Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > Shtatzania Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 13 faqe: « E parė ... « 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lindjedielli
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 24/07/2007
Vendbanimi: gjermani
Mesazhe: 94

mirmbrema

diabeti eshte nje teme delikate gjate shtatzanise, kjo do te thote qe ne pranine e kesaj semundjeje duhen mare masat e duhura per te aritur ne nje rezultat te deshiruar.eshte e nevojshme qe ne kete rast te planifikohet shtzania qe do te thote perpara se te ndodh nje ngjizje e qelizave seksuale per te fomuar embrionin, duhet qe nena te jete nen kontroll mjekesor te sheqerit ne gjak.symptoma te diabetit jane nder te tjerash urinimi i shpeshte (polyuri), etje e madhe (polydipsi), gjendje e keputur fizike dhe psyqike , atake urie te madhe ne fillim te semundjes , dhimbje koke si dhe crregullime te traktit tretes .
vlerat normale te sheqerit ne gjak arijne deri ne 100mg/ dl( 5,6mmol/l) ne nje gjendje esell dhe deri ne 140 mg/dl(7,7 mmol/l) pas ngrenies(postprandial).tek te sapolindurit eshte vlera e sheqerit ne gjendje esell sa gysma e vleres ne gjendje esell tek te rriturit.
ne rast se diabeti nuk vihet nen kontroll mund te shkaktoj tek femija probleme gravirende qe mund te cojne deri ne abort te detyruar .femija mund te vuaj nga nenshqeri ne gjak direkt pas lindjes , nga makrosomia ( mbipesha) qe con dhe ne lindje te parakohshme .lindja e parakohshme shpjegon dhe problemet ne organe te tjera si ne mushkri , zemer etj.

vazhdon.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Tetor 2009 22:54
lindjedielli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lindjedielli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lindjedielli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lindjedielli Shto lindjedielli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lindjedielli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lindjedielli
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 24/07/2007
Vendbanimi: gjermani
Mesazhe: 94

diabeti gjate shtatzanise

gesattionsdiabetes eshte nje forme speciale e diabetit i cili formohet gjate shtatzanise dhe largohet mbas lindjes.kjo forme e diabetit shfaqet ne tremujorin e fundit te shtatzanise( pas javes se 24 te shtatzanise ) dhe largohet mbas lindjes prap.prandaj kshillohet qe grate shtatzena te bejne nje kontroll te sheqerit ne gjak pas javes se 23,24-t . nese vlra e sheqerit ne gjake eshte me e madhe se 140 mg/dl ateher duhet patjeter te meren masat parandaluese .kontrolli i sheqerit ne gjak mund te kryhet lehte ne qender shendetsore duke ju nenshtruar teapise se insulines . te prekura jane me shume grate ne mbipeshe ose ato gra ne familjen e te cilave jane shfaqur semundje te diabtit 2 ose gestationdiabet.te siperpermendurat duhet te bejne rregullisht qe ne tremujorin e pare te shtatzanise kontroll te sheqerit ne gjak.
nje shtatzani e pa kontrolluar mund te coje ne probleme shendetsore si per nenen ashtu edhe per femijen.

shpresoj te kem ndihmuar sadopak ne pergjigjen e pyetjes suaj.tema diabeti eshte shume e gjere dhe permban shume aspekte profesionale.
te uroj dite te kendshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Tetor 2009 15:44
lindjedielli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lindjedielli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lindjedielli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lindjedielli Shto lindjedielli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lindjedielli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6852

lindjedielli, wie geht's dir?

Lange nicht mehr gelesen!

LG

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Tetor 2009 15:48
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lindjedielli
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 24/07/2007
Vendbanimi: gjermani
Mesazhe: 94

hi

hey danke gut, por smendoj se lejohemi ketu te flasim kete teme.
flm der nachfrage.

lg,

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Tetor 2009 15:51
lindjedielli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lindjedielli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lindjedielli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lindjedielli Shto lindjedielli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lindjedielli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6852

Re: hi

Citim:
Po citoj ato që tha lindjedielli
hey danke gut, por smendoj se lejohemi ketu te flasim kete teme.
flm der nachfrage.

lg,Po ndonje fjale e shkeputur lejohet!
Nejse, vazhdo me Mjeksine!

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Tetor 2009 15:54
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14609

me pelqeka avatari i elbasanlliut por spo kuptoj cdo ketu te tema e shtatzanise

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Nëntor 2009 11:42
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
FLoRl
Anetar i ri

Regjistruar: 09/01/2004
Vendbanimi: Turqi
Mesazhe: 1

Te degjojme ata qe dine me shumee

__________________
Pi raki e duhan digj, mbetet trupi lakuriq.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Shtator 2010 08:43
FLoRl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė FLoRl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me FLoRl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: FLoRl Shto FLoRl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto FLoRl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Shtatzania - Shenjat dhe Diagnostikimi

Po ju paraqes nje shkrim te perkthyer nga Manuali i Merck Online qe flet mbi shtatzanine. Shume shpejt do pasohet me nje shkrim te dyte mbi ndryshimet qe sjell shtatzania ne trupin e nenes.

Shenje e pare e shtatzanise dhe arsyeja e pare pse shumica e grave shtatzane konsultohen me mjekun, eshte mungesa e nje cikli menstrual. Ne nje paciente e cila zakonisht ka cikle te rregullta dhe eshte seksualisht aktive, mungesa e menstruacioneve, per me teper se 1 jave, eshte nje shenje e mundshme e shtatzanise.Mund te vihet re edhe fryerje e gjoksit dhe te perziera, te shoqeruar here pas here me te vjella. Enjtje e gjirit vjen si pasoje e rritjes se nivelit te estrogjenit (kryesisht) dhe progesteronit dhe eshte nje vazhdimesi e fryerjes se gjoksit premenstrual. Te perzier dhe te vjella mund te shkaktohet nga gonadotropina korionike njerezore (human Chorionic Gonadotropin , hCG) dhe estrogjeni, qe qelizat sinçiciale te placentes fillojne te prodhojne me sasi ne rritje duke filluar nga 10 dite pas konceptimit (ita. concepimento) . Corpus luteum ne vezore stimulohet nga hCG te vazhdoje te prodhoje nivele te larta te estrogjenit dhe progesterone ne mbeshtetje te shtatzenise. Shume gra ne kete periudhe, ndihen te lodhura dhe ndonjera ve re nje rritje ne vellimin e barkut (zgjerim).

Mosha gjestacionale zakonisht llogaritet ne jave duke filluar nga dita e pare e menstruacioneve te fundit. Pra, ne qofte se pacientja kishte cikle te rregullta dhe nese ovulacioni ka ndodhur diten e 14 te ciklit, datat obstetrike jane 2 jave me te gjata se ato embriologjike. Nese ciklet jane te parregullta, ndryshimi eshte me shume ose me pak se dy jave. Zakonisht , 2 jave pas mungeses se mestruacioneve, pacientja konsiderohet shtatzene 6 jave dhe mitra eshte zgjeruar ne perputhje me rrethanat.

Vizite gjinekologjike tregon nje rritje ne volumin e mitres e perputhshme me shtatzanine. Qafa e mitres eshte e bute dhe mitra ka nje konsistence crregullisht te ulur dhe eshte rritur si vellim. Qafen e mitres behet, zakonisht kalterosh ose vjollce, per shkak te rritjes se fluksit te gjakut ne miter.

Testi i gjakut apo urines ne pergjithesi eshte pozitiv. Matje enzimatike per hCG (teknika ELISA, Enzyme-Linked Immunosorbent Assay), ben te mundur matjet e shpejta dhe te sakte te pranise edhe ne sasi te vogla te ketij hormoni ne urine. Disa nga testet e shtatzanise me te ndjeshme qe perdorin kete metode (p.sh., ICON, TestPack) mund te japin rezultate pozitive ne rreth 1 / 2 h me nivele hCG qe jane te barazvlefshme me vetem 50 mUI / ml te urines; keto nivele verehen shpeshhere disa dite para mungeses se mestruacioneve. Me metodat radioimunologjike, te cilat i perdorin antitrupa specifike per njesine beta te hCG (beta-hCG), mund te zbulohen nivele edhe me te uleta (nje minimum prej rreth 0,05 mIU serum / ml me me nga keto analiza). Keshtu, shtatzania mund te diagnostikohet disa dite pas konceptimit.

Gjate 60 diteve te para te shtatzanise normale me nje embrion, nivelet e hCG dyfishohen rreth çdo 2-3 dite, duke u rritur ne menyre eksponenciale. Edhe pse ne shtatzanine normale hCG ka lidhje me moshen gjestationale, perdorimi i standardeve te ndryshme per matjen e hCG, variacionet ne mes te testeve te ndryshme dhe shumellojshmerise biologjike, bejne qe te mos jete e mundur te percaktohet, ne baze te nje vlere te vetme hCG, ne qofte se fetusi po rritet normalisht. Metoda me e mire eshte te krahasohen dy vlera te hCG serum, te marra veç e veç 48-72 h dhe te matur me te njejten laborator; nje dyfishim te vlerave te hCG eshte shume parashikuese e zhvillimit normal te fetusit. Ne shtatezanise patologjike (p.sh. abort spontan, "veze mbuluar", dmth mungesa e embrionit ne qesen gjestacionale, shtatzenia ektopike), nivelet e hCG jane me te uleta se normale dhe nuk dyfishohen çdo 2-3 dite.Ne javen e gjashte te shtatzanise, mitra nganjehere mund te jete e kthyer mbi istmus dhe te jete shume e bute. Ne javen e 12-te mitra eshte me e madhe se sa zgavra e pelvikut dhe ngjitet nga legeni ne bark, duke u bere e dukshme mbi sinfizen pubike. Ne javen e 20 te shtatzanise, mitra ka arritur vijen terthore te kerthizes (nga mitra tek sinfiza pubike eshte rreth 20 cm) , Ne javen e 36 fundi eshte prane apofizes ksifoide te sternumit.

Prova e sigurte e shtatzanise eshte, natyrisht, lindja e fetusit. Tradicionalisht, tre shenja te tjera konsiderohen si shenja te sigurise : rrahje zemre fetale degjuar nga mjeku, qofte drejtperdrejt ose me ane te nje instrumenti Doppler me ultratinguj (zakonisht tinguj zemra fetale mund te zbulohen me nje stetoskop ne javen e 18 te 20 madje edhe ne javen e 10 te 12 me nje Doppler, nese mitra mund te analizohet nga abdomeni); levizjet e fetusit te perceptuara apo degjuar nga mjeku gjate kryerjes se vizites, identifikimi radiologjik i skeletit te fetusit, zakonisht pas javes se 16. Edhe identifikimi ekografik i nje dhome gjestacionale intrauterine dhe aktivitetit kardiak fetal jane deshmi e sigurte. Prania e nje zgavre brenda mitres, e cila eshte ne perputhje me shtatzanine, mund te identifikohet rreth javes se peste- te gjashte. (4 jave pas ovulacionit) me ekografi. Levizja e zemres fetale mund te verehet me ultratingull ne "kohe reale" edhe me shpejt ne javen e peste- e gjashte dhe javen e 7-8. ne > 95% te rasteve. Gruaja shtatzene zakonisht fillon te ndiej levizjet e fetusit rreth javes se 16 dhe 20 te shtatzanise.

Shtatzania eshte konsideruar e plotesuar ne diten e 266 ose 280 nga dita e pare e mestruacioneve te fundit, ne qofte se ciklet ishin te rregullta dhe 28 dite. Rregulli i Nagele e llogarit daten e parashikuar te lindjes duke zbritur tre muaj nga dita e pare e periudhes se fundit menstruale dhe duke shtuar shtate dite. Kjo llogaritje eshte vetem i perafert; 10% e pacienteve lind ne diten e caktuar, ndersa 50% lindin brenda 1 jave dhe pothuajse 90% brenda 2 javesh. Prandaj pacientet duhet te jene te informuar mbi faktin qe te lindin deri ne 2 jave para apo pas dites se parashikuar eshte normale.

Burimet e informacioneve: Merck Manual Online
Shkrimi paraqet nje perkthim dhe disa fjale jane pershtatur per shkak se nuk dihet terminologjia ne shqip. Nese pershtatja eshte kryer gabim, ju kerkoj ndjese.

Versioni ne shqip eshte publikuar ne faqen mjekesore ne shqip
MjekesiaSot

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 06/12/2010 ora 20:43

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Dhjetor 2010 20:36
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 08:30 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 13 faqe: « E parė ... « 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > Shtatzania

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.