Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Albanian Rrace Puro?
Gjithsej 35 faqe: « E parė ... « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Shkodra lexoje Piktorin me vemendje se i ka te sakta keto qe thote per gjuhen.
natyrisht qe i jap jo vetem vemendje piktorit por e vleresoj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Qershor 2012 23:20
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Shkodra, ti sprastrojme disa tema, se pastaj kemi vetem sallate ruse. Spanjollet e sotem kane po ashtu gjak arab, gjak mauresh ne dejet e tyre, ne jug me shume e ne veri me pak, flasim vetem per mesjeten, pasi gadishulli iberik ka patur kontakte te shumta dhe ka qene ehe fushe beteje qysh ne kohen e romes midis "gjakut" afrikan dhe atij europian. Po keshtu, me osmanet hyri ne gad. Ballkanik, Arberi po ashtu gjak "i huaj"; -e fus ne thonjza, sepse ky gjak i huaj ka hyre qysh nga Atila (ne mos dhe me pare), ashtu dhe me pas. Une kam kontaktuar me qindra polake e kam pare mijra prej tyre, me gjermane po keshtu, etj, si emigrant qe jam. Akoma dallon sot nder mjaft prej tyre syte e tartarve aziatike. Nje polaku qe ia vura kete ne dukje, i ngeli hatri shume. Pra perzierjet ka qene e do jene pafundesisht dhe nga te gjitha anet. Besoj se deri ketu je i ketij mendimi.
Nese je i qarte, cfare kerkon atehere? Mund ta besh pyetjen me specifike ndoshta, per nje territor te caktuar te kujdo vendi, por jo per gjithe nje popull, i cili permbledh brenda 2-3 mij vjetesh etni te ndryshme qe kane luftuar me njeri-tjetrin dikur. Pra pyetja: a jemi race puro, nuk ka si te qendroje.
Do i thosha piktorit, qe eshte me i qarte per punen e races, se ka disa gabime ne lidhje me "shqipe" -flas shqip (?!), apo kur merret me fonetiken dhe aq me keq kur ngaterron fonetiken e folur (grykoret etj.) me injicialet qe u pergjigjen ketyre toneve ne gjuhe te ndryshme.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2012 19:20
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Shkodra, ti sprastrojme disa tema, se pastaj kemi vetem sallate ruse. Spanjollet e sotem kane po ashtu gjak arab, gjak mauresh ne dejet e tyre, ne jug me shume e ne veri me pak, flasim vetem per mesjeten, pasi gadishulli iberik ka patur kontakte te shumta dhe ka qene ehe fushe beteje qysh ne kohen e romes midis "gjakut" afrikan dhe atij europian. Po keshtu, me osmanet hyri ne gad. Ballkanik, Arberi po ashtu gjak "i huaj"; -e fus ne thonjza, sepse ky gjak i huaj ka hyre qysh nga Atila (ne mos dhe me pare), ashtu dhe me pas. Une kam kontaktuar me qindra polake e kam pare mijra prej tyre, me gjermane po keshtu, etj, si emigrant qe jam. Akoma dallon sot nder mjaft prej tyre syte e tartarve aziatike. Nje polaku qe ia vura kete ne dukje, i ngeli hatri shume. Pra perzierjet ka qene e do jene pafundesisht dhe nga te gjitha anet. Besoj se deri ketu je i ketij mendimi.
Nese je i qarte, cfare kerkon atehere? Mund ta besh pyetjen me specifike ndoshta, per nje territor te caktuar te kujdo vendi, por jo per gjithe nje popull, i cili permbledh brenda 2-3 mij vjetesh etni te ndryshme qe kane luftuar me njeri-tjetrin dikur. Pra pyetja: a jemi race puro, nuk ka si te qendroje.
Do i thosha piktorit, qe eshte me i qarte per punen e races, se ka disa gabime ne lidhje me "shqipe" -flas shqip (?!), apo kur merret me fonetiken dhe aq me keq kur ngaterron fonetiken e folur (grykoret etj.) me injicialet qe u pergjigjen ketyre toneve ne gjuhe te ndryshme.

I kam kerkuar edhe une disa here te flasim ne dashte per nje periudhe te caktuar qofte edhe per nje vend te caktuar.
Ndersa persa i perket verejtjes se fonetikes dhe germave ne fakt u mundova ti pershtatesha diskutimit te tij.
Besoj se nuk kemi nge te merremi me gjithe gramatiken.
Shqipja eshte me besnike se gjuhet e reja neolatine vete latinishtes nga ana gramatikore. Pa perjashtim nuk eshte si rumanishtja. E vetmja e mete e rumanishtes eshte se influenca e fjaleve sllave eshte me e madhe. Ndersa nga fonetika mund te veçojme dukurine e qe fjalet mbarojne tek u dhe jo sikurse latinisht qe nbaronte pothuajse gjithmone me bashtingellore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2012 20:24
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Shkodra, ti sprastrojme disa tema, se pastaj kemi vetem sallate ruse. Spanjollet e sotem kane po ashtu gjak arab, gjak mauresh ne dejet e tyre, ne jug me shume e ne veri me pak, flasim vetem per mesjeten, pasi gadishulli iberik ka patur kontakte te shumta dhe ka qene ehe fushe beteje qysh ne kohen e romes midis "gjakut" afrikan dhe atij europian. Po keshtu, me osmanet hyri ne gad. Ballkanik, Arberi po ashtu gjak "i huaj"; -e fus ne thonjza, sepse ky gjak i huaj ka hyre qysh nga Atila (ne mos dhe me pare), ashtu dhe me pas. Une kam kontaktuar me qindra polake e kam pare mijra prej tyre, me gjermane po keshtu, etj, si emigrant qe jam. Akoma dallon sot nder mjaft prej tyre syte e tartarve aziatike. Nje polaku qe ia vura kete ne dukje, i ngeli hatri shume. Pra perzierjet ka qene e do jene pafundesisht dhe nga te gjitha anet. Besoj se deri ketu je i ketij mendimi.
Nese je i qarte, cfare kerkon atehere? Mund ta besh pyetjen me specifike ndoshta, per nje territor te caktuar te kujdo vendi, por jo per gjithe nje popull, i cili permbledh brenda 2-3 mij vjetesh etni te ndryshme qe kane luftuar me njeri-tjetrin dikur. Pra pyetja: a jemi race puro, nuk ka si te qendroje.
Do i thosha piktorit, qe eshte me i qarte per punen e races, se ka disa gabime ne lidhje me "shqipe" -flas shqip (?!), apo kur merret me fonetiken dhe aq me keq kur ngaterron fonetiken e folur (grykoret etj.) me injicialet qe u pergjigjen ketyre toneve ne gjuhe te ndryshme.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2012 21:59
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Spanjollet e sotem kane po ashtu gjak arab, .


Me kujtove cifuten e Toledos.

Benin jete qemoti jo llafe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2012 22:41
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Citim:
Po citoj ato qļæ½ tha Piktor
I kam kerkuar edhe une disa here te flasim ne dashte per nje periudhe te caktuar qofte edhe per nje vend te caktuar.
Ndersa persa i perket verejtjes se fonetikes dhe germave ne fakt u mundova ti pershtatesha diskutimit te tij.
Besoj se nuk kemi nge te merremi me gjithe gramatiken.
Shqipja eshte me besnike se gjuhet e reja neolatine vete latinishtes nga ana gramatikore. Pa perjashtim nuk eshte si rumanishtja. E vetmja e mete e rumanishtes eshte se influenca e fjaleve sllave eshte me e madhe. Ndersa nga fonetika mund te veļæ½ojme dukurine e qe fjalet mbarojne tek u dhe jo sikurse latinisht qe nbaronte pothuajse gjithmone me bashtingellore.



Ju pershendes te dyve!

Nje dialog i hapur asgje nuk prish pune besoj?Hapja e kesaj teme erdhi si shkak i nje diskutimi mes shqiptarve ketu ku jetojme,sepse shumica kembegulnin se jemi rrace puro ectr...e pse jo mbaj mend deh egsiston akoma ne mentalitetin e shumices se bashkombasve,se jemi keshtu....e thash hajt te shikjoj cfare reagimi po lind ketu?gjithmon pa interes provokimi apo degjenerim situate ketu mes nesh.e ne lidhje me teprimin e tejkalim nga tema deri ne germa e bashktingllore,natyrisht lindi nga nje pergjigje ne tjetren,ku jam i vetdijshem por gjithsesi kur dialogu arrin pershtatje mendoj se dhe po te jet krejt gabim,prape askujt nuk i prishem apo prekem moralin?si thojm ktej ka na shkoder nga nji gem ne tjetrin shkume....dhe tjetra dhe se jemi para ordinatorit,prape nuk jemi ne rectoriat,thjesht forum publik virtual i cili mendoj ska nevoj per tu veshur me uniformen pedagogjike,e te kthejme 90min leksion ne histori apo filologji........ma popullorshe ashtu sic jemi natyral,me stilin apo menyren tone ku pse jo dallohemi ne mangesi ne avancim,ne lidhje qe kane popuj ku ne si kemi jo larg. Tek ne dominon VULGARITETI deri ne mendimin ten personal,imponohesh te jesh ashtu sic kerkon masa e po aarrite te shfaqesh pak anti interes konsiderohesh o i cmendur,ose anti shqiptar....krejt thjesht ne mentalitet i cili verej se vetem hyjme ne faqe sociale,e mundohemi te hiqemi pse jo dhe sikur jam apo je ndoshta historian,a dicka tjeter. sincerisht une pasion kam fiziken,histori dhe gjeografine dhe ketu vetem stevitem duke rifresku vitet e librave ku at kohe i kishim por pa horizont (censure)!e sot ato cfare une kam arrit ti lexoj larg vendit tone,pse jo jam ndeshur ne enigma teper te thella,ku personalisht kam nderruar mendim bindje,perkundrejt pretendimeve qe kemi mbajtur rreth 50vite diktature,e me fatalja 22vite liri ku universitetet tona akoma spo ju futen pergjegjesis,ne lidhje me realen.
Fundi eshte koha e fjales se lire,mendimit tend pse jo opinionit tend ku jam i detyrum ta pranoj ne te dyja nivelet,negativ pozitiv.
Kam mar pjes tek forumi i famshem PESHKU PA UJE,ne te cilin tani thuajse as nuk e hapi faqen me sepse hiqen gjoja si intelektuale,rangu me i larte ne shqiperi e diaspore e kur lexon artikujt preferoj me mire te pij nje shishe wiskey,se sa konsiderosh ato TRURI I KOMBIT.asnjeher nuk arrita te lexoj nje artikull vertet,te lire nga kritika shqiptare,por vetem perforcime dhe rrumbullakosje duke bere kujdesje mos prishje balancash ndaj interesave fantome qe ne mbahemi peng thuajse 1 shekull,nga njerez me dore te zeze.......

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Qershor 2012 23:59
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Meqe ti shkodran e paske Baben Malazes , meso nje kuriozitet

Intelketuali me i shquar komunist i Malit te zi, ne vitet 1940 ,Djilasi , te cilin Stalini e respektonte shume , kur ishte njehere ne Moske, Stalini e pyeti : Po shqiptaret c'a race jane ?

Djilasi i tha : Ata jane raca me e vjeter e Ballkanit, --Jane edhe me te vjeter se greket ....

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Qershor 2012 05:32
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Nw Shqiperi ne fakt gjithe ushtrite e huaja qe luftoin ne teritorin tone , pas luftes
vendosnin t e jetonin te gjithe ne Shqiperi, se ishte vend shume terheqes ,
me male ku te can u8jku edhe sot , me keneta skandaloze te monitoruara me repstesine me te madhe nga mushkonja malarike , me ruge dhish etj ... e plot gjera te tjera atraktive qe te benin te mos te ndahej zemra nga Shqiperia e asaj kohe

-Sidomos arabet e kishin shume qejf kete lloj natyre kenetore ne fusha dhe me te ftohte polar ne male
looooooooooooooooooooooooooooooooooooooool


___Keto studimet tuaja te hapin barkun
Nuk ka nevoje te lexosh asnje liber per te mare vesh racen shqiptare

-----Mjafton ju qe jeni aty ne Shqiperi, nxirni koken nga dritarja dhe kur te shikoni
ate ambjent qe keni aty imagjinoni se para 1000 vjetesh ka qene 1000 here me keq , dhe atehere e kupton qe Asnje kembe ushtari t e huaj nuk ka qendruar ne Shqiperi, se nuk e la mendja te jetonte ne nje vned qe te ofron vetem semundje dhe azgje tjeter

__Ju po ikni tani nga Shqiperia , qe nuk ka as keneta dhe qe ka disa ruge --, e jo ketu e para 1000 vjetesh qe nuk kishte azgje fare ....


Te vije i huaji dhe te qenderoje ne kenetat Malarike te Shqiperise , dhe te mos shkoje ne vendet rotull Shqiperise ku ka qytete bregdetare me tregeti, zejtari, peshkim e lundrim , me ndertesa te bukura etjetj
dhe me toka pjellore ku jetohet shkelqyer ???!!!...........Hajde kape kete lloj llogjike ...

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Qershor 2012 05:49
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha SHKODRA4001


Ju pershendes te dyve!

Nje dialog i hapur asgje nuk prish pune besoj?Hapja e kesaj teme erdhi si shkak i nje diskutimi mes shqiptarve ketu ku jetojme,sepse shumica kembegulnin se jemi rrace puro ectr...e pse jo mbaj mend deh egsiston akoma ne mentalitetin e shumices se bashkombasve,se jemi keshtu....e thash hajt te shikjoj cfare reagimi po lind ketu?gjithmon pa interes provokimi apo degjenerim situate ketu mes nesh.e ne lidhje me teprimin e tejkalim nga tema deri ne germa e bashktingllore,natyrisht lindi nga nje pergjigje ne tjetren,ku jam i vetdijshem por gjithsesi kur dialogu arrin pershtatje mendoj se dhe po te jet krejt gabim,prape askujt nuk i prishem apo prekem moralin?si thojm ktej ka na shkoder nga nji gem ne tjetrin shkume....dhe tjetra dhe se jemi para ordinatorit,prape nuk jemi ne rectoriat,thjesht forum publik virtual i cili mendoj ska nevoj per tu veshur me uniformen pedagogjike,e te kthejme 90min leksion ne histori apo filologji........ma popullorshe ashtu sic jemi natyral,me stilin apo menyren tone ku pse jo dallohemi ne mangesi ne avancim,ne lidhje qe kane popuj ku ne si kemi jo larg. Tek ne dominon VULGARITETI deri ne mendimin ten personal,imponohesh te jesh ashtu sic kerkon masa e po aarrite te shfaqesh pak anti interes konsiderohesh o i cmendur,ose anti shqiptar....krejt thjesht ne mentalitet i cili verej se vetem hyjme ne faqe sociale,e mundohemi te hiqemi pse jo dhe sikur jam apo je ndoshta historian,a dicka tjeter. sincerisht une pasion kam fiziken,histori dhe gjeografine dhe ketu vetem stevitem duke rifresku vitet e librave ku at kohe i kishim por pa horizont (censure)!e sot ato cfare une kam arrit ti lexoj larg vendit tone,pse jo jam ndeshur ne enigma teper te thella,ku personalisht kam nderruar mendim bindje,perkundrejt pretendimeve qe kemi mbajtur rreth 50vite diktature,e me fatalja 22vite liri ku universitetet tona akoma spo ju futen pergjegjesis,ne lidhje me realen.
Fundi eshte koha e fjales se lire,mendimit tend pse jo opinionit tend ku jam i detyrum ta pranoj ne te dyja nivelet,negativ pozitiv.
Kam mar pjes tek forumi i famshem PESHKU PA UJE,ne te cilin tani thuajse as nuk e hapi faqen me sepse hiqen gjoja si intelektuale,rangu me i larte ne shqiperi e diaspore e kur lexon artikujt preferoj me mire te pij nje shishe wiskey,se sa konsiderosh ato TRURI I KOMBIT.asnjeher nuk arrita te lexoj nje artikull vertet,te lire nga kritika shqiptare,por vetem perforcime dhe rrumbullakosje duke bere kujdesje mos prishje balancash ndaj interesave fantome qe ne mbahemi peng thuajse 1 shekull,nga njerez me dore te zeze.......

Mire ke bere. Te kam thene se je edhe i mirepritur ketu ne forum. Personalisht i qendroj larg ekstremizmave dhe i permbahem dialogut dhe bashkbisedimit. Per kete dialog kane nevoje te gjitha shtetet e ballkanit.
Problemi i rraces se paster, eshte tjeter nga ajo qe jemi dhe nga ajo qe pranojme ose proklamojme.
Nje "shqiptar" i lindur ne beograd dhe qe ka lindur si serb pasi te paret e tij i jane bashkuar nje krali te serbis ne nje kohe te caktuar ne nje moment te caktuar sot mund te jete edhe ndonje ultras apo cetnik serb. E keshtu me rradhe.
Po keshtu edhe ndonje serb a boshnjak i lindur ne shqiperi dhe nese kjo shqiperi do ishte nje vend i lulezuar apo i perparuar do e harronte origjinen e tij dhe do proklamonte gjithnje pashaporten shqiptare, ndoshta edhe krenar.
Nje shqiptar i lindur ne shqiperi i edukuar ne shqiperi posa doli ne greqi u be grek e kaluar grekut, nje tjeter qe u rrit ne token shqiptare por me origjine greke don ti shpalle lufte vendit qe e lindi dhe e rriti.
Shembuj ka plot.
Vazhdim te mbare.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Qershor 2012 21:20
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI
Nw Shqiperi ne fakt gjithe ushtrite e huaja qe luftoin ne teritorin tone , pas luftes
vendosnin t e jetonin te gjithe ne Shqiperi, se ishte vend shume terheqes ,
me male ku te can u8jku edhe sot , me keneta skandaloze te monitoruara me repstesine me te madhe nga mushkonja malarike , me ruge dhish etj ... e plot gjera te tjera atraktive qe te benin te mos te ndahej zemra nga Shqiperia e asaj kohe

-Sidomos arabet e kishin shume qejf kete lloj natyre kenetore ne fusha dhe me te ftohte polar ne male
looooooooooooooooooooooooooooooooooooooool


___Keto studimet tuaja te hapin barkun
Nuk ka nevoje te lexosh asnje liber per te mare vesh racen shqiptare

-----Mjafton ju qe jeni aty ne Shqiperi, nxirni koken nga dritarja dhe kur te shikoni
ate ambjent qe keni aty imagjinoni se para 1000 vjetesh ka qene 1000 here me keq , dhe atehere e kupton qe Asnje kembe ushtari t e huaj nuk ka qendruar ne Shqiperi, se nuk e la mendja te jetonte ne nje vned qe te ofron vetem semundje dhe azgje tjeter

__Ju po ikni tani nga Shqiperia , qe nuk ka as keneta dhe qe ka disa ruge --, e jo ketu e para 1000 vjetesh qe nuk kishte azgje fare ....


Te vije i huaji dhe te qenderoje ne kenetat Malarike te Shqiperise , dhe te mos shkoje ne vendet rotull Shqiperise ku ka qytete bregdetare me tregeti, zejtari, peshkim e lundrim , me ndertesa te bukura etjetj
dhe me toka pjellore ku jetohet shkelqyer ???!!!...........Hajde kape kete lloj llogjike ...

Ty te ka mbetur mendja kenete.
Sa per info keneta e maliqit eshte e mevoneshme sepse aty dikur jetonte nje qytetari e tere.
Nje nder konventat mbare boterore ne kohen e greqise se lashte ka qene mos ndryshimi i rrjedhes natyrale te ujrave pra lumejve, perrejve etj.
Asokohe kishin tjeter stil jetese dhe nuk sigurohej nga komunikacioni i sotem. njerzit ishin me te paket ne numer.
As qe diskutohet se ka pasur edhe ndonje epidemi apo zi buke por kjo rendonte me shume ne qytete e medha dhe ne europe me shume dhe pak ose aspak tek ne.
Apollonia, Butrinti u braktisen pasi i rrenuan dhe plaçkiten pushtuesit dhe kjo pasoi me feudalizmin ku ndryshoi stili i jeteses.
Shqiperia e sotme ishte shume e lakmueshme deri ne mesjete. pasi pozicioni i favorshem ne adriatikun e lakmueshem e bente edhe me terheqese. Pas zbulimit te rrugeve te reja me Vespuçin e Kolombin ra rendesia e adriatikut. Europa u perqendrua tek tokat e reja dhe e harroi ballkanin.
Po te duash te bej edhe harten e bujqesise dhe blegtorise ne shekuj. Malet u bene streha natyrore e atyre vendalinjeve.

Modifikuar nga Piktor datė 14/06/2012 ora 22:07

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Qershor 2012 21:32
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 14:55 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 35 faqe: « E parė ... « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Albanian Rrace Puro?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.