetmja e cila përdori emëra të kuptueshëm në shqip?që do të thotë se "sotë kishat edhe manastiret sërbe mbajnë emra shënjtorësh ortodoksë jo shqiptarë...edhe me këtë faktë sërbia i tregon botës kulturën e saj.........pasi studjova dhjetra mbishkrime edhe i gjeta shqipë,vensdosa të dijesohem nga e para për historin edhe duke ecur më thellë gjeta ...jugun e shqipëris të ketë mësuar greqishten fetare ...edhe disa prej tyre të ndihen grekë falë ortodoksis.........................më falni por që nga ai momentë unë i urrej fetë asimiluese në shqipëri ...pasi vrej se ato sollën emra të joshqiptare(kishat e kosoves) si edhe kërkojnë të përhapin gjuhën e tyre ....në një kohë kur në greqi sërbi turqi itali nuk i lejojnë shqipfolsit të mësojnë shqipen..........ndaj feja ime është pellazge shqipemëruese..........................para ca kohe në Tiranë vrejta një çiftë myslimanësh me një fëmijë(si shpirtë)...i cili përshëndeste fëmijët duke ju thënë...selam aleko........................kurse mbrëmë në mbrëmje fëmija imë po loste edhe po gëzohej në......një çiftë grekësh filluan ta përkëdhelnin edhe të luanin me të......më pyetën për emrin edhe unë ju a tregova...më thanë në se do ta pagëzoja.....ju përgjigja jo............ndryshuan ngjyrë edhe më thanë se jamë shumë gabim pasi krishti..........ju thashë të venë të shkërdhehen me krishtin edhe të lindin krishtaqia................e pra shqipëria po asimilohet feërishtë edhe kjo është tragjedi.
...Ne fakt ne shqiptaret nuk jemi perfaqsuar aspak nga fete keshtu qe dhe historikisht jemi tolerante me fete e tjera. Ne lidhje me fene tende te re ti mirembaç por un them mos ta quajme fe as doktrine por thjesht origjine kulture prejardhje. Un nuk mundem ti them mames teme mos beso as babit vellait etj ne krisht apo muhamet. Mendoj se rruga ma e mire eshte tu tregojme sa me shume per historine dhe origjinen tone sesa ti ofendojme te tjeret pse besojne diku. Biles un e shoh mjaft pozitive pozicionin shqiptar si nje vend qe do te thithi shume turiste ne te ardhmen jo vetem si nje perle natyrore por dhe nje vendi ku fete zhvilloheshin dhe rrespektonin njera -tjetren.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 13:42
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

NUK I SHAVA ASKUJTË FENË PASI EDHE NË SHTËPIN TIME TË MADHE KA NGA TË GJITHA ANËT..............THJESHTË HODHA MENDIMIN SE FEJA E SHQIPTARIT ËSHTË SHQIPTARIA....PËR MË SHUMË TU PËRGJIGJA TEK TEMA TJETËR QË PATE SHKRUAJTUR....SI EDHE KËTU MË LARTË E KAMË ARSYETUAR DUKE E DHËNË ARSYEN SE PSE..............PËRFUNDIMISHTË SHQIPTARI NUK DUHET TË KËNAQET ME TË TASHMEN ...POR TË SHIKOJ ME LARGËPAMËSI PËR TË ARDHMEN QË TË MOS GJENDET PËRPALLË TË PAPRITURASH?????????????????????????????????????????????.NUK JU MBULOJ ARSYETIMI IMË?

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 13:56
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

PUNTORI:

FETË RESPEKTOJNË NJËRA TJETRËN??????

PSE HIDHEN NË ERË KRYQET NË BUSHAT....ETJE...?Ç SHENJË ËSHTË KJO?SHENJË RESPEKTI?

Ç PO BËHET SOTË NË IRAKË ME FANATIZMIN FETARË.....MOS DUHET TË MARRIM ZJARRË QË TA KUPTOJMË SE FETË NUK KANË PAQE ME NJËRA TJETRËN PËRSA KOHË MBRETËRON FANATIZMI FETARË.PSE ATHINA NUK LEJON XHAMI PËR MYSLIMANËT????????

JU JAP TË DREJTË PËR SHTRIMIN E GABUAR TË SHPREHIS SIME....SIGURISHTË QË NUK FLASIM PËR DOKTORRIN EDHE AS PËR FE TË ORGANIZUAR............THJESHTË I KUJTOJMË NJËRZËVE TË FORUMIT SE :EMRAT SHQIP EDHE TË QËNIT SHQIPTARË QË NGA LASHTËSIA U RUAJTËN BASHKË ME PAGANIZMIN!

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 14:05
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha partia mbi te gjitha
NUK I SHAVA ASKUJTË FENË PASI EDHE NË SHTËPIN TIME TË MADHE KA NGA TË GJITHA ANËT..............THJESHTË HODHA MENDIMIN SE FEJA E SHQIPTARIT ËSHTË SHQIPTARIA....PËR MË SHUMË TU PËRGJIGJA TEK TEMA TJETËR QË PATE SHKRUAJTUR....SI EDHE KËTU MË LARTË E KAMË ARSYETUAR DUKE E DHËNË ARSYEN SE PSE..............PËRFUNDIMISHTË SHQIPTARI NUK DUHET TË KËNAQET ME TË TASHMEN ...POR TË SHIKOJ ME LARGËPAMËSI PËR TË ARDHMEN QË TË MOS GJENDET PËRPALLË TË PAPRITURASH?????????????????????????????????????????????.NUK JU MBULOJ ARSYETIMI IMË?
Pellazget ishin shume tolerante me besimet fetare biles kjo reflektohet dhe sot kurse ti thua...
Citim:
..........ju thashë të venë të shkërdhehen me krishtin edhe të lindin krishtaqia.......

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 15:05
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha partia mbi te gjitha
PUNTORI:

FETË RESPEKTOJNË NJËRA TJETRËN??????

PSE HIDHEN NË ERË KRYQET NË BUSHAT....ETJE...?Ç SHENJË ËSHTË KJO?SHENJË RESPEKTI?

Ç PO BËHET SOTË NË IRAKË ME FANATIZMIN FETARË.....MOS DUHET TË MARRIM ZJARRË QË TA KUPTOJMË SE FETË NUK KANË PAQE ME NJËRA TJETRËN PËRSA KOHË MBRETËRON FANATIZMI FETARË.PSE ATHINA NUK LEJON XHAMI PËR MYSLIMANËT????????

JU JAP TË DREJTË PËR SHTRIMIN E GABUAR TË SHPREHIS SIME....SIGURISHTË QË NUK FLASIM PËR DOKTORRIN EDHE AS PËR FE TË ORGANIZUAR............THJESHTË I KUJTOJMË NJËRZËVE TË FORUMIT SE :EMRAT SHQIP EDHE TË QËNIT SHQIPTARË QË NGA LASHTËSIA U RUAJTËN BASHKË ME PAGANIZMIN!

Ne historikisht kemi kaluar ne harmoni fetare njeri me tjetrin si te krishtere musulmane dhe te pafe.
Persa i perket paganizmit dihet se bie ndesh me monoteizmin. Pellazget nuk jane paraardhes vetem te Ilireve por edhe grekeve(doreve) dhe etruskeve. Pastaj siç e kam theksuar edhe me pare me vjen keq per kete konkurrence midis muslumaneve dhe te krishterve per dominim me ndertimin e kishave dhe xhamive te reja sepse e ardhmja eshte krejt tjeter siç e kam theksuar dhe me pare nuk do te kete njerez qe ti mirmbajne dhe biles nuk do kene nge te shkojne ne kisha e xhamia dhe ditet e bukura do te jene ato festive ku njerzit do kujtohen te festojne dhe do behen festa te medha miku im(keshtu mendoj une)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 15:15
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha puntori
Ne historikisht kemi kaluar ne harmoni fetare njeri me tjetrin si te krishtere musulmane dhe te pafe.
Persa i perket paganizmit dihet se bie ndesh me monoteizmin. Pellazget nuk jane paraardhes vetem te Ilireve por edhe grekeve(doreve) dhe etruskeve. Pastaj siç e kam theksuar edhe me pare me vjen keq per kete konkurrence midis muslumaneve dhe te krishterve per dominim me ndertimin e kishave dhe xhamive te reja sepse e ardhmja eshte krejt tjeter siç e kam theksuar dhe me pare nuk do te kete njerez qe ti mirmbajne dhe biles nuk do kene nge te shkojne ne kisha e xhamia dhe ditet e bukura do te jene ato festive ku njerzit do kujtohen te festojne dhe do behen festa te medha miku im(keshtu mendoj une)



 

i respektuar mendimi ytë!

vetëm se pellazgët flisnin gjuhën shqipe të vërtetuar nga thomopulo 1912 ,ashtu si etruskët........gjuha greke është pjellë dialektesh e viteve 500-400 p e s edhe erdhi në ditët tona falë ruajtjes së saj si gjuha e fesë nga aleksandri që e përhapi...roma dhe bizanti...dorishtja nuk njihet pasi na thuhet se nuk kemi mbishkrime dore të lashta...vetëm nga koha e grekëzimit kemi?

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 15:24
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Pleshtja
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 20/06/2007
Vendbanimi: U.S.A
Mesazhe: 196

“Ndaj feja ime është pellazge shqipemëruese

ju thashë të venë të shkërdhehen me krishtin edhe të lindin krishtaqia..........”



Shqipe me te keqe se kjo ndonjehere s'kisha pare e as degjuar....

__________________
If you plan for nothing - you will surely get there.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 15:26
Pleshtja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Pleshtja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Pleshtja (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Pleshtja't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Pleshtja Shto Pleshtja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Pleshtja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

përkëdhelja e fëmijës edhe vështrimi urrejtës kur ju thashë për mos pagëzim të fëmijës ...më ngriti nervat...........eeee e kamë pikë të dobët djalin ndaj edhe ju përgjigja PAHIJSHMËRISHTË............

ju kamë thënë më lartë se:vetëm puntorë nuk  jeni ju"...pasi të njohësh që pellazgët ishin paqësorë edhe me ligje jobarbare.....këtë gjë shumë pak e dinë në ditët tona....ose më drejtë "shumë pakë duan që ta dinë"

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 15:29
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha Pleshtja
“Ndaj feja ime është pellazge shqipemëruese

ju thashë të venë të shkërdhehen me krishtin edhe të lindin krishtaqia..........”



Shqipe me te keqe se kjo ndonjehere s'kisha pare e as degjuar....



 

kishe ndonjë ankes tjetër?????/

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 15:31
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 14:54 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Cilit besimi fetar i perkisni?????

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.