Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Do ktheheshit perfundimisht ne Shqiperi? Vlerėsimi i Temės: 9 votime, mesatarja 5.00.
A do te ktheheni te jetoni ne Shqiperi?
Po, atehere kur kushtet atje te jene me te mira.
Po, sapo te mbaroj studimet.
Po, por vetem nese gjej atje menyren e jeteses qe deshiroj.
Po, vetem per pushime.
Ndoshta
Jo, nuk kam plane rikthimi edhe per te pakten 5 vjet te tjere.
Jo
Jo, kurre.
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
Gjithsej 40 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kris
Anetar i ri

Regjistruar: 22/04/2004
Vendbanimi: milano
Mesazhe: 9

Do ktheheshit perfundimisht ne Shqiperi?

Pershendetje.Une jam nje studente universitare ne Itali.Gjerat me shkjone pak a shume mire,me aspektet pozitive qe mund te kete nje eksperience e tille ne nje vend te huaj dhe me gjithe problemet qe si une hasin edhe koleget e mi (studentetet e tjere te huaj ).Mund te thuhet se jam integruar mire.Kam krijuar rrethin tim shoqeror,punoj part-time dhe jam shume me fat se kam familjen ketu.Por ka dicka qe me mungon gjithnje.Kam shume nostalgji per vendin tim.Me mungon shume ajo ndjenja e qetesise qe ke kur nuk ke frike se mund te diskriminohesh sapo hap gojen.E di,Shqiperia ka shume mangesi akoma,dhe nga ana materiale nuk mund te me ofroje kete qe kam ketu he per he.Por sa here qe mendoj se cfare duhet te beje kur te diplomohem dhe te filloj nje karriere nuk di ne ta konsideroj Shqiperine nje si altenative te mundeshme.Ju si mendoni?Nuk flas vetem per studentet por per te gjithe emidrantet.A do ktheheni nje dite ne Shqiperi?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2004 11:28
kris nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kris Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kris (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kris Shto kris nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kris nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Aljohin
Mjek. Psikiater.

Regjistruar: 07/07/2003
Vendbanimi: Padova
Mesazhe: 576

Per mendimin tim mos e konsidero shqiperine si alternative......te pakten ne se e konsideron vetem per t'i shpetuar diskriminimit. Per t'i shpetuar diskriminimit mund te zgjedhesh edhe vende shume etnike si p.sh: USA ose Australia ose vende me pak injorante ( se Italia ) si Anglia, Franca apo gjermania

__________________
"I believe there are more instances of the abridgement of the freedom of the people by gradual and silent encroachments of those in power than by violent and sudden usurpations." James Madison

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2004 12:57
Aljohin nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Aljohin Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Aljohin (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Aljohin't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Aljohin Shto Aljohin nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Aljohin nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Bebushja-be
Anetar i ri

Regjistruar: 27/12/2003
Vendbanimi: Belgjike
Mesazhe: 2

Talking

Pershendetje

Une kam 1 vitë e 7 muaj qe ndodhem jashtë Shqiperis.
Ketu ku jam nuk me mungon asnjë gjë. Por prap dhe une kam nje
ndjenje, dhe flas shume shume per vendin tim. Me pak fjal dua te
them qe jam shume e dashuruar me Shqiperinë.
Dhe mendjen e kam se nje dite do te kthehem ne vendin tim.

Kam pare nje film para ca kohesh "Gone With The Wind" dhe ky film
kishte nje mesazh shume special ne fund. Ishte nje vajze e cila ishte
e bukur dhe e dashuruar disa herë, dhe ne fund kur u nda nga burri,
mendoj se kishte dhe nje gje qe e donte akoma, dhe ajo gje ishte vendi
i saj i lindjes.

Keshtu qe Shqiperia eshte numri 1 ne zemren time

__________________
Jetoj Ashtu Si Pėlqenė

Modifikuar nga amor alucius datė 26/05/2004 ora 20:33

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Maj 2004 17:34
Bebushja-be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Bebushja-be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Bebushja-be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Bebushja-be Shto Bebushja-be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Bebushja-be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hirushja
Lule mos prekese

Regjistruar: 06/08/2003
Vendbanimi: Misterioze
Mesazhe: 1475

Atehere kur cdo gje ne jeten time e kam arritur ate qe deshiroja, perse te mar insiativen dhe te kthehem ne shqiperi? Ndoshta nuk do jem kaq e zonja sa ketu! Nuk them qe nuk kam mall per Shqiperine por besoj se cdo njeri ka ber te pamunderen per te pasur nje jet te qete. Perderisa u largova nga Shqiperia eshte veshtire te kthehem e te filloj perseri nga fillimi jeten.

Pergjigja ime eshte? Ndoshta!!

__________________
The treasure in my mind is greater than any World Glory.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Maj 2004 20:46
hirushja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hirushja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hirushja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hirushja Shto hirushja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hirushja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
qershor13
Vagabonding

Regjistruar: 05/02/2003
Vendbanimi: Rio
Mesazhe: 2547

ahh.. shqiperia

Nese shqipetarve do ju plotesoshin kushtet per nje jete normale ne vendin e tyre, nje pjese e mire do te ktheheshin qe neser (per mos te thene te gjithe). Te vjen keq ta pranosh .. por shqiperia sot nuk te ofron asnje te ardhme (ne te gjitha aspektet).

PS. mbasi te mbaroj universitetin ne itali, do punoj disa vjet ne itali ose Gjermani dhe pastaj do te kthehem ne shqiperi.

__________________
Lo scopo della nostra vita č di servire la Forza che ci ha creati,e dalla cui misericordia o approvazione dipende il nostro stesso respiro,servendo con lealtą le Sue creature.Questo significa amore,che dovrebbe sostituire l'odio che si vede ovunque.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Maj 2004 08:31
qershor13 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė qershor13 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me qershor13 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: qershor13 Shto qershor13 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto qershor13 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Genita
Anetar i ri

Regjistruar: 19/05/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 13

ciao

EDHE UNE JAM NJE STUDENTE E VITIT TE PARE NE ITALI.DHE ME MUNGON SHUME SHUME MEZI PRES QE TE SHKOJ.TE GJITHE NE IKEM NGA VENDI PER ME MIRE ,PER NJE TE ARDHME ME TE MIRE.POR AMA KOKEN MBRAPA E KEMI DHE DO TA KEMI PERHERE.

__________________
Vetem koha mund ta tregoje se a e rendesishme eshte dashuria!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Maj 2004 11:20
Genita nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Genita Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Genita (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Genita Shto Genita nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Genita nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Ej ju kriminele!

Mbaroni studimet edhe dilni sa me mire ishalla edhe me vrap ne Shqiperi.

Edhe une jam ne vit te dyte deri tani eci mire fare por ama nuk mund te rri tere kohen jashte vendit tim.

Nese te tere rrime jashte kush do e ndryshoje Shqiperine?

Pra ne themi se ka te tjere por valle perse nuk mendojmne qe te jemi ne ndryshuesit e vertete te Shqiperise?
Edhe sa kohe do e leme shqiperine nne korrpsjon e prapambetje?
Jo Jo eshte detyre morale njerezore, edhe atdhetare kthimi yne pasi vendlindja ka nevoje per ne.
Ndoshta jashte mund te bejme kariere por nese do punojme per shqiperine do jete shume me e ndershme sesa rroga e larte qe do marim neper bote.
Cdo te mire.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Maj 2004 21:02
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Genita
Anetar i ri

Regjistruar: 19/05/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 13

ciao

jam shume dakord me ty.ashtu eshte.
nese nuk e rregullojme ne Shqiperine kush do ta rregulloje?
keshtu qe ne erdhem ketej per te bere nje shkolle me prespektive por jo qe te mos kthehemi me .
ciao te gjitheve nga GENITA.

__________________
Vetem koha mund ta tregoje se a e rendesishme eshte dashuria!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2004 11:13
Genita nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Genita Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Genita (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Genita Shto Genita nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Genita nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Shqiperi?

Jo nuk besoj,do me pelqente qe me vone kur te dipllomohem te bej nje kombinim pune Shqiperi-vendi ku jetoj,por per te banuar atje jo.
Jam mesuar me ambientin qe ofron Perendimi dhe nuk e di se sa do arrija ta mbijetoja shpirterisht Shqiperine,edhe pse zemren e kam atje pasi atje kam nje pjese te femijerise.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2004 11:24
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
JamCelik
Aurvandil the Bold

Regjistruar: 05/08/2003
Vendbanimi: Jutland
Mesazhe: 179

Se besoj, qejfi ma ka po tani jemi mesuar me jete tjeter.

__________________
I'm Aurvandil the Bold, once king of Jutland, married to Gerutha and son's name Amleth. Killed by my brother Feng who married my wife. "Who created a star out of my frozen toe??"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Maj 2004 10:27
JamCelik nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė JamCelik Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me JamCelik (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: JamCelik Shto JamCelik nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto JamCelik nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:57 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 40 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Do ktheheshit perfundimisht ne Shqiperi?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.