Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Nje histori Shqiptare apo...?
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Nje histori Shqiptare apo...?

Kohet e fundit ka dale libri i Ben Blushi, "Të jetosh në Ishull"...
Akoma nuk e kam lexuar, por kam degjuar dhe lexuar disa debate ne lidhje me kete liber.
Shume kritike e vleresojne nga ana artistike e disa te tjere e kritikojne nga ana historike...
Kush nga ju e ka lexuar kete liber dhe cfare mendoni ju per kete?

A eshte ky liber nje fakt Historik apo nje fantazi e Blushit?
Mendoni ju sikurse Blushi, qe feja muslimane e ka lene prapa Shqiperine...
Po fikura e Skenderbeut a eshte ashtu sikurse thote blushi ne librin e tij...?

Pres me shume kurjozitet pergjigjet e juaja..

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Maj 2008 11:10
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

po pse paska shkruar dhe per skenderbeun????

per sknderbeun e forumit apo????

na doli dhe nje FAN NOL,APO FRANK BARDH tjeter...

historin e skenderbeut e kam lexuar nga ...fanoli,,
por ta lexoj dhe nga Blushi...kjo eshte hata e madhe:

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Maj 2008 12:25
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Une nuk kisha durim ta lexoja ne computer, ishte shume. Ata qe e kane lexuar te na thone ndonje thashethem, mos t'i mbajne te gjitha per vete ..... .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Maj 2008 12:42
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

une kete liber se kam lexuar,por kam pare 2 emisione qe flisnin mbi kete liber,nje ka qene tek Top Channel dhe nje tek Klani.
diten e djele tek emisioni "Opinion" qe jepet tek Klani,ishte ftuar Fatos Lubonja dhe pyetjet qe ju bene ishin pikerisht per kete liber te Ben Blushit.
analiza qe i beri ai tregonte qe pershkrimet qe ishin ne liber nuk i perputheshin realitetit dhe nder te tjera edhe ndjenja e Shqiptarizmit, per te cilen tha qe ka lindur ne shekullin e 19 dhe ne kohen qe pershkruan libri kishte me shume nje identitet fetar. ai permendi nje leter te Kristoforidhit qe pershkruante ne numra popullsine fetare dhe paraqiste rreth 1.5 milion banore katolik dhe rreth 500 mije muslimane.
deri diku ishte pikerisht ky identitet fetar qe dallonte shqiptarin nga vendet perreth.

per sa i perket pyetjes a i la mbrapa shqiptaret kjo varet se me ke bejme krahasimin duke qene se mes kohes se turqve dhe viteve te sotme,kane kaluar mbi 100 vjet dhe 50 vitet e komunizmit e fshine personalitetin e shqiptarit. duhet te kujtojme qe po ne ishim ato qe shembem te gjitha fabrikat dhe ndertesat kur ra komunizmi duke thene qe do na i ndertoje Amerika,duke harruar qe ato ndertesa u ngriten po me mundin e atyre qe e shemben. prandaj,ti vihet faji nje regjimi qe ka qene 100 vjet me para,me duket disi e tepert. duhet te kujtojme qe ne kohen e Zogut kemi qene nje shtet i forte dhe monedha shqiptare ka qene nder me te vleresuarat ne Europe dhe shqiptaret me pashaporten e tyre mund te shetisnin kudo neper Europe. si do mund ta shpjegonim kete gje? me pak fjale,nuk eshte se qe feja qe e la mbrapa shqiperine,po njerezit qe e perbejne qe e lane mbrapa shqiperine.


ndersa tek emisioni "Top Story" tek Top Channel,Sabri Godo psh mbronte faktin qe konvertimi i popullsise ne musliman nuk kishte ndodhur me dhune,pervec disa rasteve!

per sa i perket figures se Skenderbeut tha qe ai u be mit ne momentin kur popullit i duhej nje simbol dhe ne kete rast u zgjodh Skenderbeu dhe ju veshen edhe detaje per ti dhene lartesine qe nevojitej ne ato momente. por ka shkrime nga autore te tjere qe e paraqesin Skenderbeun ndryshe nga sic na eshte pershkruajtur neper librat tone te historise.

vitet e pushtimit osman,ne historine shqiptare kalohen ne pak faqe,dhe mungojne shume ngjarje! per mendimin tim,historia jone duhet rishkruajtur per ti dhene vendin e duhur cdo personazhi!

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Maj 2008 15:14
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha turll
Une nuk kisha durim ta lexoja ne computer, ishte shume. Ata qe e kane lexuar te na thone ndonje thashethem, mos t'i mbajne te gjitha per vete ..... .
E lexova librin por eshte shume shpejt per te dhene nje mendim timin te sakte per librin.
Me pas ta postoj dhe ty po deshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Maj 2008 19:14
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor

Me pas ta postoj dhe ty po deshe.



Do me na hap pune??

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Maj 2008 02:27
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

C'jemi ne shqiptaret!!!!!!!!

Une e kam ne dore romanin e B Blushit dhe kam lexuar mbi 200 faqet e para.mendoj se shte nje roman i shkruar bukur.Blushi njihet nga te gjithe si gazetar e politikane i afirmuar,por ai e shprehu talentin e tij si njeri i letrave me kete dalje te befasishme te nje vepre letrare plot dinjtet.Fundi fundit nje veper letrare ose ne rastin konkret romani ''Te jetosh ne ishull'' eshte nje krijim artistik ku autorit i lejohet te fantazoje e te luaj me personazhet si i thote mendja atij.Romani i Blushit nuk eshte liber historie,por nje krijim letrar.Blushi nuk ka qellim te denigroj nje pjese te popullsise e nje pjese tjeter ta lavderoj.Ne liber ne menyre artistike tregohet nje pjese e asaj drame qe i ka ndodhur popullit tone ne shekuj.Dikush ja bene kritiken i nisur edhe nga motive politike,dikush edhe per motive fetare,bile dikush mund te jete edhe xheloz.Une nuk jam aq i afte sa te beje kritiken e nje vepre te mirfillte letrare,por niveli im e gjykon ate si nje krijim te bukur artistik qe i kenaq shijet e nje lexuesi.Romani lexohet me endje dhe ja vlen te marresh mundimin dhe ta lexosh.Prandaj lexojeni se nuk do te zhgenjeheni.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Maj 2008 23:24
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Teme e Goditur.

Ka disa dite qe ma pruan librin dhe kur lexova vetem kapitullin e pare, me erdhi per te qeshur, sepse ne ate moment m'u rikujtua vetja, kur nje dite te bukur vere, me treguan per fene myslimane. Dhe une si e tille duhet te ndiqja c'do detyrim te kesaj feje.

Te njejtat pyetje idiote (si p.sh pse te falemi 5 here dhe jo 6, ose pse te mbaj ramazan 1 muaj dhe jo 1 jave) i beja dhe une kur nuk e kisha idene se c'fare ishte feja myslimane.

Blushi ka fantazuar shume ne personazhet e medha shqiptare si Skenderbeu dhe Ali Pashe Tepelena, por kjo s'do te thote qe ai ka degjeneruar keto personazhe. Thjesht ka perdorur imagjinaten dhe ka luajtuar me protagonistet.

Jam dakort dhe me IQvloren qe c'do lexues mund ta interpretoje sipas shijes. Kush nga Politika, kush nga feja, kush nga Historia.

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Maj 2008 00:26
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

C'jemi ne shqiptaret!!!!!!!!

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA
Une e kam ne dore romanin e B Blushit dhe kam lexuar mbi 200 faqet e para.mendoj se shte nje roman i shkruar bukur.Blushi njihet nga te gjithe si gazetar e politikane i afirmuar,por ai e shprehu talentin e tij si njeri i letrave me kete dalje te befasishme te nje vepre letrare plot dinjtet.Fundi fundit nje veper letrare ose ne rastin konkret romani ''Te jetosh ne ishull'' eshte nje krijim artistik ku autorit i lejohet te fantazoje e te luaj me personazhet si i thote mendja atij.Romani i Blushit nuk eshte liber historie,por nje krijim letrar.Blushi nuk ka qellim te denigroj nje pjese te popullsise e nje pjese tjeter ta lavderoj.Ne liber ne menyre artistike tregohet nje pjese e asaj drame qe i ka ndodhur popullit tone ne shekuj.Dikush ja bene kritiken i nisur edhe nga motive politike,dikush edhe per motive fetare,bile dikush mund te jete edhe xheloz.Une nuk jam aq i afte sa te beje kritiken e nje vepre te mirfillte letrare,por niveli im e gjykon ate si nje krijim te bukur artistik qe i kenaq shijet e nje lexuesi.Romani lexohet me endje dhe ja vlen te marresh mundimin dhe ta lexosh.Prandaj lexojeni se nuk do te zhgenjeheni.



Pershendetje IQVLORA.

Deri diku, jam shume dakort me ju. Cdo shkrimtar ka te drejten e tij te fantazimit.
Libri i Ben Blushit mund te jete nje veper e shkruajtur mire artistikisht, por si Shqiptare qe jam, nuk mundem ti ve me rendesi anes artistike se asaj historike... Populli yne eshte shume i varfer persa i perket njohjes se Historise dhe kultures se tij, ky liber mund te sjelle keq kuptime e te jete kontradiktor me historine reale te vendit tone.

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Maj 2008 10:48
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Nga ana letrare e kam mbaruar se lexuari dhe do thoja se teknikisht eshte ok ky liber. Nga ana fetare ka shume per tu diskutuar dhe duhet durim i madh per ta lexuar gje qe tani per tani nuk kam durim ti kthehem per kete arsye, nga ana historike po bej ca refleksione por megjithate kam ca pika qe nuk jam dakort tani per tani.
Kuptohet turqit dhe grekerit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Maj 2008 20:47
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:37 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Nje histori Shqiptare apo...?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.