Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Identitet shqiptar (me fakte video)
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Krenaria popullore duhet, por jo kur bllokon zhvillimin shoqeror. Eshte bere mode qe cdo film apo skec te intepretohet sipas "krenarise kombetare" dhe te perdhoset arti, mendimi dhe zhvillimi. Duhet te kuptojme patjeter nga vijme sepse 97 nuk ishte nje incident i rastesishem por rezultat i shkaperthimit moral dhe etnik te Shqiperise. Duhet te formojme njohuri me ato qe video e Top channelit kishte, por edhe me ato qe nuk kishte (fakti qe agjenti grek trasportonte valixhet me leke ne Greqi kur njerezit qanin te rradha e lekeve). Duke pershkuar historine kuptojme se kush ishim dhe ku mund te shkojme neser. Dhe te gjithe si popull formojme vlera te perbashketa, ne vend qe secili ti bjere teneqes se vet ekonomike sic behet rendom.

Pamjet nga Lezha jane te video e pare qe ke postuar, te cilen se kuptova dot megjithese e cova para disa here. Kishte shume rruge, gure dhe arkitekture te cilat supzohej se duhet te me bejne krenar qe jam Shqiptar. Boh...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Nëntor 2008 23:04
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Landi1, mund te kete shume aluzione per shume fjale rrugesh xhanem. Mund te aludohet dhe per gjysher sigurimsa ne kohe te komunizmit. Mund te aludohet se dikush rritet dhe dikush jo. Mund te luhet dhe kukamcefti per nje fare kohe, por...

Mbetet fakti se kellqet jane te lidhura me realitetin dhe realiteti nuk bazohet ne iluzionet e perhershme te filmave me sigurim. Prandaj jepi nje dum vetedijes sepse jo cdo lidhje shoqerore/farefisnore bazohet tek mashtrimi, sic jane mesuar gjysherit qe qendisen historine moderne. Nese te duhet ndonje ballafaqim me bythe dhe pa maska mund te ndihmoj. Por nese te duhet thjesht qetesues hallesh me thuaj te mos harxhoj kohen kot duke u pergjigjur.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Nëntor 2008 23:48
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
landi1
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/09/2008
Vendbanimi: .
Mesazhe: 80

ore cun. Gjysherit dhe maskat shko tregoi ne vend tjeter ti. Pse te dogji miza o i shkrete. Kujtove se vertete do postoja info. nga pas monitoreve qendroje edhe ti edhe une. Une nuk jam legen te denigroj te tjere nominalisht. eshte thjesht nje thirrje qe te mos moralizosh kur nuk ke te drejta morale. Problemin e bythes nese kam une ose jo mund edhe te ta trgoj sepse ne ndryshim nga ca tipa une skam asgje per te humbur. Por eshte muhabet legenash tipi i ketyre thirrjeve qe skane lidhje fare as me bythen tende e as me timen. Nuk kam ardhur ketu te shes pordhe ty dhe askuj. Ata qe kane "bythe" le te shkojene" tek "te pabythet" qe kane mbushur faqet e internetit plot. kete nuk e kam bere une dhe nuk kam ndrmend ta bej kurre ne jete se nuk jam nga ai brume une. keshtuqe mos kujto se jam vetem une qe navigoj. Kur del ne rruge me shume te shohin sesa sheh. mos e harro kete. personalisht ti dhe ata qe te rrethojne skeni prekur ndonjeher interesat e mija. e une toka per te ndare ne halen tende virtuale nuk kam.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Nëntor 2008 00:29
landi1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė landi1 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me landi1 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: landi1 Shto landi1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto landi1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Enya
Shpirt # 1

Regjistruar: 12/02/2006
Vendbanimi: Orange, CT
Mesazhe: 4096

what Albania was, and what Albania should be....

http://www.youtube.com/watch?v=LYTtny0OP2k

 

Ketu po qe kemi Identitet Shqiptar. Le ta ndjeke kush e ndien veten vertet Shqiptar.

__________________
Time is money. ( by Benjamin Franklin)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Nëntor 2008 02:03
Enya nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enya Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enya (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enya Shto Enya nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enya nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

http://www.youtube.com/watch?v=wa15...feature=related

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Nëntor 2008 03:43
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Enya dhe cedrus. Te kendshme dy videot. Kontraste qe duhen vene perballe per te kuptuar kush jemi vertet.

Edhe njehere ajo qe me ben pershtypje eshte qe njera flet per njerez dhe tjetra per pamje keshtjellash, rrugesh dhe deti. Duhet te shikojme me shume njerezit apo pejsazhet? Identiteti shqiptar ku buron?






P.s. Landi1, te drejten morale nuk e heqin dot njerez qe s'kane asgje per te humbur. Meshoji vendit dhe njih njerezit ne vend te vezhgosh me morale arbitrare. Dhe ne fund mos harxho kaq shume kohe me thashetheme sepse do e kuptosh qe verteta eshte shume me banale se fantazite kohe-mbushese.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Nëntor 2008 09:51
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Krenaria popullore duhet, por jo kur bllokon zhvillimin shoqeror. Eshte bere mode qe cdo film apo skec te intepretohet sipas "krenarise kombetare" dhe te perdhoset arti, mendimi dhe zhvillimi. Duhet te kuptojme patjeter nga vijme sepse 97 nuk ishte nje incident i rastesishem por rezultat i shkaperthimit moral dhe etnik te Shqiperise. Duhet te formojme njohuri me ato qe video e Top channelit kishte, por edhe me ato qe nuk kishte (fakti qe agjenti grek trasportonte valixhet me leke ne Greqi kur njerezit qanin te rradha e lekeve). Duke pershkuar historine kuptojme se kush ishim dhe ku mund te shkojme neser. Dhe te gjithe si popull formojme vlera te perbashketa, ne vend qe secili ti bjere teneqes se vet ekonomike sic behet rendom.

Pamjet nga Lezha jane te video e pare qe ke postuar, te cilen se kuptova dot megjithese e cova para disa here. Kishte shume rruge, gure dhe arkitekture te cilat supzohej se duhet te me bejne krenar qe jam Shqiptar. Boh...




Hahahahhaaha pamje nga lezha thote hahahahaha.Por jo mor i dashur fajtor nuk jane pamje nga lezha jo , jane pamje nga çameria mik i dashur , hahahahaha nga lezha thote.Nejse nje pyetje kisha une , clidhje ka shkaperdhimi etnik me 97 ku ne te gjithe te nje etnie ishim .Mos i ngaterro gjerat fajtor, mos bej propagand edhe atehere kur nuk ka vend per tu bere.Nuk besoj pastaj se ne si popull na mungon morali, duhet ta kesh bredhur pak si shume europen per te pare qe shqipatari moralin e ka gje paresore.Edhe amerikanet jane shume krenar dhe kjo gje nuk e ka ndaluar zhvillimin, as gjermanve nuk ju ka ndaluar zhvillimin, perse valle duhet te na e ndaloj ne shqiptarve. Per kuriozitet me thuaj nje film apo nje skec ku ka krenari kombetare ku eshte perdhosur arti.Artin e ka perdhosur komunizmi miku im dhe jo atdhedashuria, keshtu qe mos i ngaterro gjerat.Nese ti nuk je atdhetar mos shiko cdo gje te keq ne atdhetarizmin.Besoj se ky eshte gabimi jot fajtor , qe cdo gje qe nuk mendohet dhe pelqehet nga ti eshte e gabuar...

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Nëntor 2008 10:03
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Diabolic, ne vitin 1994 Gianni Amelio beri filmin "L'America", ku nje italiani i vidhnin gjthe pjeset e makines andej nga Burreli. Menjehere nacionalizmi shqiptar ju hodh ne fyt, sepse po nxirrte shqiptaret keq. Tani kane kaluar 14 vjet dhe shumica mund te pranojne se shqiptaret ishin EDHE ashtu.

Ne vitin 2008 Spike Lee nxjerr filmin "Miracolo a Sant Anna" ku tregon vec te tjerash disa veprime jo te hijshme te partizaneve italiane ne 1944. Edhe kesaj rradhe opinioni publik italian i hidhet ne fyt per te treguar se partizanet nuk ishin te gjithe ashtu.

Eshte e natyrshme qe shqiptaret (apo italianet) nuk jane te gjithe keshtu ose ashtu, por keto gjera jane pjese e identitetit tone kombetar dhe duhen folur. Nderkohe qe shpesh vogelsia e kombit tone nuk lejon te flasim per difektet tona. Krejt ndryshe me Ameriken, ku madhesia dhe variacioni lejon reflektime qe cojne perpara. I tille eshte dhe filmi tjeter i Spike Lee "Do the right thing" (1989), i cili spjegon konfliktet raciale ne SHBA ne menyre te ngjashme me konfliktet e 97-es ne Shqiperi. Do thuash ku qendron paralelizmi? Eshte e thjeshte, mjafton te lexosh komentet e shqiptareve tek video me lart. Disa thone "U be jevgu", te tjere thone "Obobo", dhe te tjere akoma e dine mire se vendi ishte nje hap larg luftes civile veri-jug. Armet qe shperndau PD ne Tirane u bene pikerisht qe veriu te pergatitej per lufte me jugun rebel. E perderisa historikisht vlonjatet/jugoret nuk shkojne fjolle me shodranet/verioret, ka shume per te mesuar nga rreziqet e 97-es dhe jevgjit qe "guxojne" te behen kriminele pa i marre doren races ariane.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Nëntor 2008 10:21
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
landi1
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/09/2008
Vendbanimi: .
Mesazhe: 80

ore fajtori. Po qenke me keq se e mendoja une mor djale. Si the mo njih njerzit? Kujton se me kerrcet shume te njoh ty? une bera sikur nuk e kuptova postimin tend si bicim trimi qe kercenon. Te thashe edhe me pare qe ketu unenuk hyj per trimerira dhe nuk kam nevoje te tergoj se sa vlej, aq me teper ty. Opinioni im eshte se ti je thjeshte medioker dhe kaq. Persa i perket thashethemeve une nuk jam ti qe te merrem me to. te thashe se une kurre nuk postoj e them thashetheme. Po ta perseris se mesazhi im ishte t'i bente thirrje moralit tend dhene qofte se dikush mendon se ti je pa moral kjo nuk dmth se nuk ke vertete. Ke nje problem ti djale se duke u ndiere si zot shtepie ketu kujton se mund te erektohesh me ke te duash.

Se fundi dua te shtoj se nuk isha une qe te thashe t'i hypesh kalit te forumit qe ke hapur. Dhe as une qe kam postuar 10 ra artikuj ne net. jam thejste nje lexues i rastesishem i tyre dhe nuk me ha shume te interesohem per tipa si ti. Ne qofte se nuk e zgjata me tej te thashe se nuk e bej se nuk eshte ne karakterin tim o trim. Ti nga qe je i zgjuar u acarove aq shume saqe do kesh bere shume kurioze. ke kaq vjet ne net dhe nuk do te mesoj une qe anonimati eshte nxites i madh i kuriozitetit njerezor. Nuk duas te zgjatem me sepse sinqerisht ti per mua je askush. dhe meqe je i tille perpiqu ta kuptosh se se "fajtori" per mua eshte nje nick ndersa syte dhe veshet unenuk i mbyll dot kur ka fjale..zera. Gjthsesi me gjithe sinqeritetin. une kurre nuk kam degjuar fjale te keqia per ty personalisht. por kjo nuk me pengon fajtori te kem opinionin tim se ti je nje hipokrit i madh.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Nëntor 2008 11:53
landi1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė landi1 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me landi1 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: landi1 Shto landi1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto landi1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Fajtori, kam une pershtypjen apo ti e lidh krenarine me gjendjen ekonomike?

Te bejme nje supozim te thjeshte? Na doli nje burre shteti dhe e beri Shqiperine si Zvicra....dhe atehere ne duhet te jemi krenare.
Po perderisa Shqiperine e beri kaq te mire ai tjetri (lideri dmth)....pse duhet te jemi krenare ne?

Problemi eshte shume i thjeshte. Ti duhet te jesh krenar ne cdo lloj situate ekonomike. Sigurisht kur je me mire ekonomikisht, je krenar dhe rehat po kjo s`besoj se do te thote qe kur je ne situate te keqe te nisesh te qurravitesh "Po keshtu jemi ne...s`bejme hajer....s`behet Shqiperia me shqiptare" etj si keto.

Dhe me c`te drejte ti kundershton ndenjat e te tjereve (nuk e kam marre personale se une personalisht s`hyj fare ne kete muhabet) duke marre persiper detyren e "syhapesit" te te tjereve? Vetem ti e di realitetin shqiptar? Te tjeret s`e dine fare?

Dhe perderisa toni yt shkon deri ne akuzues.....bujrem mor vella, hajde ndryshoje ti. Une psh per vete e di qe s`jam i afte ta ndryshoj kete gjendje. Bej aq sa mund te bej rreth vetes sime po e di qe eshte nje vere ne uje. Nqs ti mendon qe je me i afte....je i mirepritur. Ne mos...atehere....

Dhe meqenese e di qe do me pergjigjesh qe faji jone na qenkerkesh qe leme ne krye ata qe jane...perseri po te pergjigjem KUR I ZGJODHEM NE SI KRYETARE PARTISH?
Kush u pyet? Se une dhe ata qe njoh une s`jane pyetur. Edhe 99.99% e atyre qe njoh une s`i kane qejf.
Po edhe ajo pjese qe i ka qejf...ose kane interesa...ose jane me aftesi mendore te kufizuara. Ne te tjeret s`po i bindim dot qe te behen normale....nqs ti e ben....perseri je i mirepritur. Perpiqu njehere.

Po c`duhet te bejme? Revolucion? Sikur e provuam njehere ne `97 dhe sikur nuk na doli per mbare.


Fajtori. ti i thua deles pse e le ujkun te te perdhunoje mo shoku sikur delja e ka me qejf po ben sikur nuk do. Kur te ka mberritur ai miku te bajamet ngado qe te kthehesh aty do e kesh.
Ti je i lire te akuzosh, te shash, te mallkosh, te luftosh, te bertasesh, te ankohesh, biles edhe te votosh...po prape aty do rrije ai, ne mos me thelle.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Nëntor 2008 11:57
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:23 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Identitet shqiptar (me fakte video)

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.