Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje!!! Vlerėsimi i Temės: 9 votime, mesatarja 4.56.
Gjithsej 9 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
unforgiven
*$*$*

Regjistruar: 08/07/2003
Vendbanimi: *$*$*
Mesazhe: 958

Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje!!!

Jeta në ferr
**************************************************
*******


*******************************
Elda është 37 vjeç, por duket sikur ka 50. Rrudhat e thella në fytyrën e saj të plakur para kohe bëjnë të ditur se sa ka vuajtur në jetë. Elda pandërprerë shikon rreth vetes, flet me zë të ulët, sikur ka frikë se dikush tjetër do ta kuptojë gabimisht atë që do ta flasë.

“Që nga muajt e parë të martesës ai filloi të shkojë nëpër kafene me shokët dhe të kthehet në shtëpi në orët e vona të mbrëmjes. Atëherë vetëm bërtiste dhe shante. Nuk kaloi shumë kohë, filloi edhe të më rrihte. Na lindi fëmija i parë, djali. Thashë, ndoshta do të ndryshojë. Prej atëherë kaluan 15 vjet dhe po të mos vdiste nga pirja e alkoolit, unë ende do të prisja që ujku të shndërrohet në qengj”, e fillon Elda rrëfimin për ferrin.

Bashkëshorti i ndërroi jetë para gati se gjashtë muajve. “Alkooli e vrau, por më la mjaft kujtime që të kujtohem në të”, shprehet duke i ngritur krahët e këmishës. Në të dyja duart kishte shenja të prerjes me thikë. E ngriti pak fustanin – edhe aty prerje. Kujtime të përjetshme nga bashkëshorti i cili e ka bërë këtë edhe kur ka qenë esëll.

“Vallë, për argëtim, vallë e shtynte egërsira në të, kush e di. Do të vinte, do të më kapte për dore, do të më urdhëronte të ulem pranë tij dhe të mos lëshoja asnjë zë. Fillonte të më therte nëpër duar dhe nëpër këmbë. Filloi të vizatojë figura nëpër trupin tim. Me orë të tëra. Ndonjëherë do të kënaqej vetëm me këtë, ndonjëherë fillonte të më godiste me shqelma dhe grushta. Nuk durohej. Është mëkat, por, të ta them të drejtën, ndjeva lehtësi kur vdiq”, shprehet Elda. As që derdhi lot, e as që dridhej.

Bashkëshorti, të cilit nuk dëshiron t`ia përmend as emrin, e ka dhunuar me përkrahje të prindërve të tij. Ata, siç shprehet Elda, e kanë mësuar se burri ka të drejtë të ngrejë dorë mbi gruan. Ajo duhet ta dëgjojë.

“Mendoja të shkurorëzohem, por pa punë, e dija se kjo do të jetë edhe më keq. Ku të shkoj? Prindërit e mi janë njerëz të varfër, gjithmonë kanë qenë të varfër. Për ta isha një gojë më pak për t'u ushqyer. Shpesh mendoja të bëj vetëvrasje, por kur më binte ndër mend për fëmijët, shumë shpejt hiqja dorë nga mendimi i tillë. Tani, dënimi arriti. Kur më vjen rëndë, i shikoj vragët dhe kujtohem për ofendimet. Dhe e di se kam shpëtuar”, përfundon Elda.

********************
Ky eshte nje rast real, ne dhjetra e dhjetra te tilla................

A mendoni se bashkejetesa , ( martesa ...)u jep te drejten morale te cdo gjeje kundrejt bashkeshortit, aq sa dhunen ta quani dicka te perligjur e normale?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Janar 2004 01:07
unforgiven nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė unforgiven Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me unforgiven (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: unforgiven Shto unforgiven nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto unforgiven nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
eliz
Veteran ne forum

Regjistruar: 16/10/2003
Vendbanimi: Toke
Mesazhe: 1679

Uuuuuuaaauuuuuuuuuuuu

Jane per diskutim gjera te tilla.Keta njerez jane te semure dhe me te semure jane ata qe i durojne.

Njerezit qe durojne dhunen kane probleme psiqike.Keto mund te jene rrjedhoje e shume faktoresh.P.sh ne familje ku burri ngre dore ndaj gruas,prinderit ngrene dore mbi femijet,prinder qe pine,femije qe rriten me nje prinder etj etj.Jane keta femije qe kur rriten dhe gjejne veten ne te njejtat rrethana(shume here me dashjen e tyre)kane shpresa dhe perpiqen te ndrojne njeriun qe kane perballe ne vend qe te ndryshojne veten. Meqe nuk me pelqen te zgjatem do them vetem se nuk e toleroj dhunen.

__________________
E vetmja here qe nuk do ia arrish,do te jete perpjekja e fundit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Janar 2004 04:45
eliz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė eliz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me eliz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė eliz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: eliz Shto eliz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto eliz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
KOSOVA_21
Anetar i ri

Regjistruar: 17/01/2004
Vendbanimi: ENGLAND
Mesazhe: 22

ne rast se e miriton eshte mir qe perdor dhunen

siqoni ka shum vajza te bukra e te sijellshme
po ka shum te pa edukura dhe e miretojn dhunen dhe eshte mir qe mos tija falim nga njeher eshte mir dhuna se nuk e din se ka zot tung nga anglia ju pershendes te xhidhve

__________________
PERSHENDETIJE PER SHQIPTARET KUDO NEPER BOT

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Janar 2004 16:40
KOSOVA_21 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė KOSOVA_21 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me KOSOVA_21 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: KOSOVA_21 Shto KOSOVA_21 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto KOSOVA_21 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
LiL__TrEaSuRe
~mOlLa mE sHeRbEt~

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: [ @ my pimp's lap ]
Mesazhe: 596

mones

se pari te pergezoj per temen.Se dyti ne asnje menyre,katergorikisht te jete e ndaluar dhuna ne familje.Ne fund te fundit c'sjell ne femijet?Vetm frike dhe i ushqen me ndjenjen e dhunes ne te ardhmen.Mua me vjen sh keq per kete kategori njerezish te cilet e ushtrojne dhunen ne familje,do ti quaja nje kalse injorante ne shoqeri.Psataj nqs mardheniet e tua me partnerin/en nuk shkojne mire ka mjaft rruge te tjera per te shpetuar nga ferri qe jeton.Divorci,por jo vetevrasja.qe te mos e zgjat shume,po e them edhe 1 here qe dhuna ne familje te jete e ndaluar sepse prej dhunas nuk ke asnje fryt...ky ishte mendimi im flm...

__________________
*BeNd dOWn bOi, dO tHiz shIeEt LiKE yU NEva dD, i WNt YO LIpZ 2 SUcK oN ma CLiTt...*

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Janar 2004 18:09
LiL__TrEaSuRe nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė LiL__TrEaSuRe Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me LiL__TrEaSuRe (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė LiL__TrEaSuRe't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: LiL__TrEaSuRe Shto LiL__TrEaSuRe nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto LiL__TrEaSuRe nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hirushja
Lule mos prekese

Regjistruar: 06/08/2003
Vendbanimi: Misterioze
Mesazhe: 1475

Re: ne rast se e miriton eshte mir qe perdor dhunen

Citim:
Po citoj ato që tha KOSOVA_21
siqoni ka shum vajza te bukra e te sijellshme
po ka shum te pa edukura dhe e miretojn dhunen dhe eshte mir qe mos tija falim nga njeher eshte mir dhuna se nuk e din se ka zot tung nga anglia ju pershendes te xhidhve



Me falni qe po ju marre juve si shembull por kjo qe the ti nuk mendoj se eshte dakort. N.q.f ti e shikon qe marredheniet me gruan nuk te shkojn ashtu sic duhet, atehere ti do ishe me mire qe ti thoje
"ti cike e dashur ja ku e ke deren, dil se ne te dy nuk jemi bere per njeri tjetrin". Nuk e kuptoj pse duhet te perdoresh dhunen kur ke menyra te tjera!!

Hej Zot perseri ky mentalitet.

__________________
The treasure in my mind is greater than any World Glory.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shkurt 2004 22:09
hirushja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hirushja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hirushja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hirushja Shto hirushja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hirushja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sheki
MILANIST

Regjistruar: 20/11/2003
Vendbanimi: SHKUP
Mesazhe: 243

pajtohem plotsisht me ty

ju si hirushe si mendoni ja te ke e deren e vetmja gje qe mun ta lufton dhunen ne familje eshte mirkuptimi mes individeve ne bashkshorti jo vetem kete por duhet kuptuar edhe ate se dhun nuk ka vetem mes te marturve por edhe tek femijet
ashper e kundervej personin i cili thot se ne qoftese e kerkon

__________________
LIVE YOUR LIFE AND BE FREEE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2004 10:33
sheki nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sheki Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sheki (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sheki Shto sheki nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sheki nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sheki
MILANIST

Regjistruar: 20/11/2003
Vendbanimi: SHKUP
Mesazhe: 243

te pagezoj per kete teme

kjo tem i eshte deshur ketij forumi flm hirushe

__________________
LIVE YOUR LIFE AND BE FREEE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2004 10:40
sheki nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sheki Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sheki (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sheki Shto sheki nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sheki nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

DHUNA: FUNDI I LLOGJIKES

(se mbaj mend kush e ka thene kete )

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2004 23:15
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
unforgiven
*$*$*

Regjistruar: 08/07/2003
Vendbanimi: *$*$*
Mesazhe: 958

Dhuna ne familje egziston ne forma nga me te ndryshme, por ajo ndaj gruas eshte me e perhapura. Cilat jane disa nga arsyet?

Modeli patriarkal i rregullimit të marrëdhënieve martesore në familjen shqiptare, në kohën kur pjesa mashkullore e popullsisë është nën trysni të madhe të ndërrimit të marrëdhënieve tradicionale për shkak proceseve të filluara të emancipimit të grave shqiptare. Ndalesa që ato të punojnë jashtë shtëpisë, te berit te vetedijshem per rolin dhe te drejtat qe Ajo ka ne familje, e bejne burrin te mendoje se eshte duke humbur pozicionet e deriatëhershme në familje. Kjo shkakton prirje te burrat shqiptarë që t`i dhunojne bashkëshortet e tyre.

Varësia e burrit nga alkooli është arsyeja më e shpeshtë që sjell deri te dhuna mbi bashkëshorten. Më pas pasojnë skamja, papunësia dhe xhelozia.

Pasoja më të shpeshta nga sjellja e dhunshme mbi gruan është humbja e vetëbesimit të saj, depresioni, pagjumësia, frika dhe fobia. Psikologët shprehen se ato janë situata të cilat ndikojnë mbi sigurinë e gruas, formojnë personalitet të pasigurt, e zvogëlojnë aftësinë e saj që të reagojë dhe t`i kundërvihet dhunuesit.

Megjithatë, më shumë se gjysma e grave viktima të dhunës familjare, dhunën nuk e paraqesin në polici. Pse ndodh kjo?

A eshte dhuna prezente vetem ne klasen e varfer, apo ne te gjtha nivelet e popullsise?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Shkurt 2004 12:15
unforgiven nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė unforgiven Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me unforgiven (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: unforgiven Shto unforgiven nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto unforgiven nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sheki
MILANIST

Regjistruar: 20/11/2003
Vendbanimi: SHKUP
Mesazhe: 243

une kisha thene

une kisha thene mona se
pasi e ke parashtruar ne form te pyetjes kete do te thoja une se kjo eshte
me se shumti ne familjet e varfura por duke mos i prejashtuar ketu edhe familjet e pasura

__________________
LIVE YOUR LIFE AND BE FREEE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Shkurt 2004 15:26
sheki nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sheki Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sheki (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sheki Shto sheki nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sheki nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:56 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje!!!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.