Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > A do pranonit nje martese te tille?! Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Sunlight
depertuese..

Regjistruar: 16/07/2004
Vendbanimi: atje ku lind dielli..
Mesazhe: 89

Thumbs up

Pershendetje Freeb, te falenderoj per fjalet e tua te cilat frymezojne keqardhje dhe optimizem njekohesisht. Me pelqen menyra se si e koncepton ti nje situate te tille martesore. Vertet qe problemet ne martese jane nga me te ndryshmet dhe ky fati i shoqes sime s'eshte me i zakonshem. Nevojitet guxim dhe respekt per veten ne raste te tilla, por ja qe jo cdokush mund te gjeje forca te ngreje koke, nuk mund ta gjykoj, ndoshta nga lodhja, stresi, perulja jane faktore qe e groposin gjithmone e me shume imazhin e saj kundrejt nje mashkulli medioker, te papergjegjshem si i shoqi.
Me vjen mire qe ju Freeb keni mundur te mbijetoni pas asaj qe keni kaluar, madje e vleresoj dhe deshiren qe keni per te rifilluar jeten per vete dhe per femijen, ndersa shoqja ime ka vendosur te duroje ate ferr sepse nuk mund ta perballoj dot ndarjen, nuk mund ta rris djalin vetem, keshtu shprehet ajo.I mungon pasiguria ne vetvete, dhe kete e pohon pa hezitim.
te pershendes.

__________________
Vetia e se vertetes eshte se nuk e tepron kurre....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shtator 2004 11:25
Sunlight nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sunlight Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sunlight (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sunlight Shto Sunlight nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sunlight nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
freeb
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 20/08/2004
Vendbanimi: Houston
Mesazhe: 172

Kam lexuar para pak kohesh nje perkthim te nje kenge te Celine Dion (kam pak kohe qe e frekuentoj forumin, me teper per te lexuar... sepse shoh se marrin pjese njerez te shkolluar), te cilen do ta shkruaj me poshte po ne shqip... me nje ndryshim te vogel... te cilin e kam bere une, ne rreshtin e fundit...
Aty ku kishte erresire tani ka drite
Aty ku kishte dhimbje tani ka gezim
Aty ku kishte dobesi,gjeta forcen time
E gjitha ne shpirtin tim.
Nuk ka arsye se pse ajo cfare kam shkruar te ngjalle keqardhje... askush nuk ka nevoje per te (ju lutem te me kuptoni drejt dhe lini menjane banalitetin ne ate c'ka dua te them kur them "nuk ka nevoje per te"). Jam dakort me ate qe me thoni... nuk mund dhe duhet te paragjykojme askend... dhe i pergjigjem ketij mesazhi me deshiren e mire dhe te sinqerte per t'i dhene pak force asaj gruaje... Kur them "I have been there" duhet ta marresh ne te gjitha kuptimet qe mund te jape kjo fraze... dhe e kuptoj shoqen tuaj.
E di se cfaredo qe t'i thuash, ajo mendon se askush nuk e kupton... eshte e ndergjegjshme per dobesine e vet... por ajo per te cilen nuk eshte e ndergjegjshme eshte forca e vet... Ajo paska prinderit e vet... qe do ta ndihmojne per djalin... ndoshta pa dashur serish do te bej krahasime me veten... nuk kam asnje njeri ketu... prinderit e mi jetojne prej 8 vitesh ne Greqi... Problemi nuk eshte se cfare do te haje ajo po te ike nga ai dhe parate e tij... as djali nuk eshte arsye per te qendruar ne nje martese ku nuk funksionon asgje... ajo mbase ka para tani... por nuk ka uri per te ngrene... Le te haje me pak... dhe me pak uri... do t'i shijoje me shume... (te lutem mos e merr edhe kete ne kuptim e pare e disi banal)... Ajo eshte e re... do te punoje... cfare do pune qofte...
Te me falni per moralin e tepruar... por mendoj se ajo per te cilen duhet te jemi te ndergjegjshem eshte forca brenda nesh... dhe jo dobesia...
Nuk shoh asgje te tmerrshme ne nje divorc... e tmerrshme eshte qe ata rrine bashke me te vetmin qellim per t'i nxire jeten njeri-tjetrit dhe nje femije qe nuk ka asnje faj dhe meriton te rritet i lumtur...

__________________
Life is not measured by the number of breaths we
take, but by the moments that take our breath away

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shtator 2004 12:02
freeb nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė freeb Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me freeb (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: freeb Shto freeb nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto freeb nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shtojzovalle
Mjekėsi...

Regjistruar: 26/06/2003
Vendbanimi: Nė shpirtin dhe vargjet e Poetit..
Mesazhe: 383

Citim:
Po citoj ato që tha mona
Dhe une jam e nje mendimi me Moniken, por ja qe realiteti shqiptar eshte kaq i shthurur dhe kaq i dhunshem njekohesisht.
Ne nje nga artikujt sensacionale shqiptare te dites lexova per nje ngjarje makaber te ndodhur ne Tirane, dhe per me teper nga nje efektiv i ruajtjes se rendit dhe qetesise. Nje ngjarje me 3 viktima ne syte e nje femije 4 vjecar, dhe e gjitha per arsyen me te thjeshte: jeta e femres shihet prone, me drejtesi apo pa drejtesi "pronari" e ka ate ne dore.
E pra nuk nevojitet vetem deshira dhe vendimi per te rifilluar nje jete te re, por duhet permbysur nje mentalitet i tere, dhe ky ndryshim do te marre kohen e vet, do ligjet e veta dhe njerezit duhet ta kuptojne se dashuria nuk te ben kurre pronar te partnerit, nuk te jep kurre te drejten e dhunimit dhe poshterimit por te jep shance ti japes jetes me shume vlera, te kesh nje mik dhe nje shok krah vetes dhe te rritesh femije qe te kuptojne vlerat e familjes, dashurise dhe dhimbjes. Dhe sa kohe ky mentalitet do te gerryeje familjen shqiptare, brezi i lindur dhe rritur nga ky mentalitet do te behet baza forcuese e tij.

sa kam deshire te lexoj nje lajm te bukur mbi nje familje te shendoshe, mbi femije te edukuar dhe te shendetshem, mbi femije qe e shohin te ardhmen me shkelqim dhe jo nga zhurma e armeve dhe gezhojat e plumbave.

me falni ne se dola pak nga tema, por do te thosha femra shqiptare ndihet e terrorizuar ne se diskutohet per divorc, shprehja " te vrava po hape goje" eshte kaq shume e perdorur nga gjuha e meshkujve me jete te pa jetuar, qe suksesin e tyre e shohin tek nr i te dashurave qe kane dhe jo tek aftesite intelektuale qe mund te ofrojne.
Per sa kohe biznesi kryesor te jene pubet, lokalet, motelet dhe femra ta shohe veten manekin qe thjesht kenaq epshet e ujqerve te zbritur nga mali realiteti do te jete po ky, femra do te jete pre e injorances dhe kafsherise njerezore.


(me falni ne se jam shprehur pak ashper...por realiteti i sotem ti imponon ato)



shume e nderuara Mona,

lexova te gjitha mesazhet ketu, por mesazhi Juaj ishte thelbesor dhe aspak i ashper....

sot per sot femra shqiptare eshte pre e deziorientimit shoqeror.. pre e burrit i cili mendon te ushtroje pushtet autoritativ dhe sjellje te njepasnjeshme te menyres kolerike ndaj femres me te cilen jeton, ka femije dhe shfrehet ne te sipas disponimit qe ka.....

Une nuk e kuptoje asnje femer te duroje keso malltretimesh psikofizike, eshte perdhunim ndaj vetvetes, ndaj femiut te saj dhe fundja edhe ndaj shendetit te saj... E kam fare te qarte sistemin familjar shqiptar, femra zakonisht ne u martua c“pronesohet nga shtepia e babait, ku te shkon nje femer e shkrete sot per sot e papune, pa para, nese ka vellezer te martuar, ata jetojne ne shtepite e tyre, prinderit ndodhe te jene me ta ose enden here aty e here ketu, se nuk i don askush..Te jem e qarte nuk mendoje masen ne teresi por une gjithnje kam parasysh pjesen dermuese....dhe shume femra detyrohen po nga kjo qe tash me lart te "durojne" burra shtazarak.. burri qe vazhdimisht pretendone me sjelljet e tij t“ia fus xhelozine gruas se tij, vetem e vetem per t“ia ngritur vetvetes kishe "vleren"...Boten shqiptare kane vershuar femra, dhe vertet femra me bukuri te rralle, te reja, me disa lukse qe u ofron tani jeta dhe keto femra per lek nuk shikojne fort se kalojne me burre te martuar, harrojne se lendojne poashtu shpirtin e nje femre.. doren ne zemer une nuk njohe femer qe nuk ndihet e lenduar nese i dashuri i saj i dhurohet tjetres, per mua eshte absolutikisht e pakutpueshme.. Ne ne nje ane shfrehemi ne mashkujt ketu, kurse ne anen tjeter po keta mashkuj cilen arme peperdorin per te plagosur femren pos ate te femres...????

mendoje se krejt eshte qeshtje guximi tek nje femer dhe baza materiale, po e pate bazen materiale besoje se asnje femer nuk do duroje keqtrajtime dhe terror psiqik.....


Sa i perket femijeve, e di qe femiu ka te drejte te kete babin, po cfar pasoja do kete nje femije qe ne familjen e tij ka pare nenen e tij te perdhunuar, te pergjakur te lenduar. sipas studimeve psikologjike nje femi i tille eshte i destinuar perjetesisht ne deshtim ne te gjitha sferat e jetes..Fundja femiu rritet edhe me nenen, ka femije qe s kane pare prind kurre por prap behen dikushi, nuk eshte e dosmodoshme si kusht te kesh baba vetem si figure formale pa asnje kujdesje prinderore....

me mire nje jete e varfer por e qete ne shpirt se sa nje jete me therra te perhershme shpirterore...pse te jetoi njeriu femer me nje tiran qe ka humbur token nen kembe dhe me sjellet e tija eshte i diskfalifikuar perjetesisht tek nje femer qe i ka fale dashurine me te sinqerte njerezore.....

me nderime

L.

__________________
"Ec me kohėn"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Shtator 2004 10:50
Shtojzovalle nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shtojzovalle Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shtojzovalle (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shtojzovalle Shto Shtojzovalle nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shtojzovalle nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksenia
Ne vendlindje

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: TR
Mesazhe: 894

gjera te rendomta

histrorira te tilla te rendomta vetem ne shqiperi ndodhin...Te rrihet gruaja rregullisht....
Une mendoj qe ajo vajza ska dashuri per bashkeshortin e saj. duke u ndjere e pafuqishme per tu larguar per rrethana te ndryshme qe ajo i di justifikohet duke thene "a me mban mire mua etjetj". Jam e bindur qe vete ajo nuk eshte e lumtur per ate moster qe ka ne krah.
Per mendimin tim ajo femer eshte femer pa nivel,pa kerkesa per veten e saj.
I uroj asaj vajzes te kete sa me pak dhimbje ne jeten e mundimshme qe ka zgjedhur te beje

__________________
O Perandor - O Hic!!!(Hitler)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Nëntor 2004 14:03
ksenia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksenia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksenia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksenia Shto ksenia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksenia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
oliinter
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/10/2004
Vendbanimi: brunssum netherland
Mesazhe: 3833

Pershendetje

Mendimi im eshte se njeriu lind i lire dhe eshte i lire te beje cfare te doje me jeten e tij.
UNe nuk e kuptoj ate vajzen se si mund te duroje ate burg qe i ka krijuar i shoqi.
Asnje nuk ka te drejte qe ta privoje nga kjo e drejte qofte ai i shoqi apo kushdo tjeter.

Njeriu eshte i qete ne shpirt vetem atehere kur eshte i lire.

Ju pershendes.

__________________
pulave ju ka hije te kakarisin vetem ne kotec!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Nëntor 2004 15:22
oliinter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė oliinter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me oliinter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: oliinter Shto oliinter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto oliinter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sunlight
depertuese..

Regjistruar: 16/07/2004
Vendbanimi: atje ku lind dielli..
Mesazhe: 89

Wink

flm Oliinter dhe Ksenia per opinionin tuaj
Edhe une keshtu mendoj, por e rendesishme eshte qe se fundi ajo shkon mire me burrin dhe kane vendosur te bejne nje femije tjeter...
Rendesi ka qe shkojne mire dhe qe ai ka minimizuar ate trysni qe ka ushtruar ndaj saj me pare...nese ajo eshte e kenaqur, pune e saj...
Gjithsesi ju falenderoj te gjitheve per opinionet tuaja...

__________________
Vetia e se vertetes eshte se nuk e tepron kurre....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Dhjetor 2004 11:57
Sunlight nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sunlight Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sunlight (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sunlight Shto Sunlight nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sunlight nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mary-Girl
Anetar i ri

Regjistruar: 20/12/2004
Vendbanimi: Shkoder
Mesazhe: 1

Shume e ēuditshme...

Me duket shume e çuditshme kjo histori,e pabesueshme...por megjithate ndodh.Une nuk do ta kisha suportuar nje gje te tille...

__________________
When the rain begin to fall,I see the sunshine in your eyes...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Dhjetor 2004 19:32
Mary-Girl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mary-Girl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mary-Girl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mary-Girl Shto Mary-Girl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mary-Girl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wydra
y'know

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: From Beyond
Mesazhe: 982

e pabesueshme?! Une personalisht njoh 2 raste te tilla...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Dhjetor 2004 21:58
wydra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wydra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wydra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wydra Shto wydra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wydra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sunlight
depertuese..

Regjistruar: 16/07/2004
Vendbanimi: atje ku lind dielli..
Mesazhe: 89

Re: Shume e ēuditshme...

Citim:
Po citoj ato që tha Mary-Girl
Me duket shume e çuditshme kjo histori,e pabesueshme...por megjithate ndodh.Une nuk do ta kisha suportuar nje gje te tille...


E dashur Mary-Girl, te duket e cuditshme lal, po ja qe ndodhkan gjera te tilla, uroj te mos na ndodhe neve, se kur te vjen hapu deren, thote nje fjale...

E di qe tingellon paksa absurde por ja qe jeta qenka k...., kot sthone, keshtu duhet mjaft vendosmeri, guxim e zgjuarsi ta perballosh ate...
Gjithsesi, te kuptoj...

__________________
Vetia e se vertetes eshte se nuk e tepron kurre....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2005 07:44
Sunlight nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sunlight Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sunlight (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sunlight Shto Sunlight nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sunlight nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Burri dhe gruaja jane si dy nota, pa te cilat telat e shpirtit njerezor nuk e japin akordin e rregullt dhe te plote.

Pra, ne baze te kesaj thenieje, qe te dy bashkeshortet duhet te japin kontributin e tyre per nje martes te shendoshe, e te frytshme per veten dhe per pasardhesit e tyre....
Rasti i shoqes tende, s'eshte i rralle, sidoqofte shyqyr qe jane mire tani.
bye

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Janar 2005 08:58
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:30 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > A do pranonit nje martese te tille?!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.