Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Tema Shoqerore > Islamizmi. Nje fatkeqesi kombetare e shqiptareve?? Vlerėsimi i Temės: 7 votime, mesatarja 3.57.
Gjithsej 28 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
mendi
Anetar i ri

Regjistruar: 09/02/2004
Vendbanimi: Prishtine
Mesazhe: 5

mendimi im.....

Kjo tema juaj eshte me te vertet interesante dhe vlen tediskutohet.Une jam nga Bujanoci,e studjoj Shkencat Kompjuterike ne Prishtine.
Sa i perket asaj se a eshte feja islame fatkeqesi kombetare une do te thoja se ai qe mendon keshtu,eshte person i cili kurre nuk ka lexuar ndonje liber te historise,nuk e njeh historine as te kombit te vet (e leje me te tjereve).Une mundem lirisht te ju them se Feja Islame eshte ajo qe nuk lejoi qe ne te asimiloheshim teresisht.Ju e dini se Turqia ne ka mbajtur ne pushtet rreth 500 vite,e mendoni se ata nuk kane mundur te na asimilojne ,te na bejne Turq.Me siguri se kane mundur,por eshte feja islame e cila nuk e lejon kete gje,prandaj ne sot e dime se jemi shqiptare,flasim shqip.
Tere ajo histori e paraqitur nga historianet tane,a mendoni se eshte e vertet.Analizojeni pak.Lexoni edhe literaturat e huaja,jo vetem ato shqiptare.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Shkurt 2004 12:57
mendi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mendi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mendi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mendi Shto mendi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mendi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sheki
MILANIST

Regjistruar: 20/11/2003
Vendbanimi: SHKUP
Mesazhe: 243

aspak nuk jam i mendimit

ismail kadare e tha kete fjale por duhet ta dini se ai pastaj dul u kerkoj falje popullit shqiptar se kishte gabuar apo ishte keq kuptuar sic thot ai
ismail kadare eshte shkrimtar i madh mirepo me gjestin qe e beri jo qe i revoltoi shqiptaret e fes islame por edhe ato krishter ortodoks
per te fituar tek bota krishtere ai humbi tek shqiptaret

__________________
LIVE YOUR LIFE AND BE FREEE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Shkurt 2004 13:22
sheki nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sheki Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sheki (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sheki Shto sheki nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sheki nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
trojani
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/12/2003
Vendbanimi: danimarke
Mesazhe: 900

ciao mendi

Nuk e di por ai justifikimi i mosasimilimit dhe fese islame spo ma mbush shume mendjen.

Sipas teje sot dhe kesaj dite nuk egzistojne: Greqia, Bullgaria, Rumania, Gjeorgjia, Qipro, Moldavia etj, vende te cilat kane qene te pushtuara nga turqia ne te njejten periudhe si dhe ne.

Do te lutesha te me jipje ndonje titull libri a ndonje emer autori qe perkrah mendimin tend.

tung trojani

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shkurt 2004 21:30
trojani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trojani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trojani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: trojani Shto trojani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trojani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

per MENDI.....

Citim:
Po citoj ato që tha mendi
....Une mundem lirisht te ju them se Feja Islame eshte ajo qe nuk lejoi qe ne te asimiloheshim teresisht.Ju e dini se Turqia ne ka mbajtur ne pushtet rreth 500 vite,e mendoni se ata nuk kane mundur te na asimilojne ,te na bejne Turq.Me siguri se kane mundur,por eshte feja islame e cila nuk e lejon kete gje,prandaj ne sot e dime se jemi shqiptare,flasim shqip.
Tere ajo histori e paraqitur nga historianet tane,a mendoni se eshte e vertet.Analizojeni pak.Lexoni edhe literaturat e huaja,jo vetem ato shqiptare.



si shume pa baza keto qe thu..... e per me teper qe fale fese islame flasim shqip e qe shkujme edhe me shkronja latine (shtoje kete se ke harru ), pa permende te tjerat qe thu.........shume qudi me duket nji gja e tille.
Historia shqiptare e botnore thote krejt gjana te tjera.....me duket se ke nevoje me u informu ma teper pse kjo eshte nji teori puro SLLAVE.

ciao 3SH

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shkurt 2004 23:34
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

po ju paskeni rrjedh fare

Ore po jeni ne terezi apo keni filluar te drogoheni te gjith ju,po si mona qenka feja islame fatkeqsia e kombit dhe ajo e krishter fatmirsia, sipas jush ka qen e para ajo kristjane , jo mo po pse nuk kthehemi ne pagan se keshtu doni ju dhe europa , ju jeni nga ato pula qe kur dalin ne europ mohoni qe jeni shqiptar dhe quheni jorgo , dhe dhimiter , ore pashko vasa tha per ne nuk ka as kisha as xhamia feja e shqiptarit eshte shqiptaria. Dhe ju lutem ju o pseudo shqiptar qe jeni pjell e urrejtjeve fetare dhe e keqinformimit grek dhe antishqiptar ju lutem edhe nje her te mos beni gafen e hapjes se ketyre temave percarse qe nuk kan kuptim. Po si mo nuk na dashka perendimi ne se qenkemi myslyman , ore ne nuk duam njeri tjetrin se jemi fryre si gjelat e detit nga pseudo shqiptaret te cilet vetem shqiptar sjan . Ore ne pashaport e keni te shkruar qe jeni mysyman apo te krishter qe ne angli na kosiderokan si ata ne iran dhe irak. O njerez mblidhni kallaballekun dhe mos beni ate qe nuk duhet te beni. Kaq kisha dhe po iki me shpresen se do ta perdorni pak llogjiken dhe nuk do te beni me arsyetime te tilla , hajt tung nga DIABOIC A'S

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2004 11:33
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sheki
MILANIST

Regjistruar: 20/11/2003
Vendbanimi: SHKUP
Mesazhe: 243

pikerisht feja islame na e rujti edhe kombin

po jap disa shembuj me konkret sepse jam nga maqedonia dhe ketu kemi shum raste qe shqiptaret e fes islame aspak nuk e kan humbur identitetin e vet ndersa shqiptaret krishter ne malsi te mavroves jan asimiluar dhe sot shum pak e flasin gjuhen shqipe po e flas keten se isha deshmitar i kesaj

__________________
LIVE YOUR LIFE AND BE FREEE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2004 13:17
sheki nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sheki Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sheki (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sheki Shto sheki nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sheki nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mendi
Anetar i ri

Regjistruar: 09/02/2004
Vendbanimi: Prishtine
Mesazhe: 5

Te nderuar vellezer

Ndoshta nuk me keni kuptuar aq mire se une jam ngutur,por perseri jam i sigurt per ate qe kam shkruar .Se pari lexojeni ate qe thot Sheki.

Per Tresh-in
Zoteri i nderuar,ju si duket keni lexuar libra te historise.Mua edhe me heret me kane thene ashtu si po ju them une juve ,dhe nuk kam menduar se eshte ashtu,por me pas jam bindur edhe vet.Ju si duket keni lexuar historine e shqiptare nga autore francez,grek,italian(me ta po mbaheni ju)
e nuk keni lexuar ate qe eshte me e sakte,sepse nuk doni.Nese mendoni se teoria ime eshte puro sllave,atehere ju po bazoheni ne teori puro Greke.
(Gati ju jeni bere sikur ata).E sa i perket shkronjave latine,duhet te dini se pse eshte vendosur qe ato te perdoren ne vitit 1908.

Per Trojanin
Keto shtete qe po i permendni ju nuk kane qene te pushtuara aq vite sa ne.(nuk e keni ditur kete,por ska gje).Merri shembull vellezerit tuaj,shqiptaret e shqiperise,qe jane te fese tjeter,katolike ose ortodokse.A nuk ju duket se ata me shume ia mbajne kah greket se sa kah shqiptaret.Une per kete jam me se i sigurt sepse kam ndejtur me ta,dhe jam zhgenjyer shume.Kam nje mendim shume te keq per ta.

Mbeteni te pershendetur

__________________
I'm NoBoDy,NoBoDy Is PeRfEcT,So I'm PeRfEcT

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2004 14:03
mendi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mendi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mendi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mendi Shto mendi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mendi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

Re: Te nderuar vellezer

Citim:
Po citoj ato që tha mendi
Ndoshta nuk me keni kuptuar aq mire se une jam ngutur,por perseri jam i sigurt per ate qe kam shkruar .Se pari lexojeni ate qe thot Sheki.

Per Tresh-in
Zoteri i nderuar,ju si duket keni lexuar libra te historise.Mua edhe me heret me kane thene ashtu si po ju them une juve ,dhe nuk kam menduar se eshte ashtu,por me pas jam bindur edhe vet.Ju si duket keni lexuar historine e shqiptare nga autore francez,grek,italian(me ta po mbaheni ju)
e nuk keni lexuar ate qe eshte me e sakte,sepse nuk doni.Nese mendoni se teoria ime eshte puro sllave,atehere ju po bazoheni ne teori puro Greke.
(Gati ju jeni bere sikur ata).E sa i perket shkronjave latine,duhet te dini se pse eshte vendosur qe ato te perdoren ne vitit 1908.

Per Trojanin
Keto shtete qe po i permendni ju nuk kane qene te pushtuara aq vite sa ne.(nuk e keni ditur kete,por ska gje).Merri shembull vellezerit tuaj,shqiptaret e shqiperise,qe jane te fese tjeter,katolike ose ortodokse.A nuk ju duket se ata me shume ia mbajne kah greket se sa kah shqiptaret.Une per kete jam me se i sigurt sepse kam ndejtur me ta,dhe jam zhgenjyer shume.Kam nje mendim shume te keq per ta.

Mbeteni te pershendetur



Ju "shqiptaret" e Maqedonise, apo te Kosoves, me perpara na akuzonit si pagan, se nuk kishim emra fetar. Dhe kete ta them me fakte, se e kam degjuar nje milion here. Tani na akuzoni se jemi tradhtare, se nuk mbajme anen e atdheut tone, por te Greqise apo te vendeve te tjere. N.q.s doni te analizoni historine zoteri, atehere ju dilni tradhtare, sepse keni harruar se shqiptaria dhe krishterimi ishin nje per mijera vjet.

Nuk e di se c'bete ju ne Maqedoni apo ne Kosove. Por sipas statistikeve, ne Shqiperi shumica e konvertimit nga te krishtere ne myslymane u be ne shek 19, kur perandoria otomane nxorri ligjin e tokes. Shqiperia per mijera vjet ishte vend i krishtere, katolik dhe orthodoks. Dhe ne arritem te mbajme gjuhen dhe zakonet tona, jo se na ndihmoi feja myslymane, por sepse shqiptaret kane karakter shume te forte, dhe sepse jemi femijet e
Gjergj Kastriotit.

Sot, vertete ka myslymane ne Shqiperi. Po te atij lloji qe hane mish derri, dhe festojne Krishtlindjet dhe Bajram. Ne fund te fundit, zoteri, feja myslymane ne Shqiperi eshte rrjedhoje e pushtimit anadollak.

Persa i perket Greqise dhe Italise, jane mijera shqiptare qe punojne atje dhe mbajne familjet e tyre. Eshte me se e kuptueshme qe ne duhet te mbajme marredhenie te mira me ato dy vende.

Kur isha ne Maqedoni, para dy vitesh me "keshilluan" te mos tregoja kryqin qe kisha ne qafe, se ndryshe do kisha probleme. Kur nje femije 8 vjec pa kryqin tim ne qafe, filloi te lutej (ne arabisht) sikur kishte para djallin. Nuk kishte rendesi n.q.s isha shqiptare apo jo. Tradhtare jeni ju, se praktikoni fene mbi shqiptarine.

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2004 21:30
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

Nje shtese te vogel. Nuk dua qe Kosovaret te behen xheloz se solla nje shembull nga Maqedonia, dhe nuk solla nje shembull prej tyre.

Doja te kujtoja ate pyetjen e famshme qe bejne Kosovaret:"Jeni shqiptar apo katolik?"

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shkurt 2004 00:18
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

i nderum Mendi....
(gati gati une s'jam ba si grekt,nqs lexon do mesazhe te mia e kupton,prandaj kadale shume kadale kur te bash krahasime e mos na fyj une si hyna polemikave personale e mos kalo ne personale e krahasime )

Shume gjana ti ka shpjegu mire NYCgirl---bravo vajza NY
Ne cfare sure te Kuran ke lexu qe te thuhet:SHPETONI SHQIPERINE DHE GJUHEN SHQIPE???

Shqipnia shpetoi,flasim shqip fale Rilindasve e luftetarve te Pavarsise te cilet thonin:
''feja e shqiptarit asht Shqiptaria'' dhe jo pse e thote feja muslimane.Keta Rilindas ishin katolike,muslimane e ortdokse,nga Shqipnia,Kosova,Cameria etj.
Nuk po i hi bisedes me te diftu se kush ka ma shume merita ne to pse s'me intereson.Me intereson qe mbas 500 vjet Turqi u bame shtet i pavarun.
Une e di mire kush ka ma shume merita e kam bindjet e mia per kete,edhe ti e din mire prandaj spo rri me te shpjegu kot
Po teoria nacionaliste-sllave konsiston ne ate qe cdo Musliman=Turk cdo katolik=italian e cdo ortodoks=grek ne menyre qe te humbe identiteti shqiptar.Ate grek temin tesh po ma shpjegon ti mqs e dike....
Nuk du me i hi polemikave te kota,por te ftoj te rilexosh historine tone Shqiptare si te shkrume nga autore shqipare nga Shqiperia Kosova e FYROM ashtu edhe te huaj e as edhe nji nga ato nuk shprehet thote Tezat e tua.....Kot me e dite ku i ke lexu se me intereson nji gja e tille me e dite......
Te keshilloj per ma teper te keshe parasysh qe:''FEJA E SHQIPTARIT ASHT SHQIPTARIA''
pse nqs arrijme ne konkluzione te tjera si ata qe arrin ti atehere se kena te gjate si komb.
ciao 3Sh

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shkurt 2004 06:35
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:05 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 28 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Tema Shoqerore > Islamizmi. Nje fatkeqesi kombetare e shqiptareve??

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.