Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Martesat me te huajt Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 4.33.
martesa me shtetaset e huaja
Jane te mundshme
Nuk kuptohemi me te huajt
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
Gjithsej 8 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Shkodrani
Anetar i ri

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: Sint-Niklaas Belgjike
Mesazhe: 5

Martesat me te huajt

Eshte hera e pare qe po e hapi nje teme vete, po do kisha pasur qejf me e dite mendimin tuaj ne lidhje me martesat me te huajt!
Une per vete jam qe 3 vjet i martuar me nje shtetase belge dhe mendoj se me mirekuptim çdo gje arrihet, pak rendesi ka mentaliteti, ok? si mendoni ju?

__________________
Dashuria nuk gjendet por fitohet !

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2003 20:19
Shkodrani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shkodrani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shkodrani (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Shkodrani't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shkodrani Shto Shkodrani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shkodrani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ami-
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/12/2002
Vendbanimi: Venezia
Mesazhe: 569

Jam plotesisht dakort me ty Shkodran!
Njeriu martohet me njeriun dhe jo me shtetesine e tij. Perderisa ju jeni martuar me nje te huaj kjo do te thote qe se ajo ashtu si edhe juve i keni pranuar njeri-tjetrit karakteret kulturat e ndryshme dhe gjithcka tjeter. Nje njeri mendohet mire perpara se sa te arrije ne martese dhe pasi i analizon te gjitha ben zgjedhjen e tij. Mendoj se martesat me te huajt jane krejtesisht normale dhe une do te thoja se jane edhe shume perparimtare sepse na bejme te dalim nga guacka jone nacionaliste. Ma merr mendja qe nuk eshte e lehte te pershtatesh me nje njeri kaq te ndryshem nga ty, por ne deshiren per te ndryshuar per njeriun qe do qendron edhe celesi dhe sakrifica per nje raport te tille. Ne nje rast si ky qe ju na paraqitet mendoj se ndjenja duhet te jete shume e forte. U uroj jete te gjate se bashku!

__________________
Mendjet e mėdha diskutojnė ide, mesataret ngjarje, te voglat njerėz...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Shkurt 2003 06:27
Ami- nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ami- Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ami- (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ami-'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ami- Shto Ami- nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ami- nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ersa
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 31/01/2003
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 9

Edhe po edhe jo.............

Persa i perket kesaj teme ne rradhe te pare do te doja te thosha se eshte nje teme shume interesante. Te martohesh me dike to te thote shume. Ne rradhe te pare do te thote qe me kete njeri qe po martohesh do kalosh nje jete te tere (sepse ky eshte edhe qellimi qe nje njeri martohet sepse ndryshe vetem dashuronin). Te kalosh nje jete te tere me dike eshte akoma me e komplikuar, duhet qe keta dy njerez qe vendosin te martohen te kene pak a shume te njenjtin mentalitet, te kene te njentin background (me falni po nuk po e gjej dot fjalen ne shqip), e shume gjera te tjera te perbashketa. Martesa me nje te huaj nuk varet se nga eshte ky njeri "jo shqiptar" qe nje femer ose nje mashkull shqiptar mund te martohet por varet nga njeriu. Shume te huaj mendojne ndryshe nga ne por ne te njenjten kohe ka edhe nga ata te huaj qe pak a shume mendojne per ne. Megjithate une do te doja te thosha dicka, qe ne te shumten e rasteve eshte e veshtire te gjesh dike te huaj qe te mendoj apo te kete ate mentalitetin tone. Prape se prape, ka te bej me njeriun sepse jo te gjithe njerezit jane njelloj. Sic thote edhe Ami- njeriu martohet me njeriun dhe jo me shtetesine e ketij njeriu!

Me respekt
Ersa!

__________________
Shoot for the moon, even if you miss you'll land among the stars!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Shkurt 2003 02:44
Ersa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ersa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ersa (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ersa Shto Ersa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ersa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ezida
Anetar i ri

Regjistruar: 05/02/2003
Vendbanimi: Romania
Mesazhe: 7

Martesa me te huaj

Mendoj se ne dashuri nuk ka nevoje te shofesh cfare ngjyre lekure ka njeriu qe do,cfare religie ka,nga cfare shteti eshte apo gjena te tjera si puna e ktyre,ate qe do dua ,me ate do martohem dhe do e pranoj sic eshte Jete te lumtur Shkodrani

__________________
Learn to forgive yourself and then the others...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Shkurt 2003 06:27
Ezida nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ezida Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ezida (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ezida Shto Ezida nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ezida nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Thumbs up

Mbi martesen me te huajt.. :)

Hi shkodrani!
Ne radhe te pare te uroj nga zemra qe te kalosh nje jete te lumtur.
Sa per martesen me te huajt apo me shqiptar, kjo per mua nuk ka rendesi. Martesa per mendimin tim, eshte nje moment shume i rendesishem ne jeten e njeriut ku njeriu duhet te mendohet mire per nje lidhej te perjetshme. Une mendoj se nuke ka rendesi se nga eshte njeriu qe ti vendos te martohesh por duhet te dish se kush eshte ky njeri, c'mendim ka per jeten, c'mendim ka per kete lidhje qe do behet dhe shume probleme te tjera mbi jeten qe do kaojne bashk. Mbasi te jesh i e bindu se te gjitha keto kombinojne me ato qe dhe ti mendon atehere mund te martohesh panvarsisht ne eshte i huaj apo i nje vendi me ju.
Tani edhe njehere shkodranit i uroj te kete nje jete te gezuar dhe nje martese te perjeteshme..

Me respekt nga keni.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shkurt 2003 22:14
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
xeni
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 16/01/2003
Vendbanimi: gjakovė
Mesazhe: 149

Thumbs up

MARTESA ME TE HUAJT!

UNE DO TA SHTROJA KSHTU KETE TEME:A JA VLEN TE MARTOHEN NJERIU APO JO DHE NESE JA VLEN ME KEND TE MARTOHET>
MARTESA ME TE HUAJT ESHTE NJE ASIMILIM I VULLNETSHEM,I PLANIFIKUAR DHE PER POPULLIN SHQIPTAR PAKEZ I PARAKOHSHEM PO ME DUKET MUA,NDOSHTA E KAM GABIM,POR E MIRA E SE MIRES ESHTE SE SECILI VENDOS PER VETEN E TIJ/SAJ.
POR,A JEMI TE PREGADITUR NE QE FMIJA JONË TE MOS E DIJË GJUHEN TONË???!!!!!!
NO COMENT!!!!!!!!!!

__________________
lufto pėr te verteten,pamvarsisht nga qmimi

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shkurt 2003 15:05
xeni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė xeni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me xeni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė xeni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: xeni Shto xeni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto xeni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Anton
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/02/2003
Vendbanimi: Filadelfia USA
Mesazhe: 54

Martesa me te huaj!

Pershendetje nga Filadelfia

Ne radhe te pare ju uroj fat dhe mbaresi ne jeten tuaj martesore.Personalisht jetoj qe prej 14 vjetesh ne perendim, dhe nga eksperienca personale por edhe nga eksperienca e te tjereve, kam arritur ne konkluzionin se per te qene i lumtur ne martese nuk eshte problem te qenit e partnerit i huaj.Problemi kryesor qendron ne menyren se si e nderton mardhenien me ate person.Per mendimin tim kryesorja eshte te dish se c'fare kerkon.Dhe kur te dy partneret e dine se c'fare kerkojne, atehere me arsye,me dashuri me respekt reciprok dhe me tolerance c'do gje shkon per se mbari.Vetem dashuria ose pasioni nuk jane te mjaftushme per te ndertuar nje lidhje qe do ti rezistoje kohes dhe problemeve te jetes.Por duhen pra te gjitha ingredientet e tjera(respekti, toleranca, ngrohtesia,sensibiliteti) qe receta te jete e plote dhe e qendrushme.Vete nuk jam i martuar, por qe kurse jam larguar nga Shqiperia kam bashkjetuar kryesisht me partenre te huaja, me perjashtim te nje aventure te shkurter me nje vajze nga Mitrovica.Ky pra eshte pak a shume mendimi im ne lidhje me martesat me te huaj.Maintenant puisque vous vivez en Belgique, je voudrais vous feliciter, toi et ton epouse pour votre mariage.Puisse Dieu vous donner de l'amour et bonheur pour toujours.A bientot peut-etre.Felicitation encore de ma part.Anton depuis Philadelphie.

__________________
Shqiptar deri ne vdekje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shkurt 2003 04:10
Anton nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Anton Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Anton (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Anton Shto Anton nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Anton nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
albi46
Anetar i ri

Regjistruar: 21/02/2003
Vendbanimi: NYC ke rruga Bardhyl
Mesazhe: 1

Thumbs down

Martesa me te Huaj

Ore Shkodran, ty te lumte mbshtillja asaj por te pakten eshte e bardhe dhe haet. Thoni cfare te doni por ne jemi rraca me raciste nga te gjithe, po ta ka lezet shpirti s'shef **** zezaku ne Shqiperi.
Une per vete qefin e boj me rrushat e huaj, kurse gocat shqiptare I kena per me ja cuar plakes ne shpi. Une do ta kisha shume te veshtire te shprehesha sinqerisht tek nje vajze jo shqiptare. Se di por vajzat qe dalin jashte rraces se tyre me bejne peshtire. Peace out..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shkurt 2003 19:24
albi46 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė albi46 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me albi46 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: albi46 Shto albi46 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto albi46 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mIsTreCe_NyC
Anetar i ri

Regjistruar: 02/02/2003
Vendbanimi: new york
Mesazhe: 8

Per Shkodranin

Pershendetje Shkodrani,

Doja te thoja qe sekreti i nje marteseje te suksesshme qendron tek fakti qe ai cift duhet te gjeje gjuhen e perbashket te komunikimit, dhe kur them gjuhen nuk e kam fjalen per gjuhen shqipe italiane apo kineze po per gjuhen e perbashket te mendjes. Dhe nese ky cift gjen kete gjuhe te perbashket te mendjes atehere rraca eshte thjeshte nje fjale e pakuptimte dhe mosha eshte thjeshte nje numer e asgje me teper. Ka hikur koha e ketyre mendimeve patriarkale 'duhet te martohesh me njeriun tat' e 'te kesh te njejten fe' blah blah blah megjithate une e mbeshtes plotesishte mendimin qe u dha mesiper qe shqipetaret jane nje nga popujt me diskriminues qe mund te kete dhe nuk ke se si mos te pajtohesh me kete sepse thjeshte do te thoja shiko relatat mes jugut e veriut te shqiperise, dhe thuaj ti po deshe qe jetojme dhe ne shekullin e 21te. Kur ne nuk pranojme njeri tjetrin e kur ne paragjykojme njeri tjetrin nuk e shoh sesi mund te themi me paturpesine me te madhe ose me mire me hipokrize me te madhe qe ska asgje te keqe te martohemi me te huaj. E mira e te mirave do ishte ta themi jo vetem me goje po dhe me zemer.Me kupton se cte them Shkodrani?? Dhe ke shume e shume shqipetare qe po ti pyesesh se c'mendojne per martesa me te huajte te gjithe do te thone oohh yeah mjaftojne te pelqejne njeri tjetrin ska rendesi gje tjeter, po kete e thone sa per sy e faqe, ne akoma themi iii ju nga puka pushoni se jeni rritur mes maleve ose iiiii ju nga saranda pushoni se ju jeni greker. Une thashe me siper qe aty ky egziston mirekuptimi plote ska rendesi prejardhja mosha apo seksi po dua te them qe shqipetaret ne pergjithesi nuk pranojne njeri tjetrin e leme me te pranojne te huaj, gjithnji ne pergjithesi flitet.

mIsTreCja.

__________________
c'EsT La vIe

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2003 21:09
mIsTreCe_NyC nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mIsTreCe_NyC Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mIsTreCe_NyC (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mIsTreCe_NyC Shto mIsTreCe_NyC nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mIsTreCe_NyC nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Florenc
Anetar i ri

Regjistruar: 08/02/2003
Vendbanimi: Dallas
Mesazhe: 15

Wink

hi

Ne radhe te pare doja te te uroja jete te lumtur dhe mbaresi ne jete. Tema eshte shume interesante. Une personalisht nuk e rekumendoj qe te martohem me race tjeter pervec shqiptare(O shqiptare o hic fare). Por me mirekuptim dhe paqe sic thoni ju cdo gje mund te arihet.

__________________
Albania is the best forget all the rest.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2003 21:39
Florenc nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Florenc Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Florenc (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Florenc Shto Florenc nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Florenc nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:49 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 8 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Martesat me te huajt

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.