Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Tema Shoqerore > Kushtomeni nje minut!! Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 3.67.
A jeni dakort me mua?
Ky sondazh ėshtė i mbyllur.
Po! 20 76.92%
Jo! 6 23.08%
Gjithsej: 26 votime 100%
 Sondazhi është mbyllur më 15 Mars 2005, ora 12:34  (15 ditë pas hapjes) [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]

Gjithsej 4 faqe: « 1 2 3 [4]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
trojani
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/12/2003
Vendbanimi: danimarke
Mesazhe: 900

Me fshirjen e nje apo disa temave nuk do te thote se mentaliteti apo qendrimi ndryshoi.
Pra nuk ka asnje arsye te fshihen temat. Kush do te lexoje le te lexoje, kush do te marr pjese le te marri, por nuk shoh asnje arsye pse duhet te fshihen.

pershendetje trojani

__________________
Dite me te mira pasketaj vine
shkoi erresira

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Mars 2005 20:29
trojani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trojani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trojani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: trojani Shto trojani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trojani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Perseri hoqa disa mesazhe qe nuk i prembaheshin temes.
Ju lutem mos me vini ne pozite te veshtire me me sazhet jashte temes. Lerini debatet me njeri tjetrin. Nuk duhet qe ta kalojme dhe kete tem si shume e shume tema te tjera qe nuk meren me vesh se per ca jan hapur dhe per ca flitetn.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Mars 2005 23:29
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Shpresoj te gjej pavaresine te shpreh mendimin tim mbi kete teme pa friken e nje publiku perpara.

Se pari faleminderit i_lire per vleresimin. Ne te vertete FH nuk eshte krijuar thjesht nga une. Ka qene dhe Ami, Eniss apo Pjerini i vogel ne fillimet e tij. Une thjesht jam marre me ate qe dija me mire, anen teknike. Mrekullia e nje forumi nuk eshte tek teknika apo designi por tek ambjenti qe krijojme te gjithe, dhe kete padyshim e kemi krijuar te gjithe pak nga pak, dhe ndoshta ndonjehere kemi krijuar me shume besim tek pseudonime te caktuar ketu sesa tek "shoket" tane reale.

Se dyti me behet qejfi qe ke qene i patrishtuar keto kohe se ste kam pare te shkruash shume Urime per temen.

Tani po vij tek tema. Ndoshta une i shoh gjerat me gjakftohtesi sepse nuk e lexoj shpesh kete nenforum. Pershtypja ime eshte qe shqiptaret jane pergjithesisht te pafe, dhe kujtohen se duhet ti perkasin nje grupi apo klani kur lexojne ndonje mesazh tek besimet fetare. Por problemi tamam mesa kuptoj nuk qendron tek mbrojtja e nje feje sa tek konsiderimi i feve si ndermarrje konkurrente qe marrin nje fete te klienteles. Dmth nuk ka spjegim tjeter ofendimet e fese kundershtare vecse kesaj. Ka disa tema qe une i vleresoj thjesht si fakte (psh ato qe ka shkruar Erzeni) por kur ato shkruhen si fakte ndoshta nuk lexohen si te tilla por si sulm qe kerkojne nje kundersulm ne vend qe te kerkojne mbrojtje. Pra nuk gjej nje diskutim me fakte qe flasin mbi nje argument por sikur duhet te hidhet balte mbi kundershtarin, kur ne fakt asnje fe nuk thote se ka kundershtare fene tjeter. Ketu nuk po bejme kush e ka me te madh(e) fene, por tek tuk mendohet keshtu dhe kjo nuk eshte aspak sjellje e hijshme fetare.

Sidoqofte mendimi im ishte per mosfshirjen e temave te caktuara sepse kush i lexon duhet te mesohet ti lexoje me gjakftohtesi... ose nese jane bere gabime duhen patur parasysh gjithmone qe te mos perseriten. Ndonjehere temat me duken si faqet e historise se kombit shqiptar qe ndokush nuk i pelqen dhe i fusin nje te fshire per te zbuluar vite me vone se kemi bere te njejtin gabim qe beme dikur.

Megjithate une nuk e ndjej veten ne brendesi te probleme fetare. Te pakten ne kete teme shikoj nje fryme bashkimi e shoqerimi, keshtu qe besoj ne zgjidhjen qe do i jepni ketu dhe respektoj cdo vendim. Personalisht mendoj se fshirja e temave keshtu nuk tregon tolerance te mirefillte. Ajo qe do ishte vertet bukur eshte sikur nje nga nje kush i ka shkruar ato mesazhe te thone "Mea Culpa, fshijini mesazhet e mia se e kam ekzagjeruar"... Por ne fund te fundit kjo nk do te ndodhe sepse jemi mesuar te gjejme faje, por jo fajtore.

Pershendetje pa pike trishtimi Me pelqen kjo teme se te pakten e prek problemin dhe dikutohet bashkarisht

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2005 12:41
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ENISS
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 28/12/2002
Vendbanimi: AL
Mesazhe: 251

hi ppl,

Lexova me shume kujdes verejtjen e nismetarit te kesaj teme.

Se pari: Konflikti i krijuar ne temen time eshte mese i zakonshem. Pasi kjo ka te beje me natyren njerezore, me natyren e shqiptareve per nga menyra se si jane te perbere, si jane kulturuar... dhe se fundmi me kushtet qe te krijohen ne ambiente virtuale.
Per i_lire:
Konflikte jane krijuar edhe ne "Apel per Migjenin" qe ty te ka pelqyer si teme, dhe qe nuk permban asgje fyese, po ja qe aty del nje qe fyen e shfryn, shan...
Konflikte jane krijuar edhe ne nenforumin "Te njofim njeri tjetrin" ne tema prezantuese. Aty ka tema me sharje pa fund, fyerje, ironi... e madje edhe nga njerez qe rrijne shkruajne mesazhe pa fund ku na thone se kane bere vite te tera ne universitetet me te mira te botes, qe kane preardhje nga familje te qyteteruara, qe jetojne ne nje shoqeri te kulturuar, qe jane profesore dhe u ka ardhur koha te mesojne te tjeret, etj, etj.
Konflikte jane krijuar edhe tek "Shqiperia, traditat kulturore" qe aty tek e fundit te gjithe ne shqiptare flasim po per shqiperine, do dali dikush qe do shaje se i duket se ti e do me pak shqiperine.
Pra debatet e nxehta e konfliktet jane te pafund! S'do kene fund kurre!

Une kam vene re te mos zihen, te mos flasin rende, te mos perdorin ironi vetem ne tema "Cila eshte dita juaj e preferuar e javes", "Cila eshte ngjyra e preferuar", "Cili eshte ushqimi juaj i preferuar", e te ketij lloji. Dmth tema, diskutime, informacione per te cilat askush nuk eshte i interesuar, dhe i perkasin kopshtit ti diskutojne. Vetem ketu ka shume tolerance. Madje te qeshme pa fund, kisse... dashuria per anetaret e pa permbajtshme :p ketu cuditerisht arrijne te zbulojne se jane njelloj e formojne aleanca :p(harrojne qe ngjyrat e ditet e javes gjithe e gjithe 7 cope jane

Se dyti: Une kam sygjeruar qe ne fillim te ishte nje nenforum mbi teologjine (qe mund ta shikoni nje zgjidhje ende), qe do te thote se temat qe do trajtoheshin nuk do te ishin tema konkrete mbi besimin fetar, pasi kush eshte besimtar jo gjithmone arrin ta toleroje fene e tjetrit. Dhe kjo sdo kish krijuar kete qe eshte krijuar. Dhe nese Teologjia eshte shume e pergjithshme, te tilla jane edhe Psikologjia apo Filozofia apo Letersia... Diskutimet mbi fene jane diskutime te nxehta, dhe duke qene se ne Teologjia flitet mbi ndikimin e fese ne shoqeri pa u ndalur shume se cila fe, atehere do e kishit edhe problemin me te zbutur. Nuk them perseri qe nuk do lindnin tek-tuk konflikte, por ne ato raste moderatoret perse jane?

Se treti: Njerezit vijne e diskutojne ne forume mbi ate te cilen e mendojne ne koke dhe per te cilen i lindin hamendesira. Per dicka qe eshte e vecante nga ajo qe mendon tjetri, per dicka qe mund te jete edhe ide e cmendur, komplet ndryshe nga ajo qe mendon ti, dicka e padegjuar me pare, etj etj. Mund te te duket nga dikush edhe si budallalleku me i madh ne bote (boll mos permbaje ofeze).
Pse? Sepse skemi si diskutojme ne forum gjera qe jane afermensh apo qe te gjithe mendojne si ne mbi ate ceshtje. Skemi pse e parashtrojme fare ne forum. Qellimi i diskutimeve ne forum eshte te diskutosh mbi nje ceshtje qe perben diversitet ne perceptim nga te tjeret, qe ben te mundur shpalosjen e kultures, edukimit... se anetareve ketu. Te diskutohet nje ide qe jam e sigurt se te tjeret se mendojne si une, dhe dua te di si e mendojne, sa ndryshe e mendojne, dhe si eshte ajo e ndryshmja.
Dhe ne jemi shume divers. Per kete diversitet hedhim syte e lexojme ketu, per te krahasuar mendimet edhe idete tona me te te tjereve edhe per te perfituar ate qe na duket e vlefshme, interesante. Dhe duke qene kaq divers, skemi si te pretendojme qe njerezit do jene dakord me ne, thjeshte duhet respektuar, toleruar. E kur nuk na pelqen fare, duhet injoruar!

Ju jo qe nuk dini te toleroni e injoroni, por arrini te merrni masa kaq drastike per te frenuar veten. Te mbyllni nenforume, se edhe mbyllja temave sju beri dot derman

Kalofshi mire

__________________
I believe in the sun even when it is not shining.
I believe in love even when not feeling it.
I believe in God even when He is silent.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2005 17:48
ENISS nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ENISS Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ENISS (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ENISS't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ENISS Shto ENISS nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ENISS nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amstel
me kerkoi kush????

Regjistruar: 21/09/2004
Vendbanimi: tu bo pall ariu neper bote
Mesazhe: 3736

edhe une jam i mendimit te fajtorit
eshte mese e vertet se shqiptaret jane te pafe d.m.th qe nuk kane besim ne zot por vetem kur jane ne raste te veshtira mendojne se duhet te besojne diku me ka ndodhur shpesh here te perballem me te tille njerez..

i lire urime per temen.

__________________
Jeta nuk pati qellimin te na bente qenie perfekte.Kushdo qofte apo pretendon te jete perfekt,s'e ka vendin ketu,por ne muze....'''

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2005 18:55
Amstel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amstel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Amstel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amstel Shto Amstel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amstel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:59 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 3 [4]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Tema Shoqerore > Kushtomeni nje minut!!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.