Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Pse musilmanet sulmonje gjithmone kristianizmin duke analizuar Biblen?n
Gjithsej 14 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
uragani
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 08/10/2003
Vendbanimi: UK
Mesazhe: 92

Pse musilmanet sulmonje gjithmone kristianizmin duke analizuar Biblen?n

Pervec se me shqeteson por edhe me irriton fakti qe disa prej antetareve musilmane te ketij forumi nuk respektojne (qofte me idiference) fene e krishtere. Ata nuk jane te detyruar te lexojne Biblen apo nuk i kerkone njeri analiza mbi te dhe njekohesisht nuk kane te drejte te provokojne besimataret e krishtere. Here pas here kam vene re se keto provokime drejtohen kundrejt kishes ortodokse shqiptare, fe ne te cilen une besoj dhe pikerisht mbi faktin se ne krye te kesaj feje ( perkohesisht) ndodhet nje prift grek. Me habit dhe me duket e padrejte qe ne disa raste per qellime fetare politizohen problemet ne kete kishe.
A eshte e mundur qe ju muslimanet te na lini te qete ne besimin tone?
Ne te krishteret nuk merremi me fene tuaj per te mos nderhyre ne zgjedhjen qe ju keni bere pasi mendojme se cdo individ eshte i lire te besoje ne ate cka deshirone.
A mendoni ju muslimanet shqiptare se te krijosh konflikte fetare ne shqiperi do te thote katastrofe? Po jua bej kete pyetje pasi nga provokime te tilla lindin konfliktet.
Ashtu si Ne te krishteret injorojme besimin tuaj ashtu mund te beni edhe ju, me qellimin e mire per te respektuar te drejtat e cdo indivdi qe ka bere zgjedhjen mbi fene si dhe per te mos krijuar ne menyre artificiale probleme qe nuk ekzistojne.
Une ju ftoje te reflektoni ne arsyetimet tuaja si dhe te respektoni zgjedhjen qe Ne kemi bere.

__________________
..nga ferra e vogel del lepuri i madh...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Shkurt 2004 02:02
uragani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė uragani Kėrko mesazhe tė tjera nga: uragani Shto uragani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto uragani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

Uragani,

Bej ashtud sic bej une zemer, sa here qe lexoj mesazhe te tilla per Biblen, per fene e krishtere ne pergjithesi, qesh . . . argetohem. Dhe pastaj jap pergjigjen time. Fakti eshte se ne forum eshte e lejueshe per anetaret myslymane te shkruajne cfare te duan, dhe kur pergjigjemi ne, mesazhet fshihen se . . . kemi dale nga tema. S'eshte ndonje problem i madh.


Sa per priftin grek, duke qene se Kisha Orthodokse ne Shqiperi eshte shume e re, dhe nuk kemi akoma prifterinj shqiptare te nivelit te larte, eshte Patriarku i Konstandinopolit qe ben zgjedhjen. Me kalimin e kohes, kur Kisha Orthodokse Shqiptare do konsolidohet me shume, si nga ana e fondeve, ashtu dhe nga organizimi, arqipeshku do zgjidhet shqiptar.


Me respekt

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Shkurt 2004 04:26
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Hmmm

Si musliman qe jam, besoj se mund te them dicka, por nuk besoj se mund t'i pergjigjem pse-se se uraganit.

Ajo qe dua te them, eshte kjo: Gjithmone ka pasur diskutime midis teologeve katolike dhe atyre muslimane, por nen konktesktin e perafrimit te njerezve me njeri-tjetrin, dhe keto konferenca jane mbajtur dhe ne Vatikan. Pra keto diskutime nuk jane bere per qellim te keq, por per te miren e njeri-tjetrit.

Tani, nuk e kam idene se perse ka filluar kjo fushate, dhe te them te drejten nuk e di se ku duan te arrijne ata qe e kane hapur nje te tille. Prandaj keshilla ime eshte qe te dy palet, katolike dhe muslimane te bejne nje debat me argumenta midis tyre, por pa e tejkaluar masen dhe jo duke ofenduar njeri-tjetrin.


Me respekte

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Shkurt 2004 04:59
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Talking

Te ja fillojme me rregullimin e titullit te temes njehere pastaj me te tjerat....

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Shkurt 2004 21:18
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_krishteri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/02/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 93

Arsyeja qe myslymanet sulmojne krishterimin eshte pikerisht per faktin se ndihen te sulmuar ndaj te krishtereve edhe nqs te krishteret nuk flasin fare per fene islame. Eshte deshmia e Jezusit qe i bezdis qe te gjithe dhe nuk ndihen rehat por ndihen sikur jane neper gjemba sepse ashtu siç e ka thene dhe Fjala e Perendise:

Citim:
"Sepse kushdo që bën gjëra të mbrapshta e urren dritën dhe nuk vjen te drita, që të mos zbulohen veprat e tij;"
ose siç ka thene Jezusi gjithashtu:
Citim:
"Bota nuk mund t`ju urrejë juve, por më urren mua sepse unë dëshmoj për të se veprat e saj janë të mbrapshta."

A e ke degjuar ndonjehere shprehjen qe thuhet, mbrojtja me e mire eshte sulmi, te njejten gje bejne edhe myslymanet, ne fakt e bejne per te trembur ata te krishtere qe jane te vegjel ne besim dhe qe nuk kane bere nje eksperince me Perendine.

nuk ka ndonje arsye tjeter sepse Jezusi nuk ka patur kurre nevoje qe te kete avokat mbrojtes sepse Ai eshte avokati drejt Atit per te gjithe ata qe kane pranuar deshmine ose dhuraten e Perendise(Rom.5:8):
Citim:
"Por Perëndia e tregon dashurinë e tij ndaj nesh në atë që, kur ende ishim mëkatarë, Krishti vdiq për ne.

djallit nuk i pelqen kjo gje sepse i prish planin e vet atehere perdor njerezit qe nuk kane kuptuar mesazhin e Perendise...

me respekt i krishteri!!!

__________________
Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shkurt 2004 01:17
i_krishteri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_krishteri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_krishteri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_krishteri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_krishteri Shto i_krishteri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_krishteri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sheki
MILANIST

Regjistruar: 20/11/2003
Vendbanimi: SHKUP
Mesazhe: 243

jam musliman

une jam musliman dhe te pakten kam lexuar 5-6 her biblen dhe nuk eshte e vertet se muslimanet e sulmojn kristianizmin me jep nje shembull ku ka ndodh kjo

__________________
LIVE YOUR LIFE AND BE FREEE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shkurt 2004 11:45
sheki nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sheki Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sheki (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sheki Shto sheki nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sheki nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Re: jam musliman

Citim:
Po citoj ato që tha sheki
une jam musliman dhe te pakten kam lexuar 5-6 her biblen dhe nuk eshte e vertet se muslimanet e sulmojn kristianizmin me jep nje shembull ku ka ndodh kjo

SHeki do shembuj ti?
HIdhi nje sy ketij nen foutumi dhe do te shikosh se sa tema jan hapur kunder bibles dhe besimit te krishter nga ana e myslymaneve, kurse e kunderta ndodh nga ana e te krishtereve. Nuk i kam par te krishteret te hapin ndonje tem per myslimanet apo per kur'anin.
Kjo tregon se besimtaret e krishter jane me tolerant.
Po e njejta gje ndodh edhe jasht forumit.
Nuk ke pse kerkon gjurmet kur e ke ujkun perpara.
Pershendetje.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Modifikuar nga Keni datė 14/02/2004 ora 20:50

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shkurt 2004 14:41
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_pafajshem
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 15/07/2003
Vendbanimi: Spain
Mesazhe: 383

[QUOTE]Po citoj ato që tha i_krishteri Eshte deshmia e Jezusit qe i bezdis qe te gjithe dhe nuk ndihen rehat por ndihen sikur jane neper gjemba sepse ashtu siç e ka thene dhe Fjala e Perendise: ose siç ka thene Jezusi gjithashtu:
A e ke degjuar ndonjehere shprehjen qe thuhet, mbrojtja me e mire eshte sulmi, te njejten gje bejne edhe myslymanet, ne fakt e bejne per te trembur ata te krishtere qe jane te vegjel ne besim dhe qe nuk kane bere nje eksperince me Perendine.

========================================
Nuk e kuptoj se perse duhet te ndihem i bezdisur nga ajo qe ka thene Jezusi, ne nje kohe kur une e respektoj ate njelloj si Muhametin dhe e pranoj ate ashtu si dhe te krishteret e tjere , pavaresisht se jam mysliman.

Po e filloj duke ju pergjigjur me radhe , ndoshta dhe do te harroj ndonje gje, por eshte thjeshte nje reaksion me teper sesa nje replike ne kete teme.

Kush prej jush ka qene ne Greqi do ta kuptoje me mire se perse ne kerkojme me insistim nje prift shqiptar dhe jo nje prift grek. Nuk e di sesi e kuptoni ju te tjeret qe na mbroni me kembengukje ate prift , qe edhe pse e di shqipen shume mire , insiston me kembengulje te beje meshat ne greqisht. Te quash ortodokset shqiptare greke eshte jo vetem nje gabim i madh, por dhe nje fyerje per te gjithe shqiptaret, duke' perfshire dhe myslimanet. Nuk eshte problemi qe nuk ka nje prift shqiptar per te marre frenat e nje kishe te nderuar, eshte problemi sepse Kisha ortodokse Greke po perpiqet me te gjitha menyrat qe te mbaje nen kontroll kete pjese te shqiptareve. Nuk me intereson fare nese dikush do te ndihet i fyer nga kjo gje, nese ai eshte minoritar grek ne Shqiperi apo eshte simpatizant i grekeve. Kisha ortodokse' Shqiptare eshte nje institucion me vete dhe si e tille duhet te drejtohet nga nje shqiptar dhe jo nga ai qe do te vendose patriarkana apo patriarku grek. Perse nuk vendos nje bullgar ne krye te kishes greke, valle e mendoni seriozisht qe nuk ka nje shqiptar te afte per tu vendosur ne krye te kishes shqiptare? E keni gabim koke e kembe, e nese mendoni te kunderten me thoni dhe me tregoni me fakte. Nese jo po jua them une faktet .

Askush nuk mund te pergjithesoje myslimanet me disa tipa te veçante, per me teper mos harroni se te gjithe qe shkruajne ne kete teme, shkruajne ne titra personale, pra , ju lutem shume mos beni pergjithesime.

Nese dikush sulmon krishterimin , lutemi te pergjigjeni ne drejtim te personit te caktuar dhe jo ne drejtim te myslimaneve. Nuk po reagoj si mysliman, thjesht si nje person qe nuk me pelqen nje gje e tille . Aq me teper midis shqiptareve.
Pak me teper mirekuptim ju lutem, mos u fusni ne te tilla vorbulla te cilat jane shume te rrezikshme, ndryshe do perfundojme si ne Sudan, Nigeri e" gjetke. Mblidheni mendjen dhe hapni syte te mos shkelni ne derrase te kalbur

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shkurt 2004 18:11
i_pafajshem nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_pafajshem Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_pafajshem (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_pafajshem Shto i_pafajshem nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_pafajshem nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

Black_Eagel

Nuk e di se si eshte e organizuar kisha katolike ne Shqiperi, por po ju jap disa informata per kishen orthodokse, se sic duket, me ate keni me shume probleme.

Sinodi i Shenjte i Kishes Orthodokse ne Shqiperi u formua ne korrik te 1998. Kryepeskopi eshte Anastasi, dhe dy hierarket jane shqiptare, Joan Pelushi, dhe episkop, Kozma Qirjo, (qe vdiq ne 2000 ne moshen 80 vjec.) Kryesekretari i Kishes eshte Jani Trebicka.

Kryepeskop nuk mund te behet cdo njeri. Ne Shqiperi para sistemit komunist kishte 440 prifte, pas sistemit kishin mbetur vetem 22, dhe sot vetem 3 jane gjalle. Nuk e di nese jeni ne dijeni me rregullat e kishes, por kryepeskopi duhet te kete nje edukim (fetar) te gjate, duke perfshire doktorata ne theolologji etj, plus eksperience perbrenda kishes.
Kryepeskopi Anastas ne vitet 70-te ka punuar ne Afrike per te konsoliduar kishen orthodokse ne vende te ndryshme ( Tanzani, Kenia etj.) Ne 1984-1991 Anastasi ishte President Koordinues i Keshillit Boteror te Misionit dhe Ungjellizimit. Ne 1989 drejtoi Konferencen per Misionin Boteror (te te gjitha kishave te krishtere, protestante, katolike etj) ne San Antonio. Ne 1989 po ashtu mori Doktorate nderi nga universiteti per theologji ne Masacuset (USA.)
Ne 1991 u caktua nga Patriarkana e Konstandinopolit te formonte kishen Orthodokse ne Shqiperi. Fatkeqesisht, (per shkak te sistemit komunist) nuk ka ne Shqiperi prifterinj te nivelit aq te larte. Kryepeskopi nuk ka per detyre vetem te kryej liturgji te djelave ne kishe. Por gjithashtu rikonstruksionin e kishave te shkaterruara, hapjen e shkollave fetare ku nje brez i ri i prifterve po shkollohet etj.

Mendoj se ky informacion ju sherben sadopak.

Ne USA kryepeskopi i Kishes Orthodokse te Amerikes se Veriut eshte grek, i caktuar ngta Patriarkana. Perpara tij ishte nje amerikan, por u hoq sepse nuk e kryente punen mire. Dhe orthodokset ketu nuk e kane problem (dhe orthodokset ketu jane nga gjithe bota.) Meqe ra fjala, ne Amerike liturgjia kryet ne greqisht (te pakten ne dy - tre kisha te ndryshme qe kam vajtur.) Dhe une e di pak greqishten ( nuk jam minoritare.) Por ky fakt s'me shqeteson. Nejse, ky eshte mendimi im personal.

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shkurt 2004 20:27
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_krishteri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/02/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 93

wow

dy problemet qe ju kini:

1) Se kur juve ju permendet Krishti dhe ato qe permenden ne Bibel ju dhembin sepse ne fakt ne Bibel thuhet se Jezusi eshte Bir i Perendise. Ne fakt asnje myslymannuk mund te pranoj nje gje te tille sepse per te eshte nje genjeshter. Ne fakt per kete gje e vrane dhe Jezusin sepse deshmonte njerezimit se kush ishte dhe ata e vrane dhe ne te njejten menyre e ofendojne dhe tani.

2) pse sillni shembuj mbi krishterimin nga ortodoksit dhe katoliket? a e dini ju se pjesa me e madhe e gjerave qe praktikojne ortodoksit dhe katoliket jane tradita njerezore qe Perendia ne Bibel i ndalon?mund te shohim qe ne Urdherimin e dyte(qe keto dy fete qe gjoja jane te krishtere nuk e japin te plote kete rreshte):

Citim:
Nuk do të bësh skulpturë ose shëmbëlltyrë të asnjë gjëje që ndodhet aty në qiejt ose këtu poshtë në tokë ose në ujërat nën tokë.
Nuk do të përkulesh para tyre dhe as do t`i shërbesh, sepse unë, Zoti, Perëndia yt, jam një Perëndi xheloz..

prandaj keta kete gje nuk e shikojne ose me mire te themi se nuk lexojne perdit Biblen qe te njohin se kush eshte Perendia

mos harroni se Krishti eshte arsyeja qe myslymanet perplasen...

me respekt i krishteri

__________________
Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Shkurt 2004 14:10
i_krishteri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_krishteri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_krishteri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_krishteri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_krishteri Shto i_krishteri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_krishteri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:04 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 14 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Pse musilmanet sulmonje gjithmone kristianizmin duke analizuar Biblen?n

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.