Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Politika shqiptare ne vite > Si erdhi Ahmet Zogu ne pushtet?
Gjithsej 3 faqe: « 1 2 [3]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Petrit Kola
Mbushes topi.

Regjistruar: 09/06/2005
Vendbanimi: Ne autobuz
Mesazhe: 996

Misterioz

Ne 1997 kur Ramiz Alia (Katovica Shqiptare) nuk mundi te kontrollonte procesin, referendumi per mbreterine fitoi. Pastaj komunistat e permblodhen vehten dhe bene pucin...
Sot Leka Zogu do te marri aq vota sa do mbreti i sotem i shqiptareve, Ramiz Alia. Ketu nuk ka vend per dyshim...

__________________
Kolonel Anastas Janullatosi, jashte nga Shqiperia!

Modifikuar nga Klodel datė 15/11/2005 ora 18:34

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Nëntor 2005 23:05
Petrit Kola nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Petrit Kola Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Petrit Kola (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Petrit Kola't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Petrit Kola Shto Petrit Kola nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Petrit Kola nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
historiani
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 11/11/2004
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 83

Iqvvlora

Te kerkoj ndjese por sot po i shoh keto pyteje , per disa arsye qe nuk ka nevoje te ti them, por po mundohem te kerkoj falje dhe te kthej pergjigje me aq sa di une .


Pyetje per Historianin
1)Ju lutem a mund te me sqaroni ne lidhje me problemin e Shen Naumit,dhe nje pjese te veriut te Shqiperise ne Vermosh te cilat ju dhane Jugosllavise mbasi bajonetat e ushtrise se saj e risollen ate ne pushtet?
E verteta historike eshte se keto troje sot jane ne vendet te tjera dhe jo ne shqiperi.
Problem qendron se po te jap dhe nje pergjigje sikur jam zogist nuk asnje dokument qe provon se zogu i ka shitur keto troje .
Po te jap nje pergjigje si e mendoj une : Une kam lexuar dhe mehdi frasherin apo dhe leterkembimin e zogut te ri me mehdi frasherin dhe i permbahem idese se ne kuadrin e vendosjes se kufijve nga autoritet nderkombetare te shqiperise me Jugosllavine zogu e shfrytezoi kete dhe duke lare duart i beri jugosllavise kete dhurate duke i dhene shen naumin ndonse si kompensim mund te kete marre disa fshatra te nje rendesie jo te madhe . Nuk kam mendimin se Vermoshi eshte i shitur . Nuk kam dyshim dhe per patriotizmin e mehdi frasherit personit qe u mor me kete proces, por pervec te tjerave jugosllavia ishte nje shtet i madh dhe me perkrahje te forte frannceze. I rashe shkurt .

2)Cfare politika te suksesehme ekonomike ka ndjekur ky i ashtuquajtur shtet modern.Cfare mund te na thoni per politikat e tij skllaveruese me Italine fashiste?

nuk jam ekspert per politikat ekonomike pasi e njoh historine si politike me teper ne kete rast por mund te permend disa . Politikat ekonomike jane shume si ato te sistemit financiar qe u vendos, krijimit te bankes ,lekut , kodeve doganore , kryeres se njefare reforme agrare etj. ka nje liber per kete problem por une nuk e kam lexuar .
per sa i perket politikave skallveruese mund te them se eshte e kunderta te pakten ne aspektin financiar pasi zogu mori miliona nga italia ,shkurt mori aq sa deshi . Dhe me paret e italianeve e mbajti nja 15 vjet kete vend .
Duhet theksuar se te lidheshe me nje shtet te madh dhe te fuqishem ishte nje gje e rendesishme dhe e mmadhe per kohen ashtu si eshte dhe tani . me duhet te them se italia kishte te drejten e nje lloj protektorati te parnuar nmga Anglia dhe franca para zogut .

3)Cfare mund te me thoni per Vargjet e Lira te Migjenit?

Vargjet e lira te migjenit jane nje tregues i vertete i gjendjes se keqe te shqiptareve provblem qe edhe sot vazhdon eshte problem i pambylur .
.A mos genjen ky njeri ne pershkrimet artistike te mjerimit popullor?
Jo ky njri nuk genjen sot dil ke semaforet e tiranes dhe te kujtohet luli i vocerr.
4)Ky shtet modern cfare politikash ndoqi ne drejtim te arsimimit te shqipetareve?
Duke qene se kam nje studim ne kete fushe mund te them se pervec arsimit te larte qe nuk instaloi dhe ishte i pamundur per kohen te tjerat i realizoi deri diku dhe pati nje ndryshim te madh ne shkollim, mendo ne niveklin e kohes. Per arsimin e larte qe i mungonte per nxenesit me te mire ofronte bursa dhe nga kjo politike kemi shkencetaret me te mire te viteve te mevonshme si E cabej ,A buda ,L.Poradeci, H Ceka etc.

5)Mos valle varja e kundershtareve te tij neper trekembesha tregon se ai ndertoi nje shte modern?A jane huri dhe litari politika moderne per nje shtet modern?
Deri ne vitin 95 ekzistonin varjet ne shqiperi nuk eshte tregues ky problem se si ndertohet nje shtet , mund te themi se ishte nje shtet gati diktatorial per mua autoriatr kjo eshte e verteta po behen sot autoritare e jo atehere.

6)Gjyshja dhe te tjere bashkkohes me kane treguar se Zogolli i premtoi popullit me dt 5 pril l'39 se do te mbathte opingat dhe do te luftonte se bashku me popullin,por beri te kunderten.

Eshte e vertete por nuk mund te luftohej ndaj nje fuqie te madhe siC qe italia , Ndose aty ku u luftua u luftua ne emer te mbretit . Une kam mendimin se ai pasi te percillte gruan e vet mund te luftonte disa kohe ne male mandej te ikte ne perendim ku dhe mund te kishte shansin te njihej nga fuqite e medha .

Me dt 6 prill ai u largua fshehurazi nga shqiperia si nje lepur duke mashtruar popullin.
Te gjithe armeve u ishin sabotuar mekanizmat ne menyre qe ato te ishin te pa perdoreshme.
Cfare mund te me thoni per kete veprim te drejtuesit te ketij shteti modern.pra te ketij mashtruesi?
Iku kaq mund te thuhet se per trim ishte ai kjo nuk vihet ne diskutim keshtu kane ikur dhe shume mbreter e udheheqes te tjere.Mun te jap dhe shembuj te trimerise se tij.keto punet e armeve nuk i dihete e verteta kam pershtypjen se ska pune shulash ketu .
Kam shume pyetje rreth ketij njeriu i cili nuk ka gezuar piken e respektit nga populli i thjesht i jugut te Shqiperise,por as edhe nga bejleret.
Kujtoj ketu kryengritjen e Fierit.
Nuk jam dakort plotesisht , populli mund te vuante por qe e kane dashur edhe ne jug kete mund ta them me plot gojen : Gjyshi im me thoshte se koha qe ai pelqente ishte e zogut ,(Une jam nga skrapari )
me fal per pergjigjen e vonuar mund te besh komete dhe pyetje sa te duash

Faleminderit!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2006 12:24
historiani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė historiani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me historiani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: historiani Shto historiani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto historiani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:03 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 2 [3]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Politika shqiptare ne vite > Si erdhi Ahmet Zogu ne pushtet?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.