Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Po humb cdo dite e me shume vlerat shoqeria shqiptare? Vlerėsimi i Temės: 18 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re single_guy.gif
Ky file ėshtė shkarkuar 121 herė.

...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2004 06:36
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wydra
y'know

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: From Beyond
Mesazhe: 982

po, vjen dhe informatikani dhe na jep leksione mbi fene. Informatikan, kam nje lutje, a ka mundesi qe ato qe ke per te thene lidhur me fene (qofte kjo islame ose e krishtere) ti shkruash mundesisht tek nenforumi i hapur per kete arsye? Jo per gje, po nuk kam fare deshire te debatoj per fene, pikerisht per kete nuk futem asnjehere tek nenforumi besimet fetare. Nuk ja kam borxh njeriu te me prishi gjakun qe ne mengjes duke me treguar se si gjithe trupi im eshte zone e turpshme. Se cfare eshte e turpshme tek mua, ate e di une, asnje tjeter. Dhe u cudita kur shkruaje qe sipas teje femrat ne shqiperi jane me te degjeneruara se meshkujt. Jo more, po me ke degjenerohen ato, me njera tjetren? Apo me qen e me mace? Pak te cuditshme e paske llogjiken. Po e mbyll me kaq dhe e perseris lutjen.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2004 09:14
wydra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wydra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wydra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wydra Shto wydra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wydra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
informatikan
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 18/10/2004
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 40

Re: ...nuk eshte vetem kronike e zeze...

Citim:
Po citoj ato që tha Laila
Mallkimi i përmasave jo ta zakonta të arrin edhe sikur të fshihesh në fund të botës.
[......................................................................................]
zhdukte një familje të tërë. Gjithsesi, po atë natë, ai realizon dëshirën e tij me emrin "masakër". Fe.De.

Po dje nje ngjarje tjeter absurde kishte ndodhur ne Fushe-Kruje ku dy vellezer kishin vrare nje 38 vjecar! Do thoni juve se perse?!? Se nje kushurira e tyre kishte pasur nje histori dashurie dhe dy vellezerve u ishte "perdhosur nderi"....

E pra keto nuk jane vetem ngjarje qe i perkasin kronikes se zese por kane te bejne me mentalitetin e kohes se qepes te species "burre" ne Shqiperi!!



(U mundova qe ta shkurtoj citimin, qe mos tu shkaktoj njerezve dhembje koke.)

Laila me duket se eshte nje tip faktik, qe ti perplas faktet ne tavoline dhe po deshe nxirr perfundim po deshe vri veten.

Per mendimin tim, mentaliteti i kohes se qepes ka qene, eshte dhe do te jete gjithmone, jo vetem ne Shqiperi por ne te gjithe boten, perderisa te mbizoteroje injoranca. Injoranca nuk eshte karakteristike vetem e burrave apo e policave (meqe u ka dale nami), por edhe e grave. Injoranca per mendimin tim eshte mosnjohja e gjerave qe jane te gabuara dhe te demshme si per vete personin ashtu edhe per njerezit rreth tij dhe per shoqerine. Injoranca eshte ajo qe ben qe njerezit te zgjedhin nje rruge te gabuar apo te kryejne nje veprim te gabuar, i cili te con ne gremine apo ne shkaterrim.

Nje shembull i injorances jane mardheniet e jashte ligjshme, imoraliteti, qe ndonjehere mund te perfundojne edhe ne femije te jashte ligjshem. Imoraliteti eshte nje lloj mashtrimi, poshtersie dhe pabesie, sepse ti ben dicka te ndaluar qe nuk do kishe guximin ta beje haptazi. Kjo sigurisht qe ngjall hidherimin, pakenaqesine dhe revolten e personave te mashtruar dhe eshte nje burim konflikti. Gjate gjithe historise, popujt ku ka mbizoteruar imoraliteti dhe pabesia, jane shkaterruar. Prandaj edhe feja e ka ndaluar imoralitetin dhe mos ta pranosh qe imoraliteti eshte i demshem eshte injorance.

Ajo qe ka ndodhur (ne gjithe boten dhe jo vetem ne Shqiperi) eshte qe imoraliteti pranohet si nje gje normale dhe e zakonshme, e perkrahur nga revistat, filmat, televizioni, kenget etj. Ndonjehere kjo maskohet pas termave si dashuri, ndjenja te larta, ndjenja te arta, etj. dhe vishet me nje si vello roze. Ndonjehere propagandohet hapur fare, p.sh. mund te shikosh ne nje film qe dy persona qe s'kane lidhje ligjore me njeri-tjetrin hyjne ne mardhenie te paligjshme, dhe kjo konsiderohet si gje normale, sikur eshte nje nga te drejtat e njeriut (nuk e di a e mbeshtesin imoralitetin kartat e Helsinkit per te drejtat e njeriut). A nuk eshte kjo injorance? Pra bota eshte e zhytur ne injorance sepse verberisht ben gjera qe jane shkaterrimtare.

Ato qe Laila permend ne mesazh jane frutet e hidhura, perfundimi i hidhur i injorances. Pasojat e hidhura te imoralitetit jane femijet e paligjshem, familjet e pakenaqura, familjet e ndara, femijet me trauma, dhe ndonjehere ne ekstrem edhe krimet (per te ashtuquajtura motive te dobeta).

Ata qe kryejne krime per ceshtje nderi, ne njefare menyre edhe ata shfaqin nje forme te injorances, sepse askush nuk ka te drejte te kryej vetgjyqesi duke i marre jeten nje personi tjeter. Eshte shteti qe duhet te vendos drejtesine per cdo ceshtje. Por, nqs shteti nuk ben asgje, si i behet hallit? Nuk e di a parashikon shteti shqiptar ndonje mase ndeshkuese kunder imoralitetit? Apo vrasja eshte krim, kurse imoraliteti hyn te te drejtat e njeriut?

Nje njeri qe beson te Zoti dhe te Dita e Gjykimit, nuk mund te hyj ne gjynah duke kryer nje krim. Per me teper ai e di se edhe nese fajtori i shpeton drejtesise se shtetit, nuk mund ti shpetoje drejtesise se Zotit.

Ne Islam imoraliteti (mardheniet e jashteligjshme) eshte kategorikisht i ndaluar sepse eshte i demshem per shoqerine (pasojat e tij jane vrasjet, vetvrasjet, familjet e shkaterruara, femije jetime apo me pasoja etj). Nese vertetohet qe dy persona kane kryer imoralitet, islami parashikon si denim rrahjen publike te tyre me nga 100 te rena, ne menyre qe te poshterohen dhe te behen mesim per te tjeret qe ti ruhen asaj gjeje. Pervec kesaj, ne Kuran thuhet edhe se nje imoral nuk duhet te martohet vecse me nje imorale, dhe anasjelltas, pra ne njefare menyre izolimi i tyre nga shoqeria.

Kurse sot, me duket se te izoluar dhe te perbuzur nga shoqeria jane njerezit e ndershem...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2004 09:27
informatikan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė informatikan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me informatikan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: informatikan Shto informatikan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto informatikan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
informatikan
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 18/10/2004
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 40

Citim:
Po citoj ato që tha wydra
..........................................................



O Fajtor, o burr i zgjuar, me trego ku te gjej edhe une nje imazh si ai joti...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2004 09:37
informatikan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė informatikan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me informatikan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: informatikan Shto informatikan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto informatikan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Informaticien, imazhi im i drejtohet dhe kostruktit tend mbi boten

Me duket se gjithe ideja jote bazohet ne terminologji konfuze, nje keshtjelle prej rere qe prishet me nje dallge. Shpresoj mos e marresh per ofendim.

Si fillim cfare dmth raport i jashteligjshem? Nuk e dija qe raportet seksuale kontrollohen me ligj.

Se dyti, thua se imoraliteti eshte gabim sepse ben dicka qe nuk ke kurajo ta besh haptazi. Po mire atehere pse nuk jashteqit ne rruge ti? Sepse nuk ke kurajo ta besh haptazi? Ben pjese ne imoralitet jashteqitja ne intimitet? Pergjigjia mendoj se eshte kjo: njeriu ben fshehtaz gjera intime qe ka deshire te beje. Nese ligjet i vendosen sipas deshires, atehere gjera te caktuara do behen fshehtaz. Ne fund te fundit feja jote quan te pamoralshme edhe puthjen ne publik. Me korrigjo nese e kam gabim.
Me thuaj, mjeshter, a lejohet puthja per fene tende? Nese po pse duhet fshehur? Mos eshte fe e pamoralshme qe nuk i ben gjerat haptazi?

Se treti. Sipas thenies tende popujt e pamoralshem jane zhdukur? Cilet jane keta? Amerikanet jane te pamoralshem sipas teje? Me duket se po. Atehere si ka mundesi qe nuk po zhduken por po zhvillohen? Paradoks...

Ti thua se imoraliteti pranohet si gje normale neper revista e filma. Atehere si mund te quhet imoralitet, pra fshehje e gjerave, kur pranohet haptazi?

Po mire xhanem, sikur gruaja te te tradhetonte hapur, pa fshehur asgje si do konsiderohej? Sipas konceptit tend eshte krejt e moralshme pasi nuk fsheh asgje. Mos duhet te perkufizosh perseri konceptin e imoralitetit miku im ?

Nje detaj qe ke injoruar. Ne boten tende njerezit denohen me rrahje per imoralitet. Ne boten time nuk ka asnje nen te kodit civil dhe penal qe te akuzoje njeri per moralitet. Thjesht nuk ekziston ky koncept. Kjo nuk do te thote se nuk ka ekzistuar. Perkundrazi, ky ligj ka mjele goxha jete njerezish ne epoken e prapambetur mesjetare dhe eshte hequr vone gjate shekullit te njezete. Pra si mund te gjykosh ti njerezit qe kane zgjedhur te jetojne ne shtete te lira sipas ligjeve te kuranit. Njeriu eshte i lire miku im. Perderisa kane zgjedhur te jetojne ne nje shtet ku nuk ekziston rrahja per imoralitet do te thote se ashtu i pelqen. Une nuk gjykoj zgjedhjen tende te jetes radikale myslimane. Ti pse e gjykon timen?


Informaticien, po te le pa thene shume gjera. Sic ke ti teori mbi imoralitetin si prapambetje kam dhe une teori per moralitetin tend si prapambetje. Eksperienca me partnere te ndryshem ndihmon qe zgjedhja perfundimtare te jete e pjekur. Ky mud te jete nje faktor zhvillimi, packa se fese tende i duket imoralitet. Ne fund te fundit, mor mik, ti ngaterron fene me shtetin. Shtetin une e respektoj si forme isntitucionale supreme. Fene tende e respektoj ne largesi dhe nuk dua te perzihet me shtetin tim. Prandaj sqaroji idete. Ligjet i ve shteti dhe jo feja. Pershendetje.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2004 00:07
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Laila
Anetar i ri

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Philadelphia
Mesazhe: 18

x myslimanin shembullor "informatican"

...po pse nuk flet o burr i dheut qe qenke nje mysliman per koke te myslimanit...,do na falesh qe te "ofenduam" moralin qe na predikoke....,ti do jesh nga ata qe jane idhtaret e "virgjerise" se femres perpara marteses apo jo?? ...e kush dashuron (te tille si ju as nuk e dine se c'eshte dashuria...,eshte e "pamoralshme" te dashurohesh!!!??) e justifikojne nje barbarizem te tille me pallavra morali apo "pabesira" e bezhdile si puna ketyre!! Po si ore nje djale qe dashurohet me nje vajze (kete quan lidhje te paligjshme ti??) dhe per nje arsye apo tjeter nuk perfundojne, duhet te ekzekutohet nga vellai/babai/kushuriri i vajzes sepse i eshte perdhosur "nderi"??!!S'diskutohet qe nje lidhje paramartesore midis nje vajze dhe nje djali quhet e paligjshme ne islam, por bota nuk eshte vetem islam o informatican (mos harro qe "virgjerine" e mbron me fanatizem edhe kristianizmi por, sic e thashe edhe me lart, bota nuk eshte vetem "moral" i fese myslimane apo kristiane! Nuk e di pse po e zgjas me kete pergjigje sepse normalisht ti jeton me nje "moral" te nje planeti tjeter.....ku femra rrihet nese dashuron ( mos harro qe ai qe u masakrua me gjithe familje, ishte jo i martuar ne kohen qe kishte ate lidhje keshtu qe nuk e di se cfare quan ti te "paligjshme"!)
Edhe nje gje tjeter; problemi i "nderit" ne Shqiperi nuk ka te beje me bindjet e predikimet fetare por ka te beje me mentalitetin teper..teper te mbyllur dhe pamundesine per te perballuar thashethemet (kjo eshte injorance e paster ). Keto "probleme" bota i ka kaluar shume me perpara se te lindje ti i nderuar informatican e nuk kane te bejne me te kaluaren, te tashmen e te ardhmen.....sic duket ti ke nje mision qe te propagandosh me fanatizem "moralin" fetar...e te stigmatizosh "lidhje te paligjshme", "pabesira" apo pallavra si puna ketyre...it is your busines

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2004 00:46
Laila nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Laila Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Laila (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Laila Shto Laila nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Laila nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Laila
Anetar i ri

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Philadelphia
Mesazhe: 18

xfajtorin

...bashkohem plotesisht me logjiken tende "fajtor"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2004 00:52
Laila nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Laila Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Laila (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Laila Shto Laila nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Laila nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
informatikan
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 18/10/2004
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 40

Nuk mund te rri te sqaroj nje-me-nje se cfare thashe une cfare tha ky e cfare tha ai, sepse nuk ka as vlere as dobi. Une u mundova te shpreh mendimet e mia pa pargjykuar njeri, por me duket se disa kane hyre thelle ne paragjykimin ndaj meje.

Une thjesht desha te jap ndihmen time per te analizuar c'thurjen e shoqerise shqiptare, qe eshte edhe tema ne fjale. Megjithate nuk pretendoj qe tia mbush mendjen gjithe miletit. Muhamedi (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi te) ishte profet, dhe prape nuk arriti tua mbush mendjen te gjithe njerezve. Ne te vertete askush nuk mund ta udhezoj dike, pervecse nese deshiron Allahu.

Fajtori me thote qe kam koncepte te paqarta. Edhe mundet, sepse une nuk pretendoj qe zoteroj te verteten, dhe as nuk pretendoj se po me shpallet ndonje gje nga Zoti. A ka ndonje qe pretendon se e di te gjithe te verteten dhe se eshte i pagabueshem?

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Se treti. Sipas thenies tende popujt e pamoralshem jane zhdukur? Cilet jane keta?



Si nje shembull mund te lexosh per popullin e Lutit dhe Pompein ne linkun e meposhtem:
http://www.harunyahya.com/popujt06.php
Aty ka fakte dhe jo thenie te mjegullta dhe te turbullta si te miat dhe te tuat.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2004 08:34
informatikan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė informatikan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me informatikan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: informatikan Shto informatikan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto informatikan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Informaticien, kur bejme nje debat duhet te sigurohemi qe po flasim ne gjuhe te perbashket, qe po flasim per te njejtat gjera. Nga kjo u nisa qe te kerkova sqarim mbi "imoralitetin" dhe "jashteligjshmerine". Dmth pyeta veten cfare kuptimi kane dhe nuk gjeta nje pergjigje te qarte brenda vetes. Ndaj mendova te fillojme nga themelet e te perkufizojme gjerat.

Mos me keqkupto, nuk eshte loje fjalesh. Thjesht dua te bejme debat e jo monolog. Qe te bejme debat duhet te diskutojme pika te caktuara, jo koncepte te pakapshme e te interpretueshme sipas deshires.

P.s. Nuk munda te lexoj ate faqen qe dhe. Ishte shume e gjate dhe s'kam kohe. Thashe mos kishe ndonje fakt konkret mbi zhdukjen e popujve te pamoralshem.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2004 19:46
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wydra
y'know

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: From Beyond
Mesazhe: 982

fajtori, toke ketu, se me je pergjigjur si me porosi

Kam pershtypjen se eshte e veshtire te debatosh me njerez si puna e informatikanit. Une (besoj se dhe ti per veten tende) e konsideroj veten njeri me horizont dhe tolerante. Prandaj kur behet fjala per lirite e te tjereve, nqs nuk e prekin lirine time, atehere nuk e paragjykoj, edhe nqs mund te mos me pelqeje. Nga ana tjeter fanatiket (me fal nqs gabohem informatikan, por keshtu dukeshe te pakten nga fjalet) nuk jane tolerante dhe nuk besojne ne lirine e te tjereve. Ndryshe nuk do degjonim kercenime me rrahje ne publik per imoralitet. Une e respektoj mendimin dhe pikepamjen e fanatikeve "morale", nqs ata duan te vendosin ferexhe etj, une jam aq tolerante te mos u hyj ne pjese e te mos them se kjo gje nuk me pelqen fare sepse eshte injorante. Ndersa fanatikeve u duket sikur ata e vendosin se cfare eshte apo nuk eshte injorante dhe me praragjykojne te tjeret duke arritur deri ne shkelje te lirise personale.

Se fundi desha te shtoja dicka, s'ma merr mendja se zoti (ose allahu) ka vendosur ndonje te plotfuqishem ne toke, qe te gjykoje e ndeshkoje njerezit per sjelljet imorale te tyre (flas per ato sjellje qe nuk prekin lirine e tjetrit), me sa di une gjykimi e ndeshkimi vjen pas vdekjes. Atehere secili e merr vete pergjegjesine per zgjedhjet qe ben ne jete, keshtu qe nuk ka te drejte njeri te me detyroje mua te sillem ne menyre te "moralshme" sipas asaj qe ata konceptojne me kete fjale.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2004 21:54
wydra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wydra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wydra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wydra Shto wydra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wydra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 06:47 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Po humb cdo dite e me shume vlerat shoqeria shqiptare?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.