Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Cfare mendoni per taksen e sheshte?
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
HERO
vampir

Regjistruar: 06/08/2005
Vendbanimi: topana
Mesazhe: 412

Taksa e sheshte ka si synim joshjen e investimeve te huaja me permasa te medha.Por ne fakt Serbia dhe Lituania kane vite qe e kane taksen te sheshte ,gati 3-4 vjet me duket, dhe nuk ka pas ndonje ndryshim te madh persa i perket investimeve.Pa dashur te aluzionoj kot me se koti,por nje takse e sheshte eshte inkurajim per lavatricet e krimit te organizuar.Nuk dua te them qe ky eshte qellimi ne shqiperi,qellimi besoj se eshte terheqja e investimeve por natyrisht qe krimi i organizuar do te ferkonte duart me nje ide te tille.

Une jam per taksa.Nuk jam sic thote Artumi te paguaj me shume ai qe fiton me shume,nuk me duket e drejte.Une jam per drejtesi,Nje perqindje per te gjith.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Qershor 2007 13:44
HERO nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė HERO Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me HERO (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: HERO Shto HERO nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto HERO nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
varka
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 27/04/2004
Vendbanimi: canada
Mesazhe: 685

Citim:
Po citoj ato që tha ypsiloni
Po te shkruaj per taksat qe paguhen ne amerik do tju iki truri juve qe se keni iden e US,prandaj mos u qani shum,un per vete paguaj $1500 ne vit pa treguar te gjitha fitimet se ndryshe ketu te qethin lart e poshte,po puna eshte ne shqiperi duan taksa edhe pa ber para me sa kam degjuar un,ne fillim shteti te mendoj si ti plotesoj kushtet me elementare te njerzimit si uji dhe dritat pastaj te mendoj sa duhet te paguajn...


vazhdon te punosh ne roofing(cati) ti ypsilon apo ke gjetur pune tjeter?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Qershor 2007 00:32
varka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė varka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me varka (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: varka Shto varka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto varka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Asnje nuk ve ne dyshim faktin qe duhen paguar taksa

Citim:
Po citoj ato që tha HERO
Taksa e sheshte ka si synim joshjen e investimeve te huaja me permasa te medha.Por ne fakt Serbia dhe Lituania kane vite qe e kane taksen te sheshte ,gati 3-4 vjet me duket, dhe nuk ka pas ndonje ndryshim te madh persa i perket investimeve.




Investimet e huaja nuk u joshen as nga "shqiperia 1 Euro", e jo me nga "taksa e sheshte". Asnje nga politikanet tane nuk kupton qe keto ide, me sensin e mire, nuk mund te japin asnje frut nqs ne Shqiperi nuk zgjidhen ceshtje kardinale per kapitalizmin sic eshte ceshtja e prones. Edhe me 1 Euro nuk te vjen i huaj te investoje ne zona, psh, me dypronesi.

Nejse, ky eshte nje argument tjeter jashte teme.

Citim:


Pa dashur te aluzionoj kot me se koti,por nje takse e sheshte eshte inkurajim per lavatricet e krimit te organizuar.Nuk dua te them qe ky eshte qellimi ne shqiperi,qellimi besoj se eshte terheqja e investimeve por natyrisht qe krimi i organizuar do te ferkonte duart me nje ide te tille.

Une jam per taksa.Nuk jam sic thote Artumi te paguaj me shume ai qe fiton me shume,nuk me duket e drejte.Une jam per drejtesi,Nje perqindje per te gjith.


Hero, sic e thote edhe titulli te gjithe jemi per taksat (perndyshe si do ta mbajme shtetin ne nje sistem te tille). Une nuk kuptoj ketu cfare ideje ke, se nga njera ane thua qe nuk je per taksen e sheshte por nga ana tjeter per mosdiferencimin e taksimit (natyrisht une nuk them qe te jete "personalisht" i taksuar per individe, por pak a shume me idene e I_pafajshmii, me shtresa popullsie.

Flm per informacionin per Serbine dhe Lituanine, dmth paska shtete europiane qe e kane eksperimentuar. Kete nuk e dija.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Qershor 2007 08:45
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Rrebesh
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 21/07/2005
Vendbanimi: In a Cell
Mesazhe: 122

Artur!

Taksa e sheshte ose Flat Tax llogaritet dhe paguhet ndryshe per individe dhe ndryshe per bizneset.

Individed ndryshe nga bizneset apo korporatat kane "perjashtim"!
Psh. Merren te gjitha te ardhurat, rroga pensjoni etj, nga kjo heq nje shume te caktuar nga shteti si "perjashtim" ose leke qe nevojiten per mbajtjen e vetes dhe familjes me ushqim rroba shkolle etj etj, dhe vetem shuma qe mbetet taksohet.

Pra nqs ti mer 1000 USD ne muaj rroge pensjon etj etj, 600 USD te nevojiten per te mbajtur veten tende ose familjen te mbeten 400 USD dhe vetem kjo 400 USD taksohet me 10% qe i bije te paguash 40 USD takse.

Nqs nje individ merr 500 USD rroge ne muaj fale perjashtimit qe behet ai nuk paguan takse fare, sepse nuk ka as parate te mjaftueshme per te kaluar muajin, biles ka te drejte te aplikoj per asistence socjale.

Per bizneset eshte ndryshe, pavarsisht nga biznesi apo rendesia e biznesit i madh dhe i vogel, llogariten faturat kostoja e pergjithshme rrogat e puntoreve etj, dhe i tere fitimi taksohet me 10%.

Taksa e sheshte eshte fantastike nqs do te arrije te miratohet tek ne.
Aktualisht Rusia ka 13% takse te sheshte, Estonia 24%, Latvia, Lithuania qe permendi Heroji, po ashtu. Irlanda ka ne plan te miratoje takse te sheshte sic kane dhe Cekia, Bullgaria, Rumania, Hungaria etj.

Nuk eshte se ka per te na sjelle investime te huaja pasi ne kemi me mijra faktore te tjere qe na pengojne sic e ke permendur dhe vete, por do te lehtesoj tejet mase biznesin dhe konsumatoret vendas.

Nqs Sali Berisha kerkon takse te sheshte atehere i them bravo, pasi sic e kemi pare dhe me rastet e Estonise dhe Rusise vetem se dobi kemi nga kjo menyre taksimi, qe eshte shume here me e thjeshte dhe me lehtesuese ne krahasim me sistemet qe ekzistojne ne amerike apo evrope sote.

Por varet forma se si do te miratohet tek ne taksa e sheshte, sa perjashtim do te behet per individet etj, megjithate mbetet dicka per tu pershendetur.

__________________
Beloved corpses, you that once
Were the hope of my Homeland,

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Qershor 2007 12:21
Rrebesh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Rrebesh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Rrebesh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Rrebesh Shto Rrebesh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Rrebesh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Rrebesh

E di menyren e taksimit amerikane, ku taksohet vetem "mbetja" nga nevojat e perditeshme. Edhe mua me duket i drejte ai tip taksimi.

Por ketu ne Itali eshte ndryshe, taksohen "te ardhurat" (pavaresisht nga shpenzimet). Natyrisht ndonje tip "shpenzimi" shkarkohet nga taksat por jane shum pak (psh, rimborsohet 19% e shpenzimeve mjeksore, sigurimit te jetes dhe ndonje gje tjeter e vogel). Flas per individet ne kete rast, sepse bizneset i "shkarkojne" shpenzimet si atje.

Por, ne Shqiperi eshte (aktualisht) taksimi mbi te ardhurat (dmth pak a shume modeli italian), prandaj me krijon pak frike ky tip taksimi "i sheshte". Te mos harrojme pastaj qe, per te bere ato "shkarkime" shpenzimesh te parashikuara ne sistemin amerikan duhet te kemi nje shtet "fiskalisht" te qendrueshem (dmth te funksionojne skontrinot, faturat etj).

Psh dhe faleminderit per informacionet.

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Qershor 2007 22:16
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Rrebesh
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 21/07/2005
Vendbanimi: In a Cell
Mesazhe: 122

Artur!

Problemi ne amerik eshte taksimi i dyfishte dhe ne shume raste i trefishte, ku psh taksohen te ardhurat qe dikush i arketon ne banke por njekohesisht dhe interesi bankar i ketyre te ardhurave, plus kesaj ke dividente etj etj per te paguar, qe bejne taksimin e trefishte per te njejtat te ardhura.

Keto gjera eliminohen ne flat tax. Taksohet vetem te ardhurat qe mbeten pas perjashtimit per individet, si ne amerike por eliminohen taksimet e dyfishta dhe te trefishta te te njejta te ardhurave.

Po te shohesh, kundershtimi i kesaj menyre te taksimit kryesisht neper bote eshte per ceshtje politike, apo ideollogjike.
Steve forbes i forbes.com favorizon taksen e sheshte per ameriken ( Forbes eshte republikan tip neokon zionisto fashist qe personalisht e kam zet) megjithate ne kete pike i jap te drejte sepse te gjithe ata qe e kundershtojne ne media e kundershtojne per faktin qe Flat tax ka mare jete nga vende te botes se trete ish komunsite etj, dhe jo per meritat e saj apo te keqijat e saj.

Une te vetmin merak qe kam ashtu si ti, eshte se tek ne gjendja eshte mizeri. Pika kryesore tek ne eshte sistemi bankar dhe mungesa e llogarive bankare personale dhe per biznes, qe bejne mbledhjen e takses te veshtire. Sepse per ndryshe do te kesh fallcifikime te te ardhurave pjestare te familjes etj etj.
Por te shohim mbase se bashku me reformat e taksave kane nder mend te bejne rreforme te pergjithshme, ta shtyne miletin ti besojne bankave, ti stimulojne etj, gje qe duhej bere kohe me pare tek ne por asnjehere nuk eshte shume vone sic i thone.

Pershendetje!

__________________
Beloved corpses, you that once
Were the hope of my Homeland,

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Qershor 2007 07:32
Rrebesh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Rrebesh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Rrebesh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Rrebesh Shto Rrebesh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Rrebesh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 04:19 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Cfare mendoni per taksen e sheshte?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.