Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Gramatikė, filologji dhe etimologji > Njė pyetje pėr tė gjithė Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 3.67.
Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
jonita
Anetar i ri

Regjistruar: 26/11/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 19

Lightbulb

Njė pyetje pėr tė gjithė

Unë jam shumë e re në këtë forum, por më ka bërë shumë përshtypje mënyra në të cilën shprehen shqipëtarët. Shumë herë kemi të bëjmë me dialekte ose me shprehje nga disa krahina të vendit, dhe unë nuk kam durim të lexoj dhjetë herë një përgjigje për t'a kuptuar. Ose më keq akoma...ato që shkruajnë në anglisht ose në një gjuhë tjetër. Ku ka shkuar gjuha letrare shqipe? Unë jam larguar nga Shqipëria ka 13 vjet, në moshën 12 vjeçare dhe sot mund të flas 5 gjuhë shumë mirë. Gjuha shqipe është një nga ato që flas më pak, sepse nuk njoh shqipëtarë në midisin ku jetoj, por të paktën mundohem të flas dhe të shkruaj një gjuhë shqipe të pastër dhe pa gabime.

Cfarë mendoni ju?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Nëntor 2003 16:34
jonita nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jonita Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jonita (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: jonita Shto jonita nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jonita nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ADELAIDA
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 694

E dashur nuk mund te imponojme asnje qe te mesoje gjuhen e paster shqipe...Kjo eshte e verteta ,qe gjuha shqipe perbeht nga shume dialekte dhe ne nuk na mbetet gje tjeter ne dore vecse te mundohemi ti kuptojme ose te ndjekim edhe shembullin tend dhe ti lexojme disa here derisa te kapim kuptimin...
Atehere te uroj fat dhe nje vazhdim sa me te mire dhe te kendshem ketu mes nesh...ah se per pak harrova...mire se na erdhe!!!!

__________________
Armiku me i rrezikshem qe do takosh do te jet gjithmone vetvetja...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Nëntor 2003 16:59
ADELAIDA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ADELAIDA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ADELAIDA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ADELAIDA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ADELAIDA Shto ADELAIDA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ADELAIDA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jam_ai_qe_jam
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: Ne mes te botes...
Mesazhe: 230

Se pari te pershendes dhe mire se erdhe midis nesh!

Kurse sa i perket asaj cfare ti parashtron,mendoj se ke te drejte ne parim,mirepor une per vete kam mesuar shume ketu ne FH,pra kam mesuar edhe dialekte te ndryshme qe perdoren ketu,prandaj te them
durim e nderuar se do mesohesh edhe ti,biles duhet te jesh e lumtru qe te jipet rasti te mesosh dialekte te reja per ty,kur i ke mesuar 5 gjuhe te huaja,mesoi edhe nja 5000 dialekte shqipe se s'bohet qijameti!!!


me respekt una!

__________________
Eshte e lehte te gjesh nje te dashur dhe te ruash nje mik!,por eshte e veshtire te gjesh nje mik dhe te ruash nje te dashur!...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Nëntor 2003 17:23
jam_ai_qe_jam nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jam_ai_qe_jam Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jam_ai_qe_jam (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: jam_ai_qe_jam Shto jam_ai_qe_jam nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jam_ai_qe_jam nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hirushja
Lule mos prekese

Regjistruar: 06/08/2003
Vendbanimi: Misterioze
Mesazhe: 1475

Jonita

Mireserdhe ne forum. Thashe te shkruaj edhe une ketu pasi me terhoqi kjo teme. Une qe kur jam regjistruar ne kete forum (dhe nuk genjej) kam filluar te di me shume per shqiptaret dhe dialektin e tyre. Edhe une si ti ne nje moshe shume te vogel u largova nga shqiperia dhe te them te verteten qe me pelqen te di se si shkruajn dhe se si e kane dialektin shqiptaret. Prandaj nuk eshte ndonje gje e keqe qe te mesosh edhe menyren e te folurit e te tjereve.

Te pershendes.

__________________
The treasure in my mind is greater than any World Glory.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Nëntor 2003 17:37
hirushja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hirushja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hirushja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hirushja Shto hirushja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hirushja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jonita
Anetar i ri

Regjistruar: 26/11/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 19

Citim:
Po citoj ato që tha jam_ai_qe_jam
Se pari te pershendes dhe mire se erdhe midis nesh!

Kurse sa i perket asaj cfare ti parashtron,mendoj se ke te drejte ne parim,mirepor une per vete kam mesuar shume ketu ne FH,pra kam mesuar edhe dialekte te ndryshme qe perdoren ketu,prandaj te them
durim e nderuar se do mesohesh edhe ti,biles duhet te jesh e lumtru qe te jipet rasti te mesosh dialekte te reja per ty,kur i ke mesuar 5 gjuhe te huaja,mesoi edhe nja 5000 dialekte shqipe se s'bohet qijameti!!!


me respekt una!




E di shumë mirë se ne shqipëtarët jashtë shtetit kemi mësuar gjuhë të tjera të cilat i përdorim më shumë se shqipen, ose ka herë që një fjalë shqip nuk egziston (për shembull: computer) por kjo gjë është e njejta për gjuhët e tjera (në frengjisht s'ka fjalë për 'weekend' atëhere ato e lejnë kështu). Kjo është influenca e gjuhëve...por unë doja të thoja se gjuha shqipe nuk është dialekt. Në shkollë mësohet shqip. Aq më tepër, një dialekt nuk është një gjuhë!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Nëntor 2003 17:45
jonita nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jonita Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jonita (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: jonita Shto jonita nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jonita nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jonita
Anetar i ri

Regjistruar: 26/11/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 19

Re: Jonita

Citim:
Po citoj ato që tha hirushja
Mireserdhe ne forum. Thashe te shkruaj edhe une ketu pasi me terhoqi kjo teme. Une qe kur jam regjistruar ne kete forum (dhe nuk genjej) kam filluar te di me shume per shqiptaret dhe dialektin e tyre. Edhe une si ti ne nje moshe shume te vogel u largova nga shqiperia dhe te them te verteten qe me pelqen te di se si shkruajn dhe se si e kane dialektin shqiptaret. Prandaj nuk eshte ndonje gje e keqe qe te mesosh edhe menyren e te folurit e te tjereve.

Te pershendes.



Përshëndetje Hirushe!

Sa vjeç ke ikur nga Shqipëria?

Motra ime iku në moshën 7 vjeçare dhe nuk flet shumë mirë shqip, kurse vëllai iku kur ishte 3 vjeç dhe ai flet mirë.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Nëntor 2003 17:49
jonita nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jonita Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jonita (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: jonita Shto jonita nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jonita nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jam_ai_qe_jam
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: Ne mes te botes...
Mesazhe: 230

nga vendndodhja jote e shoh se jeton ne belgjike,me thuaj e nderuar sa dialekte fliten ne belgjike !?
Mos don te thuash se atje flitet vetem gjuha letrare.?!

GJuha Letrare shqipe nuk eshte dialekt,por i ka rrenjet tek dialekti...
Freskimi me i vonshem i Gjuhes letrare shqipe u be ne viten 1972,ku si baze per kete u muarr dialekti Tosk,duke mos perjashtuar se ne gjuhen tone letrare shqipe ka edhe shume fjale te dialektit Gegë...

Gjuha letrare perdoret ne ne shkolle,administrate etj...(mendoj ne te shkruar) ,kurse populli e flet ashtu siç e ka folur gjithnje...nuk e di ndoshta po gaboj,por ketu ne FH shkruhet shume mire gjuha jone,me perjashtim te disa rasteve kur nuk mund ta kuptosh,por ne pergjithesi eshte shume e kuptueshme,edhe mesa shoh ti e shkruake gjuhen tone bilbil mi,cke qe ankohesh! (shaka)


Pacim!

__________________
Eshte e lehte te gjesh nje te dashur dhe te ruash nje mik!,por eshte e veshtire te gjesh nje mik dhe te ruash nje te dashur!...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Nëntor 2003 17:57
jam_ai_qe_jam nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jam_ai_qe_jam Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jam_ai_qe_jam (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: jam_ai_qe_jam Shto jam_ai_qe_jam nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jam_ai_qe_jam nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Bledumi
----------

Regjistruar: 06/09/2003
Vendbanimi: Tr
Mesazhe: 2110

Jam_ai_qe_jam...Jonita ka shume te drejte......Jo vetem ne FH flitet,ne disa raste,shume keq Shqipja,por edhe neper koferenca shtypi nga shume intelektual shqiptar...Duke huazuar shume fjale te huaja ne shqip(rasti qe mori edhe Jonita,computeri)..

Adelaida..Eshte shume e vertete qe gjuha shqipe eshte e perbere ne dialekte,por ti e di shume mire qe per tu shkruajtur perdoret vetem nje gjuhe,ajo LETRARE...dhe jo si ti doje qejfi disave...

P.S Jonita,teme shume e bukur kjo..bravo.

__________________
Leku shkon e vjen, shoqerine nuk ke ku e gjen.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Nëntor 2003 18:28
Bledumi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Bledumi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Bledumi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Bledumi Shto Bledumi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Bledumi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
roke
me AC MILAN ne zemer

Regjistruar: 19/07/2003
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 2397

Jonita,degjome mua ti.sa here te futesh ne forum mba nje fjalor shqip-shqip se te duhet.ta them per te miren tende.mua per vete nuk me duhet se kuptoj ne shqip sa per te thene ty nje keshille.Ose merr nje abetare ne qofte se ke deshire te mesosh shqipen.te betohem qe do te vleje.hajde se keto jene sa per nxehmje.Te pershendes.(besoj se shqipen time e kuptove)

__________________
respekte

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Nëntor 2003 18:58
roke nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė roke Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me roke (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: roke Shto roke nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto roke nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jonita
Anetar i ri

Regjistruar: 26/11/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 19

Citim:
Po citoj ato që tha BlEdUmI
Jam_ai_qe_jam...Jonita ka shume te drejte......Jo vetem ne FH flitet,ne disa raste,shume keq Shqipja,por edhe neper koferenca shtypi nga shume intelektual shqiptar...Duke huazuar shume fjale te huaja ne shqip(rasti qe mori edhe Jonita,computeri)..

Adelaida..Eshte shume e vertete qe gjuha shqipe eshte e perbere ne dialekte,por ti e di shume mire qe per tu shkruajtur perdoret vetem nje gjuhe,ajo LETRARE...dhe jo si ti doje qejfi disave...

P.S Jonita,teme shume e bukur kjo..bravo.



Faleminderit për kuptimin

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Nëntor 2003 21:37
jonita nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jonita Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jonita (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: jonita Shto jonita nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jonita nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 01:57 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Gramatikė, filologji dhe etimologji > Njė pyetje pėr tė gjithė

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.