Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Politika shqiptare ne vite > Te humbur apo te fituar dolem nga Lufta e II Boterore?
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

Citim:
Po citoj ato që tha trojani
-Camet paguan nje cmim te madh, si rrjedhoje e politikes ndihmese te Italise per krijimin e Shqiperise se madhe.


Ajo ishte thjesht 1 nga pretekstet e grekëve, jo arsyeja.

-----------------------------------------------------------------

Po më duket se kjo temë i përket më tepër Historisë se politikës dhe më duket se është diskutuar edhe në temën që tha Treshi:
http://www.forumihorizont.com/showt...10&pagenumber=1.
Aty ka fakte nga të trija palët kryesore të asaj kohe. Mund t'i lexoni dhe të shikoni sa e vërtetë është Historia që na është shërbyer përsa i përket asaj kohe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Mars 2005 19:39
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
spartacus
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 03/01/2005
Vendbanimi: k-pax
Mesazhe: 85

TRESH EDHE PERENDIA EDHE (ANALISTE)

Ju nuk keni per ta pranuar kurre epopene e luftes te dyte boterore sepse keni ne zemer urrejtje ( ju harroni qe ishte shumica e popullit ne ate kohe qe perkrahte partizanet dhe ishte po ai popull qe ne zgjedhje te lira u dha voten 93 % mbas luftes) dhe treshi na behet si i ditur duke na dhene shifra.
Po te sfidoj vetem tek nje pike tresh sepse nuk kam kohe te merrem me ty apo me pseudohistorianet qe te informojne ty,por ti the QE ME SHIFRAT E ASAJ KOHE NA DEL QE 1 NE TRE FAMILJE TE KETE PASE PJESTAR NE CETE PARTIZANE.E GABUAR TRESH jo sepse eshte ashtu sic thua ti ( ka pas me pak partizan) por sepse zakonisht familjet shqipetare kane pas me shume se nje pjesetar ne cete partizane , ne shume familje baba dhe te gjith djemte kane qene partizane,gje e cila kompeson per familjet kolaboracioniste dhe per ata burra frikacak qe thoshin jemi mire te pushtuar.

perendia (balli kombetar nuk ishte ne thelb kolaboracionist) por ishte nje organizem i pa disiplinuar i udhehequr nga klane te pavarura dhe disa prej tyre shpesh here bashkepunuan me pushtuesin ( ky eshte fakt ),por askush nuk ka thene qe ata nuk ishin shqipetare , dhe asnje shqipetare nuk pranoi te dorezonte komunitetin cifut.Biles edhe qeverite kolaboracioniste nxoren ligje qe ndalonin dorezimin e cifuteve tek nazistet.
pra ajo gje ishte nje gje shqipetare , dhe jo balliste apo komuniste.Mos harro qe edhe stalini me vone i futi cifutet ne kampe, por jo qeveria shqipetare.

__________________
VINI VIDI VICI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2005 11:06
spartacus nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė spartacus Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me spartacus (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: spartacus Shto spartacus nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto spartacus nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
spartacus
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 03/01/2005
Vendbanimi: k-pax
Mesazhe: 85

analiste se harrova

prap je e gabuar , pati zgjedhje te lira ne shqiperi mbas luftes, dhe ato percaktuan ne cilin kamp u hodh shqiperia,dhe perseri shqiperia ishte vetem ideologjikisht ne kampin e kuq ,sepse kur ideologjite u perplasen shqiperia e tregoi pavaresine edhe kundrejte ruseve edhe kundrejte aleateve , gje te cilen nuk e bente dot as Cekosllovakia* as nje shtet tjeter ne evropen lindore.

__________________
VINI VIDI VICI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2005 11:11
spartacus nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė spartacus Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me spartacus (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: spartacus Shto spartacus nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto spartacus nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Cfare te te them ty mo Tresh me une? Une te bera pyetjen : PSE U NJOH SHQIPRIA SI ALEATE??? Pse beri lufte civile??? Meqe na bere llogaritje matematike per partizanet dhe meqe deshe shifra une po te them qe kjo eshte shifra eshte njohur boterisht. Cfare do ti qe te te botoj listen une ty? Po ti nga e nxorre kete shifer njehere? Po pse mo keshtu nxirren shifrat pa pike studimi?

Analiste persa i perket cetes se pare anti-fashiste keq me vjen por eshte e sakte. Eshte e konfirmuar nga institute boterore jo thjesht nga ne.

Ndihmat e aleateve qene shume te pakta. Thjesht disa arme apo veshmbathje.(dhe per keto thuhet qe kane qene te pavlefsheme).
Nejse do vazhdoj me pas se tani me duhet te iki.l

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2005 20:08
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

Une po pres qe te me kundershtoni hipotezat,po e dini me mire??!!
Mos u lodhni ti postoni pse i kemi lexuar per 50 vjet ato gjera dhe skam deshire ti shoh e lexoj perseri........ne fakt keni te drejte ju keni,pasur gjithmone te drejte,ndersa te tjeret as qe kane te drejten e as qe u lejohet te dyshojne........
.......me falni per shqetesimin...nuk do t'ju shqetesoj me ne kete teme....

Rrofte DEBATIK---Djemte e bashkuar anetare te ideve komuniste

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2005 22:49
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

Citim:
Po citoj ato që tha spartacus
perendia (balli kombetar nuk ishte ne thelb kolaboracionist) por ishte nje organizem i pa disiplinuar i udhehequr nga klane te pavarura dhe disa prej tyre shpesh here bashkepunuan me pushtuesin ( ky eshte fakt ).

Më thuaj cilit klan i përkiste Mit'hat Frashëri (Kryetar i B.K.), apo Abaz Ermenji, apo Hysni Lepenica (i vrarë nga italianët), apo Skënder Muço (i vrarë nga gjermanët); të dy këta të fundit të vrarë me kurthe të ngritura nga komunistët, jo nga partizanët.
Që disa ballistë kanë bashkëpunuar me pushtuesin është e vërtetë; por ajo që nuk të është thënë nga Historia, është që ata bashkëpunëtorë përndiqeshin nga Balli Kombëtar. Dhe tjetra që nuk të është thënë ose nuk do ta pranosh, është që shumica e komunistëve (udhëheqjes së P.K.Sh.-së dhe F.N.Ç.-së) bashkëpunoi (edhe hapur, biles) me armiqtë e shqiptarëve e të Shqipërisë.
Citim:
Po citoj ato që tha spartacus
Ju nuk keni per ta pranuar kurre epopene e luftes te dyte boterore sepse keni ne zemer urrejtje

Sa herë kam diskutuar për Historinë e asaj kohe (në temat përkatëse) s'kam folur me urrejtje, ku e shikon urrejtjen time?
Deri tani kam dhënë fakte nga ato që komunistët s'i kanë përmendur, megjithëse i kanë pohuar vetë.

P.S. Aty ku shkruhet komunist, mos lexo partizan (që mos t'u futemi debateve të kota).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2005 00:16
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
spartacus
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 03/01/2005
Vendbanimi: k-pax
Mesazhe: 85

ah , pikerisht

sepse paartizanet nuk duhen ngateruar me komunistet.

__________________
VINI VIDI VICI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2005 11:39
spartacus nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė spartacus Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me spartacus (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: spartacus Shto spartacus nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto spartacus nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
spartacus
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 03/01/2005
Vendbanimi: k-pax
Mesazhe: 85

klanet?

abaz kupi nuk degjonte njeri,gjon markaj nuk degjonte njeri gjithashtu, etj etj.

Urrejtjen tuaj e shikoj tek arsyetimi qe beni luftes qe ka bere populli yne ( edhe i juaji gjithashtu ,jo vetem imi)
ne kete teme jemi ndare ne dy grupe, ata qe ngrene lart vlerat e popullit dhe ata qe hedhin balte mbi to.

Tresh.une te kam kundershtuar tamam prandaj mos me akuzo kot per komunist ( me te terbuarit e dabatikut kane qene ne shkoder deri ne 92-shin , nga na dolet sot te na akuzoni ne si debatik-sa )

po ta them perseri tresh qe partizanet ( mos i ngatero me komunistet )
kane qene ne numer aq sa eshte thene , dil edhe pyet cdo njeri ne fshatrat e shqiperise qe ka qene partizan dhe do ta pranoje qe nuk ka qene i vetmi nga familja e tij , edhe ne shume familje burrat nga mosha 14 deri plak fare kane qene partizane.dile pyet njehere se mund te gjesh te verteten.

__________________
VINI VIDI VICI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2005 11:48
spartacus nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė spartacus Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me spartacus (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: spartacus Shto spartacus nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto spartacus nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

Citim:
Po citoj ato që tha spartacus
Ju nuk keni per ta pranuar kurre epopene e luftes te dyte boterore sepse keni ne zemer urrejtje ( ju harroni qe ishte shumica e popullit ne ate kohe qe perkrahte partizanet dhe ishte po ai popull qe ne zgjedhje te lira u dha voten 93 % mbas luftes).

E di se në ç'datë u bënë ato zgjedhje? Cilët mund të zgjidheshin? Pse komunistët morën 93% të votave? Dhe ku përfundoi ai 7% jo-komunist?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2005 12:43
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

Nuk të kuptoj dot.
Të pyeta për klanet e B.K. (se the që udhëhiqej nga klane) dhe më përgjigjesh me Legalitetin; Abaz Kupi ishte anëtar i F.N.Ç.-së para se udhëhiqte Legalitetin dhe s'ishte i vetmi me çetë (klan) të vetën, ishte edhe Myslym Peza p.sh.
Meqë sipas teje duhet të jesh nga ata që "ngrenë lart vlerat e popullit", sipas teje unë duhet të jem nga ata që hedh baltë mbi to. Më thuaj me cilin mesazh timin mbi luftën II-të "kam hedhur baltë mbi vlerat e popullit" dhe tek cili mesazh kam arsyetuar "urrejtjen" time, sipas teje.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2005 12:47
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 18:36 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Politika shqiptare ne vite > Te humbur apo te fituar dolem nga Lufta e II Boterore?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.