Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Deshmitaret e Jehovait
Gjithsej 12 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Citim:
Po citoj ato që tha briseide


Besoj ne faktet qe femijet kane rene viktima etj...por s'besoj qe deshmimtaret kane te bejne dhe S'me duket se idiot eshte termi me i pershtatshem per ti thirrur...Persona qe jetojne sipas nje besimi...(mendim personal)
Kaq kisha.

ciao.



Briseide sipas predikimeve te deshmitarve femijet jane vetevrare meqense keta femij kane qene pjestar te komunitetit te deshmitarve te jehovait.Tani a eshte normale qe 5 femij qe jane tek deshmitaret e jehovait te vetevriten.Kur femijet jane viktima atehere jane viktima te deshmitarve dhe ata kane gisht.
Nejse se pune pa bereqet ky diskutim...

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2007 18:29
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

Citim:
Po citoj ato që tha briseide


Besoj ne faktet qe femijet kane rene viktima etj...por s'besoj qe deshmimtaret kane te bejne dhe S'me duket se idiot eshte termi me i pershtatshem per ti thirrur...Persona qe jetojne sipas nje besimi...(mendim personal)
Kaq kisha.

ciao.



Jam njemendje me ty qe femijet kane qene viktimat.......e fanatizmit te prinderve....Persona qe jetojne sipas nje besimi verberisht, nuk te duken pak fanatike????Dhe siç edime me se miri, fanatizmi asnjehere, theksoj asnjehere, nuk ka sjelle ndonje te mire.......Se qe ata te jetojne sipas nje besimi, i drejte apo i gabuar qofte, eshte me se e kuptueshme.....Por qe te shtrengojne edhe te tjeret(ne kete rast femite e tyre) qe te bejne te njejten gje, eshte jasht çdo logjike.......A nuk mendon edhe ti keshtu??

__________________
Carpe diem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2007 18:48
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Citim:
Po citoj ato që tha Jarigas


Jam njemendje me ty qe femijet kane qene viktimat.......e fanatizmit te prinderve....Persona qe jetojne sipas nje besimi verberisht, nuk te duken pak fanatike????Dhe siç edime me se miri, fanatizmi asnjehere, theksoj asnjehere, nuk ka sjelle ndonje te mire.......Se qe ata te jetojne sipas nje besimi, i drejte apo i gabuar qofte, eshte me se e kuptueshme.....Por qe te shtrengojne edhe te tjeret(ne kete rast femite e tyre) qe te bejne te njejten gje, eshte jasht çdo logjike.......A nuk mendon edhe ti keshtu??



Une s'flas per viktima ndaj prinderve...por me sa kam degjuar keta femije kane lexuar letra te derguara atyre etj ne te cilat thuhej qe vetevriteshin etj...
Une keto gjera s'i kam degjuar ndonjehere ne kete "besim fetar",madje jane te paret qe pohojne qe jane kunder vetevrasjes dhe qe Zoti nuk i pranon ata qe vetevriten,sepse hedhin poshte jeten.Te pakten keshtu thone ne shoqerine time te vjeter.Kur pyes rreth ketyre ndodhve me pergjigjen qe ka plot qe u duan te keqen deshmimtareve e me tregojne hapat e bibles qe flasin per keto gjera.

Pershendetje Jarigas.

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2007 19:09
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Citim:
Po citoj ato që tha diabolic


Briseide sipas predikimeve te deshmitarve femijet jane vetevrare meqense keta femij kane qene pjestar te komunitetit te deshmitarve te jehovait.Tani a eshte normale qe 5 femij qe jane tek deshmitaret e jehovait te vetevriten.Kur femijet jane viktima atehere jane viktima te deshmitarve dhe ata kane gisht.
Nejse se pune pa bereqet ky diskutim...



Me fal,s'e kisha lexuar kete postim...s'i di mire te gjitha aspektet e ngjarjes per te vazhduar diskutimin,gjithsesi nuk ndryshon mendimi qe kam per ta.

Pacim

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2007 19:20
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

Citim:
Po citoj ato që tha briseide


Une s'flas per viktima ndaj prinderve...por me sa kam degjuar keta femije kane lexuar letra te derguara atyre etj ne te cilat thuhej qe vetevriteshin etj...
Une keto gjera s'i kam degjuar ndonjehere ne kete "besim fetar",madje jane te paret qe pohojne qe jane kunder vetevrasjes dhe qe Zoti nuk i pranon ata qe vetevriten,sepse hedhin poshte jeten.Te pakten keshtu thone ne shoqerine time te vjeter.Kur pyes rreth ketyre ndodhve me pergjigjen qe ka plot qe u duan te keqen deshmimtareve e me tregojne hapat e bibles qe flasin per keto gjera.

Pershendetje Jarigas.



Une personalisht i kam njohur dhe ushqej respeket per ta si per çdo sekt tjeter.....Dhe te them se nuk kam asgje kunder tyre si njerez....Por kur ti vihesh ne dijeni se ata pershembull refuzojne kurimin spitalor, sepse sipas tyre vetem Zoti ka fuqi te ngjalle, sipas teje a nuk mund te themi se kjo eshte nje menyre vetevrasjeje???Lere pastaj kur kjo gje u detyrohet me force femijeve!!!!!!!!!A nuk hidhet poshte jeta keshtu?????Kuptohet qe eshte nje menyre me pak e bujshme, por rezulttati eshte i njejte, a nuk mendon edhe ti????

__________________
Carpe diem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2007 19:58
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Citim:
Po citoj ato që tha Jarigas


Une personalisht i kam njohur dhe ushqej respeket per ta si per çdo sekt tjeter.....Dhe te them se nuk kam asgje kunder tyre si njerez....Por kur ti vihesh ne dijeni se ata pershembull refuzojne kurimin spitalor, sepse sipas tyre vetem Zoti ka fuqi te ngjalle, sipas teje a nuk mund te themi se kjo eshte nje menyre vetevrasjeje???Lere pastaj kur kjo gje u detyrohet me force femijeve!!!!!!!!!A nuk hidhet poshte jeta keshtu?????Kuptohet qe eshte nje menyre me pak e bujshme, por rezulttati eshte i njejte, a nuk mendon edhe ti????



Shiko tani ti gigolņ :p

Nuk refuzojne kurimet spitalore,por vetem trasfuzionin e gjakut...sot ka shume menyra,madje edhe me salutare per te bere operacione ose thjesht mjekime pa patur nevoje per gjak...Por kuptohet kjo gje nuk praktikohet sepse do shume zotesi dhe pergjegjesi nga ana e mjekeve.Kjo eshte e thene nga vete mjeket e kerkimet ne kete fushe...sa here kane qene negtive pasojat e nje trasfuzioni??
Plus,si benin me pare?Kur keto trasfuzione nuk beheshin?
Ky eshte kendveshtrimi i tyre,dhe trasfuzionet nuk i pranojne per faktin se diçka e tille eshte shkruar ne bible,dhe eshte e kot te perseris qe per ta ajo eshte jeta vete...

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2007 20:07
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

Citim:
Po citoj ato që tha briseide


Shiko tani ti gigolņ :p

Nuk refuzojne kurimet spitalore,por vetem trasfuzionin e gjakut...sot ka shume menyra,madje edhe me salutare per te bere operacione ose thjesht mjekime pa patur nevoje per gjak...Por kuptohet kjo gje nuk praktikohet sepse do shume zotesi dhe pergjegjesi nga ana e mjekeve.Kjo eshte e thene nga vete mjeket e kerkimet ne kete fushe...sa here kane qene negtive pasojat e nje trasfuzioni??
Plus,si benin me pare?Kur keto trasfuzione nuk beheshin?
Ky eshte kendveshtrimi i tyre,dhe trasfuzionet nuk i pranojne per faktin se diçka e tille eshte shkruar ne bible,dhe eshte e kot te perseris qe per ta ajo eshte jeta vete...



Pikerisht, pra.....Dhe ky quhet , fanatizem.....marrja e bibles fjale per fjale, eshte marrezi...apo duhet te besojme se Krishti vertet u dha dishepujve te pinin gjakun e tij?????

__________________
Carpe diem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2007 20:10
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
JACK
Anetar i ri

Regjistruar: 26/05/2007
Vendbanimi: Bologna
Mesazhe: 3

per "briseide"

Ve re se ti ne nje fare menyre i respekton per “mohimet” e tyre (psh qe nuk marrin gjak, qe nuk festojne ditlindje a gjera te tilla), dhe ne kete sheh prove te devotshmerise se tyre.

Por heqja dore prej dickaje, qofte edhe pse thuhet qe behet “per Zotin”, nuk do te thote asgje.
Shiko ca eshte shkruar ne Bibel: “Keto gjera kane ndonje dukje diturie ne devotshmerine e zgjedhur vullnetarisht, ne perulesine e rreme dhe ne trajtimin e ashper te trupit, por nuk kane asnje vlere kunder kenajqesise se mishit” (Kolosianet 2:23)

Historia njerezore eshte e mbushur me njerez qe heqin dore vullnetarisht, ne emer te Zotit, ndaj gjerave qe Zoti nuk u ka kerkuar ndonjehere te heqin dore. Por shumicen e hereve, sic thoshte ai shkrimi biblik qe citova, eshte me shume vetpelqimi e krenaria qe rritet e jo devotshmeria ndaj Zotit.

Per shembull flasin per nje sekt fetar “te bazuar ne Bibel” ne Amerike qe vendosin te jetojne si ne shekullin e 16, pa elektricitet, pa makina, pa celular, pa internet ... pa asgje moderne. Dhe kete e bejne, keshtu pretendojne ata, per dashurine ndaj Zotit, sepse Zoti nuk i do keto gjera moderne, sepse Bibla eshte e vetmja kenajqesi e tyre. Por kjo nuk do te thote se ata jane me te devotshem se te tjeret ndaj Zotit, vetem e vetem se i imponojne vetes disa rregulla, te cilat Ai nuk ua ka kerkuar ndonjehere.

Pika ime eshte qe vetem sepse disa njerez vendosin t’ia imponojne vetes ca rregulla (ca here edhe shume te veshtira) per te cilat Zoti nuk u flet, nuk do te thote se jane me te devotshem. Dhe nuk eshte e nevojshme qe ne te impresionohemi prej kesaj, e as me pak ti imitojme.
Kjo do te thote qe vetem nga jashte duken si me te devotshem (pak a shume si ata murgjit qe mbyllen ne kater mure, apo qe vendosin te mos flasin per gjithe jeten). Shumicen e hereve rezultati eshte ai qe pershkruhet tek Luka 18:9-14.

Me poshte do them dicka per ceshtjen e gjakut meqe dikush foli per te.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Qershor 2007 21:57
JACK nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė JACK Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me JACK (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: JACK Shto JACK nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto JACK nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
JACK
Anetar i ri

Regjistruar: 26/05/2007
Vendbanimi: Bologna
Mesazhe: 3

dy mendime per ceshtjen e gjakut

Une studioj mjekesi, dhe te them qe ajo revista mbi gjakun dhe DVD qe ata qarkulluan para nja nje viti eshte mjaftueshem tendecioze. Sigurisht flas sepse i kam pare e lexuar.

Eshte pak a shume si ata politikanet qe perqendrohen vetem tek ndonje difekt, sado i vogel, i kundershtareve politik, e nuk zene aspak ne goje te mirat, edhe sikur te jene te medha, qe kane bere.

Sigurisht qe ka patur disa efekte negative nga marrja e gjakut (mund te me zesh ne goje ndonje ilac qe nuk ka efekte anesore?), por ajo qe ata nuk zene ne goje eshte se sa e sa jete njerezish ka shpetuar kjo metode (qe ishte e vetmja alternative para zhvillimit te teknikave kirurgjike me te sofistikuara, dhe shume here eshte akoma edhe sot). Vetem se antibiotiket psh kane edhe efekte negative kjo nuk do te thote se s’duhet ti marrim, pasi efektet pozitive i kalojne ato negativet. E njejta gje eshte edhe me gjakun, per momentin.

Plus qe edhe tregonte te verteten pergjysem, dhe dihet qe nje gjysem e vertete, shume here eshte baraz me nje genjeshter. Te lexoje ate revisten e te shikoje ate DVD te vinte pershtypja se gjaku duhet vetem ne raste kirurgjie. Ajo qe nuk zene ne goje aty psh eshte se ka kaq shume semundje te tjera per te cilat momentalisht eshte e pamundur te mos kurohen me ane te gjakut. Por nga ajo qe thonin, te vinte pershtypja sikur “blood alternative” ishte e aplikueshme ne cdo kamp mjekesor, dhe qe e vetmja arsye pse nuk e benin mjeket eshte se jane pertac (apo te keqinj), a dicka te tille. Asgje nuk eshte me larg te vertetes.

Se fundi, me e rendesishmja, interpretimi i Bibles qe bejne eshte mjaft i gabuar. Ajo qe kish vetem nje aplikim te qarte fetar (shiko kontestin e Veprat e Apostujve kap 15), ata e cuan nje nje aplikim “te gjere”, te cilin as qe e kishte ne mendje ai qe e kish shkruar librin.

Eshte njelloj sikur dikush te kete semundjen e “fimosi” (nje semundje e organit mashkullor, qe mund te kurohet vetem me rrethprerje), dhe te mos e bej, sepse ne Bibel flitet qe krishteret (nqs nuk jane hebrenj) nuk duhet te rrethpriten (Galatasit 5:2). Ky do ishte nje aplikim shume absurd i Shkrimeve, pasi ajo per te cilen Pali po fliste ishte rrethprerja e bere per arsye fetare. Por ama nqs dikush do ti imponoj vetes rregulla, jashte Bibles, mund ta interpretoje kete ne menyre qe te jete nje aplikim me “i gjere”, pra qe edhe nqs je i semure nuk duhet ta besh. Eshte nje aplikim absurd sigurisht, por sidoqoft “i mundur”. Nuk besoj se ndonje deshmimtar do e pranonte kete interpretim te Shkrimeve, dhe se po te qe i semure do te rrethpritej. Por per fat te keq, nje aplikim te ngjashem i bejne ata ceshtjes se gjakut.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Qershor 2007 22:04
JACK nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė JACK Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me JACK (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: JACK Shto JACK nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto JACK nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Per Jack

Sigurisht nuk mund ti kundervihem nje mendimi te shprehur nga dikush qe eshte me kompetent se mua ne mjekesi dhe mund te kuptoje me thjeshte dhe gjere diferencat mes gjerave qe ata pohojne dhe i "mohojne" vetes dhe te vertetat e mjekesise.
...e lexova me vemendje nderhyrjen tuaj...

Keni te drejte ne shume pika...gjithsesi une nuk kam thene ndonjehere qe duhen lavderuar,se vetem ata bejne me mire se te tjeret,por qe i admiroj per forcen qe kane ne lidhje me menyren e jeteses.
Mund te flisja per hamish,por s'kam pasur ndonjehere te bej me ata...jane deshmimtaret qe kam pasur njohur me pare e qe me kane treguar disa prej koncepteve qe kane kundrejt bibles botes,Zotit etj etj.
Une nuk jam deshmimtare po e perseris,dhe nese s'jam e tille edhe pasi i kam njohur do te kete nje motiv..dhe ky eshte pikerisht fakti qe nuk i besoj plotesisht menyres qe kane per te zberthyer biblen dhe sidomos fakti i imponimit...

Gjithsesi Te falenderoj per shkrimet e tua...

Pershendetje dhe ja kalofsh mire

p.s e kam pare edhe une ate videon...veshtire te japesh nje mendim perfundimtar,kupthet duhet te kesh njohurite e duhura per te percaktuar qart.

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Qershor 2007 22:33
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 11:16 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 12 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Deshmitaret e Jehovait

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.