Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Arkiv > Tematika nr. 1 Lufta ne Irak Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
Jeni pro apo kunder luftes qe ka filluar ne Irak ?
Ky sondazh ėshtė i mbyllur.
Jam Pro 10 47.62%
Jam Kunder 11 52.38%
Gjithsej: 21 votime 100%
 Sondazhi është mbyllur më 18 Maj 2003, ora 21:30  (120 ditë pas hapjes) [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]

Gjithsej 20 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Lufta ne Irak

Ju lutem shprehni vetem mendimin tuaj duke votuar. Nuk eshte e nevojshme te shkruani me poshte. Mjafton te kuptojme me kete sondazh si e mendojne shumica e shqiptareve qe perbejne kampionin e ketij forumi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2003 01:29
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

Fajtori ne te vertete doja te thoja se ceshtja e Irakut eshte shume me komplekse dhe nuk mund te jepet pergjigja per luften thjesht me nje po apo me nje jo.
une jam kunder luftes por jam per rrezimin e Sadamit dhe te te gjithe diktatoreve neper bote dhe jo vetem ne Irak. dhe jam per nje nderhyrje me te madhe te bashkesise nderkombetare ne te gjitha ceshtjet ku nuk repektohen te drejtat e njeriut por per te gjithe njelloj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2003 10:03
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Analiste, une degjoj shpesh ne TV te thuhet "Ne do te eksportojme demokracine". Po kush na jep neve te drejten te themi cfare eshte me mire dhe cfare me keq ne vendin e tjetrit ?

Ju tani qeshni me bunkeret e Enver Hoxhes por mendoni pak sikur te ndodhte kjo qe po ndodh ne Irak. Pra te na sulmonte amerika dhe te influencoheshim nga jashte ushtarakisht qe te binte diktatura. A e merr me mend cfare efekti do kishte. E para punes diktatura nuk do binte ne vitin 90 por 10 vjet me vone. E gjithe kjo sepse frika e komunizmit se do e sulmonin do konfirmohej ne realitet. Pra dhe populli do e besonte me shume diktaturen.

Megjithate le te marrim rastin konkret. A mendoni vertet se populli iraken do vleresoje nderin qe i behet kur qeveria e tyre hidhet me force nga shtetet e huaja. A mendoni se ata do kuptojne se u liruan nga nje diktator ?

Prandaj une them kshu: Te rrime shtrember e te flasim drejt. Popujt duhet ta kuptojne vete kur nuk shkon nje regjim qe kane ne krye. Jo t'jua imponojme neve si te mire apo te keq. Nese nje popull e kupton vete atehere largohet nga mundesia qe te perseritet i njejti regjim. Nese ua imponojme neve rreziku i lindjes se nje diktatori tjeter eshte shume me e mundshme. Ne fund te fundit le te shikojme si po e mban qeverine Sadami. Populli nuk ka buke dhe prape e mbeshtet. Do thoni ju kane frike. Edhe ajo mundet por ne Shqiperi nuk kishin frike kur plasen remujat ne 90. Prandaj nese populli do nuk pyet per qeveri.

Nje tjeter mund te thote se jane popull me nivel te ulet kulture prandaj nuk kuptojne cfare do te thote demokraci. Ja po e pranojme se eshte keshtu. Por ne fund te fundit cdo popull ka qeverin qe meriton, apo jo ?

Persa i perket dhunimit te se drejtave te njeriut, dhunimit te lirise per shtyp, dhe shume te tjerave asnjeri prej nesh nuk eshte dakort. Por deshira per liri duhet te vije nga vete populli iraken.

E çlidhje ka kjo me luften ?
Po vej re se po perzihen punet. Lufta ne Irak nuk me duket se po behet qe tu sjelle lirine nje populli te shtypur. Nuk me duket se ka dale ky motivacion ndonjehere dhe as me duket se irakenet po kerkojne ndihme nga jashte. Ne fund te fundit bota eshte plot e perplot me diktatore. Iraku eshte vendi ku qarqet politike nderkombetare duan te fokusohen se kane interes. Ne fund te fundit vertet mendoni se ambjentet nderkombetare do cohen nga kolltuku per te ndihmuar nje popull te shtypur kur ka nevoje te lirohet nga diktatori ?

Keshtu qe le ti ndajme punet. Lufta nuk behet per te liruar nje popull se diktatore ka gjithe bota por nuk eshte bere nodnjehere gjithe kjo gurgule. Pyetja ime eshte e pavarur nga te gjitha motivacionet e brendshme dhe te jashtme te luftes. Ato i le ti vleresoje secili. Nuk po bej pyetjen "A ju duket e drejte lufta ne Irak". Nuk dua te vleresojme kete. Dua thjesht te di nese ju doni te behet lufta ne Irak apo jo ?

Pershendetje analiste

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2003 16:07
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
korcarja
Anetar i ri

Regjistruar: 08/01/2003
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 13

Unhappy

Fajtor me vjen keq qe e koncepton keshtu luften per Irakun. Rezimi i diktatures nuk eshte thjesh vetem per populline Irakut po per te gjithe bote. Po qe se nje dte te buur Irakut (Sadamit) i thte mendja dae te leshoj nje bombe berthamore ose po dergoj njerezme kimikale qe mund ta mbysin nje njeri nepunesecondash. E di se ai i ka leshuar keto arme biologjike ne luften e Kuvajtit dhe e di se sa veta jane vrare? ME mijera...... Prandaj ai duhet hedhur poshte me lufte jo se jam per lufte teme besoni po dikush si Sadami nuk ka per ata lene kurre vendine tij. Dhe ne qofte se bota pret sa populli i Irakut te ngrihet knder tij ndohta Sadami ka leshuar disa bomba atomike.
Peace.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2003 22:59
korcarja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė korcarja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me korcarja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: korcarja Shto korcarja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto korcarja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Endri
Moderator

Regjistruar: 02/01/2003
Vendbanimi: Today
Mesazhe: 1498

Une jam Pro per veten time

Une jam pro luftes ne Iraq.
Njerez si Sadami nuk duhet futur ne pushtet dhe nje nga arsyet me te forta eshte se Amerika eshte nje nga miqte tone dhe i suportoj ata shume. Iraku me sadamin ne krye nuk eshte gje vetem nje vrim e zeze ne bote. Dihet qe Amerika e ben kete lufte per nafte por me trego nje arsye qe amerika i ka bere keq ndonje shteti ne bote? vetem te mira ka sjell dhe shpresoj qe vete njerezit e irakut te jene pro hedhjes se sadamit sepse kane jetuar ne regjim stalinist edhe duhen te shohin boten me sy.
Amerika sjell paqe, zhvillim, modernism prandaj jam pro kesaj gjeje. Besoj se keto gjera nuk jane ne te keq.

Shqiptaret kane me shume arsye te jene me ameriken per luften ne irak pasi ata na ndihmuan ne luften me ish-jugosllavi edhe me tej ata jane duke na ndihmuar ekonomikisht.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2003 23:11
Endri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Endri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Endri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Endri Shto Endri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Endri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Nuk doja te diskutonim per kete ceshtje ne fakt sepse do influencojme votuesit por meqe mori nje sens debati te hapur po them aq sa mundem.

Per korcaren:
Vertet mendon se problemi ne Irak eshte bomba atomike ?
Vertet mendon se gjithe kjo ngutje per te filluar luften ka lidhje me ndonje bombe te fshehur nee Irak?
A e di se ne 1990, kur plasi lufta ne Kuvajt, Iraku ishte vetem 6 muaj larg bombes atomike? Si nuk tha gje njeri atehere ndersa sot nuk pritet as sa te mbarojne pune inspektoret, duhet lufta patjeter ?

Per ate qe tha Endri.
Une nuk jam studjoz i rregullt, dhe per me teper kam nje memorie shuuuume te keqe. Megjithate USA ka futur duart ne shumicen e shteteve te amerikes se Jugut. Njeri ne vecanti (nuk mbaj mend nese ishte Guatemala apo jo), pati zgjedhje demokratike dhe ne ato zgjedhje rreth viteve 70 fituan forca te majta. CIA organizoi se bashku me disa forca opozitare ne vend nje grusht shteti dhe ajo qeveri ra. Sa per informacion qeveria qe erdhi e kishte mire me SHBA por ishte diktatura me e eger qe ish pare ne ate vend. Me qindra te vdekur, burgime te vazhdueshme, shtyp i varur nga qeveria. E pra, te pakten ne kete shtet 20 vjet diktature ushtarake i dedikohet amerikes dhe kete nuk e them une. E thone gjithe bota dhe SHBA e ka pranuar, madje ka publikuar dokumentet qe e kompromentojne. Ja pra ky ishte nje rast qe demokracia e nje vendi u hodh poshte per te vene nje diktature nga vete amerikanet. Jam dakort ti justifikojme me friken e komunizmit qe kishin amerikanet, por mos themi qe USA ka bere vete te mira ne bote. Mua nuk me duket kaq e paster.

Pastaj, sic kam shkruar ne nje artikull tjeter, sistemi Echelon i pergjimit boteror, ka shume gjasa te perdoret per qellime ekonomike. Kete nuk e them une por raporti i parlamentit europjan, me raste qe kane ndodhur dhe fakte te padiskutueshme.

P.s. Nese te duhet linku i ketij raporti ose me shume informacion mbi emrin apo ndodhite ne ate shtet te amerikes se jugut me thuaj. Do me duhet te hap librin qe kam lexuar por do ta bej me kenaqsi. Pershendetje

Modifikuar nga Fajtori datė 20/01/2003 ora 03:29

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2003 03:18
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ks
Anetar i ri

Regjistruar: 09/01/2003
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 13

me lejoni t'ju pyes ju 'falkonjve' :kush e pruri sadamin ne pushtet?kush e ka financuar?kush e ka stervitur?
pergjigja nuk eshte e veshtire.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2003 11:09
ks nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ks Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ks (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ks't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ks Shto ks nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ks nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Endri
Moderator

Regjistruar: 02/01/2003
Vendbanimi: Today
Mesazhe: 1498

Irak

Sipas teje fajtor,
Iraku le te kete sadamin ne krye dhe te bllokoje naften.
Cfare te mire sjell kjo?

Ajo eshte si ne kohen e Enverit qe thoshnin neve i japim botes energji kur per vete skishim, tregonin si ishin ata te varfer kur per vete ishim me keq......

Hani bar na thoshte ne ai , Hani bar po u thote dhe sadami

E njejta gje ndodhi edhe me afganistanin edhe tani eshte me mire seç ka qene.

Jam Pro le ta hedhin ate cop fytyre nga politika qe na del ne tv me cifte ne dor.
Pasoja do kete per te gjithe njerezit por besoj se pas asaj ata do jene 100 here me mire.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2003 17:10
Endri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Endri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Endri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Endri Shto Endri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Endri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Edhe une besoj se Iraku mund te jete me mire pa Sadamin dhe me nje sistem demokratik. Por ne nuk kemi asnje te drejte te vendosim ate qe duam ne qeverite e huaja. Me duket mese llogjike. Vec kesaj ambjenti arab eshte shume sensibel ndaj ketyre nderhyrjeve amerikane, dhek jo nuk ben gje tjeter vecse rritjen e fondamentalizmit islamik anti-amerikan.

Edhe nje pyetje kam. Bota ka variacion, ashtu sic kane variacion mendimet tona. Shpesh ndertohen klane apo grupe shtetesh. Kjo ka ekzistuar gjithmone. Me cfare te drejte disa shtete lejohen te armatosen dhe disa te tjere jo ?

Ose le ta integroj pak me aktualitetin. Pse Iraku dhe vende te tjera nuk duhet te armatosen nderkohe qe USA po krijon kupolen e mbrojtjes satelitore nga raketat ? Ah, po, ky gjykim do ish normal nese llogjikojme me NE dhe ATA, por kjo nuk duhet te kete vend ne boten e globalizuar. Ndryshe nuk do ishte me e tille.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2003 21:39
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
korcarja
Anetar i ri

Regjistruar: 08/01/2003
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 13

Unhappy

doja te thoja se jo vetem bomba atomike po edhe lendet kimike vdekjeprurese dhe nafta of course. Sa me shtetet araba do te thoja se po te mos ishte amerika te gjitha do te ishin shkateruar dhe te gjithe e dine se sa e nevojshme eshte prania e amerikes ne keto vende. Pse cfare do qe ndodh ne bote shtetet i kerkojne ndihme Amerikes? Pastaj nje superfuqi e tille nuk do ti perdorte fuqite e saj pa interes. Pastaj qe prej 11 Shatorit gjerat kane ndryshuar dhe pas antraksit ne Amerike eshte nje gjendje frike. Une punoj ne Manhatten dhe po te them qe cdo dite qe kalon me sjell ndermend 11 Shatorin. Megjithate gjithkush ka mendimet e veta dhe une nuk jam per lufte as per vrasje te njerzve te pafajshem po keshtu vene mend disa njerez...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2003 23:02
korcarja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė korcarja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me korcarja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: korcarja Shto korcarja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto korcarja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:03 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 20 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Arkiv > Tematika nr. 1 Lufta ne Irak

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.