Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Cfare mendoni per taksen e sheshte?
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Cfare mendoni per taksen e sheshte?

Keto dite po flitet shume per te ashtuquajturen "takse te sheshte". Dmth Qeveria ka nxjerre nje ligj ne baze te te cilit te gjithe ne Shqiperi, si biznesmenat dhe rrogetaret do te paguajne nje takse shtetit prej 10%.

Duke parashtruar qe (edhe pse une jam kunder kesaj Qeverie, ose me mire te themi kunder ketij Kryeministri) mund te kemi te drejte ta kritikojme sa te duam Qeverine per veprime te cilat lidhen me sistemin demokratik, me funksionimin e tij, me lirine e shtypit, me te drejtat dhe lirite e njeriut, etj, POR NUK MUND TE THEMI GJE PER POLITIKAT E SAJ EKONOMIKE SEPSE NE FUND TE FUNDIT ESHTE E DREJTE (detyre)  E C'DO QEVERIE TE NXJERRI LIGJET EKONOMIKE QE SHIKON ME TE ARSYESHME NE ZBATIMIN E PROGRAMIT TE SAJ DHE SIPAS VIZIONIT TE SAJ PER EKONOMINE E VENDIT:

Cfare mendoni per kete menyre te taksuari qe parashikon ky ligj, ju duket i drejte, do japi fryte, eshte i padrejte, i pasakte, apo cfaredo tjeter?

Pa u grindur, eshte thjesht ceshtje ekonomie, flm.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Qershor 2007 19:14
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Po e filloj une

Ketu ne Itali taksimi i shtetit kundrejt ndermarrjeve/privateve eshte i bazuar ne shtresa te caktuara (nqs s'gaboj ka tre shtresa "te ardhurash"). Me pak fjale sa me shume te fitosh, aq me shume paguan. Personalisht me duket nje gje e drejte, sepse, ne fund te fundit, taksat jane kontribut per shoqerine dhe me duket normale qe sa ne shume te fitosh aq me shume duhet te kontribosh.

Megjithate une njof vetem ralitetin italian, ka ndonje tjeter ketu qe banon ne ndonje vend me sistem taksativ te ndryshem?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Qershor 2007 19:19
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Para disa muajsh ketu ne Itali, doli nje ligj qe ndermarrjet e medha te paguanin 40% e faturatit qe i hynte nderrmarjes.

Mua me duket shume normale qe kjo gje po hyn dhe ne Shqiperi, sepse nga nje ane do t'i hyjne leke shtetit.

Ketu ne Itali te gjithe puntoret paguajne taksa shtetit. Shtet i cili ja merr nga Busta Paga. Ne baze te shumes se busta pages merret dhe perqindja e takses shteterore.

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Qershor 2007 20:48
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

I dashur arti

Po mire o artush,pse asnje opozitar nuk e votoi ate ligj.Tjeter pse presidenti i fasuleve nuk e firmosi nje ligj tjeter pak kohe me pare.Europa tha nuk e kuptojme,pse nuk firmoset je ligj i mire nga presidenti juaj.Ai nuk e firmosi sepse e kundershtoi opozita.Busha tha njehere se une firmos edhe ligje qe nuk i votojne demokratet,por kete e beje ne te mire te popullit amerikan.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Qershor 2007 21:17
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Lela

Citim:
Po citoj ato që tha Lela_Dr
Para disa muajsh ketu ne Itali, doli nje ligj qe ndermarrjet e medha te paguanin 40% e faturatit qe i hynte nderrmarjes.




Ne Itali, ka tre menyra taksimi:

0 % deri ne 7.000 euro te ardhura ne vit

23 % deri ne 26.000 euro te ardhura ne vit

43 % (qe Berluska e uli ne 40) mbi 70.000 euro ne vit

Dmth (shifrat nuk jane ekzakte sepse po eci me kujtese) ka taksime te ndryshme per te ardhura te ndryshme.

Citim:


Mua me duket shume normale qe kjo gje po hyn dhe ne Shqiperi, sepse nga nje ane do t'i hyjne leke shtetit.



Kjo gje nuk "po hyn" TANI ne Shqiperi, ndoshta nuk jam shprehur mire. Edhe me pare paguheshin taksat ne Shqiperi. Vetem se me kete ligj SHESHOHEN keto taksa, dmth paguan 10% ai qe merr 1.500.000 leke (te vjetra) ne vit, njelloj me nje ndermarrje te madhe si Coca Cola qe faturon miliona dollare ne vit.

Citim:

Ketu ne Itali te gjithe puntoret paguajne taksa shtetit. Shtet i cili ja merr nga Busta Paga. Ne baze te shumes se busta pages merret dhe perqindja e takses shteterore.


Edhe ne Shqiperi gjithe punetoret i paguajne (duhet ti paguajne) taksa shtetit.

P.s. Per Italiane shif sqarimin e mesiperm (tre brezat e taksimit), nuk eshte ne baze te busta pages por ne baze te te ardhurave vjetore (shume persona nuk kane vetem te ardhurat e busta pages por edhe te tjera si psh nga shtepia ku jetojne)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Qershor 2007 22:02
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

IQ

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA
Po mire o artush,pse asnje opozitar nuk e votoi ate ligj.




Pervec faktit qe (ti e di mire) ne asnje vend te botes opozita nuk voton ligjet ekonomike te pozites (perndryshe do te ishte sikur ti thoshte elektoratit "shikoni sa mire po udheheqin keta"), do te te thoja (pa polemike, me beso) qe edhe une personalisht nuk do ta votoja. Arsyeja eshte e thjeshte, sipas meje per sasi te ndryshme fitimi duhet qe te kontribohet ne shtet me sasi te ndryshme taksimi.

Po te sjell nje shembull:

Nqs ti, aty ku punon merr 20.000 euro rroge ne vit, me ligjin e ketushem do paguash 2.000 euro taksa. Pronari jot merr 200.000 euro rroge/fitim ne vit, dhe i bie te paguaje 20.000 euro taksa ne vit. Sipas mendimit tim nuk "dhembin" njelloj 2.000 euro te tuat (ne 20.000 euro totale) me 20.000 eurot e atij (ne 200.000 euro). Une mendoj qe ai duhet te paguaj dicka me shume, apo jo?

Megjithate une nuk jam "i ngurte" ne kete idene time, mund ta kem edhe gabim. Prandaj po e shtroj si teme.

Citim:
Tjeter pse presidenti i fasuleve nuk e firmosi nje ligj tjeter pak kohe me pare.


Nuk e di per cilin ligj po flet, sepse ai ka kthyer disa. Mos harro qe shume ligje i ka kthyer edhe kushtetuesja (kryetari i shkuar i saj ishte i votuar nga PD-ja) dhe mos harro edhe faktin qe Ngjela i tha ne biseden e rregjistruar Sales "Ju nuk dini as ti shkruani ligjet, kam qene une ne Komisionin e Ligjeve qe ua kam rregulluar ato". Mos me thuaj edhe ti tani qe Ngjela eshte komunist.

Citim:
Europa tha nuk e kuptojme,pse nuk firmoset je ligj i mire nga presidenti juaj.Ai nuk e firmosi sepse e kundershtoi opozita.




Kete nuk e di, dhe keto jane vetem supozime. Personalisht jam dakort me shumicen e "kthimeve" ne Kuvend qe ka bere Moisiu (por ky eshte muhabet tjeter)

Citim:
Busha tha njehere se une firmos edhe ligje qe nuk i votojne demokratet,por kete e beje ne te mire te popullit amerikan.


Me duket se kemi qene gjithmone dakort qe eshte e kote ti krahasojme politikanet tane me ata te vendeve te tjera, apo jo?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Qershor 2007 22:18
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Re: Lela

Citim:
Po citoj ato që tha arturm




Kjo gje nuk "po hyn" TANI ne Shqiperi, ndoshta nuk jam shprehur mire. Edhe me pare paguheshin taksat ne Shqiperi. Vetem se me kete ligj SHESHOHEN keto taksa, dmth paguan 10% ai qe merr 1.500.000 leke (te vjetra) ne vit, njelloj me nje ndermarrje te madhe si Coca Cola qe faturon miliona dollare ne vit.




po pra kemi te bejme me favorizim biznesi qe ka aq shume nevoje Shqiperia dhe lufton informalitetin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Qershor 2007 22:20
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
northwest
derri do plumb

Regjistruar: 28/04/2006
Vendbanimi: mbrapa PC tende :)
Mesazhe: 362

Po te shkruaj per taksat qe paguhen ne amerik do tju iki truri juve qe se keni iden e US,prandaj mos u qani shum,un per vete paguaj $1500 ne vit pa treguar te gjitha fitimet se ndryshe ketu te qethin lart e poshte,po puna eshte ne shqiperi duan taksa edhe pa ber para me sa kam degjuar un,ne fillim shteti te mendoj si ti plotesoj kushtet me elementare te njerzimit si uji dhe dritat pastaj te mendoj sa duhet te paguajn...

__________________
If you can make life better for others and you fail to do so,you are wasting your time on earth..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Qershor 2007 22:21
northwest nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė northwest Kėrko mesazhe tė tjera nga: northwest Shto northwest nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto northwest nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Pyetja ime eshte e thjeshte:

A eshte e drejte (ne rradhe te pare) dhe a mendoni se do sjelle rezultate ne ekonomi (ne rradhe te dyte), venia e nje takse te njejte per te gjithe, pavaresisht nga sa fitojne?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Qershor 2007 22:22
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_pafajshem
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 15/07/2003
Vendbanimi: Spain
Mesazhe: 383

Te paguash taksa ne sistemin ne te cilin Shqiperia kerkon te eci, eshte mese normale dhe e domosdoshme. Gjithsejcili qe ka nje fitim qe kalon njefare kufiri ( i vendosur nga organet e shtetit) duhet te paguaje njefare takse.

Por duke pare kushtet ne te cilat ndodhet ekonomia shqiptare, mendoj se duhet te kete njefare ndryshimi ne menyren e pageses. Pra, jo njelloj per te gjithe. Qe per mendimin tim do te thote: tregetaret te paguajne nje takse ne funksion te fitimit jo nje takse te njellojte.

Psh: grupi i pare te quhet gjithkush qe ka nje fitim vjetor deri ne 1000 000 leke ne vit.

Grupi i dyte ata qe arrijne nje fitim deri ne 5000 000 ne vit.

Grupi i trete te quhen ata qe kalojne kete limit.

Nuk mund te kerkojme te paguaj njelloj nje gazetashites dhe si tha dikush me lart nje firme ndertimi apo Coca Cola.

Me pak fjale.

Taksa eshte e drejte, por duhen vendosur kushte te ndryshme per norma fitimi te ndryshme. Jo njelloj per te gjithe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Qershor 2007 13:04
i_pafajshem nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_pafajshem Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_pafajshem (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_pafajshem Shto i_pafajshem nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_pafajshem nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:17 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Cfare mendoni per taksen e sheshte?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.