Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > A jeni ateista apo besimtare Vlerėsimi i Temės: 6 votime, mesatarja 3.33.
Gjithsej 32 faqe: « E parė ... « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

Hë , më te lumte goja.....Keshtu flet nje shqiptar i vertete.........Plasa duke u perpjekur qe ti çoja vetiu te kuptonin kete gje, por me sa duket nuk jam aq i zoti ta bej.........
Respekte miku im çam..........eshte nje nder i madh te jesh i tille nder shqipetare..........

__________________
Carpe diem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Qershor 2007 15:02
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Citim:
Po citoj ato që tha Jarigas
Hë , më te lumte goja.....Keshtu flet nje shqiptar i vertete.........Plasa duke u perpjekur qe ti çoja vetiu te kuptonin kete gje, por me sa duket nuk jam aq i zoti ta bej.........
Respekte miku im çam..........eshte nje nder i madh te jesh i tille nder shqipetare..........



Faleminderi miku im.
Shpresoj qe shqiptaret e vertet te zgjohen nga gjumi letargjik dhe te jene te bashkuar nen nje flamur pa dallim feje ,krahine dhe ideje.
Gjithe te mirat dhe ja kalofsh mire nga Diabolic A'S
Respektete mia ...

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Qershor 2007 17:15
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
gt2xf
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 10/01/2006
Vendbanimi: Mexico D.F. (Distrito Federal)
Mesazhe: 44

Re: per gt2xf...

Allahu apo Zoti si te dusha quaje ti, thote, I kam krijuar njerezit popuj te ndryshem ne menyre qe te njihem mes njeri tjetrit. Pra kjo eshte nje urtesi e Tij. Po ashtu thote se te gjithe vijne nga nje baba i cili eshte Ademi. Po ademi i ciles kombesi eshte??!!, apo gruaja e tij e ciles kombesi eshte??!! Pra Allahu thote se e ka krijuar njeriun ne fillim musliman (apo thene ndryshe te nenshtruar ndaj Tij) qe nga Ademi e deri ne fund, mandej sic e permenda cileson se i ka krijuar popuj te ndryshem, jo te luftojne apo te lavderohen apo te vrasin njeri tjetrin per shkak te rraces apo ngjyres selekures, por qe te njihen mes vestes se tyre. Pra eshte nje Urtesi e tij, nji krijim i larmishem me shume gjera....
Po ashtu ne Kuran thote: Asnje arab nuk eshte me i mire se nje jo-arab dhe asnje jo-arab nuk eshte me i mire se nje arab, pervec se nga devotshmeria. Pra Allahu i ka cilesuar gjerat me Drejtesine dhe Urtesine e Tij.

Eshte e vertete se Allahu, apo Zoti eshte Zoti i te gjitheve i atyre qe besojne dhe atyre qe nuk besojne, Ai vete e ka thene kete, eshte Zot i shtate qiejve dhe tokave eshte Zoti i Arshit, eshte Zot i xhindeve dhe meleqeve, etj etj,
Por cka eshte e rendesishme te nxjerrim ne pah ketu eshte se si duhet ta njohim ate, dhe se kus e meriton te quhet Zot.
Psh indianet zot quajne lopen, dmth lopa merr atributet e zotit, disa te tjere po ne indi adhurojne, akrepat, minjte deri tek majmunat....Disa te tjere adhurojne gomeret, drunjte, statujat, pikturat deri tek njerezit. A e meritojne keto te mirren si zoter, si udhezuas si ndricues si pishtar i jetes tende.
Zoti prandaj i ka derguar profetet nda Ademi e deri tek Muhammedi, te tregojne se cili eshte ai zot qe meriton te adhurohet, me cilet karakteristika, kush eshte Ai, dhe se si te adhurohet, pra kane ardhur me pakete ligjesh te derguara nha Zoti per te udhezuar njerezit.
Thene shkurt mesazhi i te gjithe profeteve ishte: Nuk meriton zot tjeter te adhurohet pervec Tij, Kjo eshte esenca.

Sa i perket shqiptarizmes tende ti mund te jeshe cte duash, porse kur kam shkuar psh i kam pyetur njerezit qe nga evropa e deri ne ameriken latine cfare feje keni ato me kane then, kristian, apo, musliman apo ku ta di une....por kurre nuk me kane then se psh feja ime eshte le te themi Meksikania, ani pse ato edhe kalojne ne kahje te nacionalizmave te ndryshem. Pra kjo fjele e jotje me duket se nuk ka vlere, apo fuqine e duhur te argumentimit.
Po ashtu rastit te japonise qe permende, ato e kane dhene apo e japin jeten per perandorin, bile disa mund ta quajne e dhe zot, por po te pyesesh shumicen apo masen e popullit, nuk thone se zoti jone eshte japonizija...

Nqs ti acarohesh se te gjithe duhet te ndjekin ate qe thua ti kjo nuk me merzit fare.....puna eshte se shqiptaret jane muslimane dhe kaq, kerkush nga muslimanet shqiptare nuk e mohon te qenurit shqiptar sepse kjo eshte prej Zotit te tyre, Ai deshti qe keto muslimane te jene shqiptare...kjo eshte shume e thjeshte per tu kuptuar....

Une nuk shaj (megjithese nuk e kam share por venne ne dukje ) europen si vend dmth si objekt, por kundershotj, apo kam te drejte te them ato qe ato kane bere dhe bejne ne kundershtim me normat dhe rregullat e cdo morali, si psh, perhapja e mosbesimit, kurverise, droges, homoseskualitetit, prishjeve te mardhenieve familjare, incesti, pedofilia, homofilia etj etj, pra prishja e karakterit te tyre dhe rrenimi i bazes familjare flasin vete, dhe ato nuk e kane te gjate....

Gjithashtu kur ben krahasime perverse, apo nacionalizma nga me te uletit sic thua se une jam shqiptar dhe se shqiptaret jane me te mire se te gjithe, kjo tregon kapacitetin tend i dashur. Te flasesh keshtu eshte te besh vetvrasje, Askush nuk flet keshtu bile edhe ato qe i inicjojne keto ide nuk flasin hapur te pakten ne emer te "barazise" a ku ta di une.
Une per vete kudo ku shkoj me vjen si zor apo ndihem ngushte te them se jam shqiptar (per shkak te disa shqipecave te ndyre jo te gjitheve) megjithse nuk trembem ta them, porse dihen imazhet e shqipecave qe kane ne te gjithe boten duke filluar nga shqiperia ne greqi, itali, e belgjike, bashke me Angline e USA. Bile para tre ditesh ishte nje hidraulik ne shtepine time per te bere nje pune e me tha pasi mori vesh se isha shqiptar dhe i pelqeu mikpritja ime, se nje shoku im ishte ne shqiprei para disa vitesh dhe mu betua se nuk do shkonte me...e kjo dihet se pse....mirepo nuk mundesh te akuzosh krejt shqiptaret per kete....
E si mundesh ti te thuash se je me i mire se filani apo fisteku. Njerezit peshohen me ate sic thote Allahu me devotshmeri me sjellejt e tyre korrekte, etaloni nuk eshte as shqiptarizmi dhe as arjanizmi yt. vetem Hitleri e disa te cmendur te tjere flasin si ti....


Sa i perket muslimaneve nga sudani, apo marokenet, apo cfaredo lloj rrace qe ju me sa duket keni ne itali, kjo eshte e vertete, por nuk mundt te akuzosh fene islame per kete, sepse feja Islame eshte larg nga keto gjera bile promovon te kunderten.., duke mos harrruar se keto qe permende me lart jane beduinet te cilet pare kohes Islamike varrosnin te gjalla vajzat e tyre por u ngriten me Islam dhe i ndaluan ato pun sepse Allahu e ndaloi dhunen dhe krimet. me ligjin e Tij. Po ashtu duhet pare me gjere si problem, ku keto njerez po i bejne keto pune ku i mesuan, si u rriten, ku shkojne ne shkolle, pra jeta e tyre eshte po themi ne Itali, aty kane lindur, rritur, kane shkuar neper shkolla, kane mesuar drogen kurverine, rrugacerine etj etj fenomene keto shume te perhapure me ne perendim se ne vendet muslimane. Pra keto sjellje te keqija ato i moren nga aty ku jetojne jo nga e kane origjinen. Bile ndonje dite nuk dote me duket cudi se do te shkojne deri ne pederasti, apo trnseksuale, etj etj.Diten qe e lane Islamin Allahu i poshteron me ato qe permende me lart. Kur une them se Islami ka hapur drite ku ka shkuar nuk them me keto njerez por them me ato qe i jane nenshtruar fjales se Tij me Islam te vertete. E them dhe e perseris edhe njehere, kur flasim per muslimane nuk duhete te mendojme vetem arabet, porse Islami eshte fe e te gjitheve....po ashtu desha te theksoj edhe sdi per te saten here se NJEREZIT MATEN ME TE VERTETE DHE JO E VERTETA ME NJEREZ, pra fjalet tua nuk kane vlere ne lidhur me kete.

Mbajtja e nje emri musliman nuk ben e domosdoshme te thirresh musliman, te jeshe musliman apo te thirresh i tille, duhet me shume se nje emer....pra vepra , duke filluar nga veprat e zemres, gjuhes, dhe gjymtyreve....

Mu per keto arsye dhe komente qe as nje i cmendur nuk i flet nuk shoh ndonje benefit dhe nuk ja vlen qe te kem nje dialog apo beshkebisedim korrekt te metejshem me ty dhe shokun tend jarigas i cili dakortohet me kesi cmendurishe. (kur flet dhe mendon si hitleri ne kohen e tij).
E edhe dicka me vjen me te vertete keq nqs ja cam, se camet me te vertete kane qene burra te mire shqiptare qe Allahu i ngriti me Islam,,,,

Have fun....

Citim:
Po citoj ato qļæ½ tha diabolic
Miku im duhet te te them dicka...
Zoti (allahu per ty) nuk eshte vetem i muslimanve por edhe i te krishterve dhe ortodoksve sepse i gjithe njerzimi teorikisht vetem nje zot ka megjithse quhet ne gjuhe te ndryshme.Mua me pelqen ta quaj Zot sepse shqipja per mua eshte gjuha e nenes dhe mepelqen qe gjithcka ta them ne shqip kur flas me shqiptar.Kjo do te thote se zoti inteligjencen ta jep pa dallim feje krahine dhe ideje ,ta jep sepse je njeri dhe si njeri je krijes e tij.
Keshtu qe ajo qe ti thua me siper jo Musai kendej dhe andej me duket si pa vend.Mund te te pyes a ndjen ndonje ndonje ndryshim midis nje muslimani dhe nje kristjani shqiptar? Une mendoj se jo.te dy jane njelloj pastaj kultura dhe edukata eshte e ardhur nga familja dhe jo nga feja miku im.Fakti qe je musliman nuk te ben me inteligjent dhe mļæ½ me kultur se te tjeret.Ok.
Ti miku im je shqiptar,te pakten besoj meqense flet shqip.Meqense je shqiptar atehere je europian.Keshtu qe nese ti shan europen shan edhe vetveten.Duke shar veteveten shan edhe identitetin tend shqiptar.Duke share identitetin tend si shqiptar ateher une pikerisht ketu acarohem dhe me vjen te debatoj me ty.
Ti miku im se pari je shqiptar pastaj je musliman.
Sa per kulturen e vendeve arabe te lutem mos te flasim se i kemi ketu marokin dhe tunizin,sudanez dhe arab dhe vetem kultur nuk gjen tek ta.
Persona qe drogohen dhe shesin droge gjithe diten nuk jane musliman te vertet apo jo.Miku im rraca arabe ne shqiptarve na vjen anash sepse jemi rrace ariane keshtu qe mos na bej edhe ne si popull me shumice muslimane si arabet.
Po me pyet nese Japonezet kane si feje Japonezitetin (nese mund ta quaj keshtu).Dua te te kujtoj pak histori miku im sepse studjoj dhe keto gjera i kam te shkruar neper libra universitetesh.Ne luften e dyte boterore dhe nje shumice akoma dhe sot perandorin e quajn perendi dhe cdo fjale e perandorit eshte urdher.Pas disfates se japonis ne luften e dyte boterore nese perandori do te urdheronte te behej harakiri atehere te gjithe japonezet duhet ta benin sepse ishte detyre e tyre para perendis perandor.Miku im (po te quaj keshtu se je shqiptar)amerika ka 300 vjet si shtet dhe nuk mund te krahasohet me historin mijra vjecare te shqiperis por perseri mund te te them se nese nje amerikan do te zgjidhte midis fese dhe flamurit te tije do te zgjidhte flamurin.Po keshtu edhe gjermanet qe rracen e kane paresore.Keshtu te lutem te mos flasim per fene si paresore ne jete.Dua te te bej nje pyetje -Sa vjet ke ti qe je bere musliman?
Faktin qe je musliman nuk e ke vuajtuyr aq sa e ka vuajtur familja ime mik i dashur.
Une jam ļæ½am dhe ne jemi debuar nga toka e te pareve sepse ishim shqiptar musliman dhe kemi lene varret e te pareve per kete fakt.Keshtu ti nuk mund te besh si mbrojtes i islamit kur nuk i ke pare te miren dhe te keqen qe jeta te ofron.Familja ime eshte muslimane ne teori se para se gjithash eshte nacionaliste dhe kombi vjen mbi gjithcka.Kjo duhet te jete edhe per ty -Shqiperia eshte toka ku eshte formuar mishi dhe gjaku yt miku im.Keshtu te lutem mos me ver me nje rang me arabet sepse eshte ofendim per mua si shqiptar.
Une jam shqiptar dhe jam rrace superiore pavarsisht nga feja keshtu qe cdo rrace tjeter arabe a europiane te jete nuuk eshte si une.Kur nje miku im i cili eshte si ti besimtar i fese islame me thoshte vellezrit tane arab.Une i thoja qe une nuk mund te jem kurre vella me arabet,marokinet,italianet,greket etj sepse jam shqiptar dhe vella per mua eshte vetem shqiptari.
Cdokush zgjedh fene qe do dhe zgjedhja eshte personale.Miqte e mi me te mire jane ortodoks dhe jane njerez fantastik me kulture familjare te persosur dhe une nuk jam ndier kurre superior ndaj tyre sepse linda musliman por kam qene gjithmon i barabart sepse jam shqiptar si ata.
Po ta perseri miku im-
PER NE SKA AS KISHA AS XHAMIA FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA

__________________
Draws near for mankind their reckoning, while they turn away in heedlessness. Comes not unto them an admonition from their Lord as a recent revelation but they listen to it while they play. Al-Anbiya ( The Prophets )

Modifikuar nga gt2xf datė 16/06/2007 ora 18:45

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Qershor 2007 18:32
gt2xf nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė gt2xf Vizito faqen personale tė gt2xf't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: gt2xf Shto gt2xf nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto gt2xf nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Ti shoku qenke ne tren...
Nuk e di kush te ka hipnotizuar dhe tashme je ne trans.
Ti shoku im nuk ke mendime te tuat por thjesht gjera qe ti kane thene te tjeret.
Kur te formosh mendimin tend personal dhe karakterin tend atehere mund te flasesh me mua ose me ndonje shqiptar te vertet.
Une miku im jam krenar te them se jam shqiptar kudo dhe ngado sepse pas meje me vjen historia si ka thene Ismail Qemali se jam shqiptar dhe vij nga nje vend dhe nga nje popull nga me te vjetrit ne bote.Ndresa ty te vika zor te thuash se je shqiptar? A je ne terezi ti? Ti ketu po ben si Bin Ladeni junior dhe nuk te vjen zor dhe te vika zor te thuash jam shqiptar.
Ore pastaj ca thua ti qenka gje e sakte dhe cfar theme une me Jarigas qenka cmenduri.Ca eshte kjo llogjike mor? Ti shoku vazhdo te besosh te ajo qe beson se mua dhe askujt nuk i intereson por mos ja fut kot pa lidhje ndonjehere kur diskuton se ske per te nxjerr asgje ne drite.
Pastaj meqense ne shqiptaret nuk jemi 100% shqiptar kjo do te thote se nuk ishte se zoti donte qe shqiptaret te ishin musliman se po te donte i bente te gjithe por ishin nje pjese shqiptaresh qe zgjodhen te behen musliman.
Pastaj po ta them edhe nje here se te qenit shqiptar eshte privilegj dhe Allahu nuk i ngriti çamet ne altarin e Islamit por çamet jane ne altarin e Atdhedashurise.
Keshtu ti shoku vazhdo me jeten tende prej islamiku se mire e ke.
Une do vazhdoj te jetoj me Shqiperin ne zemer dhe ne shpirt...

Nese nje dite do te jesh ne veshtirsi mos kujto se do te ndimojn vellezrit e tu(vetem te tute dhe jo te shqiptarve) musliman por do te ndimojn shqiptaret e vertet.
Hajd shnet e pare ene me men ne kok...

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Qershor 2007 19:05
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
gt2xf
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 10/01/2006
Vendbanimi: Mexico D.F. (Distrito Federal)
Mesazhe: 44

Po bej perjashtim nga rregulli qe vura prandaj them se nuk mund te keshe debat me juve qe jo vetem kundershtoni veten por edhe nuk keni sens komunikimi ne nivelin e duhur.....

Nga ata si puna jote, i ka dale nami shqiperise per keq, te thashe dhe njehere me vjen keq se qenke cam, por i paske harru cfare kan heqe ato te shkrete. Ao u vran e u shkaterruan se ishin MUSLIMANE SHQIPTARE, se camet qe e nderruan fene ne ortodokse nuk i luajti njeri ne toket a tyre, shiko dokumentet......

E sa i perket Arianismave te tu qe gjykon njerezit nga lekura, se a ka mjeker apo jo, apo nga prejardhja kjo eshte e paraqitur vetem ndermjet njepakice njerezish te ulet si hitleri me co. Nuk besoj se je infektuar kaq shume nga "morrat" Darvinsit, sesa ato te MArksit apo engelsit ....))) Ne asnje shoqeri civile nuk pranohet qe njeriu te jete me i mire vetem pse eshte i bardhe apo i zi apo pse ka mjeker apo jo. Po te shohesh historine e shqiperise kane ardhur gjithnje duke u zvogeluar si nga sllavet edhe nga greket e maqedonet, duke i vrare shkaterruar, e shqiperia u zvogelua keshtu fillimet e se ciles vijojne para se shqiptaret te beheshin muslimane. Po te ishim "ariane"(sipas teorise qe ti mbeshtet se ne jemi me te mire te mire se te tjeret se jemi ariane gje qe tregon nivelin tend) te vertete nuk jane ketu si jane sot, por marrin kosoven teritoret e pushtuara ne greqi, maqedoni, e mal te zi, deri ne Nish....por ato nuk jane si "kusheriret e tyre gjermane" te cilet u bashkuan edhe pse ishin ndare ne fund te viteve 90.....muhabet koti, prandaj them une se gomari im eshte me i udhezuar se juve. Ju kundershtoni veten tuaj....

Ceshtja shqiptare me dhemb mua me shume se sa ti qe ke syza shume te ngushte te cilet i perdor per te pare "realitetin" qe ta mesojne ne ato shkollat tuaja.
Sa i perket Ismail Qemalit ai ka then te verteten se ka qene i mencur dhe i edukuar se edhe eshte shkolluar per se mbari ne shkollat e muslimaneve ese me te vertete ne vijme nga popujt me te vjeter te evropes. Asaj kur thua se mua me vjen zor, eshte se mua me vjen keq edhe zor per shkak te nejerezve qe e shpuan shqiperine ne kete gjendje, keto si ti me co....

Sa i perket asaj qe ti studion ne evrope shkollave qe ti meson duhet tu vije turp se cka pregadisin nebankat e tyre nqs pregadisin njerez si ti. Po ashtu rreth hyrjes se shqiperise ne EU ja cka shkruan Doric Pack "shoqja juaj" ndermjet te tjerash (shiko gazeta panorama) psh... megjithese kjo nuk reflekton se a dokortohem un me te apo jo. Mendoj se duhet te mironformoheni para se te flitni, dhe te tregoni kulturten tuaj te marre ne shkollat europiane, e mos flit si "gjeli ne maje te plehut"....=))))


Eurodeputetja pƫrgjigjet pƫr deklaratƫn e Bush

Pack: ShqipĆ«ria myslimane sā€™Ć«shtĆ« problem pĆ«r BE


Nƫ njƫ tƫ pƫrditshme nƫ Tiranƫ, njƫ gazetar i bazuar nƫ
Bruksel, deklaroi se njƫ numƫr parlamentarƫsh evropianƫ i
kanƫ thƫnƫ atij se njƫ nga arsyet pse Shqipƫria nuk mund tƫ
bashkohet me BE-nƫ, ƫshtƫ anƫtarƫsia e saj nƫ Organizatƫn e
KonferencĆ«s Islamike. ƋshtĆ« e vĆ«rtetĆ« qĆ« BE-ja Ć«shtĆ« e
pakƫnaqur me anƫtarƫsinƫ e Shqipƫrisƫ nƫ organizata si puna
e OKI-sƫ?

Unƫ nuk njoh ndonjƫ koleg qƫ mund tƫ ketƫ pƫrmendur diƧka
tƫ kƫtillƫ. Nƫ asnjƫ rezolutƫ tƫ Parlamentit Evropian nuk
ƫshtƫ pƫrmendur diƧka e kƫtillƫ. Mbaj mend qƫ nƫ fillim tƫ
viteve nƫntƫdhjetƫ, Presidenti Berisha kƫrkoi pƫr
anƫtarƫsim nƫ OKI. Por, kjo nuk ƫshtƫ ratifikuar asnjƫherƫ
nƫ Parlamentin shqiptar, dhe pjesƫmarrja e zyrtarƫve
shqiptarƫ nƫ takimet e tyre ka qenƫ e nivelit tƫ ulƫt. Po
pƫrse duhet tƫ mƫrzitemi ne? Shqipƫria mund tƫ shƫrbejƫ si
njƫ sy evropian aty, pƫr tƫ ndihmuar ata tƫ kuptojnƫ
Evropƫn.

Ekziston njƫ tendencƫ nƫ mesin e disa qarqeve nƫ Shqipƫri,
qƫ deklarojnƫ se njƫ nga arsyet pse Evropa Perƫndimore nuk
e do integrimin e Shqipƫrisƫ nƫ BE ƫshtƫ trashƫgimia jonƫ
myslimane. A ka Komuniteti Evropian ndonjƫ problem me 70%
tƫ shqiptarƫve qƫ janƫ myslimanƫ?

Jo. Kjo ƫshtƫ absurde. Trashƫgimia juaj ƫshtƫ trashƫgimia
jonƫ gjithashtu. Dikush duhet tƫ lexojƫ Kadarenƫ pƫr tƫ
kuptuar dhe pƫlqyer Shqipƫrinƫ. Anƫtarƫsimi i Shqipƫrisƫ
varet vetƫm nƫ arritjet e saj politike, nƫ pƫrmbushjen e tƫ
gjithƫ kushteve si Ƨdo vend tjetƫr qƫ kƫrkon tƫ
anƫtarƫsohet nƫ BE. E njƫjta gjƫ vlen pƫr Bosnje dhe
Hercegovinƫn, Serbinƫ, Malin e Zi, Kosovƫn dhe Maqedoninƫ.
Ndƫrsa sa pƫr Turqinƫ, ka mendime tƫ ndryshme nƫ BE, pƫr
shumĆ« arsye qĆ« nuk mund tā€™i bisedojmĆ« kĆ«tu.

Po mbi Islamin? A i sheh Bashkimi Evropian myslimanƫt si tƫ
huaj, apo si pjesƫ e identitetit tƫ tij tƫ ri kulturor?

SiƧ them edhe mƫ lart, myslimanƫt evropianƫ janƫ qytetarƫ
si tƫ gjithƫ besimtarƫt dhe jo besimtarƫt dhe kultura e
tyre ƫshtƫ njƫ nga bazat e kulturƫs sonƫ evropiane.

Tashmƫ dihet nga tƫ gjithƫ qƫ nƫ Shqipƫri dhe Kosovƫ
ekzistojnƫ institucione tƫ korruptuara dhe krim i
organizuar. Megjithatƫ ka njƫ tendencƫ nƫ mesin e disa
qarqeve nƫ Shqipƫri dhe Kosovƫ tƫ atribuojnƫ emrin e keq tƫ
shqiptarƫve nƫ Perƫndim me identitetin tonƫ mysliman dhe
Islam. ƋshtĆ« e vĆ«rtetĆ« njĆ« gjĆ« e kĆ«tillĆ«?

ƋshtĆ« e vĆ«rtetĆ« qĆ« nĆ« KosovĆ«, nĆ« ShqipĆ«ri, por edhe nĆ« disa
vende tƫ BE-sƫ operojnƫ shumƫ organizata kriminale tƫ
lidhura me shqiptarƫt. Ky ƫshtƫ fatkeqƫsisht njƫ fakt
dƫshpƫrues qƫ cenon imazhin e shqiptarit nƫ pƫrgjithƫsi.
Por, kjo nuk lidhet nƫ asnjƫ mƫnyrƫ me identitetin fetar.

A ƫshtƫ BE-ja e shqetƫsuar pƫr liritƫ dhe tƫ drejtat fetare
nƫ Shqipƫri dhe Kosovƫ?

Jo, aspak. Problemet tuaja qƫndrojnƫ gjetkƫ.

Cila ƫshtƫ kƫshilla juaj qƫ shqiptarƫt duhet tƫ ndjekin pƫr
tā€™ju bashkuar BE-sĆ«?

Tƫ ndalojnƫ luftƫrat e pafundme politike, tƫ lehtƫsojnƫ dhe
pƫrmirƫsojnƫ jetƫn e qytetarit tƫ thjeshtƫ, tƫ ndjekin
rregullat qƫ Shqipƫria pranoi kur nƫnshkroi Paktin e
Stabilizim-Asocimit ā€“ qĆ« do tĆ« thotĆ« ta implementojnĆ« atĆ« ā€“
tĆ« luftojnĆ« rrjetet kriminale, tā€™i japin qytetarĆ«ve tĆ«
paktƫn njƫ kartƫ identiteti etj.

PS sa per informim kam pase jetuar ne USA, por tani jam transferuar ne Ameriken Latine pesr shkak te punes qe kam, dmthne kompaninae ne te cilen punoj......-))

Citim:
Po citoj ato qļæ½ tha diabolic
Ti shoku qenke ne tren...
Nuk e di kush te ka hipnotizuar dhe tashme je ne trans.
Ti shoku im nuk ke mendime te tuat por thjesht gjera qe ti kane thene te tjeret.
Kur te formosh mendimin tend personal dhe karakterin tend atehere mund te flasesh me mua ose me ndonje shqiptar te vertet.
Une miku im jam krenar te them se jam shqiptar kudo dhe ngado sepse pas meje me vjen historia si ka thene Ismail Qemali se jam shqiptar dhe vij nga nje vend dhe nga nje popull nga me te vjetrit ne bote.Ndresa ty te vika zor te thuash se je shqiptar? A je ne terezi ti? Ti ketu po ben si Bin Ladeni junior dhe nuk te vjen zor dhe te vika zor te thuash jam shqiptar.
Ore pastaj ca thua ti qenka gje e sakte dhe cfar theme une me Jarigas qenka cmenduri.Ca eshte kjo llogjike mor? Ti shoku vazhdo te besosh te ajo qe beson se mua dhe askujt nuk i intereson por mos ja fut kot pa lidhje ndonjehere kur diskuton se ske per te nxjerr asgje ne drite.
Pastaj meqense ne shqiptaret nuk jemi 100% shqiptar kjo do te thote se nuk ishte se zoti donte qe shqiptaret te ishin musliman se po te donte i bente te gjithe por ishin nje pjese shqiptaresh qe zgjodhen te behen musliman.
Pastaj po ta them edhe nje here se te qenit shqiptar eshte privilegj dhe Allahu nuk i ngriti ļæ½amet ne altarin e Islamit por ļæ½amet jane ne altarin e Atdhedashurise.
Keshtu ti shoku vazhdo me jeten tende prej islamiku se mire e ke.
Une do vazhdoj te jetoj me Shqiperin ne zemer dhe ne shpirt...

Nese nje dite do te jesh ne veshtirsi mos kujto se do te ndimojn vellezrit e tu(vetem te tute dhe jo te shqiptarve) musliman por do te ndimojn shqiptaret e vertet.
Hajd shnet e pare ene me men ne kok...

__________________
Draws near for mankind their reckoning, while they turn away in heedlessness. Comes not unto them an admonition from their Lord as a recent revelation but they listen to it while they play. Al-Anbiya ( The Prophets )

Modifikuar nga erzeni_be datė 19/06/2007 ora 10:22

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Qershor 2007 20:46
gt2xf nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė gt2xf Vizito faqen personale tė gt2xf't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: gt2xf Shto gt2xf nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto gt2xf nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erzeni_be
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/07/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 1306

Diabolic & gt2xf

Diabolic e gt2xf paralajmerim per ban treditor te dy.
Per te evituar kete, ju ftoj te denonconi ofendimet perpara se t'ia ktheni njeri tjetrit me te njejten monedhe.


Flm

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2007 23:34
erzeni_be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erzeni_be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erzeni_be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erzeni_be Shto erzeni_be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erzeni_be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
gt2xf
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 10/01/2006
Vendbanimi: Mexico D.F. (Distrito Federal)
Mesazhe: 44

Re: Diabolic & gt2xf

Erzend, per mua me cregjistro qysh neser, bile kerkoj te me cregjistrosh sepse disa nga anetaret ne kete forum vetem organet gjenitale te njeriut kane ne mendje e goje. Un nuk deshiroj te rri me kesi njerezish.Une nuk e kam ofenduar ate. Sic edhe i pe mesazhet qe shejtani diabolic me dergoi mua ne privat dhe forum (qe ti dergova edhe ty ne privat), atij jo vetem qe i takon te permbahet por edhe te mos kaloje kufinjte e mos te themi te flase me ato fjale qe edhe prostitutave do ju vinte zor.Nqs ai nuk mund te debatoje atehere ta leje e mos shkoje ne ofendime....Bani tre ditor nuk eshte mase. Mu am e cregjistro jo se kam ofenduar apo se ndihem fajtor, por se nuk deshiroj te jem ne shoqerine e kesi njerezish. Ti duhet ta debosh ate nga grupi pa paralejmerim!

Ta kerkoj kete....

Citim:
Po citoj ato që tha erzeni_be
Diabolic e gt2xf paralajmerim per ban treditor te dy.
Per te evituar kete, ju ftoj te denonconi ofendimet perpara se t'ia ktheni njeri tjetrit me te njejten monedhe.


Flm

__________________
Draws near for mankind their reckoning, while they turn away in heedlessness. Comes not unto them an admonition from their Lord as a recent revelation but they listen to it while they play. Al-Anbiya ( The Prophets )

Modifikuar nga gt2xf datė 19/06/2007 ora 18:48

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Qershor 2007 18:40
gt2xf nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė gt2xf Vizito faqen personale tė gt2xf't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: gt2xf Shto gt2xf nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto gt2xf nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erzeni_be
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/07/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 1306

Re: Re: Diabolic & gt2xf

Citim:
Po citoj ato që tha gt2xf
Erzend, per mua me cregjistro qysh neser, bile kerkoj te me cregjistrosh sepse disa nga anetaret ne kete forum vetem organet gjenitale te njeriut kane ne mendje e goje. Un nuk deshiroj te rri me kesi njerezish.Une nuk e kam ofenduar ate. Sic edhe i pe mesazhet qe shejtani diabolic me dergoi mua ne privat dhe forum (qe ti dergova edhe ty ne privat), atij jo vetem qe i takon te permbahet por edhe te mos kaloje kufinjte e mos te themi te flase me ato fjale qe edhe prostitutave do ju vinte zor.Nqs ai nuk mund te debatoje atehere ta leje e mos shkoje ne ofendime....Bani tre ditor nuk eshte mase. Mu am e cregjistro jo se kam ofenduar apo se ndihem fajtor, por se nuk deshiroj te jem ne shoqerine e kesi njerezish. Ti duhet ta debosh ate nga grupi pa paralejmerim!

Ta kerkoj kete....




gt2fx , Te evituarit jo gjithmone eshte zgjidhja e duhur e para kjo.

E dyta, nese ndihesh keq ne kete forum, kerkush s'te mban (mos merr si arrogance por si pergjigje e kerkeses tende per ç'rregjistrim)

E treta t'u pergjigja dhe me mail se mp-te nuk i ke te aktivizuara: MP-te s'kane asnje vlere dhe si te tille s'merren per baze. Personi me to tregon personalitetin e vet dhe ne s'jemi ketu per te ndrequr personalitet por per te ruajtur nje ekuiliber e harmoni ne diskutimet.

Prandaj si fillim u mjaftova te heq te gjitha postimet ku kishte ofendime duke shpresuar s'do te perseriten me.



Rishiko vendimin tend





PS keto mesazhe do te fshihen.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Qershor 2007 20:37
erzeni_be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erzeni_be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erzeni_be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erzeni_be Shto erzeni_be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erzeni_be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
gt2xf
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 10/01/2006
Vendbanimi: Mexico D.F. (Distrito Federal)
Mesazhe: 44

Re: Re: Re: Diabolic & gt2xf

Te kuptoj kur flet per "ekuilibrat"...une e kisha bere vete cregjistrimin, por nuk pashe asnjie opsion ku mund ta beja vete, ose nuk e di se si behet. Nuk ta kerkova cregjistrimin per te then fjale "te medha" ketu, por per arsyen qe permenda me lart.

Une te kerkoj te me cregjistrosh dhe nuk luaj nga kjo per arsyet qe te permenda me lart dhe ne mesazhin e shkuar.

Me te vertete nuk mund te rregullojme personalitetet e njerezve, por nuk ma do mendja se cdo kush nga ne do te pranonte njerez me moral te keq e lere mandej prostitutet e prostitutat apo rrugacerine ne mesin e familjes se tij, e me kete te justifikonte tek anetaret e tjere te familjes se ne nuk jemi ketu te rregullojme personalitet e ketyre...Neketu jemi ne familje elektronike, ku gjerat ekstreme nuk duhet te tolerohen, ne rastin tone prostituimi neper forumet qe ben diabolis me/apo shoket e tij.....Nuk mund te kete harmoni me kesi qe vetem emrin e kane njerez, por ne te vertete jane shejtana nga njerezit....

Me ty do ma kishte qefi te shifeshim po erdha ndonjehere ne Europe, Bruxelles-in e njoh sh. mire ku jeton ne BXL, 1030 apo 1080?...=)))



Citim:
Po citoj ato që tha erzeni_be


gt2fx , Te evituarit jo gjithmone eshte zgjidhja e duhur e para kjo.

E dyta, nese ndihesh keq ne kete forum, kerkush s'te mban (mos merr si arrogance por si pergjigje e kerkeses tende per ç'rregjistrim)

E treta t'u pergjigja dhe me mail se mp-te nuk i ke te aktivizuara: MP-te s'kane asnje vlere dhe si te tille s'merren per baze. Personi me to tregon personalitetin e vet dhe ne s'jemi ketu per te ndrequr personalitet por per te ruajtur nje ekuiliber e harmoni ne diskutimet.

Prandaj si fillim u mjaftova te heq te gjitha postimet ku kishte ofendime duke shpresuar s'do te perseriten me.



Rishiko vendimin tend





PS keto mesazhe do te fshihen.

__________________
Draws near for mankind their reckoning, while they turn away in heedlessness. Comes not unto them an admonition from their Lord as a recent revelation but they listen to it while they play. Al-Anbiya ( The Prophets )

Modifikuar nga gt2xf datė 19/06/2007 ora 22:37

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Qershor 2007 22:29
gt2xf nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė gt2xf Vizito faqen personale tė gt2xf't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: gt2xf Shto gt2xf nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto gt2xf nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

Re: Re: Re: Re: Diabolic & gt2xf

Citim:
Po citoj ato që tha gt2xf
Te kuptoj kur flet per "ekuilibrat"...une e kisha bere vete cregjistrimin, por nuk pashe asnjie opsion ku mund ta beja vete, ose nuk e di se si behet. Nuk ta kerkova cregjistrimin per te then fjale "te medha" ketu, por per arsyen qe permenda me lart.

Une te kerkoj te me cregjistrosh dhe nuk luaj nga kjo per arsyet qe te permenda me lart dhe ne mesazhin e shkuar.

Me te vertete nuk mund te rregullojme personalitetet e njerezve, por nuk ma do mendja se cdo kush nga ne do te pranonte njerez me moral te keq e lere mandej prostitutet e prostitutat apo rrugacerine ne mesin e familjes se tij, e me kete te justifikonte tek anetaret e tjere te familjes se ne nuk jemi ketu te rregullojme personalitet e ketyre...Neketu jemi ne familje elektronike, ku gjerat ekstreme nuk duhet te tolerohen, ne rastin tone prostituimi neper forumet qe ben diabolis me/apo shoket e tij.....Nuk mund te kete harmoni me kesi qe vetem emrin e kane njerez, por ne te vertete jane shejtana nga njerezit....

Me ty do ma kishte qefi te shifeshim po erdha ndonjehere ne Europe, Bruxelles-in e njoh sh. mire ku jeton ne BXL, 1030 apo 1080?...=)))






Shiko, se edhe pse nuk mund te jete nje justifikim per askend, provokimet i fillove ti(fjalen "prostitute" e shkruajte ti ne fillim).....me pare me mua dhe pastaj kur diabolic deshi te ulte gjakrat mes nesh(ne fakt vetem tyve), ti ju versule edhe atij......
Ti fillove me vleresimet e inteligjences, kapacitetit komunikues e ku ta di une duke folur si profesori nga katedra......e kuptohet qe jo te gjithe kane forcen dhe vetedijen e asaj qe jane, e nuk vene fuqine e vleresimit te vetvetes ne gojen e te tjereve......Pra , nese ti do te çrregjistrohesh, je i lire te besh ç'te duash, asnjeri asnjehere nuk ta ka ndaluar, dhe nese do ta kishe bere me pare , ndoshta gjithe kjo s'kishte per te ndodhur...E kam thene edhe me pare, njeriu kur fillon e ngre zerin, e ka nga pafuqia e logjikes dhe argumentimit....Nese ndonje ketu nuk e ka kuptuar ate ç'ka doje te thoje e ç'ndihmese doje te sillje mes tone, ndoshta arsyen mund ta kerkojme ne menyren e komunikimit tend me te meta...Nese une dua qe nje njeri te me kuptoje, padyshim do te kerkoj te flas ne gjuhen e tij.......Prandaj, nese ke deshire te komunikosh me te tjeret si i barabarte, rishiko ato qe ke shkruar, dhe kij perunjesine(modestine) te rivleresosh qendrimin tend..nje mysliman i mire xhihadin e ben brenda vetes, a te kujtohet????..perndryshe, do te na mungoje nje mysliman i zjarrte e nje patriot....e di vete ti.......Pershendetje.....

__________________
Carpe diem

Modifikuar nga Jarigas datė 19/06/2007 ora 23:09

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Qershor 2007 23:00
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:38 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 32 faqe: « E parė ... « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > A jeni ateista apo besimtare

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.