Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Si Shpjegohen Keto Fakte....?!
Gjithsej 6 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha keila



ps. Kontinenti besoj se kjo pergjigje te heq edhe ty kureshtjen, dhe ne menyre tangjente i pergjigjet kundershtimeve tuaja.

Pershendetje


O Keila, kush te jep ty te drejten te aludosh mbi BIBLEN dhe KURANIN.
Postimi im eshte krejt demokratik, i lire.
Une thashe qe cdo njeri ka te drejte beje pyetje.Kete gje nuk e terheq dhe perseri e them.
E verteta gjendet nepermjet pyetjeve.
Ky eshte ligj dialektik !
Pastaj c'eshte ajo perralle qe ke shkruar per mua ashtu?
....te heq ty kurreshtjen dhe ne menyre tangente i pergjigjet kundershtimeve tuaja...(!)
O Keila, perpara se te shkruash gjithmone mendohu per ato qe shkruan.Mos jep deshmira te kota e te pa vlera.
Si do t'i pergjigjesh ti fjaleve "kundershtimeve tuaja?''
Cfar kam kundershtuar une?
Per cfare je moderatore ti?
Cila eshte kurreshtja ime?
Une kam te drejten te bej pyetje sa te dua edhe per BIBLEN edhe per KURANIN, edhe per TOREN hebraike e per cdo gje.
Ti po del ketu me teorira te reja.
Se me keto nderhyrje te kota qe beni, ia merzitni forumin njerzve.
Ku ke te drejte ti mi Keila te me bllokosh mua e kujdo tjeter nje nga rruget e diturise qe eshte te pyeturit?
Zbuluese e madhe ti......
E zgjuara Keila...........

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Mars 2005 08:31
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

..............!!!??

Pershendetje!

Ne radhe te pare i uroj të gjithe kristianeve Gezuar pashket!

I lexova postimet e mësipërme dhe fatkeqesiht ndodhi ajo qe kisha parashikuar kur e mbarova se shkruari temen.. Qellimi nuk ishte debati, por diskutimi dhe konsultimi i disa ceshtjeve qe hasim duke lexuar librat e shenjte.

Eshte e drejta e secilit nga ne te pyese dhe te informohet rreth dukurive fetare te sqaruara ne Bibel ose Kuran, perndryshe pse do te ekzistonin keto nenforume te besimit fetar!?

Primare eshte që diskutimet te jenë të hapura, sa me transparente, tolerante dhe respektuese ndaj bindjeve te njeri-tjetrit.
Une kur hapa kete teme nuk pata për qëllim që të hedh balte mbi Biblen, sepse nuk kam asnje te drejte morale dhe fetare ta bej kete., por meqenese jam praktikante e fese islame dhe nuk kam njohuri te mjaftueshme rreth Bibles, do doja te me shpjegonit disa nga ato fakte te cilat mua s’me duken te qarta.

Nese duhet te jemi besimtar, (ai qe pretendon te jete i tille) duhet te pranoje te gjitha librat e shenjte qe kane zbritur ne toke.
1.Zeburi I zbritur Davidit,
2.Teurati I zbritur Moisiut,
3.Bibla I zbritur Jezusit dhe
4.Kurani I zbritur Muhamedit.


Në temat e fese islame eshte hapur nje teme: A ka fakte shkencore ne Kuran?

Eshte e drejta e tij te pyese dhe te kerkoje te shpjegohen shume ajete kuranore.
Pergjigja i eshte dhene, me aq sa kemi ditur, pavaresisht se temehapesi nuk eshte bindur, tema eshte diskutuar nga pjesemarres te shumte dhe gjithcka ka shkuar më se normale.

Edhe tema ime ka te njejtin qellim, informues

Pyetjeve te mia askush nuk pretendoi ti pergjigjet te pakten, ne menyren e vet, ashtu si e kupton ai apo ajo, por vetem u analizua, iu nderrua qellimi me te ashtuquajtura kunderthenie apo kontradikta, percarje etj, te cilat nuk kane vend aspak.

Po citoj ato qe tha Keni:

Isra une do te te pyesja ty se perse ne kuran keto gjera jane ndryshe nga bibla ???
E shikon qe pyetja ime eshte e te njejtit karaktere si dhe pyetja qe ti bere, por me nje ndryshim, e kthyer nga e kurnderta.
Dhe jam i sigurt se nuk ke per te gjetur ndonje zgjidhje ashtu si nuk do te gjej une per pyetjen qe bera.
Nese do me kthesh pergjigje per pyetjen qe bera, ajo do jete pergjigjja per pyetjen qe dhe ti ke bere.


Keni, me vjen keq qe me keqkupton, te pakten nga ty se prisja, pyetjen e bera une ne fillim ndaj nuk kam detyrim te te pergjigjem, une si kthej te njejten pergjigje kristianeve kur me pyesin per ceshtjet islame. Por perpiqem me aq sa di te jap nje pergjigje modeste. shpresoj te me kuptosh.
*********************

Po citoj ato qe tha Keila:

Isra, nese ke deshire te kuptosh Biblen te sugjeroj ta lexosh nga fillimi deri ne fund pa e krahasuar me Kuranin. Mundohu ti marresh "thelbin" dhe mos u kap tek gjerat e vogla.
Ju duhet te lini analizimet (keqdashese) te bibles menjane, ne mos per respekt per fene e krishtere, atehere per respekt per nje liber qe shume e quajne te shenjte dhe qe i ka rezistuar shekujve.


-Une kam shume respekt per fene krishtere dhe vecanerisht per profetin e saj, Jezusin, e kam obligim fetar ta respektoj dhe nderoj, e thashe dhe njehere, nuk dua te analizoj biblen, por disa gjera si kuptoj ndaj dua shpjegim. A mundesh ti, nese po urdhero!!
********************

Po citoj ato qe tha Analistja:

per mendimin tim si bibla ashtu dhe Kurani jane libra metaforike qe kuptimin nuk e kane material por shpirteror........
cdo perpjekje per kuptimin e tyre material con ne keqkuptime


-Per mendimin tim sjane aspak libra metaforik, kane zbritur per njerezimin dhe jo per kafshet, qe te keshillohen njerezit dhe te konsultohen ne nje kushtetute te perbashket hyjnore.
Keqkuptimet ndodhin kur duam ne...
******************************

Po citoj ato qe tha Enes:

Nuk e kuptoj pse debate te tilla shihen nen kendveshtrimin e perçarjes dhe diskriminimit?!

Kete dua te di dhe une Enes, dhe spo kuptoj asgje....
**********************

Po citoj ato qe tha Kontinenti:

O Keila, perpara se te shkruash gjithmone mendohu per ato qe shkruan.Mos jep deshmira te kota e te pa vlera.
Si do t'i pergjigjesh ti fjaleve "kundershtimeve tuaja?''
Cfar kam kundershtuar une?
Per cfare je moderatore ti?
Cila eshte kurreshtja ime?
Une kam te drejten te bej pyetje sa te dua edhe per BIBLEN edhe per KURANIN, edhe per TOREN hebraike e per cdo gje.
Ti po del ketu me teorira te reja.
Se me keto nderhyrje te kota qe beni, ia merzitni forumin njerzve.
Ku ke te drejte ti mi Keila te me bllokosh mua e kujdo tjeter nje nga rruget e diturise qe eshte te pyeturit?
Zbuluese e madhe ti......
E zgjuara Keila...........


Te lutem KOnti, mos bej replika fyese, te pakten tek tema ime.Nuk dua qe ajo te kthehet ne debat konkurues ne fyerje...Te lutem....

---------------------------------------

Edhe njehere po ju them, ato qe kam shkruar I kam lexuar ne Bibel, kam cituar kapitujt perkates me numra etj, dhe eshte normale qe duhet te bej krahasime, perderisa e kam per detyre te besoj se dhe Kurani eshte I zbritur prej Zotit.

Megjithate, le ti leme menjane krahasimet.
Le te perqendrohemi te ato qe thuhen ne Bibel.

Me ben pershtypje fakti se perderisa vertet ne Bibel ndalohet te hahet baldosa, lepuri dhe derri, atehere pse ne boten e krishtere hahen keto kafshe, aq me shume derri, si mishi i preferuar i kristianeve, ku bazohen etj!!
Nese dini ti jepni pergjigje modeste ok, do respektoj opinionin tuaj.

Ashtu si shume anetar te FH, të cilët jane te interesuar te dine dhe te pyesin rreth fakteve kuranore, rreth profetit apo fese islame dhe une jam nje prej tyre qe dua te informohem sa me mire rreth Bibles, perderisa e pranoj se eshte liber i Zotit.

Kush nuk do apo nuk di te pergjigjet me mire te mos shkruaje fare, sepse pikerisht nderhyrjet e panevojshme prishin karakterin dhe qellimin e temes…
Shpresoj te me keni kuptuar!
Me respekt Isra!!!J

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Mars 2005 11:36
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i/e paregjistruar
.

Regjistruar: 13/08/2004
Vendbanimi: .
Mesazhe: 1280

Re: ..............!!!??

Citim:
Po citoj ato që tha isra
Pershendetje!


Primare eshte që diskutimet te jenë të hapura, sa me transparente, tolerante dhe respektuese ndaj bindjeve te njeri-tjetrit.
Une kur hapa kete teme nuk pata për qëllim që të hedh balte mbi Biblen, sepse nuk kam asnje te drejte morale dhe fetare ta bej kete., por meqenese jam praktikante e fese islame dhe nuk kam njohuri te mjaftueshme rreth Bibles, do doja te me shpjegonit disa nga ato fakte te cilat mua s’me duken te qarta.


*********************

Po citoj ato qe tha Keila:

Isra, nese ke deshire te kuptosh Biblen te sugjeroj ta lexosh nga fillimi deri ne fund pa e krahasuar me Kuranin. Mundohu ti marresh "thelbin" dhe mos u kap tek gjerat e vogla.
Ju duhet te lini analizimet (keqdashese) te bibles menjane, ne mos per respekt per fene e krishtere, atehere per respekt per nje liber qe shume e quajne te shenjte dhe qe i ka rezistuar shekujve.


-Une kam shume respekt per fene krishtere dhe vecanerisht per profetin e saj, Jezusin, e kam obligim fetar ta respektoj dhe nderoj, e thashe dhe njehere, nuk dua te analizoj biblen, por disa gjera si kuptoj ndaj dua shpjegim. A mundesh ti, nese po urdhero!!
********************


---------------------------------------




Isra pershendetje dhe flm per urimin e Pashkeve,

Se pari nuk ndal njeri te shpreh opinionin e tyre ne forum as ne asnje vend tjeter, por thjeshte i keshilloj personat qe opinionet (dhe pyetjet) qe duken nxitese per debat ofendues te mos i postojne per hir te respektit ndaj njeri tjetrit dhe besimeve perkatese.

Nga njera ane thua qe nuk do te analizosh biblen, nga ana tjeter shkruan qe ne Kuran Zoti i njeh Even dhe Adamin te dy si mekatare dhe nuk ndeshkon njerin me pak se tjetrin (duke nenkuptuar qe ne Bibel ndodh e kunderta). A nuk eshte kjo analize? Biles eshte analize qe na nxjerr ne pah qe Kurani i trajton meshkujt dhe femrat barazisht dhe ne bibel Zoti ben te kunderten. (Nje pyetje ose vrojtim i tille, me beso qe nxit vetem debat te pafrytshem)

Persa i perket derrit, e dashur Isra, po te kishe vazhduar leximin e Bibles do kishe ndeshur tek pergjigja e pyetjes tende. Pjesa qe ke cituar eshte ne Testamentin e Vjeter, dhe pergjigjen per pyetjen e ke tek Testamenti i ri tek (Acts 11:4-10).
Ne kete pjese te bibles thuhet qe Peter shpjegon nje vizion qe kishte pasur, ne te cilin shikon kafshe te ndryshme perfshire derrin. Zoti i thote "zgjou Peter, vrit dhe ha" dhe Peter i pergjigjet qe nuk mundet sepse gjera (kafshe) te papastra nuk mund ti konsumoje. dhe Zoti i pergjigjet "Mos quaj asgje te papaster qe Zoti e ka bere te paster."
Zoti i kerkonte njerezve ne Testamentin e vjeter qe te benin sakrifica per te ruajtur pastertine e tyre, por ne testamentin e ri eshte Krishti ai qe ben sakrificen per njerezimin dhe e "pastron" ate. Prandaj sakrificat qe kerkoheshin ne Testamentin e vjeter nuk jane me te nevojshme dhe Zoti lejon njerezit te konsumojne te gjitha kafshet.

Ka edhe nje pjese tjeter qe per momentin s'kam kohe ta shpjegoj. Po deshe e ke tek Matthew 15:16-20 ku Jezusi thote qe nuk jane ato qe njeriu ha qe e bejne te papaster, por jane ato qe nxjerr nga goja/zemra te cilat e bejne te papaster "moralisht". Per me shume lexoje vete.

Shpresoj qe te sqarova.

ps. Kontineti fakti qe jam moderatore ne nje nenforum tjeter s'ka aspak lidhje me postimet e mija ketu. Diskutoj si antare e thjeshte (sic jam). Nese postimet e mija s'te duken te zgjuara, na bej nje nder dhe shtyp ate butonin "injoro" tek postimi im. Ne kete menyre ti eviton leximin e postimeve te mija "boshe" dhe une evitoj leximin e replikave tuaja te pakendshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Mars 2005 16:46
i/e paregjistruar nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i/e paregjistruar Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i/e paregjistruar (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i/e paregjistruar Shto i/e paregjistruar nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i/e paregjistruar nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Isra , keni shume te drejte edhe mua me pelqen mendimi demokratik,por, nuk me pelqejne policet e mendimit si ajo Keila.
Ne te vertete une nuk kam fyer njeri me lart,por, kam terhequr vemendjen per te drejtat e mia dhe te kujdo tjeter.
Keila pa pike baze ndoshta e pergjumur perdor fjalet ''kundershtimet e tua'' ne nje kohe qe as kundershtova dhe as pohova.
Pikerisht keto lloj kapterresh nuk me pelqejne se demtojne forumin.
Une kam rrespekt per nje djale me emrin ''i krishteri'' dhe atij duhet t'i behen pyetje te tilla sepse ai i kupton.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Mars 2005 16:46
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Re

Citim:
Po citoj ato që tha keila


Persa i perket derrit, e dashur Isra, po te kishe vazhduar leximin e Bibles do kishe ndeshur tek pergjigja e pyetjes tende. Pjesa qe ke cituar eshte ne Testamentin e Vjeter, dhe pergjigjen per pyetjen e ke tek Testamenti i ri tek (Acts 11:4-10).
Ne kete pjese te bibles thuhet qe Peter shpjegon nje vizion qe kishte pasur, ne te cilin shikon kafshe te ndryshme perfshire derrin. Zoti i thote "zgjou Peter, vrit dhe ha" dhe Peter i pergjigjet qe nuk mundet sepse gjera (kafshe) te papastra nuk mund ti konsumoje. dhe Zoti i pergjigjet "Mos quaj asgje te papaster qe Zoti e ka bere te paster."
Zoti i kerkonte njerezve ne Testamentin e vjeter qe te benin sakrifica per te ruajtur pastertine e tyre, por ne testamentin e ri eshte Krishti ai qe ben sakrificen per njerezimin dhe e "pastron" ate. Prandaj sakrificat qe kerkoheshin ne Testamentin e vjeter nuk jane me te nevojshme dhe Zoti lejon njerezit te konsumojne te gjitha kafshet.

Ka edhe nje pjese tjeter qe per momentin s'kam kohe ta shpjegoj. Po deshe e ke tek Matthew 15:16-20 ku Jezusi thote qe nuk jane ato qe njeriu ha qe e bejne te papaster, por jane ato qe nxjerr nga goja/zemra te cilat e bejne te papaster "moralisht". Per me shume lexoje vete.




faleminderit Keila per pergjigjen, por nuk kuptoj se ku ndryshon testamenti i ri nga ai i vjetri,?!
Megjithate faleminderit

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Mars 2005 09:51
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

testamenti i vjeter eshte shkruar para Krishtit dhe perfshin ne mos gabohem te gjitha profecite qe jane bere nga profetet hebrenj nga koha e Moisiut e deri sa erdhi Krishti.

Testamenti i ri lidhet me ardhjen e Krishtit dhe fene e Krishtere.

keshtu e di une. gjithsesi mundeni ta saktesoni.

Isra edhe hebrenjte nuk e kane te lejuar ngrenien e derrit madje dhe shume gjera te komplikuara, nuk duhet te kombinojne produktet e qumshit me mishin e tj etj. ideja qendron qe nese merret parasysh zona ku kane ardhur profetet si Moisiu si Muhamedi ne 40 grade celcius mishi i derrit eshte shume i rrezikshem. prandaj ka qene dhe i ndaluar se nuk ka patur frigorifera

duke patur parasysh qe feja e krishtere u perhap nga perendimi dhe temperaturat ne perendim nuk jane aq te larta nuk eshte ndaluar mishi i derrit, i cili konsumohet me shume ne zona te ftohta.

Indianet psh lopen e kane te shenjte
ndersa budistet nuk lejohen te vrasin as krimbat asgje te gjalle.

ky eshte shpjegimi im analitik

PS: pervec kesaj shume gjera qe ke permendur Isra hyjne ne ate qe quhen mesime shoqerore dhe kuptohet qe me zhvillimin e njeriut ne baze te kushteve te reja edhe mesimet shoqerore ndryshojne. per shembull Krishti hodhi poshte sabatin Hebre e shume ligje te tjera ( shoqerore) qe kishin te benin me zakonet e shoqerise. por nuk ndryshoi thelbin e besimit tek nej zot.

nese do behen krahasime te librave te shenjte do ishte mire te kapeshin faktet teologjike dhe jo mesimet shoqerore, te cilat kuptohet jane te ndryshme por si feja e krishtere ashtu dhe ajo muslimane jane monoteiste, besojne tek nje zot. e ketu nuk shoh asnje ndryshim fare pervecse ne menyren e rruges per t'u afruar me zotin. dikush zgjedh Krishtin tjetri zgjedh Muhamedin. tjetri zgjedh moisiun. ne thelb po te njejtit zot i lutemi

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Mars 2005 15:54
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Enes
Anetar i ri

Regjistruar: 11/07/2004
Vendbanimi: ne nje qosh te humbur
Mesazhe: 21

Re: Enes

Citim:
Po citoj ato që tha Keni
Je iri akoma ne kete forum dhe shume gjera probleme qe ne kemi pasur ti nuk i di. Mos u nxito se do ti mesosh te gjitha dhe do besh dhe ti si te tjeret. Ne si staf kemi per detyre te ndalojme cdo lloj diskutimi qe shkakton grindje dhe keqkuptime si ne rastin e kesaj teme.



Keni, te penguarit e se rese eshte shkaku kryesor i ketyre debateve dhe atyreve per te cilet une nuk i di.
A nuk po mendoni se ju vete me analizat e juaja te njeanshme po ia ndryshoni qellimin fillestar kesaj teme.

Por ja qe te tjeret nuk po veprojne si ju, por po mundohen ne menyre te nejrzishme t'i shpjegojne gjerat sipas pikepamjes se tyre.

Kam parasysh ketu, Keilen dhe analisten.

Tung.

__________________
"Ne ROBERI, puna e jone eshte lufta kurse ne LIRI lufta e jone eshte puna"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Mars 2005 18:09
Enes nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enes Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enes (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enes Shto Enes nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enes nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha keila

Persa i perket thenies tende qe te "dy librat pretendojne te kene te njejtin burim, por jane cuditerish te ndryshem" ka dy pergjigje. E para, te dy librat NUK pretendojne te jene nga i njejti burim, Bibla buron nga feja e Krishtere dhe pretendon te jete fjala e Zotit sic e pershkruan feja e krishtere, ndersa Kurani buron nga feja Muslimane dhe i jep Allahut te gjitha nocionet qe perfshin ky besim.
Pershendetje


Shi cfar gabimi ka shkruar moderatorja jone.
Bibla buron nga feja e Krishtere.
Hahahahaha.....o Keila nuk buron Bibla nga feja e krishtere ,por, krishterimi buron nga Bibla.
Me keto postime, me falni, por, me duket se nuk keni ide se cfar do te thote krishterim.(besoj se edhe si fjale, Keila nuk ka ide se nga vjen)
Ne fillim ishte Bibla mi Keila dhe me pas u be krishterimi.
Me pas Keila ka thene; ...dhe pretendon te jete fjala e Zotit,sic e pershkruan feja e krishtere.
Fjala ''pretendim'' dhe fjala ''pershkrim'' o Keila jane shume larg me njera tjetren.
Me poshte Keila ka thene; ndersa Kurani buron nga feja muslimane.
Perseri ka bere te njejtin gabim si me lart.
O Keila, nuk buron Kurani nga feja muslimane,por, feja muslimane buron nga Kurani.
Me poshte Keila ka thene; ...dhe i jep Allahut te gjitha nocionet qe perfshin ky besim.
Keila as qe ka ide se cfar do te thote ''Allah'' si fjale,pra si mund te kuptohet si fjale
Fjala nocion perdoret per dicka me te vogel se ajo qe po flet Keila.
Per Biblen Keila thote se pretendohet te jete fjala e Zotit.Por Keila nuk e di se Kurani eshte fjale e Zotit,pra eshte direkt fjala e Zotit dhe jo interpretime te njerzve.
Keila as qe ka ide se keta dy libra kane lidhje me njeri tjetrin.
Keila me fal se nuk kisha se cfar te beja tani ndaj dhe u mora me ty.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2005 09:38
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Faleminderit analiste per shpjegimin megjithese me sa kuptova nuk ishte drejtuar vetem ndaj meje por edhe atyre qe mendojne dhe besojne si une
Ajo puna e testamentit ishte mjaft interesante.....

citim i analistes

Isra edhe hebrenjtenuk e kane te lejuar ngrenien e derrit madje dhe shume gjera te komplikuara, nuk duhet te kombinojne produktet e qumshit me mishin e tj etj. ideja qendron qe nese merret parasysh zona ku kane ardhur profetet si Moisiu si Muhamedi ne 40 grade celcius mishi i derrit eshte shume i rrezikshem. prandaj ka qene dhe i ndaluar se nuk ka patur frigorifera

-Sigurisht, perderisa ndalohet kategorikisht mishi i derrit ndalohet dhe perzierja e tij me produkte te tjera, komplikimi ka te beje me zgjedhjen e njeriut, ta zbatoje apo jo urdhrin e Zotit, (per ata qe e besojne).
Sot shkenca ka vertetuar demet e ngrenies se mishit te derrit te cilat jane mjaft te rrezikshme per trupin e njeriut......etj, etj, etj, etj, etj,

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2005 12:38
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti

nuk buron Bibla nga feja e krishtere ,por, krishterimi buron nga Bibla.
Ne fillim ishte Bibla dhe me pas u be krishterimi.
Me poshte Keila ka thene; ndersa Kurani buron nga feja muslimane.
feja muslimane buron nga Kurani.
...Fjala nocion perdoret per dicka me te vogel se ajo qe po flet Keila.
Kurani pra eshte direkt fjala e Zotit dhe jo interpretime te njerezve.
keta dy libra kane lidhje me njeri tjetrin.




KOnti, keto jane me se te sakta, me vjen mire qe e paske kuptuar thelbin e islamit.. bye

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2005 12:43
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 05:16 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 6 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Si Shpjegohen Keto Fakte....?!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.