Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Albanian Rrace Puro?
Gjithsej 35 faqe: « E parė ... « 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Ketu nuk behet fjale jane apo nuk jane te lashte shqiptaret, dhe nuk ka lidhje as me nacionalizem as me gje ------------Se edhe po t e mos jemi te lashte nuk ndodh azgje --Dhe ne keto kohe moderne nuk ka rendesi fare raca


Porse problemi eshte se ketu ne shohim gjera teper interesante

Se ja fjale nga nje gjuhe qe ka 3000 vjet qe ka vdekur , perdoren akoma sot ne malesine e Veriut shqiptar dhe ne fjalorin shqiptar te perditeshem

Tani ky eshte nje fakt i jashtezakonshem , dhe nuk mund te anashkalohet
, dhe natyrisht i ve edhe nje frenim te forte yryshit te fqinjeve qe thone se Shqiptaret kane ardhur nga Azia ne kohe te Turqise

Pastaj eshte dicka e jashtezakonshme te gjesh fjale shqipe ne gjuhen Homerike, Hitite etj

Dhe ne ketu mbi bazen e ketyre qe kemi lexuar kemi te drejte te diskutojme , dhe natyrisht edhe ju qe keni lexuar me pake se ky imi , keni te drejte te kudnershtoni, Eshte normale kundershtimi

Por te pakten kur kundershtoni kundershtoni me argumenta , qe te kemi tamam debat njerezor ...


Sa per ate te Egjyptit mos ja fut kot o Shelg , po vire njeciek ne pune ate trurin tend Cobanesk

Egjypti nuk eshte pushtuar asnjehere nga fqinjet e tij , se ka qene gjithmone i fuqishem dhe nuk mund te asimilohej edhe kur humbiste ne luftera se kane qene popullsi shume e madhe gjithmone

Kultura e Egjyptit ka humbur nje pjese te saj sepse u dogj bibloteka e Aleksandrise ,
por vazhdimesia e populsise atje ka qe e njejta gjithmone --Biles Egjypti gjithmone ka qene shtet qe sundonte te tjeret , jo e kunderta

Ne ate zone aty, te vajtur jane vetem cifutet --Natyrisht kane vajtur edhe popullsi te ndryshme tek tuk , por jo ne ate mase qe te kene ndryshuar etnicitetin e egjyptianeve

Aq me teper qe per Egjyptin flet edhe Bibla tek testamenti i vjeter


Po sjell nje shembull ne lidhje me racat -------Ketu para nja 5 vjetesh ka dale nje liber mbi racat dhe ai liber i vendoste Irlandezet ne familjen e racave Arabe

New York times e kritikoi librin, si liber racist --por cudia eshte se Irlandezet jane nje popullsi me lekure shume te bardhe dhe vijne pakez si koke-kuq

Mirpo eshte nje teori , ne fakt nuk eshte teori, prose thuhej me pare se siaps mitologjise Irlandezet jane e njejta race me cifutet

Kur ja qe mitologjia paska pasur te drejte , se shkenca i nxori genet e tyre ne familjen e popullsive semite, pavaresisht se ata jane popullsi e bardhe ne lekure

Pra ketu del edhe nje konkluzion tjeter qe njeriu eshte bir i natyres dhe pikerisht i Mikro-klimes se tij aty ku jeton


Ose psh , kur erdhi Noli ne Shqiperi para 1924 , dhe mori pjese ne zgjedhje ---I humbi zgjedhjet
Atehere Noli i shau shqiiptaret duke thene : ...600 mije verdhacuke nuk me dhane voten mua

Se shqipot atehere ishin te gjithe te semure me TBC e malarje --sidomos popullsia q ejetonte ne zonen e ulet bregdetare

Mirpo ata verdhacuket nuk vdisnin nga malarja , kishin fituar imunitet, ndersa faqekuqet qe vinin nga malsia sa binin ne kontakt me mushkonjat malarike vdisnin

Ndaj edhe populli atehere nxori thenien : ..Faqe verdhi e ha faqe kuqin


.....Kur greku i ndoqi kolonjaret ne 1918-1919 me duket , ata erdhen t e gjithe dhe u vendosen ne kodrat e Vlores
Aty gjyshes sime i vdiq nje djale --Djali i pare , me emrin Bardhyl_-Vdiq nga malarja
Gjyshja thoshte ishte femije i bukur dhe i shendeteshem , por u semur sa erdhem ne Vlore dhe vdiq --Atehere ikem ne Berat , tha, se klima e Vlores ishte semundje e gjalle
--Berati kishte klime te shendeteshme se kishte lumin
Vlora ka qene vedn per internim , me kenta malarje mushkonja --Te gjithe ishin te semure , thoshte gjyshja ime --Mos shiko tani qe eshte keshtu , se keshtu e beri ..ENVERI

Nuk i thoshin kot :Mirse erdhe Enver djali---Ndersa gjyshja ime thoshte shpesh :...i veshi Enveri, me roba oficeri..

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Korrik 2012 23:47
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI
Ketu nuk behet fjale jane apo nuk jane te lashte shqiptaret, dhe nuk ka lidhje as me nacionalizem as me gje ------------Se edhe po t e mos jemi te lashte nuk ndodh azgje --Dhe ne keto kohe moderne nuk ka rendesi fare raca.

Me ne fund arrite ne perfundimin e duhur.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Korrik 2012 18:43
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI
Po qysh qenka kjo pune--Nqs shqipja ka fjale t e njejta me greqishten e lashte dmth qe shqipja eshte nje nga gjuhet me te lashta ne rajon


Spese greqishtja e lashte nuk perdoret qe ketu e 3 mije vjet me pare--Asaj greqishte ja zuri vendin Greqishtja klasike , greqishtja e bizantit dhe me vone kjo qe flitet tan,i Dhimotika , qe eshte nje perzjerje e shqipes me fjale greke nga Bizanti


Por problemi i ngjashmerise se shqipes me greqishten homerike qendron ne faktin se eshte e ngjashme Shqipja e veriut me greqishten homerike --dhe kjo tregon tamam lashtesine e pafund te Shqipes

Sepse gjuha e veriut eshte gjuha origjinale e shqipes

Biles ne Krete , kur behen festime folklorike , perdoret edhe ciftelia , dhe sipas enciklopedise amerikane Dorianet jane zhvendosur nga Ksova per ne Greqi dhe kane perfunduar ne Krete

Atje sic duket per shkak t e izolimit si ishull ka mbijetuar ciftelia e tyre ..


Nga ana tjeter kjo ngjashmeri tregon edhe dicka tjeter --Nisur nga enciklopedia amerikane te gjitha popullsite qe banonin Greqine e lashte ishin te vajtura atje nga Shqiperia e veriut - dhe ato popullsi ne fillim thueht qe nuk flisnin greqisht , por nje gjuhe "Barbare "pastaj me vone mesuan greqisht ---


Pastaj ka edhe nje mosperputhje kryesore kur thote Herodoti se Pellazget nuk flisnin greqisht, ndersa helenet flisnin greqisht q e ne fillim --Mirpo ai thote se Helenet ishin nje popullsi degezim nga Pellazget

Atehere si ka mundesi qe helenet kane folur greqisht qe ne fillim, kur ata ishin nje dege e familjes pellazge?

Pra sic duket ato kane qene te gjitha popullsi shqip folese , nisur nga ngjashmeria e gjuhes homerike me shqipen e veriut , dhe me vone kane zhvilluar kete gjuhen greke, ndoshta edhe ne kontakt me tregetaret qe vinin nga Magrebi ne Greqi , sic ishin Danajte, Kadmejte etj


Nje gje eshte qe ne deshifrimin e shkrimeve Hitite , hititet Greqine e njifnin me Emrin :Akaviaja --pra emri i Akejve q e jetonin ne Mikene , por jo emrin Helen , apo Greeke

Ato shkrimet hitite flasin per tregetine qe benin hititet me Greqine, dhe flasin edhe per luften e Trojes qe po pergatitej , sepse shkrimet jane te vitit 1200 e ca para krishtit --atehere kur do fillonte lufta e Trojes


Pra , ketu del nje dicka interesante --Nqs dikush e ka Iliaden ne origjinal , dhe nqs ne Iliade , ka ndonje vend qe Homeri i quan greket Helene apo edhe Greke , , atehere Homeri genjen


Sepse shkrimet hitite qe jane me qindra pllaka balte ne shkrimin kujneform, kur flitet per Greqine , asnjehere nuk permendet emri Greke apo helene , por vecse Akaviaja


Pra ne ate kohe , nuk perdorej emri Helene. Aehere ky emer eshte vendosur me vone , nga greket .....

Por cudia eshte qe pse greket nuk e quajten veten Akej, te cilet bene luften e Trojes , ,
dhe ishin tribuja me e fameshme e Historise por e quajten veten , helene , qe ishte nje fis i vogel dhe i humbur i pellazgjise , diku ne Shqiperine e sotme ????

__Ketu sipas meje qendron misteri i Grekeve ne lidhje me emrin e tyre ?

Pra siç po shpjegoja dje per helenizmin paskam harruar te shtoj se Helenizmi daton me vone se jeta e Homerit dhe Homeri nuk ishte profet qe te tregonte se çfare do ndodhte te pakten 3 shekuj me pas por mund te jene edhe me shume pasi thuhet se Homeri ta kete shkruajtur aty nga 850 p.K. ndersa lufta e trojes tregohet se ka ndodhur shume shekuj me perpara. Pra Homerit mund ti referohemi per Greqine arkaike.
Aty ku ben pyetjen se eshte vene me vone nga greket emri helene po ti kishe analizuar me mire gjerat do kishe arritur vete ne konkluzion pa pasur nevoje te mbushesh nje çarçaf (shelgu e di se nga vjen çarçafi dhe pse?).
Kjo analize i dedikohet races puro dhe une nuk mund te them se egziston raca puro. Pastaj nuk me ka interesuar kurre kjo teoria e racave. Di se shqiptaret jane kaq te larmishem sa te gjithe popujt e tjere europiane dhe ne europe jane me pakice popuj me grup te njejte gjaku. Por ne mesdhe nuk egziston raca puro. Edhe harta e gjakut e konfirmon mese miri kete qe po them une.
Kjo tema me duket e ezuaruar dhe mendoj te kalojme ne ndonje teme tjeter tek historia mbi lashtesine e shqiptareve.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Korrik 2012 19:04
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Keshtu sic e ka nisur me kenetat dhe mushkonjat ky Rajmondi, eshte e sigurte se ne shkrimin tjeter do na beje fjale per ndonje mocaliste aty prane ku banon, ne Amerike apo ku jeton. (Por per shkak kohe, te me fali, here tjeter koment me te gjate.)

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Korrik 2012 19:29
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI


Sa per ate te Egjyptit mos ja fut kot o Shelg , po vire njeciek ne pune ate trurin tend Cobanesk

Egjypti nuk eshte pushtuar asnjehere nga fqinjet e tij , se ka qene gjithmone i fuqishem dhe nuk mund te asimilohej edhe kur humbiste ne luftera se kane qene popullsi shume e madhe gjithmone

Kultura e Egjyptit ka humbur nje pjese te saj sepse u dogj bibloteka e Aleksandrise ,



Ti Mondi i lexon gjetat me ate tendin, mire e thua.
Ja nje copy-paste
Alexandria was founded around a small pharaonic town c. 331 BC by Alexander the Great. It remained Egypt's capital for nearly a thousand years, until the Muslim conquest of Egypt in AD 641.


Pra Aleksandria u rrit si qytet nga kultura greke (Aleksandri) dhe si u pushtua u shkaterrua dhe humbi shkelqimin.

Si u pushtua nga Selimi Egjypti u transformua aq shume sa kulturat kane nje shkeputje te madhe me kohen e lashte. Kjo ndarje eshte aq e madhe sa nuk mund te thuash nese akoma ka Egypt te lashte diku. Arabet fikkuan te hyjne si emigrante ne Egypt qe ne shekullin e 6 BC dhe deri ne shek e 14. Keshtu qe Egypti i sotem eshte komplet nje shtet arab me mbeturina te popullsise se lashte ne thelesite e shkretetires.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Korrik 2012 01:56
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Pra siç po shpjegoja dje per helenizmin paskam harruar te shtoj se Helenizmi daton me vone se jeta e Homerit dhe Homeri nuk ishte profet qe te tregonte se çfare do ndodhte te pakten 3 shekuj me pas por mund te jene edhe me shume pasi thuhet se Homeri ta kete shkruajtur aty nga 850 p.K. ndersa lufta e trojes tregohet se ka ndodhur shume shekuj me perpara. Pra Homerit mund ti referohemi per Greqine arkaike.
Aty ku ben pyetjen se eshte vene me vone nga greket emri helene po ti kishe analizuar me mire gjerat do kishe arritur vete ne konkluzion pa pasur nevoje te mbushesh nje çarçaf (shelgu e di se nga vjen çarçafi dhe pse?).
Kjo analize i dedikohet races puro dhe une nuk mund te them se egziston raca puro. Pastaj nuk me ka interesuar kurre kjo teoria e racave. Di se shqiptaret jane kaq te larmishem sa te gjithe popujt e tjere europiane dhe ne europe jane me pakice popuj me grup te njejte gjaku. Por ne mesdhe nuk egziston raca puro. Edhe harta e gjakut e konfirmon mese miri kete qe po them une.
Kjo tema me duket e ezuaruar dhe mendoj te kalojme ne ndonje teme tjeter tek historia mbi lashtesine e shqiptareve.



O pikor te te jape nje kshille --Mos fol per gjera qe nuk ua ke haberin fare


Ti nuk ke lexuar azgje nga Greqia antike----Po mire ato, por ti nuk di t e lexosh as shqip ato q e kam shrkuajtur une aty


Une aty tek ai carcafi flas per emrin Helen --Emri Helen nqs existon eshte me i vjeter se Lufta e Trojes
se eshte emri i nje fisi teper te lashte qe ishte dege e Pellazgeve , te cilet mbahen si popullsia e pare dhe baze e Greqise se Lashte

Nuk harin ta kuptosh kaq gje ti ?

Pra Helenet mbahen si popullsia nga kane rjedhur fiset greke ne pergjithesi , por jo Jonianet , dhe nje fis tjeter grek , qe nuk me kujtohet tani

Une ate pyetje aty e bera per ndonje qe ka lexuar ne Greqisht Homerin, --por ketu sic duket nuk ka

Ndersa ne Shqip une e kam Iliaden dhe e kam lexuar ----Aty Homeri e ze ne goje emrin Grek, por nuk me kujtohet per emrin Helen--sepse aty eshte edhe emri Helen i djalit te Priamit-, dhe nuk dua ti ngateroj



Megjithate prape kam frike se aty ne Iliade emri grek eshte permendur nga perkethyesi , dhe jo nga Homeri -supOzoj une

Ndaj dikush qe e ka lexuar Homerin ne greqisht mund te na e thote, SI ESHTE E VERTETA
--por jo ti , se ti o Piktor nuk e ke lexuar as shqip, e jo me greqisht

Nga sa kam lexuar une ne pergjithesi Homeri thuhet se i quan greket edhe Akej, edhe Greke, edhe Helene

Por nqs kjo eshte e vertete atehere ai ka genjyer


Nga ana tjeter ketu del nje problem kyc ---Se perse greket moren emrin e nje tribuje te rednomte me emrin Helen, dhe nuk moren emrin e Akejve --qe ishin fituesit e Luftes s eTrojes, dhe Greket ne ate kohe te lavdishme per historine tyre quheshin me emrin Akej , sipas shkrimeve hitite


P

Sa per racen e shqiptareve , mos fol kot se ti duket qe je njeri qe nuk lexon aspak --Je komplet Nul


Racen shqiptare e ka deklaruar Enciklopedia Amerikane si nje nga racat me te pastra ne bote me 98% homogjenitet
-Dhe nuk ngeli te flasesh ti , qe je nje njeri me nivel qesharak arsyetimi dhe me nje kulture njohjeje totalisht te varfer

Ti nuk ke lexuar as edhe nje liber mbi racat --Ndaj ben mire te degjosh me shume ,
se flet kodra pas bregut

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Korrik 2012 02:05
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu


Ti Mondi i lexon gjetat me ate tendin, mire e thua.
Ja nje copy-paste
Alexandria was founded around a small pharaonic town c. 331 BC by Alexander the Great. It remained Egypt's capital for nearly a thousand years, until the Muslim conquest of Egypt in AD 641.


Pra Aleksandria u rrit si qytet nga kultura greke (Aleksandri) dhe si u pushtua u shkaterrua dhe humbi shkelqimin.

Si u pushtua nga Selimi Egjypti u transformua aq shume sa kulturat kane nje shkeputje te madhe me kohen e lashte. Kjo ndarje eshte aq e madhe sa nuk mund te thuash nese akoma ka Egypt te lashte diku. Arabet fikkuan te hyjne si emigrante ne Egypt qe ne shekullin e 6 BC dhe deri ne shek e 14. Keshtu qe Egypti i sotem eshte komplet nje shtet arab me mbeturina te popullsise se lashte ne thelesite e shkretetires.



Ajo kultura qe solli Aleksandria nuk ndikoi ne ndryshimin e etnicitetit te
banoreve te Egjyptit , se une aty kam folur per Banoret e Egjyptit qe kane qnee gjithmone t enjejtet , sepse ishin gjithmone shumice ne ate rajon dhe te fuqishem

Edhe kur i pushtoi Aleksandri ,apo Roma , kjo nuk ndikoi ne ndryshimin e popullsise ,
Pra ka qene e njejta popullsi ne vazhdimesi atje --Themi ne pergjithesi, se minoritete ka kudo

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Korrik 2012 02:10
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI


Ajo kultura qe solli Aleksandria nuk ndikoi ne ndryshimin e etnicitetit te
banoreve te Egjyptit , se une aty kam folur per Banoret e Egjyptit qe kane qnee gjithmone t enjejtet , sepse ishin gjithmone shumice ne ate rajon dhe te fuqishem

Edhe kur i pushtoi Aleksandri ,apo Roma , kjo nuk ndikoi ne ndryshimin e popullsise ,
Pra ka qene e njejta popullsi ne vazhdimesi atje --Themi ne pergjithesi, se minoritete ka kudo

Raimondo mos harro se arabet tentuan te pushtojne edhe europen. Te pakten gadishullin Iberik e bene te tyrin per nje periudhe te gjate.
Pra nuk eshte se nuk ke lexuar dhe per kete nuk e kemi vene aspak ne dyshim ketu. Problem ngelet interpretimi qe i ben historise.
Sado dhe sido me gjithe deshiren e mire qe kam ndaj popullit tim dhe origjines time gjithsesi perulem perpara historise mbare boterore si asaj Greke, Maqedone, Romake, Bizantine dhe otomane qe kane te bejne direkt me fatin e popullit tone. Pastaj kuptohet se respekti nuk mungon as per Indianet, perset, kineze, babilonasit, egjiptianet deri edhe mayat.
Nuk eshte faji im qe historia e popullit tim deri vone eshte shkruar nga te tjeret.
A eshte shkruar nga te tjeret apo na duket neve, kjo eshte nje teme ne vete. Une, them na duket, per faktin se i gjejme te shkruara ne gjuhe te ndryshme.
Tani qe ti qartesojme gjerat kam nje pyetje per ty Raimondi.
Kur thua se Homeri shkruante shqip kuptohet arkaik i bie qe fiset greke te ishin shqiptare, shqipfolese qe me vone nderruan gjuhen e tyre?
Une sipas kesaj llogjike i quaj greket vellezer te mi dhe aspak miq.
Dmth jemi i njejti gjak e njejta race keshtu i bie i njejti popull e jo dy popuj miq.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Korrik 2012 08:18
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Citim:
Po citoj ato qļæ½ tha RAIMONDI


O pikor te te jape nje kshille --Mos fol per gjera qe nuk ua ke haberin fare


Ti nuk ke lexuar azgje nga Greqia antike----Po mire ato, por ti nuk di t e lexosh as shqip ato q e kam shrkuajtur une aty


Une aty tek ai carcafi flas per emrin Helen --Emri Helen nqs existon eshte me i vjeter se Lufta e Trojes
se eshte emri i nje fisi teper te lashte qe ishte dege e Pellazgeve , te cilet mbahen si popullsia e pare dhe baze e Greqise se Lashte

Nuk harin ta kuptosh kaq gje ti ?

Pra Helenet mbahen si popullsia nga kane rjedhur fiset greke ne pergjithesi , por jo Jonianet , dhe nje fis tjeter grek , qe nuk me kujtohet tani

Une ate pyetje aty e bera per ndonje qe ka lexuar ne Greqisht Homerin, --por ketu sic duket nuk ka

Ndersa ne Shqip une e kam Iliaden dhe e kam lexuar ----Aty Homeri e ze ne goje emrin Grek, por nuk me kujtohet per emrin Helen--sepse aty eshte edhe emri Helen i djalit te Priamit-, dhe nuk dua ti ngateroj



Megjithate prape kam frike se aty ne Iliade emri grek eshte permendur nga perkethyesi , dhe jo nga Homeri -supOzoj une

Ndaj dikush qe e ka lexuar Homerin ne greqisht mund te na e thote, SI ESHTE E VERTETA
--por jo ti , se ti o Piktor nuk e ke lexuar as shqip, e jo me greqisht

Nga sa kam lexuar une ne pergjithesi Homeri thuhet se i quan greket edhe Akej, edhe Greke, edhe Helene

Por nqs kjo eshte e vertete atehere ai ka genjyer


Nga ana tjeter ketu del nje problem kyc ---Se perse greket moren emrin e nje tribuje te rednomte me emrin Helen, dhe nuk moren emrin e Akejve --qe ishin fituesit e Luftes s eTrojes, dhe Greket ne ate kohe te lavdishme per historine tyre quheshin me emrin Akej , sipas shkrimeve hitite


P

Sa per racen e shqiptareve , mos fol kot se ti duket qe je njeri qe nuk lexon aspak --Je komplet Nul


Racen shqiptare e ka deklaruar Enciklopedia Amerikane si nje nga racat me te pastra ne bote me 98% homogjenitet
-Dhe nuk ngeli te flasesh ti , qe je nje njeri me nivel qesharak arsyetimi dhe me nje kulture njohjeje totalisht te varfer

Ti nuk ke lexuar as edhe nje liber mbi racat --Ndaj ben mire te degjosh me shume ,
se flet kodra pas bregut



Amerikanet kan deklaru se shqiptart jan RRRACE???????? SHQIPTARET JAN KOMB MA PO JO RRACE HAHHAHAHAHAHAHAHAHA E gjeta dhe nje person puro shqiptar ku pretendon se asht rrace shqiptari,n fakt tema ka synim me gjet sa ma shum njerez me mentalitet vertet miaop sic ka me shumice ne shqiperi ku deri dje pretendonin,kur kishim ndonje provok popitik nder nacional,ku po n apreku ne SERBIJA....per dy minuta na del zot TURQIJA hahhahahaha se jena vllezen te saj hahahahaha

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Korrik 2012 15:02
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Citim:
Po citoj ato që tha SHKODRA4001


Amerikanet kan deklaru se shqiptart jan RRRACE???????? SHQIPTARET JAN KOMB MA PO JO RRACE HAHHAHAHAHAHAHAHAHA E gjeta dhe nje person puro shqiptar ku pretendon se asht rrace shqiptari,n fakt tema ka synim me gjet sa ma shum njerez me mentalitet vertet miaop sic ka me shumice ne shqiperi ku deri dje pretendonin,kur kishim ndonje provok popitik nder nacional,ku po n apreku ne SERBIJA....per dy minuta na del zot TURQIJA hahhahahaha se jena vllezen te saj hahahahaha



Kam vene re se ju brezi i ri keni nje te mete te madhe --Ju as nuk dini ,as nuk pranoni te mesoni


Ate qe them une per racen shqiptare e ka thene Enciklopedia Amerikane e vitit 1930 , kur flet per Shqiperine

Ndaj po te duash ta verifikosh,. shko ne Bibloteke , kerko Enciklopedine amerikane te vitit 1930 , dhe e verteton shume lehte

Ndaj muhabetet jane te kota nqs nuk e verifikon dot


Se ja psh --Une beja debat me greket per Aleksandrin e Madh NE jU TUBE --Atehere ata donin te dinin ku eshte e shkruar qe Aleksandri i madh eshte shqiptar

Une ju dhashe librin , me faqe dhe paragraf ku historiani me i mire i koheve moderne EDDUARD GIBBON , thote se : Aleksandri i madh dhe Pirro jane Shqiptare

Njeri nga ata greket , e verifikoi kete qe thashe une , Vajti e gjeti librin dhe e pa qe une nuk genjeja --


Pra , shko or vella dhe verifikoje, edhe ti kete qe them une --

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Korrik 2012 19:33
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:39 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 35 faqe: « E parė ... « 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Albanian Rrace Puro?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.