Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Nga Pavarėsia deri nė ditėt e sotme. > Gjuha Shqipe: A po defermohet ajo Vlerėsimi i Temės: 14 votime, mesatarja 4.79.
Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
BETERRI
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 03/05/2004
Vendbanimi: belgjike
Mesazhe: 185

Gjuha shqipe.....

Do shtoja dicka ne lidhje me kete,kur filloj te bastardhohej gjuha shqipe,po shoh qe ju permendni vetem vitet e fundit.

__________________
GJERGJ FISHTA-HOMERI SHQIPTAR!!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Maj 2004 21:00
BETERRI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BETERRI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BETERRI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BETERRI Shto BETERRI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BETERRI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Annika
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/11/2003
Vendbanimi: suedi
Mesazhe: 42

gjuha shqipe

Tema është mjaft interesante. Në fillim doja t'i thosha patatas( kështu quhet apo jo?) se nuk shkruhet gjua por gjuha. Gjuhën e kemi të bukur, të vecantë dhe larmia e shkronjave na ndihmon të mësojmë shpejt gjuhën e huaj. Kjo nuk do të thotë që të harrojmë gjuhën tonë. Nga përvoja ime gati 10 vjecare jashtë Shqipërisë, kam vënë re se ata që kanë patur mangësi në gjuhën standarte( është fjala për gjuhën letrare) kanë harruar shpejt fjalët dhe kur hynë në bisedë me to flasin në shqip dhe në gjuhë të huaj njëkohësisht, përdorin fjalë në shqip dhe në gjuhën e huaj. A kemi mundësi t'i shmangim? Them që po nëse duam, por mos të harrojmë se faktorë objektivë ndikojnë. Sa për huazime në të gjitha gjuhët gjen të tilla.
Shumë mirë që e hapët këtë temë. më vjen keq që në tastierin e kompjuterit tim nuk është shkronja C( jo c por ajo tjetra që vjen pas c-së në alfabet). Këtu ku unë banoj nuk gjindet në alfabetin e gjuhës vëndase. Sa për shkronjën ë, e kam gjetur mënyrën e shkrimit se edhe kjo nuk është. Ju në Shqipëri mos na zhdukni ë se rrallë e gjen në shtyp.

__________________
cfarė do mbjellėsh do korrėsh

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Qershor 2004 23:01
Annika nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Annika Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Annika (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Annika Shto Annika nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Annika nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
anaz
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 18/09/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 164

Gjuha shqipe

Në fakt po i hidhja nje sy temave në forum dhe shpesh here kam parë edhe këtë temë.
Gjuha shqipe...
Duhet ta ruajmë dhe ta respektojmë sepse eshtë themeli i një kombi.
Shumë shqiptarë qofshin ata jashtë Shqipërisë apo në Shqipëri ndoshta shpesh herë pa dashje dhe disa herë me qëllim (për tu dukur sa më evropian dhe modern) përdorin në vend të fjalëve shqipe fjalë të huaja dhe kështu duke i përdorur shpesh këto fjalë arrinë deri aty sa të harrojnë fjalën në shqip.
Është detyra e secilit prej nesh që të flasë pastër (aq sa mundet) gjuhën nënë. Një ndihmesë duhet të japë edhe shtypi, gjë që them ka ndikuar negativisht. Nëse degjon lajmet do të “kënaqesh” me fjalët e huaja që përdoren e për të mos folur pastaj për emisionet rionore që dhe në emërtimimin e tyre kanë fjalë të huaja.
Mjafton t’i hedhësh një sy shtypit të shkruar dhe do të gjesh me qindra gabime drejtshkrimore, ortografike dhe fjalë të huaja në një gazetë.
Jemi ne që duhet të ndryshojmë këtë realitet përmend shpesh një profesor i imi i nderur z. Gjovalin Shkurtaj.
Kam fatin që jam një ndër studentet e tij dhe gjithcka që ai thotë më vjen në mendje në çdo moment.
Nuk e di duhet të përpiqemi sadopak të ruajmë gjuhën tonë dhe të mos marrim shembullin e keq të politikanëve tanë por, të ruajmë kombin tonë sepse pa gjuhë nuk ka komb.
Them se duhet ti japim fund deformimit të gjuhës tonë të bukur duke filluar nga vetja jonë, duke qënë sa më të kujdesshëm në atë që themi dhe shkruajmë.

__________________
Bota eshte nje komedi per ata qe mendojne e nje tragjedi per ata qe ndjejne.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shtator 2004 11:31
anaz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė anaz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me anaz (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: anaz Shto anaz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto anaz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Qupa
Anetar i ri

Regjistruar: 10/09/2004
Vendbanimi: NY
Mesazhe: 1

verete eshte nje teme interesante qe me ben te mendoj me shum lidhur me gjuhen. kur isha ne kosove kisha shum passion per letersi dhe gjuhen shqipe. qdo here me pengojn fjalet e huaja qe i fusin ne fjalorin tone, me ka ndodhur qe pas luftes ne kosove nuk i kam kuptuar disa fjale te reja qe sdi ne cilen gjuhe i kishin marre.Po nje here nje faqe Shqiptare kishte bere njoftime rreth aktiviteteve dhe kengetareve shqiptare, ishte e tmerrshme si kishin shkruar ata dhe ju shkrova nje koment te shkurt(nuk ishte ofendues), pas 10 min me shkruan prapa duke me share se nuk eshte puna ime dhe mund te mos e hapi ate faqe fare. ....wow
shpresoj se do te punojm me shum per te mbajtur gjuhen tone sepse eshte shum melodike dhe e embel....
ps. pajtohem shum me ate qe shkruante se albanologet tone po merren me politike dhe spo kan kohe per gjuhe ....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shtator 2004 19:45
Qupa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Qupa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Qupa (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Qupa Shto Qupa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Qupa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lunax
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 09/10/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 272

Re: Gjuha shqipe

Citim:
Po citoj ato që tha anaz
Në fakt po i hidhja nje sy temave në forum dhe shpesh here kam parë edhe këtë temë.
Gjuha shqipe...
Duhet ta ruajmë dhe ta respektojmë sepse eshtë themeli i një kombi.
Shumë shqiptarë qofshin ata jashtë Shqipërisë apo në Shqipëri ndoshta shpesh herë pa dashje dhe disa herë me qëllim (për tu dukur sa më evropian dhe modern) përdorin në vend të fjalëve shqipe fjalë të huaja dhe kështu duke i përdorur shpesh këto fjalë arrinë deri aty sa të harrojnë fjalën në shqip.
Është detyra e secilit prej nesh që të flasë pastër (aq sa mundet) gjuhën nënë. Një ndihmesë duhet të japë edhe shtypi, gjë që them ka ndikuar negativisht. Nëse degjon lajmet do të “kënaqesh” me fjalët e huaja që përdoren e për të mos folur pastaj për emisionet rionore që dhe në emërtimimin e tyre kanë fjalë të huaja.
Mjafton t’i hedhësh një sy shtypit të shkruar dhe do të gjesh me qindra gabime drejtshkrimore, ortografike dhe fjalë të huaja në një gazetë.
Jemi ne që duhet të ndryshojmë këtë realitet përmend shpesh një profesor i imi i nderur z. Gjovalin Shkurtaj.
Kam fatin që jam një ndër studentet e tij dhe gjithcka që ai thotë më vjen në mendje në çdo moment.
Nuk e di duhet të përpiqemi sadopak të ruajmë gjuhën tonë dhe të mos marrim shembullin e keq të politikanëve tanë por, të ruajmë kombin tonë sepse pa gjuhë nuk ka komb.
Them se duhet ti japim fund deformimit të gjuhës tonë të bukur duke filluar nga vetja jonë, duke qënë sa më të kujdesshëm në atë që themi dhe shkruajmë.




Mbi disa gjera jam dakort me ty por shume shpesh ndodh qe nuk perdoren fjale shqip sepse te vjen me e thjesht te shprehesh me fjale te huaja e jo per tu dukur me europian apo per tu mburrur.
Cfare ti beje une nipitit tim qe nuk flet shqip sepse kur ishte i vogel i flisnin shqip dhe kur arriti te shkonte ne kopesht filloj te hante me dhemb femijet e tjere sepse nuk kuptonte italishten ngaqe ne shtepi i flisnin shqip.
Si mund te ruaj ai gjuhen shqipe e te flasi me kusherinjt e tij shqip?
Eshte e pa mundur!!!

__________________
Tu hai gią tutti gli elementi che ti servono per essere felice, se non lo sei, cerca dentro di te ciņ che ti impedisce di esserlo.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Tetor 2004 16:33
Lunax nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lunax Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lunax (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lunax Shto Lunax nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lunax nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

femijet kur jane te vegjel i kapin shume shpejt gjuhet e huaja prandaj me duket absurde qe nen pretendimin e njohjes se nje gjuhe te huaj, t'u flitet femijeve ne shtepi po ne gjuhe te huaj. shtepia eshte shtepi dhe kopshti eshte kopesht. variacione per te mesuar gjuhet e huaja ka sa te duash qe nga televizori e programet per femije.

sa per deformimin eshte teper teper i theksuar dhe shume ndihet ne media qofte te shkruara qofte te lexuar. mua me duhet te rishkruaj kronikat sepse 40 % jane fjale te huaja duke filluar qe me implementimin e duke perfunduar tek definimi i statusit final

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Tetor 2004 16:39
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lunax
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 09/10/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 272

Citim:
Po citoj ato që tha analistja
femijet kur jane te vegjel i kapin shume shpejt gjuhet e huaja prandaj me duket absurde qe nen pretendimin e njohjes se nje gjuhe te huaj, t'u flitet femijeve ne shtepi po ne gjuhe te huaj. shtepia eshte shtepi dhe kopshti eshte kopesht. variacione per te mesuar gjuhet e huaja ka sa te duash qe nga televizori e programet per femije.

sa per deformimin eshte teper teper i theksuar dhe shume ndihet ne media qofte te shkruara qofte te lexuar. mua me duhet te rishkruaj kronikat sepse 40 % jane fjale te huaja duke filluar qe me implementimin e duke perfunduar tek definimi i statusit final



Ju keni te drejte dhe jam plotesisht dakort me ju kur flitet mbi femijet lidhur me gjuhet e huaja por ajo qe une ju tregova me siper eshte realitet e nuk mund ta fshij si epizod.
Une nuk e di si flitet ne Shqiperi e ne cfare pike ka arritur deformimi i gjuhes shqipe por kini para sysh qe te gjithe shqipetaret te cilet jashte atdheut nuk do te arrijne asnjehere te konservoj ose me mire ta ruajne ate ashtu si do te doni ju, sepse pjesen me te madhe te kohes ato (ose ne, une me gjithe te tjeret qe jane diku neper bote) flasim nje gjuhe te huaj dhe momentet e vetme kur flitet shqip jane kur kthehesh ne shtepi nese banon me te aferit e tu ose akoma me keq kur flet me ta ne tel.
Dua te vej ne evidenc (ne shikim ?) qe edhe kur une kthehem ne shtepi dhe flas me prinderit e mi,fjalori eshte shume i varfer sepse si argomentet edhe koha jane pak.
Keshtu duhet te jene ata qe jane ne shqiperi te arkivojne e te ruajne gjuhen shqipe, jo per kete ne qe jemi jashte duhet ta harrojme!

P.S. Nipi im edhe tani qe eshte 13vjec nuk flet shqip edhe pse e kupton ate.
P.p.S. Me sa e sheh edhe shqipja ime nuk eshte shume e paster edhe se kerkoj ta mbaj ate

__________________
Tu hai gią tutti gli elementi che ti servono per essere felice, se non lo sei, cerca dentro di te ciņ che ti impedisce di esserlo.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Tetor 2004 08:54
Lunax nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lunax Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lunax (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lunax Shto Lunax nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lunax nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
anaz
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 18/09/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 164

Lunax
Nuk eshte arsyetim ose shfajesim qenia e nje njeriu jashte shtetit dhe te harroje gjuhen e tij.
Eshte gabim po e perseris prap eshte shum gabim te justifikosh dike kur behet fjale per gjuhen tende.
Nipi Juaj shume mire mund te flasi edhe Shqipen (ashtu si prinderit e tij do ja mesojne) edhe gjuhen e shtetit ne te cilin jeton.

__________________
Bota eshte nje komedi per ata qe mendojne e nje tragjedi per ata qe ndjejne.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Tetor 2004 09:41
anaz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė anaz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me anaz (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: anaz Shto anaz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto anaz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lunax
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 09/10/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 272

Citim:
Po citoj ato që tha anaz
Lunax
Nuk eshte arsyetim ose shfajesim qenia e nje njeriu jashte shtetit dhe te harroje gjuhen e tij.
Eshte gabim po e perseris prap eshte shum gabim te justifikosh dike kur behet fjale per gjuhen tende.
Nipi Juaj shume mire mund te flasi edhe Shqipen (ashtu si prinderit e tij do ja mesojne) edhe gjuhen e shtetit ne te cilin jeton.




Me fal por ti ku rrin???
Me duket shume cudi qe del me shpat ne dor por une mendoj se qendja ne jashte shtetit te pengon ta ruash shqipen sic do te duash ti apo une!
Persa i perket nipit tim te thash edhe me perpara qe ai e kupton shqipen por te kthen pergjigje ne italisht!!!
Cfare ti bejme?ta vrasim?apo ta rrafim o ku ta di un!
E kuptova qe je shume atdhetare por vehu edhe positat e te tjereve kur kthen pergjigje.
Diten e mire

__________________
Tu hai gią tutti gli elementi che ti servono per essere felice, se non lo sei, cerca dentro di te ciņ che ti impedisce di esserlo.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Tetor 2004 10:33
Lunax nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lunax Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lunax (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lunax Shto Lunax nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lunax nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
girl_for_life
student

Regjistruar: 22/05/2004
Vendbanimi: in the house of angels...
Mesazhe: 167

Re: Gjuha Shqipe: A po defermohet ajo

Citim:
Po citoj ato që tha Endri
Sic e dini shume veta ne gjuhen shqipe kane hedhur fjale anglisht, greke, italisht pikerisht edhe un vete jam nje nga ata qe e flas te deformuar si psh kur themi nganjehere "kull fare" cool ne anglisht
Si mendoni rreth kesaj ceshtje?



pershendetje njeher te gjithve:ENDRI ne radhe te pare doja te te shprehja komplimentet e mia per temnen shume interesante.
Eshte shume e vertet dhe per te ardhure keq qe sic e the dhe ti kane hyre shume fjale te huaja po mire qe i perdorin njerzit e thjeshe po cfare me vjen inate mua eshte fakti qe i perdorin edhe televizionet ne programe te ndryshme si peshemull fjalet ?startuare kure shume mire mund te thone ka fillure dhe fjala look apo shume te tjera qe sme vine ne mende tani,po shifja ne lajme para disa diteshe shume te huaje qe kishin mesuare nje shqipe mjafte te paster dhe po thosha me vete te huajet po mesojn gjuhen tone,ndersa ne sa po vine dhe po zhdukim fjale eshte dicka qe te prek dhe shpresoje qe me kete teme te veme ndopake mende.....

me respekte une vete girla

__________________
mAyBe I JuSt WaNnA tUcH YoU...fEeL yOu WaRm InSiDE AgEiN..........
mayBe IjUsT wAnNa HuRt yOu...... THe swEeTeSt pLeSuRe IS tHe pAin!!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Tetor 2004 11:39
girl_for_life nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė girl_for_life Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me girl_for_life (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: girl_for_life Shto girl_for_life nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto girl_for_life nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:55 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Nga Pavarėsia deri nė ditėt e sotme. > Gjuha Shqipe: A po defermohet ajo

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.