Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > A harrohet shqipja ne vend te huaj?
Gjithsej 11 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
vampirechick
greendayad

Regjistruar: 01/12/2004
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 22

a harrohet shqipja ne vend te huaj?

une jetoj ne usa prej gati nje viti tani, dhe te them te drejten kur erdha ketu ne fillim dija shume mire anglisht dhe fakti qe te gjithe flisnin anglisht nuk me beri shume pershtypje.

por zhgenjimi me i madh qe pata ishte kur deegjoja shoqet e mia shqiptare ketu, qe flisnin anglisht me njera tjetren.

jo vetem kaq por kur u thashe qe me mua te flisnin shqip se jemi shqiptare filluan te flisnin nje shqipe, shume larg nga origjinalja dhe me nje theks skandaloz..

pervec shqipes dhe anglishtes, un di italisht, spanjisht dhe po mesoj gjermanisht. te them te drejten kam pak veshtiresi me italishten sepse ketu nuk perdoret shume dhe kam nje vit pa e folur, por me shqipen, e kam ruajtur dhe do te vazhdoj deri sa te vdes.

un mendoj se DISA nga shqiptaret neper bote qe nuk flasin dot shqip, kane DASHUR vete te mos e flasin. pra ka qene zgjedhja e tyre te mos e flasin duke menduar se fakti do ti bente me interesant, ose do te ndjeheshin me mire.

une, personalisht them se te mos flasesh gjuhen tende, eshte si nje brenge, nje vrime ne zemer qe sa do te perpiqesh nuk do ta mbushesh dot, pa folur e shkruajtur shqip....

__________________
wHaT i sAy GoEs, jUsT cUz I SaId iT...!
~xXINAXx~

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Dhjetor 2004 16:49
vampirechick nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė vampirechick Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me vampirechick (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė vampirechick't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: vampirechick Shto vampirechick nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto vampirechick nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
gagaci
orator_i_mbaruar

Regjistruar: 24/10/2004
Vendbanimi: tirona re_lapraka_ali demi-kjo osht tirona jon...
Mesazhe: 163

Harrohet po nuk e fole........

__________________
Durimi eshte nje virtyt prej te cilit shqipetaret kane fare pak ose aspak.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2004 00:46
gagaci nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė gagaci Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me gagaci (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: gagaci Shto gagaci nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto gagaci nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ESHI
Veteran ne forum

Regjistruar: 26/11/2003
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 840

Une per mendimin tim nuk them se harrohet gjuha sidomos ajo e vendit tend por, me kalimin e kohes ve re qe fjalori qe perdor te varferohet shume .
Flas per veten, te pakten kshu e kam ndjere veten ne momente te ndryshme. Ka pasur raste qe me eshte dashur te mendohem per disa minuta se si i themi ndonje fjale ne shqip.

__________________
Kujtimi eshte e vetmja parajse nga e cila nuk mund te na debojne.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2004 01:56
ESHI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ESHI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ESHI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ESHI Shto ESHI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ESHI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Citim:
Po citoj ato që tha ESHI
Une per mendimin tim nuk them se harrohet gjuha sidomos ajo e vendit tend por, me kalimin e kohes ve re qe fjalori qe perdor te varferohet shume .
Flas per veten, te pakten kshu e kam ndjere veten ne momente te ndryshme. Ka pasur raste qe me eshte dashur te mendohem per disa minuta se si i themi ndonje fjale ne shqip.




Jam shume dakort me ty Eshi, edhe mua me ka ndoshur e njejta gje..
Un mundohem te lexoj, qe te kem nje fjalor te paster e te pasur shqip, por perseri, fatkeqesisht ka raste qe fus nje fjale te huaj kur flas se ajo me vjene me shpejt ne mendje...

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2004 06:15
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wydra
y'know

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: From Beyond
Mesazhe: 982

jam dakort me parafoleset, qe nganjehere mezi te kujtohet ndonje fjale dhe kur ke kohe pa folur shqip, fjalori te varferohet dhe do pak kohe te pasurohet prape

Por fatkeqesisht edhe une kam vene re nje tendence sidomos tek shqiptaret te amerike, qe te mos flasin fare shqip. Nuk e besoj qe psh. per 3 vjet u harroka gjuha, eshte e pamundur. Une u bera 5 vjet jashte dhe ka raste qe per jave te tera nuk flas me njeri shqip, e megjithate nuk me shkon nepermend te flas me shqiptaret gjuhe tjeter pervec shqipes (kuptohet, duke i futur here pas here ndonje fjale tjeter, eshte e pashmangshme)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2004 10:47
wydra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wydra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wydra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wydra Shto wydra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wydra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
oliinter
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/10/2004
Vendbanimi: brunssum netherland
Mesazhe: 3833

Re: a harrohet shqipja ne vend te huaj?

Citim:
Po citoj ato që tha vampirechick
une jetoj ne usa prej gati nje viti tani, dhe te them te drejten kur erdha ketu ne fillim dija shume mire anglisht dhe fakti qe te gjithe flisnin anglisht nuk me beri shume pershtypje.

por zhgenjimi me i madh qe pata ishte kur deegjoja shoqet e mia shqiptare ketu, qe flisnin anglisht me njera tjetren.

jo vetem kaq por kur u thashe qe me mua te flisnin shqip se jemi shqiptare filluan te flisnin nje shqipe, shume larg nga origjinalja dhe me nje theks skandaloz..

pervec shqipes dhe anglishtes, un di italisht, spanjisht dhe po mesoj gjermanisht. te them te drejten kam pak veshtiresi me italishten sepse ketu nuk perdoret shume dhe kam nje vit pa e folur, por me shqipen, e kam ruajtur dhe do te vazhdoj deri sa te vdes.

un mendoj se DISA nga shqiptaret neper bote qe nuk flasin dot shqip, kane DASHUR vete te mos e flasin. pra ka qene zgjedhja e tyre te mos e flasin duke menduar se fakti do ti bente me interesant, ose do te ndjeheshin me mire.

une, personalisht them se te mos flasesh gjuhen tende, eshte si nje brenge, nje vrime ne zemer qe sa do te perpiqesh nuk do ta mbushesh dot, pa folur e shkruajtur shqip....



Pershendetje!
Gjuha shqipe nuk harrohet sikur edhe te dish te gjitha gjuhet e botes.
Ajo eshte gjuha e pare dhe sic i themi ne shqiptaret gjuha e nenes!
Edhe une nuk ndodhem ne Shqiperi por nuk e kam aspak te veshtire per te komunikuar shqip nepermjet internetit.

__________________
pulave ju ka hije te kakarisin vetem ne kotec!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2004 11:42
oliinter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė oliinter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me oliinter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: oliinter Shto oliinter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto oliinter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lordym
Anetar i ri

Regjistruar: 18/11/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 3

shqipetar .........

eshte nje gje absurde te mos te flasesh gjuhen e memes .
shqipetari eshte shqipetar kudo te iki ... edhe une jam ne itali dhe flash italisht qe prej 3 vjetesh por me familjen dhe shoket shqiptar ne itali flash gjithmone shqip. sado te jesh ne vend te huaj gjuha e memes nuk harrohet dhe nuk nderrohet me asnje gjuhe tjeter.

__________________
0011D

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2004 12:15
lordym nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lordym Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lordym (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lordym Shto lordym nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lordym nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Jam dakort me Eshin, qe gjuha nuk harrohet, por te varferohet shume fjalori.
Per nje kohe te gjate nuk kam lexuar fare shqip,e kisha harruar edhe si shkruhet dhe me ju thene te drejten kur filloji edhe interneti ne shqiperi, fillova te rilexoja gjithe lajmet dhe dokumenta ne shqip deri sa tani nuk kam me probleme.
Por nuk harrohet e folura kudo ku te jesh......

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2004 17:27
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
vampirechick
greendayad

Regjistruar: 01/12/2004
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 22

nuk mendoj se shqipja harrohet lehte po po te duash e harron sic kane bere keto shqipetaret kendej. megjithate dicka eshte e vertete ka fjale qe i harron ose i gjen me lehte ne anglisht (ose italisht). une do shume mire shqip per vete faktin se me pelqen shqipja dhe gjyshja ime ka qene arsimtare ( mesuese gjuhe) dhe e kam mesuar me ate. une nuk mund ta harroj por disa i fjale i gjej me veshtiresi. me familjen flas shqip dhe prinderit e mi i japin shume rendesi shqipes aq sa po e bejne vellain tim te vogel te shkruaje shqip cdo dite

__________________
wHaT i sAy GoEs, jUsT cUz I SaId iT...!
~xXINAXx~

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2004 22:14
vampirechick nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė vampirechick Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me vampirechick (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė vampirechick't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: vampirechick Shto vampirechick nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto vampirechick nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Per tu harruar nuk harrohet por stagnon ne nivelin kur e ke lene Shqiperine.
Ve re psh ke prinderit qe kane nje fjalor shume te pasur te perditshem,poashtu dhe kur vjen puna te flasin nje shqipe me te rregullt(ne takime pune psh)jane shume me lart se une.

Une kete gje e kam ne nje gjuhe te huaj,gjč qe me bezdis mjaft qe se kam dhe ne shqip.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Dhjetor 2004 12:53
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:49 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 11 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > A harrohet shqipja ne vend te huaj?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.