Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Dhuna Elektorale
Gjithsej 31 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
HERO
vampir

Regjistruar: 06/08/2005
Vendbanimi: topana
Mesazhe: 412

[QUOTE]Po citoj ato që tha Ami-
[B]Kota
PS mund te kete bere farmacite, rruget, apo shkolla e kanalizime, por interesat e mia personale dhe te klases sime nuk jane te perfshira ne keto gjera te bera.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2007 15:38
HERO nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė HERO Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me HERO (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: HERO Shto HERO nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto HERO nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AIR-FORCE-ONE
deri ne vdekje politike

Regjistruar: 01/02/2004
Vendbanimi: U.S.WASHINGTON
Mesazhe: 663

KoTa......

Po te them dicka balliste......... thx qe nuk me therrite,e dyta po te them dicka RESPEKTE per partizanet per ata qe dhane jeten ne leuften kunder okupatorit,ata qe derdhen gjakun per ate popull,ata qe derdhen gjak per ta pare rinin e tyre te lulezoj..........

Por me vjen shume keq bashkombas i im sepse nuk dua te te them shko dhe mmeso historine e Shqiperise,po nese me lejon hidhi nje sy vetem,ose me mire ulu ne tavoline me njerez qe kan drejtuar ushtrit shqiptare............

E.Hoxha i genjeu partizanet e genjeu ate popull tashti te te flas per kete dal nga tema qe eshte......

Edip Ohri komandant i avicioni ushtarak,kam pasur nderin te ulem dhe shoku o babait tim vellai Dash Ohri komandant i nendeceve ne bazen pashaliman,i goditur mbas kthimit nga B.S. ne mbledhjen e 81 partive u donte te shkonte E.Hoxha sekretari i pare ,Enveri kishte frike dhe dergoi shtabin e pergjithshem,u mgrejt Krushovi dhe i tha ku e keni shqipnjen e ballkanit,dhe keta te frikesuar u pergjigjen nuk erdhi .......justifikim .........dhe Krushovi iu pergjigj i thoni Enverit se shqiponja te tilla na bejne glasen per dite ne Kaukaz,dhe tju vi zor juve kuadro qe keni studiuar ne B.S. qe nuk i fusni nje plumb ati njeriu.....jane njerzit gjalle nejse ...........

Kota don histori te shkruan shoku ...........se po lexoja dje ate qe shkruajti Fajtor ,shokuuuuuuuuuuu im kur the dje qe ska nje dokumentar per te kaluaren,e di si mendove si presidenti Iranit qe i mohoi olokuastin Izraliteve ,qe tha nuk ekziston nje gje e tille........

Kota ....V.F.L.P.  jeni me fat qe Pinocheti lindi ne Kili ..............

__________________
"Njė burrė mund t?i japė dinjitet rangut tė tij, por asnjė
rang s?mund t?ia shtojė dinjitetin njė burri ? "

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2007 16:25
AIR-FORCE-ONE nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AIR-FORCE-ONE Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AIR-FORCE-ONE (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė AIR-FORCE-ONE't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: AIR-FORCE-ONE Shto AIR-FORCE-ONE nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AIR-FORCE-ONE nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vlonjati99Tave
Arrakat

Regjistruar: 15/12/2003
Vendbanimi: A Silent Night, A Secret Tear, Wishing You Were Here
Mesazhe: 2169

air..

O vlla un historine e di.. pasi e kam ber ne shqiperi.. te pakten deri ne vit te par.. do thuash qe historine e bejne fitimtaret.. paka shum ata e bejne..

si ata qe ke shkruajtur qe kan ikur per mustqae te celos.. kan ikur she shum te tjer.. si kadri azbiu etc etc..

kemi nje shprehje ne na lumi vlores: "je varis kadri azbi" i drejtohemi dikujt qe ehste zemerbardh.. qe ben dicka te mire.. ne favorin personal apo te pergjithshem... pra dua te them.. qe kan ik shum veta per mustaqet e celos.. apo per teket e ramizit..

te na falen keta shoket ketu qe po dalim nga tema.. po sic kam shkruar dhe ne tema te tjera qe i perkasin luftes se dyt.. un jm familje deshmori.. dhe gjyshi e gjyshja kan qen partizan.. gjyshi ramet past.. ka qen deri ne jugosllavi.. ku dhe eshte plagosur atje.

un historine e luftes.. e di nga ata qe kan qen ne luft.. pra nga gjyshrit.. dhe dhe e di mire historine.. sepse gjyshin se kam pas as nga balli as nga PPSH.. ka mare pjese ne luften nacional clirimtare si shum te rinj e te reja asaj kohe.. bashk me gjyshen.. se kan qe te martuar ate kohe...
tashi xhaxhi qofte largu qe na la mbas, kjo sdo mend.. por si cdo gje e keqe ka dhe te mirat e veta.. ai jo vetem qe ka qen shqiponje ballkanit.. po ai tundi rusine nga vendi.. dhe krushovi.. spati b*the te luante as buzet e jo me gishtin per ndonje firmosje urdhri.. nuk e di nq se ke par nje dokumentar dhene nga nje stacion francez.. nuk ja mbaj mend emrin atij stacioni.. po ne vitin 1953 Cia amerikane dhe sigurimi anglez.. qe jan dhe sot nga me te fortet dhe me te rrezikshmit.. i dhane fund angazhimeve dhe perpjekjeve per vrasje te qofte largut.. pasi kishte nje sigurim akoma me te fuqishem se keto qe permenda pak me lart..

ai beri histori.. dhe sado ta shajm ne sot.. historia mbetet histori.. 40 vjet diktature si ne asnje vend te botes.. sbesoj se pinocheti.. ka qen me i eger se ai.

ai shok te vetes kishte nje stalin, ata sikur ti kish ber nje nene.
pinochet a ku di une... jan fashista.. nuk hyjne ne rangun e ketyre

nejse ti permbahemi cik temes

Jo Dhunes Elektorale

shendet e te mira..

__________________
*Born To Touch Your Feelings* I Dont Care If Im Hated On The Net.
Because I Have A Real Life.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2007 04:48
Vlonjati99Tave nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vlonjati99Tave Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vlonjati99Tave (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vlonjati99Tave't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vlonjati99Tave Shto Vlonjati99Tave nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vlonjati99Tave nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vlonjati99Tave
Arrakat

Regjistruar: 15/12/2003
Vendbanimi: A Silent Night, A Secret Tear, Wishing You Were Here
Mesazhe: 2169

Re: Jo ne nje thes te gjithe

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA
O Kota c'mund te me thuash per Hysni Lepenicen?
Po pres pergjigjen tende.
Bye




e ke llafin per hysni kapon??

se kete hysni lepenicen se kam degjuar ndonje her un.. :S

nq se e ke llafin per hysni kapon te llafos un.. pasi xhaxhesha e ka pas direkt kushuri te pare, pra pa kethesa.

__________________
*Born To Touch Your Feelings* I Dont Care If Im Hated On The Net.
Because I Have A Real Life.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2007 04:51
Vlonjati99Tave nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vlonjati99Tave Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vlonjati99Tave (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vlonjati99Tave't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vlonjati99Tave Shto Vlonjati99Tave nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vlonjati99Tave nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vlonjati99Tave
Arrakat

Regjistruar: 15/12/2003
Vendbanimi: A Silent Night, A Secret Tear, Wishing You Were Here
Mesazhe: 2169

o ami- ca te them un o ti shoku.. ti mbase do te te bejne kryeminister ata.. apo ndonje minister.. qe te te plotsohen kerkesat personale ty.. un po flas per ne fukarenjte.. popullin e thjesht.. i jap voten te majtes.. se e shtruan vloren nga muradia deri te rrapi ne uj te ftohte.. e shtruan llogarane deri ne palase.. ua jap voten.. se ben dy shkolla te reja ne kote( pra po flas per interesat e mia personale.. pasi keto nuk i kan ber vetem ne kote.. po gjithandej na pak.. aq sa paten mundesi..) ku dhe studjova ne to deri ne vit te pare.. ua jap voten.. se shtruan koten me asfalt.. e ben farmcine ku kishim mundesi te venim si njerz.. ua jap voten se e bej nga vlora ne tirane 2 ore dhe eci rehat.. se bej me 6 ore si ne kohen e krahut tend politik.. qe te tallandiseshin zorret.. te beheshin gugurec.. ua jap voten dhe per gjera te tjera qe spo i permend..

pra ti shoku.. ketu nuk jan vetem interesat e mia personale.. po dhe te tuat..!!! leviz ti???? del ndonje her ti??? apo rri vetem ne zyre??? dhe pret per post??

se un post ne shqiperi nuk kerkoj.. kush me shtron ato rruget.. e kush ndalon dhe ate korrupsionin qe kur vete per pushime.. mos te me bej derr derr polici per nje kafe aty e te me nxjer yckla pas yckle te me bezdis vendin tim te them cdesha qe erdha..

ja keto kerkoj un si popull... e majta disi sic shkrova dh eme lart disa gjera.. mi dha mua dhe te gjithve.. dhe jan te ndergjegjshem.. dhe ti je i ndergjegjshem as se diskutoj.. ti je cun me mend, me shkolle, me kulture etc etc.. po si ti jan dhe shum e shum te tjer ne krahun e djatht...

po pse u jan pir mende dhe ven pas nje budallai nga tropoja.. un kete se kuptoj qe se kuptoj dot..

allahu na rruajt !


shendet e te mira

__________________
*Born To Touch Your Feelings* I Dont Care If Im Hated On The Net.
Because I Have A Real Life.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2007 05:02
Vlonjati99Tave nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vlonjati99Tave Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vlonjati99Tave (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vlonjati99Tave't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vlonjati99Tave Shto Vlonjati99Tave nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vlonjati99Tave nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

O kota ca gjera i ke te menduara. Ca te tjera jo shume. Per shembull rastin e sigurimit tone qe doli me i forte se CIA. Keto pune nuk i njoh mire, por besoj se aresyet per te lene pas dore Shqiperine kane qene disa dhe vetem e fundit ajo qe the ti:

1. Shqiperia ishte krejtesisht e izoluar, cdo hyrje dalje ishte e kontrolluar dhe e reduktuar ne maksimum. Ne keto kushte nuk ishte shume e veshtire qe sigurimi ti rezistonte planeve te CIA-s perderisa gjithe populli vuante sistemin izolues. Eshte dicka e ngjashme me Korene e veriut sot, qe nuk ka kurajo njeri as te filmoje 10 minuta qe t'ja dergoje televizioneve ne perendim.

2. Lufta e spiunazhit te vertete behej gjetke, ne Berlin per shembull. Te dyja superfuqite maten forcat ne ambjente shume me te rendesishme sesa Shqiperia. Revolucioni i Hungarise dhe problemet e tjera ne Ceki dhe Gjermani ishin evenimentet qe i zinin diten forcave te sigurimit, jo nje vend i vogel dhe kokederr si Shqiperia. Dhe ketu vijme tek pika 3.

3. Shqiperia nuk ishte as pjese e bllokut sovjetik, as pjese e bllokut amerikan. Kushdo qe ta merrte nuk do kishte vlere morale, pasi nuk e demtonte imazhin e superfuqise tjeter. Fakti qe sulmet jane rralluar pas 1954 dmth se sherri me Rusine e nxorri Shqiperine jashte pikave e interesit per CIA-s. Sidoqofte CIA do ndihej krenare po te merrte Shqiperine, por duke pare kushtet dhe nivelin e perfitimit te nje vendi prej 3 milione banoresh e ka lene pas dore. Ketu vijme tek pika 4.

4. Shqiptaret fantazojne vazhdimisht per teori kospirative. Ne nje ane ka njerez qe shikojne ne enderr Ramiz Aline. Nga ana tjeter sherbimet sekrete te vendeve te huaja po na manipulojne etj etj etj. E verteta eshte se Shqiperia eshte bishti i kavallit ne panoramen nderkombetare. Nuk i hyn ne xhep fare vendeve te fuqishme. Merr SHBA per shembull qe na mori me te mira e na lavderoi sa mbaroi pune me Kosoven dhe tani se ve me ujet ne zjarr jemi gjalle a vdek. Nese shtetet e tjera investojne ne destabilizimin dhe manipulimin e Shqiperise e bejne ne perpjestim te drejte me bishtin e kavallit qe jemi. Ajo pak sforco qe mund te bejne sisistemet e spiunazhit per tu marre me ne, neve na duket e madhe, sepse mbytemi ne nje pike uje. Nese do kishim nje identitet te forte kombetar dhe social do ishte shume e veshtire te manipuloheshim. Dhe po te ishim me pak te korruptueshem agjentet e huaj do e kishin me te veshtire per te kryer punen e tyre. Pra neve lehtesojme punen e agjenturave te huaja me fantazite tona dhe me mungesen e moralit qe i karakterizon te gjithe po erdhi puna te leku.

Se fundi do thoja se nuk eshte ndonje krenari e madhe te kesh qene vend i izoluar dhe jashte bote per vite me rradhe. Jo per gje po dukemi si ai inatciu qe kujton se gjithe bota e ka me te dhe rri zbudallepset ne nje qoshe.

Modifikuar nga Fajtori datė 09/03/2007 ora 06:50

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2007 06:42
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shenjtori
Still Angel

Regjistruar: 14/09/2003
Vendbanimi: FREE
Mesazhe: 765

Me falni mua se nuk po kuptoj gje...

Kjo teme flet per dhunen elektorale apo per teori konspiracioni qe nga lufta e dyte boterore e ketej????

__________________
Budallenjte thone, une mesoj nga gabimet e mia, une preferoj te mesoj nga gabimet e te tjerve.- Bismark

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2007 07:39
Shenjtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shenjtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shenjtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Shenjtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shenjtori Shto Shenjtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shenjtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ami-
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/12/2002
Vendbanimi: Venezia
Mesazhe: 569

Me sa shoh o me keni keqkuptuar ose nuk doni ti shtroheni nje debati me nivel.

Me duket se une jam i vetmi dhe Tonia ne fakt qe sollem fakte reale nga kjo tortez fushate ku me rasti te merrja pjese. Nuk mora pjese si militant apo i perfshire ne ndonje Parti por si shok me Kandidatin e PD qe jo vetem per mua por per te gjithe ju do te ishte nder qe te perfaqesoheshit. Ai mendoj une nuk ka perse paragjykohet sepse eshte i mbeshtetur nga PD.

Kritika ime ndaj jush eshte se apriori pa degjuar asnje argument apo fakt hidheni kunder PD. PD nuk eshte vertet forca qe mua me perfaqeson interesat, por ama eshte ajo force e cila qendron me prane atyre interesave.

Une nuk kam militantizem te fshehte sepse me duket se fjalen time e shoqeroj me emer dhe me fotografi personale duke marre persiper te gjitha pergjegjesite qe rrjedhin nga nje gje e tille. Militantizmi shprehet ne kundershtimin dhe mosargumentimin e fakteve dhe perjashtimin apriori te nje force politike. Dikush me lart tha se duhet te ekzistoje si e majta ashtu edhe e djathta. Atehere mos duhet te mendojme se e majta duhet te ekzistoje gjithmone ne pushtet dhe e djathta gjithmone ne opozite?

Pra te dalim nga kanalet e militantizmit, ata qe jane ne qeveri kane marre nje vote dhe duhet ta cojne deri ne fund mandatin e tyre, natyrisht duke u kritikuar por edhe duke u vleresuar aty ku ka vend per vleresim.

Jo me kot ketu u paraqit tabela e rezultateve te kesaj njesie qe e njoha mire kete kohe. Kjo tabele ka kaluar neper filtrat KZQV dhe KQZ me gjithe ankesat e fuqishme te opozites. Dhe te perligjesh kete tabele do te thote qe te pranosh gjerat si te duash edhe eshte e kote qe ne diskutojme me fakte ne dore sepse edhe keto fakte evidente mund te interpretohen ne menyra te ndryshme.

Sa per ato qe PS ka bere ne VLORE Kota do te te kujtoja se cfare beri ne 97 per te cilet ju akoma fajesoni Berishen. Nuk di t'i jete vene zjarri ndonjehere VLORES si me 1997. Vlores qe nisi ate vit te mbrapshte ne ate menyre i kane rene kokes me shume se cdo qyteti tjeter fatkeqesite. Per fat te keq e pesuan te mire e te ligj nga ajo ngjarje e shemtuar. Nuk di une se kush vlonjat mund te ishte i lumtur t'i shkonin ne shtepi, t'i vidhnin dyqanin, t'i perdhunonin vajzat, e ti rrihnin paq, vetem e vetem se me ne fund do te ikte Berisha nga pushteti.

Vlora i hoqi te tera ne kurriz sepse u genjye nga krimi e politikanet dhe rrezuan shtetin. Une jetoj ne perendim dhe vlonjatet jane ne majat e krimit. Megjithate une nuk paragjykoj njeri perderisa Tirana eshte teper larg mentaliteteve dhe paradokseve te Vlores. Mos te harroje Vlora se oficeret ne kohen e Enverit jo me kot ishin shumica nga laberia. Partia e Punes kishte investuar shume ne ate zone dhe me 97 e tregoi se sa mire kishte punuar e indoktrinuar.

Ka akoma sot politikane qe i rikujtojne Sali berishes se nese nuk sillet mire do te bejne nje 97 te dyte. Ata mendojne se e kane ne dore ta bejne nje gje te tille. Por une mendoj se Vlora e ka nxjerre mesimin nga 97 dhe e ka vuajtur ne kurriz me teper se te gjithe ne dhe nuk behet me pale ne interesa te tilla shkaterruese. Kete e tregoi me voten e 2005 dhe me voten ne shkalle qarku.

Me falni per verejtjet ndaj Vlores por kur permendet 97 si forme presioni ndaj cdo pushteti mendoj se nuk eshte nderi por Turpi i Vlores.

__________________
Mendjet e mėdha diskutojnė ide, mesataret ngjarje, te voglat njerėz...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2007 19:43
Ami- nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ami- Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ami- (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ami-'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ami- Shto Ami- nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ami- nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

U zbulove o Ami

I dashur Ami.

Me kete nderhyrjen tende te fundit mendoj, qofsha i gabuar, qe ti je nje nga ata militantete e "kamufuar" me "prejardhje" nga jashte shtetit ("alla KOP" do thoshin andej nga Italia). Ne kete pike nuk e di a te preferoj Varken (te pakten ai eshte i drejteperdrejte) apo ty qe dukesh si "e ardhmja intelektuale" e Shqiperise dhe e PD-se.

Mendoj se ne kete shkrim une kam qene nje nga ata qe u eshte pergjigjur me "teknikisht" dhe "me me arsye" tezave te tua, por "rastesisht" nuk kam marre asnje pergjigje direkte nga ty, ose nga akuzuesja tjeter Tonia, te pakten per rastin e tabeles ne fjale (te cilen, edhe pse thua qe e disponon nuk e ke publikuar ketu).

Ti ne nje moment thua "Celibashi vodhi voten" e nga ana tjeter thua "KQZ ishte e predispozuar te ndihmonte Veizin", pa kuptuar se midis dy shprehjeve ka nje diference te madhe (nje gje eshte Vjedhja e tjeter eshte Haterlleku), dhe kete ti duhesh ta dish).

Nuk e kam kuptuar deri tani se cilat jane interesat e tua sepse duke perdorur teorine e perjashtimit del se, ish-i-pendjekur nuk je (sepse PD-ja kur nuk demshperbleu ata ne 92-97 kur ata ishin ish-te perndjekur "te fresket" imagjino tani, pas 17 vjetesh, qe jane bere ish-te perndjekur te "thare"). Po ashtu ish-pronar nuk je (sepse me menyren si po zbaton ligjin per pronat Saliu nuk shof ndonje pronar qe mund ta "ndjeke" pas). Po ashtu cam nuk duhet te jesh (duke pare trimin Sali si po sillet per "ceshten/problemin" grek s'ma merr mendja qe po kenaq camet).

Ngelet vetem nje mundesi, ajo e interesit personal material. Per hater te zotit edhe ky interes eshte legjitim por te pakten mos u kamufo nen petkun e te tjereve te siperpermendur.

Arrita ne keto konkluzione sidomos pas asaj qe shkruan per Vloren, '97 e me teper. Meqe thua qe nuk banon ne Shqiperi, kjo eshte nje arsye me shume per te arritur ne konkluzionet qe arrita me siper. Kushdo qe jeton en nje vend perendimor (duhet te jetosh atje apo jo?) ka arritur aq kulture demokratike sa ta kuptoje se Sala eshte fajtori kryesor i '97. Duke mos marre parasysh artikujt e Bashkim Koplikut te publikuara ne Gazeten Shqiptare kohet e fundit (te kujtoj se ka pas qene zv/kryeminister ne ate kohe) ku ve ne dallim ndergjegjen e plote te qeverise se asaj kohe per ekzistencen, rrezikshmerine, marrezine, e mbajtjes akoma pertej 01/96 te firmave piramidale dhe paralajmerimet e FMN, te ve ne dukje deshmite e "lakejve" me te afert te Sales, sic ishin Gazidede dhe A.Shehu, te cilet TANI na thokan se ne ate kohe kane informuar PERIODIKISHT referuesit e tyre per RRezikshmerine e firmave piramidale.

Asnje nga keto zera nuk degjoi Sala por e coi popullin ne ate rrepire ekonomike qe te gjithe tashme e njehim.

Jo Ami. Une nuk e di se sa vjec ke ti, por ne te 91-shit e kujtojme akoma sot e kesaj dite "tensionin" qe ndjehej ne popull per mitingun e pare te PD-se ne Vlore (te gjithe ja kishin friken Vlores-komuniste). E pra, Ami, ai ka qene mitingu me madheshtor qe ka bere PD-ja ne historine e lindjes se saj. Ajo Vlore qe ti po akuzon tashti i dha "voten" e saj Sales per "ndryshimet e medha" qe te gjithe prisnim.

Pse e njejta Vlore duhej te sillej 180 grade 6 vjet me vone? Eshte e thjeshte, sepse ekonomikisht humbi 800 milion dollare (sa thuhet). Pavaresisht nga kjo humbje katastrofale ajo Vlore qe ti flet ketu, prape nuk ja kish hequr besimin Sali Berishes por protestat e veta i filloi me kerkesen per doreheqjen e Meksi (qe nje cun me intelekt si ti duhet ta kuptoje qe eshte minimaleja) dhe, natyrisht, kthimin e parave (kete IQVLORA mund te na e deshmoje ketu).

E pra, pregjigja e Saliut mdaj ketyre kerkesave minimale (duke folur demokratikisht) ishte, mbajtja ne detyre e Meksit dhe justifikimi qe "mardheniet kreditor/huamarres jane private dhe shteti nuk ka pune ne kete mes".

Si per tu thene vlonjateve: "Jeni ju budallenj qe i keni besuar keto firma piramidale". Jo i dashur Ami/Berisha nuk jane vlonjatet/shqiptaret budallenj qe futen para, ju besuan juve, i besuan thirrjes presidenciale "parate tona jane parate me te pastra ne bote", i besuan nje shteti ne te cilin "matrapaze" te tille nuk duhet te ekzistojne ose te pakten duhet te jene te kontrolluar nga shteti. I besuan faktit qe i kishin dhene besimin Sales per te mbikqyrur punete e shteti dhe te shtetasve te vet. Etj. etj etj.

Natyrisht o Ami ne ate histori, kur doli nga binaret, "ngjyen capen" qe nga opozita e papergjegjeshme/deshperuar, sherbimet sekrete serbe/greke+, kriminele matrapaze allishverishas etj, por kjo nuk do te thote qe fajin kryesor nuk e ka kryefamiljari. 

Do kisha shume te tjera per te thene por jemi jashte teme, me fal per tejzgjatjen. 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2007 21:36
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Tabela qe ka Ami eshte ajo qe ka publikuar Tonia.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2007 22:16
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 05:26 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 31 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Dhuna Elektorale

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.