Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Ne na krijoi nje krijues po krijuesin kush e krijoi? Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 22 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Zoti nuk eshte thjesht shkrimtar Plloshtani. Zoti eshte me shume se shkrimtar, me shume se filozof. Zoti eshte MENDIMI, IDEJA, MENCURIA. vete FILOZOFIA e "gjalle". E thene me "shqip" (dmth me qarte dhe pa alegorira) Zoti eshte PERVOJA dhe MENCURIA NJEREZORE. qe kur nje majmun mendoi per here te pare ("hengri frutin e ndaluar") e deri tek dy nder Njerezit me te Medhenj te te gjitha koherave: Jezusit, dhe me pas Muhamedit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Maj 2005 12:07
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Domethene nuk paskam gabuar kur kisha thene se Zoti eshte shkrimtar dhe artist, filozof nuk i thash, duke e ditur se kjo eshte me e njohur per njeriun. Per te krijuar boten, nje here duhej te ishte filozof. Madje kjo pasqyra e mendiemve te Jimmyt me duket shume brilante, dhe nje hapesire e mbushur krejt me shllime qe tregojne nje fuqi, nje ide, nje krijim...
Shkrimtaret dhe artistet Jimmy, a eshte e vertete se Zoti i cakton. ? Pra vlen caktimi i Zotit, dhe vleresimi i Tij. ?

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Maj 2005 12:14
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

re

o çuna shyqyr qe ka mar zoti pushimet e sju shef ça shkruni se do e kishte sjell apokalipsin para kohe :-)))))))))))

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Maj 2005 12:17
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Plloshtani.Sigurisht qe Zoti e "zgjedh" apo i cakton. Por kam frike jo ne ate menyre si e kupton ti. Eshte pak me e komplikuar. Ne lashtesi nje person i bukur (femer apo mashkull) quhej i "zgjedhuri" i Aferdites (Perendeshes se Bukurise dhe Dashurise). Pra edhe kjo, keshtu eshte. Ata jane "te zgjedhurit" e Zotit sepse kane nje dhunti me shume se njerezit e zakonshem. (eshte pak e ngaterruar kjo dhe duket konfuze por po pate durim lexo tek ato mesazhet e mia me siper kur kam shkruar per profetet dhe pse ishin ata te zgjedhurit e Zotit).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Maj 2005 12:25
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Re: re

Citim:
Po citoj ato që tha belgium
o çuna shyqyr qe ka mar zoti pushimet e sju shef ça shkruni se do e kishte sjell apokalipsin para kohe :-)))))))))))


Ehh eshte mesuar Ai me keto mo Belgium. S`jemi ne te paret, as te fundit. As me te miret dhe as me te keqinjte. (Une zakonisht kam shume qejf mesin. Se ashtu si ka thene edhe i Madhi Muhamed :Rruga e mesme eshte gjithmone me i mira")

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Maj 2005 12:37
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sUgA__tIlOnCe
nGaDaLe

Regjistruar: 01/09/2003
Vendbanimi: ~*~nZ~*~
Mesazhe: 1069

Re: Re: re

Citim:
Po citoj ato që tha jimmy84


Ehh eshte mesuar Ai me keto mo Belgium. S`jemi ne te paret, as te fundit. As me te miret dhe as me te keqinjte. (Une zakonisht kam shume qejf mesin. Se ashtu si ka thene edhe i Madhi Muhamed :Rruga e mesme eshte gjithmone me i mira")


si dgjohesh ti jimmy si bledumi...mpelqejn shum gjerat qe ke shkrujt ktu per ZOTIN

__________________
*Wn we wer kids, belongin felt gd,I c death roun d corna Bt havin respect,tht feels even better*

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Maj 2005 12:47
sUgA__tIlOnCe nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sUgA__tIlOnCe Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sUgA__tIlOnCe (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sUgA__tIlOnCe Shto sUgA__tIlOnCe nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sUgA__tIlOnCe nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Jimmy te kuptova teresisht. Jimmy, eshte shume e vertete qe Zoti e caktoi Muhammedin te sherbente si profet. Sigurisht qe mua nuk me zgjodhi per profet, por me zgjodhi per dicka tjeter. Prej ketu mesohet se ekziston caktimi i Zotit, pastaj caktimi i Zotit eshte i mencur, jo cdo kush e fiton kete caktim.

Kisha lexuar se Muhammedi eshte njeriu me me ndikim ne historine e botes, pastaj Isak Njuton, Volter, etj etj

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Maj 2005 12:53
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Hektori
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/05/2005
Vendbanimi: Ne Troje
Mesazhe: 215

O ju lexues te librave te shenjta kam nje pyetje mbi vdekjen e Jezusit-Isait
Historiografia antike apo ajo kristiane, thote qe Jezusi u kryqezua, nuk eshte per tu cuditur qe te jete kryqezuar sepse denimi ne kryq ishte dicka e zakonshme per kohen. Si ka mundesi qe kurani libri i shenjte i fese islame thote qe ai nuk u kryqezua dhe nuk vdiq? Tani te besojme ata qe jetuan me Jezusin apo te besojme shkrimet e shek VII pas. K.
Po kush thote se kurani i sotem ka mbetur i pandryshuar (me ndryshueshmeri kuptoj gjerat jothelbesore sepse thelbi dhe mesazhi ka mbetur i njejte si te bibla si te kurani si te Teurati). Kurani qe kemi ne sot ne dore eshte studiuar nga shume dijetare eshte perkthyer ne shume gjuhe, eshte redaktuar. Madje shume studiues theksojne se kurani qe ne kemi ne duar eshte redaktuar dhe eshte frut i nje pune kolektive ( jo veper e ketyre studiuesve te kuptohemi megjithese ketu une kam shume dyshime). Po le te shohim nje aspekt tjeter te Kuranit.
Kurani ndryshe nga Bibla nuk eshte thjesht nje permbledhje historish profetesh (sic eshte ajo e Jezusit), por nje veper qe permban ne vetvete elemente te kultures, menyres se jeteses, rregulla te faljes, te te veshurit, te te ngrenit. Pyetja qe ngrihet vetvetiu eshte. Keto rregulla qe u shkruan ne Arabine e shek VII p.K duhet te jene universale apo jo??
A mund te behet islami fe boterore, pa kundershtuar kulturat e tjera? Sic e dime Bibla nuk parashikon gjera te tilla. Per Jezusin rendesi kishte mesazhi dhe jo kultura hebraike. Madje edhe apostulli Pali kete theksonte ne fjalimet para bashkesive te krishtera apo ne letrat qe dergonte. Pyetja qe ngrinte ai ishte. Krishterimi duhej ti paraqitej botes si sekt i hebraizmit apo si fe me vete? Patjeter qe fe me vete pergjigjej Pali, sepse eshte jashte logjikes tu imponojme romakeve dhe popujve rregullat e hebraizmit ( psh. rrethprerja apo syneti zakon ky i perhapur te popujt e lindjes se mesme).

__________________
Ndero Zotin, dashuro gruan, mbroje atdheun

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Maj 2005 12:57
Hektori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Hektori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Hektori (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Hektori Shto Hektori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Hektori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Re: re

Citim:
Po citoj ato që tha belgium
o çuna shyqyr qe ka mar zoti pushimet e sju shef ça shkruni se do e kishte sjell apokalipsin para kohe :-)))))))))))


Mos e vrit mendjen Belgo, se Zoti jo vetem qe na sheh, por qesh me debatet tona, sesa te ceket jemi ne si krijesa ne mendime, sepse Ai e di qe ne nuk mund te konceptojme me shume pertej asaj qe Ai na ka dhene.......

Ne kuran thuhet, (pak a shume, se mbaj mend fjale per fjale ajetin), se sikur te deshironte Ai do te na shkaterronte menjehere per shkak te shkaterrimeve ne toke, por Ai eshte i meshireshem, i le keqberesit deri ne nje afat te caktuar, ne menyre qe te kene kohe te ndryshojne ose te kene kohe ti shtojne veprat e keqia te tyre...dhe ne fund do te behet gjyqi i madh. Ne fund!!!

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Maj 2005 13:04
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Citim:
Po citoj ato që tha jimmy84

Indriti. Cfare te te them une ty mor lal. Ti e merr Kuranin fjale per fjale. Nuk kupton gje ashtu. KURANI eshte komplet ALEGORIK. Po ta vrasesh pak mendjen do e kuptosh qe Kurani (dhe Bibla bashke\) verteton pikerisht EVOLUCIONIN. (u habite?) Mos u habit.

Ahahhaha Xhimo amon o burre...
E para kurani eshte i mbushur plot me metafora dhe alegori, dhe nuk eshte e vertete qe e kuptoj vetem me nje kuptim te pare si mendon ti dhe te them te drejten me sa kam lexuar une kuranin edhe biblen nuk shoh te vertetohet se pajtohet diku me evolucjonin e darvinit.
Pastaj nuk e kuptoj si qendron shprehja, Kurani verteton Evolucjonin apo evolucjoni kuranin?
Me sa di une kurani erdhe me para Supozuesit darvin? Ndoshta gabim jam


Citim:
Po citoj ato që tha jimmy84 [B]
Pikerisht Gjeneza thote : Adami dhe Eva para se te hanin frutin nuk dallonin dot te MIREN nga e KEQJA. Kush e dallon te miren nga e keqja? MENDJA. Pra Adami dhe Eva nuk kishin MEND. Kush nuk ka mend? KAFSHA. Cfare simbolizon fruti i ndaluar? Per mendimin tim perfaqeson MENDIMIN, vrasjen e mendjes. Cfare eshte ne fakt "ngrenia e frutit" ? Kete nuk e kam kuptuar. Shresoj ne te ardhmen ta kuptoj.
Me teper nuk kam cfare te te them. E kam thene edhe njehere tjeter, "ti e ke mendjen e mbushur". (Ajo ta mbushi mendjen mor bir? Jo, teto e kisha te mbushur )
Ah se harrova, ato qe the (te dhenat shkencore) nuk e ve ne dyshim qe jane te verteta. Eshte tjeter gje ajo qe ve une ne dyshim. Une nuk ve ne dyshim as ekzistencen e Zotit. Vetem se une Zotin e "imagjinoj" pak me ndryshe nga ju.

Pershendetje njerez, dhe mos u merzitni. Ketu jemi, flasim prape.



Se dyti dua te te them se sipas mesimeve biblike Molla apo pema qe hengri adami ishte fruti i ndergjegjies dhe menjehere pas ngrenie se tij njeriu u pajis me ndergjegjie por kjo eshte e pavertete.
Si pasoje e kesaj kisha ishte kundershtare e devotshme e shkencetareve thjeshte duke ndjekur kete bindja te gabuar.
Ndersa kurani thonte qe Zoti i urdheroi te gjithe engjujt ti perkulen Ademis dhe kjo per te vetmin shkak se Ai ishte Krijesa me e Ditur e Zotit.
Pra njeriu ka pasur ndergjegjien qe ne krijim dhe gabimi i ademit nuk qe tjeter pervec nje gabim qe nuk trashegohet me pas por qe u fal prej Zotit pas pendimit.

Tani te kthehemi ne teme pasi qeme jashte saj:
Pra Zoti thote qe une do ju ofroj ne njohejen time dhe do ju jap argumente ne hapesire dhe ne veten tuaja derisa ta kuptoni si une egzistoj.
Dhe duke u nisur nga kjo une ofrova ne saje te mundesive te mija disa argumente te Zotyit ne hapesire dhe ne trupin tone, pra besoj se e kupton perse i solla?
Ndersa ti i dashur nuk ben tjeter gje pervecse perserit fjalet dhe nuk na solle asnje argument se Zoti nuk egziston.
Dhe dicta e fundit, te mundohesh te imagjinosh Zotin dhe te pretendosh se ke te drejte eshte njelloj sikur te mendosh se nje femije 5 vjec ka kryer merdhenie seksuale pasi kjo nuk paramendohet.
Une ju solla ate shembullin ne pergjigjie te Amor... me radion.. dhe pame se imagjinate te con shume larg nga e verteta.
Pra shkurt hesapi ne kemi mendje te kufizuar, ndersa Zoti nuk eshte i kufizuar, atehere si e imagjinoka mendja e kufizuar dicka pa kufi e dimensjone?
Nuk futet tere uji i detit ne nje gote ta dini, aq me pak qe gota nuk mer asnje pike uje me shume nga cka vellimin e saj.
Flasim prap.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Maj 2005 16:18
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:23 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 22 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Ne na krijoi nje krijues po krijuesin kush e krijoi?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.