Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Tema Shoqerore > C'shije ka liria e vertete?
Gjithsej 4 faqe: « 1 [2] 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Opinionator
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 25/03/2011
Vendbanimi:
Mesazhe: 131

Citim:
Po citoj ato që tha Dulcis in Fundo
Po me pelqen menyra juaj e te arsyetuarit.
Sipas Deb* jemi ne qe duhet t'i pershtatemi shoqerise dhe ambientit rrethues, duke hequr dore ndoshta dhe nga nje pjese e vetes, me qellim qe te kemi nje bashkejetese me te rehatshme. Eshte normale per dike qe kerkon t'u qendroje larg "problemeve", eshte normale per nje femer normale. Ashtu sic eshte normale per Opinionator te pretendoje qe shoqeria t'i pershtatet rregullave te tij. E ia paska arritur, me siguri shoqeria e tij eshte ndjere "e detyruar" te heqe dore nga disa bindje e parime te perbashketa per te mos humbur nje miqesi te vlefshme.
Duhet te ekzistoje nje kompromis, kudo e kurdohere, nuk i shpeton dot. Por kompromisin duhet ta gjesh me veten tende mbi te gjitha, e kjo me duket pak me e veshtire si pune.

Dylan, ndjese per mendimet e gjata e rrofsh per begenisjen!

Pres mendime kundershtuese.



Jeni disi kontradiktore ne mendimet tuaja dhe me krijoni pershtypjen qe kur lexoni mesazhet e te tjereve ne kete rast timin, i lexoni me paragjykime dhe jo me mendje te hapur. Une ne te vertete nuk thashe qe shoqeria ime u eshte pershtatur rregullave te mia, por qe arriten te me pranojne ne kompleksitetin tim, edhe nese nuk e kuptojne ate. Kjo do te thote qe une kam ate ambjentin e duhur ne te cilin mund te shprehem lirisht dhe pa maska.
Ne te vertete liria e shpirtit qendron ne te qenit mendje hapur dhe ne lejimin e te tjereve dhe vetes te jene vetvetja pa i tallur, perbuzur apo gjykuar, si dhe pa pretendime. Balanca midis vetes dhe njerezve gjendet kur nuk i perqendron mendimet vetem tek vetja, por je ne gjendje te kuptosh edhe kendveshtrime te tjera edhe nese nuk je dakort me to.
Ky ishte mesazhi im.

__________________
Passive resistance

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Korrik 2011 21:43
Opinionator nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Opinionator Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Opinionator (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Opinionator Shto Opinionator nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Opinionator nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bruni22
W la mussa

Regjistruar: 30/04/2008
Vendbanimi: mu ke guri, qe bon xixa
Mesazhe: 1800

Citim:
Po citoj ato që tha Dulcis in Fundo
Jo kaq filozofik Brun se s'te ndjek dot


X ty e bej k'te s'forco un her tjeter do mundohem te jem me direkt

Ska faj Dylan sa ua kam zilin x durimin qe keni (ovvio ...)

__________________
"tie ciu' in pe de mussa che in carru de bo"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Korrik 2011 21:47
bruni22 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bruni22 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bruni22 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bruni22 Shto bruni22 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bruni22 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

Arsyetimi i Deb* ishte me bindes.


Une do thoja qe liria e vertete ka shije mandarine (as vete se di perse ky frut dhe jo ndonje tjeter)

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Korrik 2011 22:07
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dulcis in Fundo
.. alola?

Regjistruar: 15/03/2010
Vendbanimi:
Mesazhe: 4846

Citim:
Po citoj ato që tha Opinionator


Jeni disi kontradiktore ne mendimet tuaja dhe me krijoni pershtypjen qe kur lexoni mesazhet e te tjereve ne kete rast timin, i lexoni me paragjykime dhe jo me mendje te hapur. Une ne te vertete nuk thashe qe shoqeria ime u eshte pershtatur rregullave te mia, por qe arriten te me pranojne ne kompleksitetin tim, edhe nese nuk e kuptojne ate. Kjo do te thote qe une kam ate ambjentin e duhur ne te cilin mund te shprehem lirisht dhe pa maska.
Ne te vertete liria e shpirtit qendron ne te qenit mendje hapur dhe ne lejimin e te tjereve dhe vetes te jene vetvetja pa i tallur, perbuzur apo gjykuar, si dhe pa pretendime. Balanca midis vetes dhe njerezve gjendet kur nuk i perqendron mendimet vetem tek vetja, por je ne gjendje te kuptosh edhe kendveshtrime te tjera edhe nese nuk je dakort me to.
Ky ishte mesazhi im.


Me vjen keq qe nuk jam kuptuar drejt.. Ndoshta jam shprehur gabim une, nuk e di. Se me c'mendje e kam lexuar une mendimin tuaj nuk mund ta dini. Ajo qe doja te shprehja ishte ne lidhje me kompromisin qe duhet te bejme ne raport me te tjeret dhe me veten. Kisha perdorur thonjezat, nuk mendoj se isha duke paragjykuar e aq me teper e nisur nga vetvetja. Me ka ndodhur dhe mua te heq dore nga disa bindje te miat (ose t'i modifikoj) per te pranuar dicka ndryshe qe me eshte ofruar nga jashte, qe ndoshta me pare as qe e konceptoja. Jemi ne transformim te vazhdueshem, ndikohemi dhe ndikojme, e per ta perjetuar sa me mire kete transformim behet e domosdoshme kjo "mendja e hapur"... E s'eshte e thene qe kjo te coje detyrimisht ne konflikt. Shoh gjithsesi qe, ta kthejme nga te duam diskutimin, thelbi i mendimit tuaj ngelet po i njejti me te timin.

__________________
Ka dy rregulla per te arritur suksesin:
1- Te mos rrefesh kurre gjithcka di.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Korrik 2011 22:08
Dulcis in Fundo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dulcis in Fundo Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dulcis in Fundo (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dulcis in Fundo Shto Dulcis in Fundo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dulcis in Fundo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha Opinionator


Jeni disi kontradiktore ne mendimet tuaja dhe me krijoni pershtypjen qe kur lexoni mesazhet e te tjereve ne kete rast timin, i lexoni me paragjykime dhe jo me mendje te hapur. Une ne te vertete nuk thashe qe shoqeria ime u eshte pershtatur rregullave te mia, por qe arriten te me pranojne ne kompleksitetin tim, edhe nese nuk e kuptojne ate. Kjo do te thote qe une kam ate ambjentin e duhur ne te cilin mund te shprehem lirisht dhe pa maska.
Ne te vertete liria e shpirtit qendron ne te qenit mendje hapur dhe ne lejimin e te tjereve dhe vetes te jene vetvetja pa i tallur, perbuzur apo gjykuar, si dhe pa pretendime. Balanca midis vetes dhe njerezve gjendet kur nuk i perqendron mendimet vetem tek vetja, por je ne gjendje te kuptosh edhe kendveshtrime te tjera edhe nese nuk je dakort me to.
Ky ishte mesazhi im.



Ne fakt ketu je me i qarte se te postimi i pare. Postimi i pare linte vend per keqinterpretime.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Korrik 2011 22:21
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
al74 ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   al74
hamall

Regjistruar: 29/04/2009
Vendbanimi: meran- It
Mesazhe: 6675

Citim:
Po citoj ato që tha cecilia
Arsyetimi i Deb* ishte me bindes.


Une do thoja qe liria e vertete ka shije mandarine (as vete se di perse ky frut dhe jo ndonje tjeter)



un thom mba ere karton trotuaresh .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Korrik 2011 22:42
al74 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė al74 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me al74 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: al74 Shto al74 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto al74 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Une jam i lumtur ne skllaverine time.
Te cliron nga ca telashe kjo skllaveria qe c'te te them..

Mendoj qe njerezit me te lire ne bote jane njerezit qe kane pasione.
Sa vete ketu kane ndonje pasion?

Une s'kam asnje, asgje ku mund te dedikoj veten time. Rri duke e kthyer koken sa majtas-djathtas te shoh c'te kap nga rastesia.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Korrik 2011 23:52
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dulcis in Fundo
.. alola?

Regjistruar: 15/03/2010
Vendbanimi:
Mesazhe: 4846

Te jesh i lumtur ne skllaverine tende.. edhe kjo mund te jete nje forme lirie.

__________________
Ka dy rregulla per te arritur suksesin:
1- Te mos rrefesh kurre gjithcka di.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Korrik 2011 00:12
Dulcis in Fundo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dulcis in Fundo Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dulcis in Fundo (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dulcis in Fundo Shto Dulcis in Fundo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dulcis in Fundo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

Te qenurit besnik i vetvetes, botes tende eshte si te qendrosh brenda guackesh tende ku gjen qetesi e ke frike te dalesh se mos tjetersohesh. Kjo te jep me shume ndjenjen e skllaverise se lirise.

__________________

ket pjesen ktu sarrita ta kuptoj Deb pse mun dte jap skllaveri te qenurit besnik i vetvetes
7
une po mendoja qe po mos te ndejehesh mir me at qe je ti ne te vertet smundesh kurr ta ndjesh veten te lire apo te veprosh lirshem sipas deshirave tua
Dhe me siper po shkruaje qe i pershtatemi vendit ku jetojme e mudohemi mos cenojme lirine e tjerve
jam dacort me ty se njeriu mundohet ti pershtatet ne nje fare menyre vendit ku jeton mjedisit me se e domosdosshme po te mundohesh ti pershtatesh s etepermi e te hekesh dora nga ajo cfare je ne te vertet ajo sdo thet qe ke liri perkundrazi po fsheh identitetin tend mundohehs te behesh dikush tjeter dicka qe smund te sjel kurr qetsi ty si njeri

liria per mua ka ket percaktim qe ta ndjej njeriu veten te lirshem te flase e te veproje ashtu si emendon e ndjen si e gjen veten pa patur frike nga zerat apo personat apo thashethemet .Me nje fjlae diku te bej veten e vet si e shikon deshiron .Ksaj do i thoja liri
se te ecesh gjithe pas tjerve pas asaj qe mendon qe tjeret e qyajne te mir po per ty ehste e kundert ajo eshte krejt e kunder me lirine tende si njeri ,me nje fjale jeton per mendimet e tjereve jo ato qe tii quan te drejta

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Korrik 2011 04:42
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha dylan
Te qenurit besnik i vetvetes, botes tende eshte si te qendrosh brenda guackesh tende ku gjen qetesi e ke frike te dalesh se mos tjetersohesh. Kjo te jep me shume ndjenjen e skllaverise se lirise.

__________________

ket pjesen ktu sarrita ta kuptoj Deb pse mun dte jap skllaveri te qenurit besnik i vetvetes
7
une po mendoja qe po mos te ndejehesh mir me at qe je ti ne te vertet smundesh kurr ta ndjesh veten te lire apo te veprosh lirshem sipas deshirave tua
Dhe me siper po shkruaje qe i pershtatemi vendit ku jetojme e mudohemi mos cenojme lirine e tjerve
jam dacort me ty se njeriu mundohet ti pershtatet ne nje fare menyre vendit ku jeton mjedisit me se e domosdosshme po te mundohesh ti pershtatesh s etepermi e te hekesh dora nga ajo cfare je ne te vertet ajo sdo thet qe ke liri perkundrazi po fsheh identitetin tend mundohehs te behesh dikush tjeter dicka qe smund te sjel kurr qetsi ty si njeri

liria per mua ka ket percaktim qe ta ndjej njeriu veten te lirshem te flase e te veproje ashtu si emendon e ndjen si e gjen veten pa patur frike nga zerat apo personat apo thashethemet .Me nje fjlae diku te bej veten e vet si e shikon deshiron .Ksaj do i thoja liri
se te ecesh gjithe pas tjerve pas asaj qe mendon qe tjeret e qyajne te mir po per ty ehste e kundert ajo eshte krejt e kunder me lirine tende si njeri ,me nje fjale jeton per mendimet e tjereve jo ato qe tii quan te drejta

Ne fillim duhet te percaktojem se çfare eshte liria dylan.
pasi te kemi percaktuar lirine, flasim per specifikat etj.
tani po mundohem te zberthej termin specifica, e para ka te beje me specin kurse e dyta me fikun.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Korrik 2011 20:09
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:56 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 [2] 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Tema Shoqerore > C'shije ka liria e vertete?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.