Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Krijimi - evolucioni
Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Krijimi - evolucioni

Te gjithe ju keni informacione per krijimin qe mbeshteten ne ate qe thote Bibla, do te deshiroja ti sillnim ketu. Kjo eshte shume e rendesishme se shume njerez qe nuk e njohin Krishterimin besojne se gjithshka qe thote Bibla eshte kunder shkences por kjo nuk eshte e vertete. Ndoshta do te zbulojme se feja me e madhe ne bote eshte evolucioni, pasi qe ta pranosh ate duhet te kesh besim se ka shume pak fakte.

Gjithe te mirat ne kerkimin tone.
Bariu


Trillimi i shkencës.
Teoria e evoluciont. Nga Anne Sandberg.
Ju jeni nje I krishtere në shkollë të mesme, duke planifikuar për të ndjekur një shkollë të veçantë. Por ka diçka që ju shqetëson. Megjithëse ju nuk besoni në teorinë e evolucionit ju nuk dini se kjo teori s'është tjetër veçse një teori e pavërtetuar. Arsyeja:Evolucionistët thonë se teoria e tyre është krejtësisht e vërtetuar nga shkcenca.
Cila është e vërteta?
Teoria e evolucionit s'është veçse një teori. Po si mund ta bindim vehten dhe të tjerët se evolucioni s'është tjetër veçse një teori.
Fare thjesht.
A e dini se ka një mori faktesh shkencore se bota dhe gjithçka në të nuk mund të jetë krijuar kurrë nga një proces evolutiv? Dhe a dini se ka një gjë si ajo e shkencës së krijimt? Me fjalë të tjera mund të provohet shkencërisht se çdo gjë është krijuar dhe nuk ka evoluar. Si fillim, kemi dy fakte shqetësuese, për sa i përket eksperiencës të krijimt të gjithçkaje. Së pari proçesi i evoluciont dhe ai i krijimt.
Le të shqyrtojmë pjësën e parë të cilën po e quajmë trillim të shkencës.
Teoria e evoluciont.
-Evolucionistët tradicionalisht besojnë në "gradualen" e cila konsistion në atë që, çdo gjë ka ardhur në ekzistencë si pasojë e mijëra ndryshimeve të rastësishme mbi shumë shekuj.
-Kristianët besojnë se gjithçka erdhi papritur ose në mënyrë të menjëhershme e cila konsiston në atë që çdo specie u shfaq e kompletuar dhe ashtu mbeti siç ishtë në fillim.
Universi:
Evolucionistët thonë se në fillim kishte vetëm një hapësirë boshe. Pastaj u shfaqën pluhuri, gazrat dhe kimikate të ndryshme. NGA??? Ata për çudi nuk e dinë këtë. Shumë, por jo të gjithë shkencëtarët besojnë tek toria e BIG BANGUT{ shpërthimi i madh) e cila supozohet se ka ndodhur 20 miliard vite më parë. Ata thonë se nëpërmjet gravitetit i gjithë materiali u mbodh në një re' primitive, jashtë zakonisht të madhe. Pas shumë e shumë kohësh, kjo masë u ngjesh në një top të pafund pabesueshmërisht të nxehtë i cili shpërtheu. Ky shpërthim lëshoi të njëjtët elemetnë në hapësirë pra pluhur, gazra dhe kimikate. Shumë e shumë kohë më pas graviteti shkaktoi që ato të formoheshin në miliona topa më të vegjël. Përsëri kohë e kohë më pas këto topa formuan yjet, planetet, galaktikat, etj. Në disa pika këta trupa qiellor filluan të rrotullohen në hapësirë në një rregullsi të pabesueshme dhe në një mënyrë sikur gjithçka të ishte parashikuar. Dhe kjo si pasojë e rastësishme e shansit.
Fantastike!?
Çudidërisht, megjithëse ata thonë se pluhurat, gazrat, dhe kimikatet janë materialet e para të cilat formuan ato të mëvonshmet, ata kurrë nuk mund të shpjegojnë se si këto materiale erdhën në ekzistencë. Asnjë evolucionist nuk është në gjendje të shpjegojë se çfarë është graviteti. Ata dinë vetëm se si graviteti punon. Çdokush e pranon këtë teori si të vërtetë pa e shqyrtuar atë vetëm sepse kështu u është thënë që kur kanë qënë fëmijë e derisa janë rritur. Por çdo person i llogjikshëm mund të kuptojë që në fillim se kjo teori nuk është provuar shkencërisht.
Planeti i tokës.
Evolucionistët thonë se pas rreth 400 milionë viteve njëri nga këto gazra të nxehtë u bë planeti ynë. Sikur ky gaz formoi kore prej shkëmbi dhe më pas u formua toka. Një evolucionist shkencëtar tha se ra shi me rrëke për pothuajse 100,000 vjet. Ju lutem mos pyesni se si ai arriti në këtë përfundim! (Më e habitshmja është se ata e quajtën përrallë historinë e 40 ditëve përmbytje në kohën e Noeut). Si rezultat i këtij shiu, uji u mblodh në një vend të ulët dhe formoi pellgje të cekëta të quajtura "supa primitive". Ky emër nuk është vënë për shaka, por është emri që evolucionistët i kanë vënë. Më pas erdhi një hap shumë i rëndësishëm në këtë strukturë hipotetike.




-2-

Pas edhe disa milionave viteve të tjera, në pellgjet e quajtura supa primitive u fromuan qeliza e parë e cila ishte e pajetë. Tani dëgjoni me vëmendje. Pas vitesh kjo qelizë mori jetë nga disa rrugë të cilat janë super magjike. Evolucionistët nuk mund ta dinë si, por ata japin fjalën e tyrë për këtë. Teoria e evolucionit është ndërtuar mbi një super strukturë të bazuar mbi faktorë të panjohur. Ata nuk dinë burimin nga i cili kanë ardhur elementetë cilët bëjnë të mundur krijimin e gjithçkaje. Ata nuk dinë se si një re kimike u bë qelizë e gjallë, por ata ende thonë se kjo është rruga që u formua gjithçka: bimët, kafshët, njerëzit.
Eshtë shumë e bukur për të qënë përrallë. Që prej shekujsh e deri në ditët tona me teknologjinë e përparuar, shkencëtarët nuk kanë mundur të krojojnë jetë në një provëz.
JETA E BIMËVE!
Tani le të shkojmë në një detaj të vogël. Pra kjo supë e trashë primitive është vendlindja e jetës. Aty na u shfaqka për fat një qelizë e cila dikur u bë e gjallë, u rrit dhe u nda. Një pjesë e qelizave mbeti nën ujë dhe pas 150 milion viteve u krijua një peshk. Pjesa tjetër iu afrua bregut dhe u mor me krijimin e një bime primitive. Tashmë ne kemi dy specie të ndryshme: bimët dhe kafshët. Për sa i përket jetës së bimës misteri qëndron në atë se si kjo bimë të përfitojë klorofilën e cila është aq e nevojshme për të. Dhe përsëri si arriti një qelizë e vetme të përfitonte të njëjtën kohë lëndët e tjera të nevojshme për jetën e një kafshe.
Tashme le të ndjekim pak gjurmët e jetës së bimëve. Imagjinoni se si një qelizë e vetme bimore arriti të krijojë atë shumllojshmëri të madhe bimësh: barërat, kaçubet dhe pemët. Le të ndalemi tek pemët. Imagjinoni se sa lloje pemësh ka në botë të cilat janë krejtësisht të ndryshme si nga forma shijet etj. Psh. dushku, panja, ahu, etj. dhe më pas për frutat pjeshkët, mollët, dardhat etj. Disa nga këto qeliza u bënë qershi, shalqinj etj.
Dhe mendoni për lulet: trëndafilat, jargavanët forma nga më të ndryshmet e nga më të bukurat, larmi aromash e ngjyrash. Dhe sipas jush kjo vjen si rrjedhojë e mutacioneve të njëpasnjëshme të cilat kanë ndodhur në miliona vitë më parë.
OU???!!!
Boll tashmë! E si mund ta besoni një gjë të tillë. Nuk më intereson aspak fakti se në sa rrugë evolucionistët përpiqen, por e vërteta është se ata nuk mund ta provojnë kurrë një gjë të tillë as edhe në origjinën nga qelizat e vdekura të cilat më pas u bënë të gjalla dhe se ato në mënyrë evolutive duke iu nënështruar miliona viteve evolucioni solli jetën mbi tokë. Por para se të largohemi nga kjo përallë për të vajtur tek një tjetër akoma më të pabesueshme. Si filloi jeta e kafshëve. Mirë! Le të kthehemi tek grupi origjinal i "supës primitive"të cilat u bënë qeliza, morën jetë e më pas u ndanë.
Mekanizmi.
Një qelizë u hodh mbi tokë dhe papritur e gjeti vehten në një stërgjysh të jetës bimore.
Të tjera qeliza mbetën nën ujë dhe u kthyen në vertebrorë- krijesa kafshësh pa kocka të vëreteta. Pas milion viteve në mënyrë të rastësishme një nga këto krijesa u bë një peshk në kordë kurrizore. Si mendoni ky peshk i takon më të vërtetë fillimit të njeriut??!! Si rrjedhim katragjyshi juaj në të vërtetë nuk qënka majmun, por peshk. Pas edhe disa miliona të tjerë vitesh fundi i bishtit të peshkut u degëzua në këmbë dhe tani kemi zvarranikët.(UF). Më pas kjo gjë u zvarrit jashtë ujit dhe gradualisht një pjesë u degëzua në një nga ata zogjtë e mëdhenj të cilët kur i shohim në fotografi na duken si një ëndërr e keqe nate. (Unë nuk mund ta kuptoj se si këta zogj të mëdhenj më vonë u bënë të vegjël, as dhe kur morën ngjyrat, format e këngët e tyre të mrekullueshme. Ky mbetet një tjetër mister i pazgjithshëm i evolucionistëve.
Kështu nga zvarranikët dhe zogjtë kemi gjitarët që jetojnë sot në tokë. Dhe pas disa periudha kohësh ora e evolucionit duket se eci shumë shpejt në vend të miliona e miliarda viteve. Nga gjitarët erdhën primitivët (majmuni) pastaj sub-qëniet dhe së fundi njeriu. (Duket se proçesi evolutiv ndaloi në këtë pikë dhe njeriu nuk evoluoi në super njeri.super-man)
Njeriu:
Njeriu sigurisht, është qënie e mrekullueshme në ndërtim dhe sigurisht një qënie plotësisht e kompletuar. Le të shohim pjesën e dukshme të trupit të njeriut: lëkurën. Me anë të fotografive të zmadhuara ne do të mund të shohim shtresat e lëkurës:enët e gjakut, gjëndrat e dhjamit, rrënjët e flokëve, poret, nervat dhe pigmentin. Një e katërta e gjithë kockave të trupit gjenden tek duart. Me duar artisti mund të pikturojë një pikturë mjaft delikate me duar gjithashtu punëtori mund të ngrejë një tra të rëndë nga toka. Mendoni tek asnjë qënie njerëzore shenja e gishtërinjve nuk është e njëjtë, por individuale.

-3-

Studiojmë tani organizimin e brendshëm dhe të shohim se si organet bashkëpunojnë më njëra tjetrën. Pankreasi, mëlçia, tërmishëza, zemra, nervat, gjendrat limfatike etj. Dhe mendoni pak për sytë. Një organ kaq i ndërlikuar nuk mund të jetë i ndërtuar kurrë nga një rast i rastësishëm. Dhe as dua të di se sa miliona vite iu është dashur syve të ndërtohen. Jam i bindur se asgjë lidhur me sytë nuk ka ardhur si rezultat i fatit. Në asnjë mënyrë. Për ta kurorëzuar këtë gjë(më falni për lojën e fjalëve) le të shkojmë tek truri i cili është aq i komplikuar sa që edhe kompjuteri më i mirë nuk mund të krahasohet me të. Truri jo vetëm që kontrrollon trupin, por me të ne mendojmë, krijojmë, dërgojmë njeriun në Hënë;ndjejmë, dashurojmë dhe me shpirt shkojmë drejt Zotit. Po ashtu ka edhe një sistem ripordhimi. Rritja e fëmijës në barkun e nënës a nuk ju duket një mrekulli. Po ju evolucionistë a nuk keni një qelizë mashkullore dhe femërore? Si u krijua qeliza femër dhe mashkull sipas proçesit të evolucionit?
Deri tani kemi thënë shumë se çfarë është teoria e evolucionit dhe derisa shkenca të gjejë "FAKTE", nga do ta marrin ata informacionin bazë për teorinë e tyre? A nuk kanë ata konkretisht fakte të pakundërshtueshme për të provuar teoritë e tyre? Po ata thonë se mund t'i marrin këto fakte nga fosilet e gjetura, kështu le ta egzaminojmë këtë fakt.
Fosilet e gjetura.
Fosilet janë forma të vjetra të bimëve dhe të kafshëve të cilat janë gjetur në shkëmbinjtë sendimentarë të cilët gjenden në koren e tokës në të gjithë botën.
Shumë fosile janë gjëra të vogla si guacka, midhje etj, Ka gjithashtu varreza dinosaurësh dhe të tjera kafshë e zogj të mëdhenj. Gjithashtu janë gjetur dhe fosile kafshësh të vogla duke përfshirë majmunin njeriun e vjetër,(duhet të kihet parasysh se nuk bëhet fjalë për njeriun majmun.) Kujtoni, evolucionistët thanë se zhvillimi i një qelize në qënie të tjera të komplikuara done miliarda vite. Në se kjo do të ishte e vërtetë atëherë ne duhet të gjenim miliona fosile të cilat do të na tregonin miliona hapa të ndryshimit dhe progresit në të cilin kaloi zhvillimi nga një qelizë në një peshk të vogël. Dhe mendoni për hapat më të lartë. A kanë gjetur ata miliona fosile?
JO ATA NUK KANE GJETUR.
Ne filluam me tre shtresa kryesore që gjenden në koren e tokës.
1. E para nuk ka fosile mbi të.
2. E dyta përsëri nuk ka fosile.
3. Fosile për herë të parë u gjendën në shtresën e tretë nga fundi.
Këtu janë gjetur miliona fosile të krijesave të vogla. Kjo shtresë duhet të jetë ajo e cila do të tregojë zhvillimin e evolucionit që prej formave primitive. Për shëmbull ata thonë se një qelizë e vetme në mënyrë graduale u bë vertebror, pastaj një peshk dhe më vonë një gjitar. A është gjendur deri më sot një fosile e cila të tregojë një pjesë me luspa dhe një pjesë me këmbë, gjatë proçesit të zhvillimit të zvarranikëve? Asnjë lloj i tillë kafshësh nuk është gjendur deri më sot. Le të shkojmë më lart. A kanë gjetur evolucionistët ndonjëherë fosilet e ndërmjetme të cilat mund të tregojnë kalimin nga majmuni në njeri. Jo, ata nuk kanë mundur. Këto fosile të pagjetura janë quajtur "hallkat e humbura" . Dhe pas 120 vitesh shkencëtarët kanë studiuar mbi miliona tone fosilesh, ata ende nuk kanë gjetur kopie të hallkave të humbura.
Ata nuk do të mund t'i gjejnë ato kurrë, SEPSE NUK KA. Biles edhe Darvini vetë thoshte se kyci që i mbyllte këto forma tranzite ishte cështja më e rëndësishme në teorinë e evolucionit, por ai shpresonte se këto forma të humbura një ditë do të gjendeshin. Shkencëtarët po shkojnë midis kërkimesh dëshpëruese dhe jo pak herë del ndonjë i cili pretendon se ka gjetur fosilin ndërmjetës. Disa prej këtyre gjetjeve janë vërtet të lezetshme. Në vitin 1922 një shkencëtar gjeti një dhëmb për të cilin tha se i përkiste një heminoidi(njeri primitiv). Më vonë u zbulua se ky ishte dhëmbi i një derri të ngordhur. Në Kolorado ata gjetën një një tufë kockash me të cilat ata konstruktuan njeriun primitiv. Më vonë u zbulua se këto kocka ishin të një majmuni të djegur kohët e fundit dhe mbi të gjitha ky nuk ishte as një majmun i lashtë. Më pas thuhet se erdhi njeriu i Piltdawn(nga origjinali). Një gëzim i papërshkruar përshkroi evolucionistët kur ata gjetën në Angli një kafkë dhe një kockë nofullash për të cilën thanë se ishin skeletet e hallkës së humbur të një gjysëm milioni vitesh më parë, fazën tranzistore midis njeriut dhe majmunit. Më vonë u zbulua se këto kocka nuk ishin gjë tjetër veçse një lojë e disa njerëzve hokatarë. Pavarësisht nga kyçi i provave të shkencës, evolucionistët ende vazhdojnë të shfaqin nëpër tekstet e librave, dhe në muzeume figura dhe përfaqësuese të stadeve të zhvillimit nga majmuni në njeri. Duhet pasur parasysh se këto figura të imagjinuara të bëra prej artistave dhe të drejtuara nga shkencëtarët.


-4-

Shumica e gjetjeve janë disa kocka mbi të cilat u ndërtua një skelet imagjinar, i cili më pas u vesh me mish në një formë të imagjinuar. Dhe ju e quani këtë shkencë? Unë këtë gjë e quaj trillim të shkencës! O sa shumë për teorinë e evolucionit. Tani le të shqyrtojmë ç’ka është e vërtetë.
MODELI I KRIJIMT SHKENCOR.
Në fillim ju mund të thoni këto dy fjalë Shkencë dhe Krijim janë kontradiktore midis tyre' por vazhdoni të na ndiqni më poshtë.
Ajo që dua të them është se Krijimi është dicka i cili mund të na praqitet s i një arsyetim shkencor, disa herë më shumë se evolucioni. Së pari le të shpjegojmë se informacionet e mëpoështme vijnë nga një broshurë e D.T Gish Ph.d- me titull " A e keni larë ndonjëherë trurin". Gjithashtu infromacion është marrë nga një pamflet i IKK(ICR në Anglisht) titulluar "PËRMBLEDHJE TË FAKTEVE TË SHKENCËS PËR KRIJIMIN." (IKK do të thotë instituti i kërkimeve për krijimin). Shumica e shkollave nuk duan të mësojnë krijimin në to pasi ata thonë se është dicka fetare dhe kjo gjë thyen kushtetutën. Megjithatë IKK ka shpjegime shkencore të cilat tregojnë se si erdhi cdo gjë në ekzistencë. Duke vlerësuar fosilet e gjetura:Ashtu sic thashë, shtresa e tretë depozitave NUK TREGON NDONJË FORMË TRANZISTORE nga një lloj organizmi tek tjetër, por kjo gjë tregon ardhjen e menjëhershme të gjërave, në formën e tyre përfundimtare. Kjo shtresë tregon për panumërshmërinë ge fosileve bimë dhe kafshë. Këto fosilke tregojnë formën në të cilën këto kafshë kanë edhe sot. Një zog është një zog, një peshk është peshk, dhe një majmun është një majmun dhe një njeri është njeri. NUK KA ASNJË LLOJ FOSILI I CILI TË TREGOJË HAPA TË NDËRMJETËM TË GJËRAVE të cilat kanë ardhur në ekzistencë nga një lloj në lloj tjtër. Prova të tjera shkencore të cilat nuk kanë të bëjnë fare me fenë tregojnë se si evolucioni është krejtësisht i pamundur të ndodhë. Për shëmbull evolucionistët thonë se një qelizë e pajetë më vonë u kthye në një tjetër e cila kishte jetë. Pikë së pari ju KURRE nuk mund të merrni një qelizë jetësore nga një e pajetë. Edhe në qoftë se keni një qelizë të gjallë të një kafshe, më vonë kjo do të jetë e transformuar në përbërësit e saj në aminoacidet të cilat formojnë proteinë të molekulës. Një aminoacid është një komponent kimik i cili duhet të ishtë shkatërruar lehtësisht nga rrezet ultravjollcë, nga dielli ose nga dridhjet e ndryshme elektrike menjherë pasi të formohej, shumë shpejt shpejt sipas të ashtuquajturit proces evolutiv.
Shumë shpjegime të tjera shkencoce tregojnë se si evolucioni nuk mund të jetë i vërtetë. Shumë libra të IKK janë shumë shkollore. Nëse ju jeni me të vërtetë të zgjuar lexoni ORIGJINËN E JETËS. Në të thuhet se një qelizë mban miliona molelula të ndërthurura zinxhir me ADN dhe ARN, polomerët, monomerët etj të cilat nuk do të mund të ishin kurrë një shans i rastit. Edhe në qoftë se do të përpiqesha në miliarda vite. Për më shumë ne kemi prova shkencore për krijimin përsa i përket dhe pesë zonave të cilat janë : kozmologjia, termodinamika, fosilet(panteoliteti), biologjia, mundësia e matematikës gjeologjia dhe shkenca dhe tjera. Asnjë prej këtyre nuk i përket fesë; ato janë vetëm prova shkencore të cilat tregojnë se teoria e evolucionit është krejt e pamundur.
Një numër shkencetarësh që sa vjen e rritet, të cilët pavarësisht në besojnë tek feja apo jo, thonë fakte "më mirë mbështetemi tek modeli i krijimt se sa i evolucionit".
Mjaft me këtë. Nëse historia e evolucionit nuk është e vërtetë dhe biles shkencërisht e paprovuar atëherë SI ERDHI CDO GJË NË EKZISTENCE? Cfarë ekziston tjetër për sa i përket besimit se si cdo gjë u krijua? Kur ne kërkojmë një ide tjetër këtë e gjejmë tek Bibla! Tani ne do të shohim sekretet e fesë të cilat i përkasin krijimit.
PJESA E TRETE: KONSIDERIMI BIBLIK PËR KRIJIMIN!
Fillon mjaft thjeshtë tek Zanafilla 1:1. " Në fillim Perëndia krijoi qiejt dhe tokën".
Vargjet e tjera tregojnë në detaje se si Zoti krijoi: në fillim universin, pastaj bimët, më pas jetën e kafshëve, cdo gjë sipas llojit të vet, pa asnjë fazë kalimtare. Dhe së fundi Ai krjoi njeriun kurorën e krijmit të Tij. Nga erdhi Zoti? Përgjigja është se Ai nuk ka as fillim as fund, Ai gjithmonë ka qënë dhe gjithmonë do të jetë.
"Para se të kishin lindur malet dhe para se Ti të kishe fromuar tokën dhe botën madje nga mot dhe përjetë ti je Perëndia.(Psalmi 90:2). Gjithashtu "U vendosa nga amshimi që në krye para se toka të ekzistonte"(Fjalët e urta 8:23)
AFTËSITË:
Për arsyen se Zoti është krijuesi cilat janë aftësitë e tij për këtë detyrë kaq të madhe?


-5-
FUQIA.
Shumë Shkrime tregojnë për fuqinë e madhe të Zotit tek Jeremia 32:17 thuhet "Ah Zot, Zot! Ja ti e sadjove qiellin dhe tokën me fuqinë tënde të madhe dhe me krahun tënd të shtrirë, nuk ka asgjë tepër të vështirë për ty." Psalmi 147:45 deklaron se Zoti numëron yjet dhe i thërret atë në emër. A mund ta imagjinoni një fuqi të tillë? Eshtë me të vërtetë e nderuar. Kjo gjë rrjedh nga mendja. Bibla e quan Zotin e Gjithëpushtetshëm, me të cilin asgjë nuk është e pamundur.
Dituria e Tij.
Kur Zoti krijoi botën duhej një dituri e pafund e Zotit për të bërë universin të punojë në mënyrën si duhet. Dr. Gish në broshurën e tij thotë:"Në qoftë se diametri i tokës do të ishte 7200 milje në vend të 8000 miljeve, shumica e tërë botës, që i takon pjesës atmosferike të mbështjellës së saj, do të ishte e mbuluar në dëborë dhe akuj të pavlefshëm". Për më tepër ai thotë:"Në se do të ishte qoftë dhe një dryshim prej 10% në rritjen ose në uljen e masës së botës asnjë jetë nuk do të mund të zhvillohej këtu mbi tokë".
Ka shumë gjëra si këto. Cdo gjë në këtë univers - rrotullimi i planetëve, tokës, dielli punojnë në një rregullsi të parashikuar që më parë. Sigurisht që të bësh të gjitha këto duhet një dituri e mbinatyrshme. Kukr Zoti bëri jetën e bimëve Ai sigurisht që dinte gjithcka rreth asaj që ekologjistët e quajnë ekuilibër të natyrës. Prë të gjitha këto gjëra botanistët, biologët, meteriologjistët, etj. dinë, ata janë të sigurtë se këto gjëra janë aq të komplikuara kështu që nuk do të mund të ndodhin kurrë vetëm ngha një shans i fatit. KURRE.
Kur vjen puna tek njeriu duhet ta pohojmë se ai është ndërtaur në një mënyrë të cuditshme, cdo gjë në të punon në mënyrë të koordinuar. Pyesin i një doktor për cuditë e trupit të njeriut do të duhet një gjeni ta bëjë një punë të tillë. Sigurisht që njeriu nuk është një kafshë. Ai ka një shpirt. Gjatë krijimit Zoti i dha Adamit frymë jete kështu njëriu u bë një qënie me jetë brenda vehtes. Kjo është ajo pjesë e njeriut që e bën atë të ndryshëm nga kafshët. Njëriu është krijuar me nevoja shpirtërore kështu që ai gjithmonë është i vetëdijshëm ose i pavetëdijshëm duke kërkuar gjithmonë pranë Zotit.
SHUMË I ZGJUAR.
Bibla thotë se zgjuarsia e Zotit është deri në infinit. Ai është i përsosur në njohuri. Unë shpresoj se këto shkrime do t'ju tregojnë juve dicka nga fuqia, zjguarsia dhe mundësia e Zotit për të qënë Krijuesi i gjithëpushtetshëm. Tani ne duam t'ju tregojmë se si e përdori Ai fuqinë e vet.
Tek kapitulli i parë i Zanafillës Zoti tha"Le të bëhet dritë" dhe drita u bë. Dhe tek vargjet e mëposhtme shohim se Ai tha "Le të bëhet" dhe cdo gjë u bë. Me fjalë të tjera Ai vetëm foli. Ja dhe disa shkrime të tjera që flasin për këtë "Po unë kam bërë tokën dhe kam krijuar njeriun mbi të; me duart e mia kam shpalosur qiejtë dhe komandoj tërë ushtrinë e tyre."(Isaia 45:12)." Tërë këto gjëra lavdërojnë emrin e Zotit, sepse Ai dha urdhër dhe ato u bënë. (Psalmi 148:5)". " Qiejtë u bënë me anë të Fjalës së Zotit dhe tërë ushtria e tyre me anë të frymës së gojës së tij...sepse Ai foli dhe cdo gjë u bë; Ai urdhëroi dhe cdo gjë u shfaq."(Psalmi 33-9)
Ndoshta ju mund të thoni se ngjan si një përrallë ku një zanë valëvit shkopin e saj dhe gjërat shfaqen. Por unë u binda për të njëjtin argument se teoria e evolucionit s'është vecse një teori. Evolucionistët thonë se nga një qelizë e pajetë erdhi jeta dhe se më pas nga kjo qelizë e vetme erdhën bimët, kafshët, me gjithë atë shumllojshmëri në numër, ngjyrë fromë funksion. Në qoftë se kjo nuk është një përrallë atëherë si mund ta quaj ndryshe. Por duhet të vendosni se njëra prej tyre nuk është e vëretë.
Tek Hebrenjve 11:1 ne lexojmë:" Dhe besimi është siguria e gjërave që shpresohen, tregimi i gjërave që nuk shihen". Kështu ju duhet të vendosni të besoni fjalën e njeriut dhe të keni besim në të ndërkohë që njeriu nuk ishte atje në fillim: apo Fjalën e Zotit i cili ishte atje në fillim. Ky besim është i varur nga ju, cila ju duket më e besueshme. Jeremia 10-12 është një përmbledhje e mirë e të gjithave. "Ai e bëri tokën me fuqinë e tij, ka vendosur botën me diturinë e tij, dhe ka shpalosur qiejt me zgjuarsinë e tij. Por gjithcka duhej të ndodhte para se gjithcka të krijohej. Cdo gjë që është ndërtuar në këtë botë duhej të vizatohej njëherë në mendje, pastaj u bë projekti, dhe në fund erdhi produkti. Eshtë njësoj si për një kompjuter, orë ose makinë. Sa më i komplikuar të jetë objekti aq më shumë zgjuarsi duhet që së pari të planifikohet pastaj të projektohet dhe së fundi të jesh në gjendje ta prodhosh atë. Në qoftë se do të merrni pjesët e një ore t'i ndani ato dhe t'i fusni në një kuti duke i tundur në të për miliona vite me rradhë. Këto copa KURRE nuk do të bashkohen së bashku në një mënyrë që ato të punojnë. Në rregull. Ja ku jemi.



-6-

As tek fosilet e gjetura dhe në vende të tjera as me metoda shkencore, nuk kemi mundur kurrë të provojmë se gjithcka erdhi në ekzistencë si pasojë evolutive graduale krejtësisht e rastësishme e cila duhej të kishte ndodhur me miliona vite më parë. Fosilet e gjetura tregojnë qartë se gjithcka u shfaq menjëherë në fromën përfundimtare dhe mbeti e njëjtë më pas. Kështu që ne kemi vetëm një konkluzion dhe ky është se cdo gjë është krijuar. Në gjithashtu kemi dhe provat e dhëna në Bibël të cilat mbështesin "modelin e shkencor të krijimit". Problemi është se po të besosh këto të dhëna të Biblës shkencëtarët janë të shqetësuar se do të binden për gjithcka që është thënë në Bibël. Ata duhet të besojnë të gjitha mrekullitë e Biblës, lindjen nga një virgjëreshë, ringjalljen dhe për prejardhjen hyjnore të Jezus Krishtit. Dhe kjo është shumë për disa shkencëtarë të përulin veten dhe të pranojnë të gjitha këto. Tashmë ju keni idenë se jo vetëm njerëzit e fesë besojnë tek krijimi në fakt do të habiteni se sa shkencëtarë të shkëlqyer të cilët besojnë, por nuk janë fare fetarë. Gjithnjë e më shumë vetë po vijnë në anënë e Krijimit, vecanërisht ata të cilët janë të ndershëm të cilët pranojnë se fosilet dhe fakte të tjera shkencore nuk mbështesin aspak teorinë e evolucionit.
Në 1963 u formua SHOQATA E KEKIMEVE TË KRIJIMIT; në të gjthashtu u formua dhe INSTITUTI PER KRIJIMET SHKENCORE, të cilës dhe i jemi referuar. Në të kaluarën tridhejtë vite më parë, mijëra njerëz po besonin në historinë e njeriut.
Ka gjithashtu dhe disa shoqata të ndara që mbështesin krijimin shumë prej tyre gjenden në SHBA. Ata mbajnë seminare, takime të rregullta dhe kanë botuar mjaft libra mbi shkencën e krijimt. Shihet qartë se kjo prirje po rritet. Kështu cili është konkluzioni i cështjes? Eshtë ky: ne duhet të pranojmë me besim teorinë e evolucionit ose modelin e krijimit. E rëndësishme është të marrim në konsideratë dhe të dimë se të njihni Zotin si Shpëtimtarin tuaj personal, ju do të keni eksperiencë për të vëretën e madhështisë së Zotit. Në këtë mënyrë nuk është e vështirë të besosh së Zoti mund ë bëjë gjithcka, madje dhe krijimin, me anë të të folurës së tij të fuqishme dhe me anë të zgjuarsisë. Tani kemi një paragraf: Shumë njerëz të rinj do të shkojnë nëpër në kolegje dhe sigurisht që do të mësojnë evolucionin si një fakt. IKK është përpjekur të tregojë se nuk është përrallë të mësosh evolucioniin pa shprehur anën tjetër të fakteve, Krijimin shkencor. Justifikimi i shkollave është se kjo gjë është fetare dhe kështu që është e ndaluar nëpër shkollat publike.
Por unë përsëris se krijimi sipas shkencës me metoda strikte se teoria e evolucionit është vetëm një teori dhe jo fakt. Me një shikim të shpejtë le të shohim përsëri disa nga ato që pamë dhe më parë:
1.Evolucionistët nuk dinë burimin e pluhrave, gazrave dhe kimikateve për të cialt thonë se janë ndërtuesit e gjithckaje. Kështu që ata përdorin një mbështetje pa themel mbi të cilën ndërtojën teorinë e tyre.
2.Ata nuk mund të shpjegojnë se si një qelizë e pajetë u kthye në një më jetë po ata vetëm sa e pranojnë këtë fakt.
3.Ata nuk mund të shjegojnë së si një qelizë u bë qelizë mashkull dhe femër.(bëhet fjalë vetëm për një qelizë të vetme).
4.Ata nuk kanë prova as tek mijëra tone fosilesh të gjetura nga të cilat asnjëra prej tyre nuk tregon një fazë tranzistore nga një lloj tek tjetra.
5.Ata kurrë nuk kanë mundur të gjejnë "hallkën e humbur" e cila do të tregojë kalimin e njeriut në majmun.
6.Për arsye se qeliza është aq e komplikuar matematikisht është e pamundur që kjo qelizë të jetë ndërtaur nga rastësia.
Nga ana tjetër fosilet e gjetura tregojnë së gjithcka është shfaqur në mënyrë të mënjëhershme , në formën përfundimtare dhe se gjithcka mbeti në atë formë që ishte në fillim. Përvec kësaj nuk ka asnjë fakt prezent i cili do të tregojë evolucionin si tek bimët ashtu dhe tek kafshët. Bimët nuk kanë evoluar në super pemë, super mollë, as dhe minjtë nuk kanë evoluar në një qënie tjetër(jemi të lumtur për këtë); dhe gjithashtu njeriu nuk ka evoluar në një super njeri. Kjo është ajo cka konsistojnë provat e KRIJIMT SHKENCOR dhe e gjithë kjo është vërtetuar në Bibël. Unë uroj që cdo student i shkollave të mund të lexojë këtë pamflet dhe kështu të ketë një shans për të vendosur se cila është më e besueshme: një teori e supozuar apo faktet Biblike të cilat thonë se:
NE FILLIM PERENDIA KRIJOI QIEJT DHE TOKEN.

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Shtator 2006 13:40
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

bariu,

pershkrimi i fakteve shkencore te evolucionit qe jepet ketu eshte teper i dobet, i keqinterpretuar dhe i mbushur me cilesore emocionale pexhiorative..
kurse dhenia e fakteve shkencore te krijimit eshte fare jollogjik dhe qesharak..

lexo me vemendje.

Citim:

Universi:
Evolucionistët thonë se në fillim kishte vetëm një hapësirë boshe. Pastaj u shfaqën pluhuri, gazrat dhe kimikate të ndryshme. NGA??? Ata për çudi nuk e dinë këtë. Shumë, por jo të gjithë shkencëtarët besojnë tek toria e BIG BANGUT{ shpërthimi i madh) e cila supozohet se ka ndodhur 20 miliard vite më parë. Ata thonë se nëpërmjet gravitetit i gjithë materiali u mbodh në një re' primitive, jashtë zakonisht të madhe. Pas shumë e shumë kohësh, kjo masë u ngjesh në një top të pafund pabesueshmërisht të nxehtë i cili shpërtheu. Ky shpërthim lëshoi të njëjtët elemetnë në hapësirë pra pluhur, gazra dhe kimikate. Shumë e shumë kohë më pas graviteti shkaktoi që ato të formoheshin në miliona topa më të vegjël. Përsëri kohë e kohë më pas këto topa formuan yjet, planetet, galaktikat, etj. Në disa pika këta trupa qiellor filluan të rrotullohen në hapësirë në një rregullsi të pabesueshme dhe në një mënyrë sikur gjithçka të ishte parashikuar. Dhe kjo si pasojë e rastësishme e shansit.


Shume e pavertete. Nuk eshte e vertete qe per shkak te gravitetin, lenda u mblodh dhe pastaj shpertheu. Ka lajthitur autorja? Dihet lidhja midis enegjise dhe mases se lendes. Ta thote teoria e Ajnshtanit E=mc2. Tani, teoria e big bangut thote qe ka ekzistuar nje pike qe ka qene vetem energji, pa mase. Kjo pike shpertheu dhe gjate ekspansionit filloi te krijohet lenda qe ka mase. Ne fillim elementet e lehte, si hidrogjeni, heliumi... dhe pastaj elementet me te rende. Ky transformim i lendes ne mase dhe anasjelltas eshte e provuar teorikisht dhe eskperimentalisht..

Citim:

Evolucionistët thonë se pas rreth 400 milionë viteve njëri nga këto gazra të nxehtë u bë planeti ynë. Sikur ky gaz formoi kore prej shkëmbi dhe më pas u formua toka. Një evolucionist shkencëtar tha se ra shi me rrëke për pothuajse 100,000 vjet. Ju lutem mos pyesni se si ai arriti në këtë përfundim! (Më e habitshmja është se ata e quajtën përrallë historinë e 40 ditëve përmbytje në kohën e Noeut). Si rezultat i këtij shiu, uji u mblodh në një vend të ulët dhe formoi pellgje të cekëta të quajtura "supa primitive". Ky emër nuk është vënë për shaka, por është emri që evolucionistët i kanë vënë. Më pas erdhi një hap shumë i rëndësishëm në këtë strukturë hipotetike.


Keshtu si e ka treguar autorja e lajthitur, natyrisht qe duket si perralle si ajo e noes. Nuk behet fjale per shi. Shiu ndodh kur ka toke, kur ka qiell, dhe ka re, por toka po formohej, si paska rene shi??. Behet fjale per uje qe u akumulua perqark tokes ne formim dhe qe e ftohi siperfaqen e tokes duke formuar koren e saj... Si arriti shkencetari ne kete perfundim?? Le te shkoje autorja te lahet ne det se ndoshta i vjen ndonje ide.

Citim:

Pas edhe disa milionave viteve të tjera, në pellgjet e quajtura supa primitive u fromuan qeliza e parë e cila ishte e pajetë. Tani dëgjoni me vëmendje. Pas vitesh kjo qelizë mori jetë nga disa rrugë të cilat janë super magjike. Evolucionistët nuk mund ta dinë si, por ata japin fjalën e tyrë për këtë. Teoria e evolucionit është ndërtuar mbi një super strukturë të bazuar mbi faktorë të panjohur. Ata nuk dinë burimin nga i cili kanë ardhur elementetë cilët bëjnë të mundur krijimin e gjithçkaje. Ata nuk dinë se si një re kimike u bë qelizë e gjallë, por ata ende thonë se kjo është rruga që u formua gjithçka: bimët, kafshët, njerëzit.
Eshtë shumë e bukur për të qënë përrallë. Që prej shekujsh e deri në ditët tona me teknologjinë e përparuar, shkencëtarët nuk kanë mundur të krojojnë jetë në një provëz.


Keqinformimi vazhdon trashe. "Na qenka formuar nje qelize pa jete qe pastaj mori jete". JO. Nuk eshte keshtu. Teoria e evolucionit thote qe gradualisht, elementet kimike perberes te jetes sot u kombinuan per te formuar lidhje organike. Jo drejt e ne tave tek qeliza. Nafta eshte lidhje organike dhe eshte pa jete. Gradualisht keto lidhje organike u kombinuan per te formuar qelizen e gjalle. Kjo e thene me dy rrjeshta.


... dhe perrallat ne mendjen e autores sone te coroditur vazhdojne te na paraqiten si fakte shkencore te evolucionit...


Citim:

Tashme le të ndjekim pak gjurmët e jetës së bimëve. Imagjinoni se si një qelizë e vetme bimore arriti të krijojë atë shumllojshmëri të madhe bimësh: barërat, kaçubet dhe pemët. Le të ndalemi tek pemët. Imagjinoni se sa lloje pemësh ka në botë të cilat janë krejtësisht të ndryshme si nga forma shijet etj. Psh. dushku, panja, ahu, etj. dhe më pas për frutat pjeshkët, mollët, dardhat etj. Disa nga këto qeliza u bënë qershi, shalqinj etj.
Dhe mendoni për lulet: trëndafilat, jargavanët forma nga më të ndryshmet e nga më të bukurat, larmi aromash e ngjyrash. Dhe sipas jush kjo vjen si rrjedhojë e mutacioneve të njëpasnjëshme të cilat kanë ndodhur në miliona vitë më parë.


uau... a ka me fruta per t'u permendur.. ne vend qe autorja te merret me thelbin e ceshtjes, po na tregon per ndonje herbarium bimesh dhe na tregon sesi kane shije te ndryshme etj etj..


... TANI VJEN E BUKURA .. SHKENCA E KRIJIMIT...

Citim:

MODELI I KRIJIMT SHKENCOR.
Në fillim ju mund të thoni këto dy fjalë Shkencë dhe Krijim janë kontradiktore midis tyre' por vazhdoni të na ndiqni më poshtë.
Ajo që dua të them është se Krijimi është dicka i cili mund të na praqitet s i një arsyetim shkencor, disa herë më shumë se evolucioni. Së pari le të shpjegojmë se informacionet e mëpoështme vijnë nga një broshurë e D.T Gish Ph.d- me titull " A e keni larë ndonjëherë trurin".


"argumentum ad verecundiam" ..fillon ne nje menyre te deshperuar... duke na thene.. tani kini kujdes njerez, se keto gjera i thote nje phd-njeri... sikur ata te tjeret nuk jane trecereku phd-ra..

Citim:

Ashtu sic thashë, shtresa e tretë depozitave NUK TREGON NDONJË FORMË TRANZISTORE nga një lloj organizmi tek tjetër, por kjo gjë tregon ardhjen e menjëhershme të gjërave, në formën e tyre përfundimtare. Kjo shtresë tregon për panumërshmërinë ge fosileve bimë dhe kafshë. Këto fosilke tregojnë formën në të cilën këto kafshë kanë edhe sot. Një zog është një zog, një peshk është peshk, dhe një majmun është një majmun dhe një njeri është njeri. NUK KA ASNJË LLOJ FOSILI I CILI TË TREGOJË HAPA TË NDËRMJETËM TË GJËRAVE të cilat kanë ardhur në ekzistencë nga një lloj në lloj tjtër.


ku eshte prova e krijimit ketu?? gjithcka qe teksti i mesiperm provon eshte qe "NUK KA FAKTE TE MJAFTUESHME PER EVOLUCIONIN".. kaq... kjo nuk do te thote qe automatikisht krijimi eshte i vertete...
pastaj, meqe s'jane gjetur provat kjo s'do te thote qe nuk jane, edhe mund te gjenden pas 1000 vjeteve, cdo te thote IKK-ja atehere?? E di c'duhet te beje IKK-ja. Duhet te marre nje site gjigande dhe te kaloje ne site te gjithe koren e tokes, dhe pasi te mos kete gjetur asnje forme tranzitore "dhe jo tranziStore" atehere mund te thote me plot goje qe nuk ka forma tranzitore. Madje edhe ne kete rast e shumta qe IKK-ja do kishte bere, do te ishte hedhja poshte e nje prove te vetme per evolucionin.

Citim:

Prova të tjera shkencore të cilat nuk kanë të bëjnë fare me fenë tregojnë se si evolucioni është krejtësisht i pamundur të ndodhë. Për shëmbull evolucionistët thonë se një qelizë e pajetë më vonë u kthye në një tjetër e cila kishte jetë. Pikë së pari ju KURRE nuk mund të merrni një qelizë jetësore nga një e pajetë. Edhe në qoftë se keni një qelizë të gjallë të një kafshe, më vonë kjo do të jetë e transformuar në përbërësit e saj në aminoacidet të cilat formojnë proteinë të molekulës. Një aminoacid është një komponent kimik i cili duhet të ishtë shkatërruar lehtësisht nga rrezet ultravjollcë, nga dielli ose nga dridhjet e ndryshme elektrike


sic e thashe me siper, nuk eshte kaluar nga qeliza pa jete ne ate me jete.. kjo eshte nje pacavure e autores... gjithsesi, ashtu si edhe ne "fatin" me siper thjesht eshte munduar te hidhet poshte evolucioni, por nuk eshte kurrsesi provuar krijimi.. te provosh krijimin do te thote te provosh krijimin jo te hedhesh poshte teori te tjera...

Citim:

Nëse ju jeni me të vërtetë të zgjuar lexoni ORIGJINËN E JETËS. Në të thuhet se një qelizë mban miliona molelula të ndërthurura zinxhir me ADN dhe ARN, polomerët, monomerët etj të cilat nuk do të mund të ishin kurrë një shans i rastit. Edhe në qoftë se do të përpiqesha në miliarda vite


nese jeni me te vertete te zgjuar do te kuptoni sesa boshe eshte kjo fraze. pra prova eshte "sepse s'mund te jete kurre e rasit"?? te lutem bariu, e kupton boshesine e kesaj "prove" apo jo?

Citim:

Për më shumë ne kemi prova shkencore për krijimin përsa i përket dhe pesë zonave të cilat janë : kozmologjia, termodinamika, fosilet(panteoliteti), biologjia, mundësia e matematikës gjeologjia dhe shkenca dhe tjera. Asnjë prej këtyre nuk i përket fesë; ato janë vetëm prova shkencore të cilat tregojnë se teoria e evolucionit është krejt e pamundur.


edhe kjo prove e krijimit eshte?? dmth fjalia "per me teper kemi prova...." ne vetvete sherben si prove per krijimin?? pastaj ku jane keto provat e pese zonave? qenkan kaq te shumta dhe s'i kemi degjuar ndonjehere !!.. ndoshta ngaqe nuk shkoj ndonjehere ne meshe..


... dhe vazhdon me biblen, .. ndersa une jo, sepse dogmat nuk jane specialiteti im

--------------------

bariu, nqs ti mendon qe teoria e krijimit mund te barazohet me jo-evolucionin e ke gabim. hedhja poshte e evolucionit nuk verteton krijimin... mund te kete edhe teori te tjera.. teoria e status-quo-se psh... teori kozmike kjo.. mundet psh qe gjerat te kene qene gjithmone keshtu sic jane tani, asgje s'ka ndryshuar, asgje s'eshte krijuar..
me nje fjale, nqs kerkon te vertetosh teorine e krijimit merru me faktet qe te cojne ne teorine e krijimit, mos u merr me faktet e teorive te tjera.. merru psh me identifikimin e krijuesit, gjej prova qe ai na krijoi, kohen qe na krijoi etj etj...


dicka tjeter. shpesh pyetet (edhe ne shkrimin qe solle ti), "nga doli?", "po kete kush e krijoi?". edhe ne rastin e big-bangut qe gjithcka ishte nje pike.. zakonisht pyesin qeflinjte e krijimit.. "po pika nga doli? kush e solli aty? kush e krijoi?".. kjo pyetje duket legjitime, por eshte pyetje e padrejte dhe e pallogjikshme per sa i perket argumentimit mbi krijimin.. te besh kete pyetje do te thote qe ke presupozuar krijimin njehere qe pyetja te kete kuptim... pra ti presupozon konkluzionin dhe pastaj ben pyetjen mbi ate.. eshte njelloj si te pyesesh: "kush e shpalli pavaresine e shqiperise?".. kjo pyetje s'ka kuptim nqs nuk presupozojme qe shqiperia eshte shpallur e pavarur..


dhe dicka te fundit... ke permendur ne fillim qe kisha katolike eshte pro shkences??? te lutem behu me pak realist.
ka nje koincidence jo te rastesishme sipas meje qe ajo qe quhet "dark ages" ne anglisht korrespondon me ngritjen dhe fuqizimin e kishes kristiane...
nuk mund ta besh te bardhen te zeze.. dihet mire roli anti-shkence i kishes, shembuj ka plot gjate rilindjes, galileo etj..a don nje shembull te diteve tona??.. kur big bangu u publikua, papa gjon pali i dyte u kerkoi shkencetareve te mos e studionin me tej meqe sipas tij ai eshte momenti i krijimit pra puna e zotit, .. eshte pozicion qesharak ne fakt.. ne thelb nuk ndryshon me ndalimin qe u behej anatomisteve te kohes se rilindjes te kryenin operacione ne trupin e njeriut, meqe trupi i njeriut ishte puna e zotit... fatmirsisht anatomistet kurajoze te kohes e bene edhe kete gje, dhe shiko ku ka arritur mjeksia..

pershendetje

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shtator 2006 07:22
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Krijmi - evolucioni

Analize me vemendje kjo, faleminderit.
A ke lexuar ndonjehere me pare ndonje gje shkencore per krijimin? Nese jo mund ti hedhesh nje sy faqes: www. AnswersInGenesis.org

Kjo qe ti ke lexuar eshte nje permbledhje e shkurter per kete arsye dhe shume gjera nuk jane perfshire ne te pervec thelbit te gjerave.

* Ki parasysh qe sot jo te gjithe evolucionistet mbeshteten tek Big-bangu jo te gjthe kane te njejtat shifra kohore per periudha te ndryshme dhe kjo eshte goxha kontradiktore per mua. Por nuk eshte pa vend pyetja se kush ishte origjina e kesaj apo asaj. E di qe kjo i ngacmon evolucionistet por nese flasim per shkence duhet ti provojme gjerat.

* Do te doja te kishe me teper respekt per mendimet e te tjereve. Kur autorja flet idene e shiut thjesht eshte duke cituar dike dhe jo shpikur dicka. E megjithate lavdi Zotit qe ne toke ka uje edhe pse evolucionistet nuk kane pergjigje per zanafillen e vertete te tij.

* Ne lidhje me qelizen e pare, nuk e di se cfare ke lexuar ti, ne shkolle flitet shume pak per kete gje dhe kalohet ashtu si shkarazi. E verteta eshte se teoria egziston per te "sajuar" jete ne provez por askush nuk e ka bere kete gje akoma. Per me keq dhe nese e ben thjesht po perdor cka eshte gati, kopjon dhe nuk sjell ne egzistence dicka nga azgjeja. Kete vetem Krijuesi mund ta beje sikurse ka ndodhur kur u krijua gjithesia.

* A nuk duhet menduar se si erdhen ne egzistence gjithe keto lloj gjallesash qe jane sot, ashtu sic autorja mendon per bimet, lulet fruat e tej. Nuk e di nese e e kuptuar por celesi i evolucionit nuk eshte prova sepse ai ende eshte teori ne leter por eshte KOHA. Mjafton te thuash se per kaq apo aq milion vjet ndodhi kjo dhe ajo pa patur prova per kete dhe behet e pranuesheme. Kjo eshte me keq se perralle se eshte genjeshter.
Darvini vete ishte i zgjenjyer nga fakti qe nuk kishte skelete gjysem majmun dhe gjysem njeri por besoi se me zhvillimin e teknologjise dhe me kalimin e KOHES ato do te gjenden. Ky ishte konkluzioni i tij. Dhe ja ku jemi dhe teknologjia ka perparuar me shume se ndonjehere po pa prova. thuhet se kane kaluar miliona vjet per transformimin e majmunit ne njeri, sigurisht s'mund ta veme ne provez, por ne bote duhet te kishte miliona te pakten skelete te tilla dhe nuk jane. Dhe ato qe jane po te dish me shume jane vetem pjeseza te vogela te gjetura aty ketu dhe te ndertuara me fantazi me vone e jane sot me muzeume. Nes do te gjenden pas 1000 vjetesh shume mire por per ne ne kohen tone kane akoma nje teori dhe jo nje model shkencor te provuar.

* Kjo qe eshte ketu per modelin e krijimit eshte shume pak IKK ka botuar shume libra jo me perralla por me prova shkencore te pakundershtueshme duke filluar me shpjegimin e asaj qe thote Zanafilla k 1-2 ne Bibel. Modeli i krijimit nuk mbeshtet thjesht ne ate qe thote Zanafilla sigurisht qe eshte baza pasi Perendia eshte i vetmi qe ishte ne kohen e krijimit dhe na thote ne Fjalen e tij ate qe ka ndodhur, por me te vertete ne shume prova ashtu sic thote autorja nga biologjia, kimia, fizika, astronomia e tec. Ajo nuk genjen edhe pse synimi i kesaj broshure nuk eshte te paraqese te gjitha keto, fakti se nuk jane aty nuk do te thote se nuk egzistojne.

* Ka edhe nje aspekt tjeter per mua si i krishtere eshte shume i rendesishem. Dhe ky eshte ana morale e gjerave. Mua me vjen shume keq per ate qe ka bere kisha katolike, edhe pse jam i krishtere Ungjillor por eshte mire qe ata i kane pranuar fajet e tyre, e evolucionistet jo.
Per shkak se femijeve tane qe ne hapat e para te shkolles u mesohet se kemi ardhur nga majmuni dhe kjo se kemi dy duar e kembe si ata... i ka bere brezat e rinj te mos besojne se jemi krijuar me nje qellim, se ka parime morale qe duhen respektuar dhe se askush s'do te kerkoje llogari per mekatin tone. A i shikon milionat me sida, apo semundje te tjera per shkak se njerzimi ka braktisur parimet morale te vendosura nga Krijuesi e prape nuk behet gje per anen morale te ketij problemi kaq te madh. Keshtu shkenca duket se perparon edhe ne gjera te keqia si armet berthamore e tec por morali vazhdon te bjere e per kete askush nga evolucionistet nuk shqetesohet edhe pse e ka bazen ne ate teori qe thote se jemi ketu thjesht nga rastesia. Te cilen e kam shume te veshtire ta pranoj se asnjehere nuk vjen rregullsi nga crregullsia dhe nje gje e vogel si ora ne doren time ka nje projektues, prodhues pjesesh dhe montues. E megjithate gjithesia shume here me e nderlikuar se ora ime eshte ketu si pasoje e rastesise. Me vjen keq por kjo nuk eshte shkence.

Une nuk jam shkencetar, thjesht nje sherbetor i Krishtit, besoj se njeriu eshte krijuar nga Perendia me qellimin per te lavdeuar Perendine dhe shijuar krijimin e mrekullueshem qe dita dites por shkaterrohet dhe se ajo qe eshte perreth meje ka nje krijues dhe ai nuk e ka lene veten pa deshmi.
Jam i sigurt qe mund te te sjell prova te cilat do te duan ca kohe ti shkruash ketu. Shpresoj te gjesh mjaft vete ne faqen qe te kam rekomanduar.

Gjithe te mirat.
Bariu

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Shtator 2006 10:57
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

me siguri qe ti bariu beson qe universi u krijua ne nje kohe qe i bie te jete 2500 vjet pasi babilonasit shpkinen birren

Modifikuar nga lost_soul datė 15/09/2006 ora 21:09

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Shtator 2006 20:59
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Pergjgje

Jo ne te vertete nuk e besoj kete qe ke thene. Shpresoj te gjesh me shume ne faqen e internetit qe kam shenuar me pare.
Kam edhe dy citime te shkurtera:

Ne vitin 1850 Darvini tha:Atehere pse cdo formacion gjeologjik dhe cdo shtrese nuk jane te mbushur me keto hallka ndermjetese?Gjeologjia me siguri nuk paraqet ndonje shkalle finale te zinxhirit organik:dhe kjo ndoshta,eshte nder objektet me te dukshem e me serioze me te cilat mund te argumentojme ndaj teorise sone.Genjeshtrat e shpjegimeve ne te cilat besoj ne persosmerine maksimale te rregjistrimeve gjeologjike.”
Charl Darvin “Mbi cenet e regjistrimeve gjeologjike”Kapitulli X.Origjina e specieve.J.M Dent& Sons LTD Londer 1971 faqet 292-293


120 me vone:
Tani 120 vjet pas Darvinit njohuria e fosileve eshte zgjeruar shume.Tani kemi rreth nje cerek milioni fosilesh te gjetura per lloje te ndryshme speciesh por situata nuk ka ndryshuar shume.Rregjistrimet e evolucionit jane ende tallese dhe ironike.Ne tashme biles kemi me pak fakte nga sa kishte Darvini ne kohen e tij per shembujt e teorise se evolucionit.Me kete dua te them se disa prej ceshtjeve klasike e ndryshimit Darvinian ne fosilet e gjetura ashtu si ne evoluimin e kalit ne Ameriken veriore,duhet te hidhet tutje ose te modifikohet si rezultat i nje informacioni me te detajuar-i cili shfaqet te jete nje progres i thjeshte i kendshem ku relativisht pak te dhena ishin te vlefshme tani shfaqet te jete shume me
teper komplekse dhe shume me pak graduale.Keshtu qe problemi Darvinit nuk eshte zgjidhur ne 120 vitet e fundit dhe ne kemi ende nje zbulim i cili tregon ndryshim i cili veshtire te duket si koleksionim me i arsyeshem konsekuent i seleksionimit natyror si ato te dinosaureve ose trilobiteve jane ende mjaft te ngaterruara.


Gjithe te mirat:
Bariu

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Shtator 2006 15:58
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Une per vete jam katolik dhe e marr si te mireqene cfare thone shkrimet e shenjta. Por Bibla dhe per me teper libri i Zanafilles nuk duhet te merren kurre si tekste shkencore. Keto tekste kane vlere shpirterore kulturore e historike por kurre shkencore (sidomos libri i Zanafilles). E kam shkruar dhe ne nje teme tjeter, ne po kete nenforum me duket, se libri i Zanafilles eshte fund e krye metafore. Ta marrim kete liber si baze shkencore, do te thote te kthehemi ne kohen e Kopernikut e te Galileos, me pasoja qe mund te parashikohen lehte.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Dhjetor 2006 15:33
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Zanafilla

Nje nga gjerat e rendesishme qe duhet te kemi parasysh kur studiojme Zn eshte kuptimi se pari i saj i drejt per drejte.

Psh Kemi kapitullin 1 ku flitet per krijimin per secilen dite dhe sigurisht qe eshte fjala per nje dite dhe nate sic ne i jetojme sot pra jo metafore.

Zanafilla eshte themeli i Fjales se Perendise dhe si e tille nga te Krishteret studiohet me shume kujdes, e sigurisht qe ka edhe gjuhe figurative por ka shume gjera qe jane te drejte per drejta.

Gjithe te mirat:
Bariu

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Shkurt 2007 15:15
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Besi06
Student

Regjistruar: 07/12/2006
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 8

Arrow

Ne vazhdim te fakteve shkencore Per Krijimn vs Evolucionit

I famshmi Lui Paster (1822-1895) bakteriolog francez, ka thene: “ Sa me shume studioj natyren, aq me teper habitem nga veprat e Krijuesit “

Kjo është një nga temat më interesante për të shqyrtuar për shkak të mashtrimit të pafund që bëhet në emër të shkencës, “fakteve” shkencore, intelektualëve, etj, etj. Kuptohet që meqë shumë prej nesh jemi rritur nën sistemin ateist, ne jemi të mirëinformuar mbi këtë çështje. Nuk ka asgjë të re që evolucionistët mund të na mësojnë ne, që, që nga klasa e pestë mund të rrecitonim çdo rresht nga librat e Darvinit.
Ajo që të bën përshtypje në ata që besojnë evolucionin, sidomos në Shqipëri, është përrallat e imagjinatës së zhvilluar, syren apo të tjerëve, që ata i besojnë verbërisht duke i mbështjellur me fraza shkencore, dhe këmbënguljen e tyre për vërtetësinë e kësaj teorie.

Evulocioni nuk është shkencë, nuk është as e llogjikshme, por në të vërtetë është një sistem fetar, që ka më tepër besim sesa ata që besojnë tek “gogoli” apo “plaku me thes”, dhe siç do ta shikojmë më poshtë, kjo thënie nuk është aspak e egzagjeruar.

Atëherë, pa humbur kohë, le ta fillojmë nga fillimi.
Është mjaft interesante, që në shumicën e shkrimeve me përmbajtje evolucioniste, nuk fillohet nga fillimi, por shumica e këtyre shkrimeve fillojnë duke besuar se universi dhe e gjithë lënda e nevojshme për mbështetjen e jetës egzistonte në një farë mënyre. Siç thamë më lart, le ta marrim këtë shtruar, duke filluar nga koka.
Të gjitha teoritë e krijimit të Universit mund të përfshihen në sa më poshtë:

Universi:

1. U krijua rastësisht nga asgjë.
2. U krijua rastësisht nga një krijues.
3. Ka egzistuar në përjetësi.
4. Nuk egziston, është thjesht një iluzion.

Le t’i shikojmë me rradhë atëherë.
Pika e parë nuk mund të jetë e vërtetë, sepse kundërshton ligjin e parë të Termodinamikës, i cili thotë se energjia (lënda) nuk mund të krijohet, as të zhduket, ajo thjesht ndryshon nga një formë në tjetrën. Nëse ka ndonjë ligj që është më i vërtetuar dhe universal sesa çdo ligj tjetër në fizikë, këto janë ligjet e Termodinamikës, për të cilët nuk është gjendur ndonjë rrethanë që të mos jenë të vërtetë. Pra, ligji i parë thotë qartë që universi nuk mund të jetë krijuar nga rastësia nga asgjë, sepse lënda nuk krijohet dot rastësisht. Ligji i parë i termodinamikës, është i pakundërshtueshëm.
Pika e tretë nuk mund të jetë e vërtetë, sepse kontradikton ligjin e dytë të Termodinamikës, që është ligji i entropisë, i cili shkurtimisht thotë që gjërat e lënë në vetvete pa ndërhyrje të jashtme shkojnë drej shkatërrimit. Edhe një herë le t’ju kujtojmë se ky është një ligj, jo teori (si ajo e evolucionit) dhe mund të provohet në çdo vend, në çdo kohë. Ky ligj është një shuplakë në fytyrë për evolucionistët. Të gjithë ne besojmë në këtë ligj. Nëse keni një makinë, ju besoni në këtë ligj, nësë keni një biçikletë, shtëpi, apo çfarëdo objekti tjetër, ju e dini mjaft mirë se ato nuk evolojnë, por shkatërrohen me kalimin e kohës. Unë do të doja shumë që makina ime të bëhej më e bukur dhe më e mirë me kalimin e kohës, por nuk do të mbyll sytë përpara fakteve.

Dmth, universi nuk ka mundësi të ketë egzistuar nga përjetësia (pra të mos ketë fillim) sepse nëse kjo është e vërtetë, sipas ligjit të dytë të Termodinamikës, ai do të ishte shkatërruar kohë më parë sesa të kishte mundësi që jeta të fillonte në ndonjë vend. Të vetmit ata që nuk bien dakord me këtë ligj, janë a) evolucionistët, b) politikatët, sepse ata duhet të premtojnë që gjërat do bëhen gjithmonë e më mirë, që të marrin votat tona, c) të çmendurit. Fakti që universi nuk është zhdukur tregon se ai nuk ka egzistuar nga përjetësia (pra ka patur një fillim). Meqënëse një ditë do të ketë një fund (sipas ligjit të dytë të Termodinamikës), në qofte se proceset aktuale vazhdojnë të ndodhin, tregon se koha nuk mund të ketë qënë e përjetshme. Universi ynë është njësi i hapësirës, lëndës, dhe kohës, kështu që nëse një nga këto elemente pati një fillim, edhe dy të tjerat kanë filluar në të njëjtën kohë.
Pika e katërt nuk mund të jetë e vërtetë, sepse ne të gjithë dëshmojmë se universi dhe jeta është e vërtetë, nuk është iluzion. Nëse është iluzion, atëherë shkoni bëni diçka tjetër, mos humbisni kohë duke lexuar këtë artikull.
Duke ditur se nuk ka asnjë mundësi tjetër për krijimin e universit, dhe duke kundërshtuar me ligje shkencore ato teori që egzistojnë në lidhje me krijimin e rastesishëm të universit, e vetmja mundësi e mbetur ështe që Universi i krijua nga një krijues (Zoti).
Por, a ka kuptim që një fuqi e mbinatyrshme të ketë krijuar universin? A është kjo gjë shkencore?
Le ta shikojmë këtë në hollësi dhe objektivisht.
Modeli i evolucionit, nëse është i vërtetë, parashikon se lënda evoloi nga rastësia, nëpërmjet fazave të ndryshme, që nga fillimi më i thjeshtë (që evolucionistët nuk e shpjegojnë dot me shkencë), në elemente më komplekse, yje, galaktika, sisteme djellore, qeliza të gjalla, amfibë, zvarranikë, gjitarë, dhe së fundi njeriu, si shkalla më e lartë e evolucionit. Nëse kjo është e vërtetë, atëherë është e qartë që ekziston një ligj i fuqishëm që ndryshon sistemet drejt niveleve gjithmonë e më të larta kompleksiteti. Pra, ky është parimi kryesor i evolucionit, një ligj i rritjes në organizim, që si rezultat sjell sisteme të reja në natyrë dhe perfeksionon sistemet aktuale.
Nga ana tjetër, modeli i krijimit (nga një krijues, Zoti) parashikon të dy ligjet e Termodinamikës. Së pari, ligjin e parë, që shpjegon se krijimi nga Perëndia ishte i plotë dhe i përsosur, dhe me një qëllim. Së dyti ligjin e dytë të Termodinamikës, si dhe ligjin e konservimit (ruajtjes) së energjisë.
Ligjet e konservimit, janë disa nga ligjet kryesore dhe bazë të çdo shkence. Këtu përmendim, ligjin e konservimit të energjisë, lëndës, momentit, etj. Këto ligje janë të padiskutueshme dhe shumë të rëndësishme për të kuptuar natyrën e të dy modeleve në shqyrtim. P.sh. Termodinamika klasike shpreh se në çdo ndryshim fizik që ndodh në një sistem, entropia gjithmonë rritet. Entropia përkufizohet si sasia e energjisë që është e pamundur të kryejë punë. Le të japim një shembull konkret, meqënëse deri tani mund të duket shumë abstakte. Le të flasim për motorrin e një makine. Sasia e energjisë së prodhuar për të vënë në punë makinën, nuk përdoret 100% nga motorri. Faktikisht 20%-30% e kësaj energjie është energji që bën ‘punë’, pjesa tjetër humbet duke u kthyer në nxehtësi. Pra 70% e energjisë është entropi, dhe kjo energji shkon kot, të paktën jo për gjëra që na interesojnë ne. Ne më mirë do të dëshironim që të ecnim 100 km me një litër benzinë sesa 10-15 km. Ky është një ligj i pakundërshtueshëm dhe i vëzhgueshëm kudo. Mirëpo modeli i evolucionit, nënkupton të kundërtën, që në një farë mënyre energjia e duhur për punë shtohet dhe bëhet më produktive, duke kundërshtuar një ligj që askush s’e ka hedhur poshtë. Pra deri tani shohim se si modeli i evolucionit kundërshton ligjet bazë të shkencës, dhe modeli i krijimit konfirmon ligjet e shkencës.
Le të supozojmë se evolucionistët kanë të drejtë në lidhje me origjinën e universit. Pra, në një farë mënyre apo tjetër, universi u krijua nga rastësia, dhe të gjitha elementet bazë të jetës ishin prezente që nga fillimi i universit. Cili është propabiliteti që dy elemente që kryejnë një funksion të caktuar të lidhen së bashku? Përsa kohë që numri i elementeve që kërkohen për të kryer një funksion të caktuar është i vogël, propabiliteti është i mundshëm. Psh, le të shqyrtojmë mundësinë e dy elementeve që bashkohen për të krijuar një kompozitet që kryen një funksion të caktuar. Dy elementet janë A dhe B dhe kombinimi i suksesshëm është AB. Meqënëse ka vetëm dy mundësi të kombinimit të këtyre elementeve (AB, BA), atëherë propabiliteti i suksesit është një në dy, ose 0.5. Nëse kemi tre elemente që nevojiten për të krijuar një substancë që kryen një funksion, dhe vetëm një kombinim është i suksesshëm, atëherë propabiliteti është një në gjashtë (ABC, ACB, BAC, BCA, CAB, CBA) nga të gjitha kombinimet e mundshme. Nëse mund ta shprehnim këtë me gjuhë matematikore, kjo do të thotë se për çdo kombinim të X elementeve, numri i kombinimeve është X! (X faktorial). P.sh, për tre elemente, numri i kombinimeve është 3! ose 3 x 2 x 1 = 6.
Tani le të shqyrtojmë një organizëm me vetëm 100 elemente që duhen kombinuar për të kryer një funksion të thjeshtë. Propabiliteti që kjo mund të ndodhë nga rastësia është 100! ose 10^158 (dmth 10 me 158 zero prapa). Ky është një number i paimagjinueshëm. Le të mos harrojmë që sipas shkencëtarëve universi përmban rreth 10^80 elektrone. Eshtë e pamundur që një organizëm i tillë të krijohet nga rastësia. Padyshim skeptikët thonë që përsëri ka një mundësi megjithëse propabiliteti është i vogël. Në fund të fundit kjo nuk ndodhi (sipas tyre) brenda natës, por në një periudhë miliarda vjeçare. Sipas shkencëtarëve universi është jo shumë se 30 miliardë vjeçar. Le të supozojmë që çdo element bazë i jetës ka egzistuar për 30 miliardë vjet, që e kthyer në sekonda del 10^18 sekonda. Le të supozojmë se një sekond ndodhin 1 miliardë (10^9) kombinime të mundshme për të krijuar organizmin me 100 elemente që po shqyrtojmë (vini re që këto numra janë vërtetë të ekzagjiruara në dobi të teorisë së evolucionit).

Propabiliteti që ky organizëm mund të krijohet nga rastësia për 30 miliard vjet është 10^9 x 10^18 = 10^27. Siç e përmendëm propabiliteti i saktë 10^158, që do të thotë, se nëse ndodhin 1 miliardë kombinime në sekond për 30 miliardë vjet, propabiliteti që kombinimi i saktë do ndodhë është 10^158 / 10^27 = 10^128, që është një absurditet. Ne zgjodhëm një organizëm me 100 elemente, që sipas NASA-s (agjensia Amerikane e austronatëve) trajnimi i austornatëve përmban mësime se si ata të dallojnë format më të thjeshta të jetës, më e thjeshta prej së cilave përmban 400 amino acide, ku çdo amino acid është një kombinim i katër deri pesë elementeve baze kimike, dhe secili prej këtyre elementeve është një kombimin i veçantë protonesh, elektronesh dhe neutronesh. Të besosh se kjo erdhi nga rastësia jo vetëm që kërkon një besim të verbër, por është çmenduri. Çdo njeri që beson në teorinë e evolucionit ka më tepër besim se të gjithë besimtarët në Zot të marrë së bashku.
Ka dy arsye pse njerëzit pranojnë teorinë e evolucionit. Arsyeja e parë është padituria. Shqipëria fatkeqësisht është e mbushur me njerëz që nuk kanë asnjë njohuri nga këto gjëra që ne përmendëm më lart, dhe janë aq krenare saqë nuk pranojnë asnjë mendim ndryshe nga tyrin. Arsyeja e dytë pse njerëzit besojnë Teorinë e Evolucionit është sepse nuk duan të pranojnë që ka një Zot dhe një ditë do të japin llogari për jetën e tyre para Tij, prandaj vazhdojnë të gënjejnë veten se një teori e tillë është e vërtetë.
Shikoni pak tabelën e mëposhtme. Ka të bëjë me ligjin e shkakut dhe pasojës.
Shkaku i parë i hapësirës së pafund duhet të jetë i pafund
Shkaku i parë i kohës duhet të jetë i përjetshëm
Shkaku i parë i energjisë pa kufi duhet të jetë i gjithpushtetshëm
Shkaku i parë i kompleksitetit të pafund duhet të jetë i gjithëditshëm
Shkaku i parë i vlerave morale duhet të jetë i moralshëm
Shkaku i parë i vlerave shpirtërore duhet të jetë shpirtëror
Shkaku i parë i integritetit duhet të jetë i vërtetë
Shkaku i parë i dashurisë duhet të jetë dashuri
Shkaku i parë i jetës duhet të jetë i gjallë

Cili model përputhet më mirë me këto karakteristika? Evolucioni që mëson se çdo gjë erdhi nga rastësia? Apo krijimi që mëson se ishte Perëndia vetë që krijoi gjithçka, i cili ka ato cilësi që përshkruhen më lart. Ai është i gjithëditshëm, i gjithëpushtetshëm, i përjetshëm, i moralshëm, dashuri dhe i gjallë. Këto janë ato cilësi që Bibla na mëson për Zotin tonë. Ai na do dhe na ka krijuar për një qëllim. Jeta jonë nuk është rastësi, është plot me qëllim dhe kuptim, e dizenjuar personalisht nga Zoti i gjithësisë.
Argumenti më “i fortë” që ata që besojnë evolucionin sjellin për të mbrojtur atë teori ka të bëjë me zhvillimin e shkencës, njohurisë, teknologjisë, etj. Megjithëse kjo mund të duket sikur përputhet me teorinë e evolucionit, kjo s’ka asgjë të bëjë me atë teori. Kjo ka të bëjë me faktin se sa më tepër njerëzit të jenë në planetin Tokë, aq më shumë do të rritet njohuria dhe përparojë shkenca. Kjo është llogjike. Në fund të fundit, fëmijët e brezit të sotëm lindin në një ambjent me teknologji të zhvilluar dhe i mësojnë që të vegjël parimet kryesore që shkencëtarët më të famshëm të 200-300 vjetëve më parë nuk i dinin.

Prandaj, ata nuk kalojnë 20-30 vjet studime për të shpikur ato gjëra që tashmë jane zbuluar, por ndërtojnë mbi njohurinë aktuale. Kjo nuk do të thotë evolucion. Pse a mund të themi ne se një 18 vjeçar sot është më i zgjuar sesa Njutoni? Padyshim që jo, cili është ai i marrë që do të bënte një deklaratë të tillë? Por Njutoni nuk dinte asgjë për kompjuterat, ndërsa një 18 vjeçar sot di shumë për to. Por, nëse Njutoni do të kishte lindur në vitin 1970, ku i dihet se çfarë do të kishte bërë. Ky është një parim i thjeshtë që nuk ka të bëjë me teorinë e evolucionit, por ka të bëjë me faktin se çdo brez ndërton mbi atë njohuri që është dashur mijëra vite të mësohet dhe përcillet në brezat pasardhës, dhe çdo brez do të jetë gjithmonë e më i zhvilluar.

Nëse evolucioni është i vërtetë, atëherë do të shikonim që do të kishim njerëz më të zhvilluar në vendet më të zhvilluara. Kuptohet që shumica e zbulimeve teknologjike janë bërë në Shtetet e Bashkuara. A do të thotë kjo që ata janë një shkallë më lart në shkallën e evolucionit sesa kombet e tjera? Nëse kjo është e vërtetë, si shpjegohet që shumë nga nxënësit e shkollës së mesme në Amerikë mezi dinë të shkruajnë e të lexojnë? Ose si shpjegohet që nëse një nxënës Shqiptar shkon në Amerikë, jo vetem që konkuron me vendasit, por qëndron shumë më lart se shumica e tyre? Çfarë është kjo evolucion? Në qofte se i njëjti nxënës do të ishte lënë në një fshat të humbur të Shqipërisë, a do te jepte ai të njetjtat rezultate? Padyshim që jo, sepse nuk do të kishte mundësi të mësonte të njëjtat gjëra. Atëherë, çfarë kemi këtu evolucion, apo devolucion? Padyshim që jo, kjo është absurde, le të mos ngatërrojnë njohurinë me inteligjencën. Shume njerëz sot kanë më tepër njohuri sesa kishte Njutoni, por janë të rrallë ata që do të kenë ndonjëherë inteligjencën e tij.
Teoria e evolucionit dështon përpara çdo ligji shkencor dhe llogjikës së thjeshtë. Është absurditet të besosh se organet e trupit të njeriut (apo gjitarëve) u krijuan nga rastësia. Si mundet syri të krijohet nga rastësia, apo me “evolim”? Evolim drejt kujt? Njerëzit i fusin ato miliona vitë në mes të çdo fraze sikur ato do ndryshojnë ndonje gjë. Le të flasim për organet e riprodhimit për shembull. Në qoftë se evolucioni është i vërtetë, atëherë do të thotë se ato u zhvilluan në një periudhë miliona vjecare, dhe çdo specie perfeksionoi diçka më tepër në atë sistem. Vërtetë? Po si riprodhoi ajo specie kur organi i riprodhimit nuk egziston akoma?

Një organ 70% i zhvilluar nuk mund të kryejë një funksion, e jo më të ketë pasardhës që ta perfeksionojnë këtë funksion. Njerëzit sot kalojnë vite të tëra kur kanë një sëmundje, shpesh herë pa asnjë rezultat pozitiv, dhe ju mendoni se syri i njeriut u krijua nga rastësia? Po si mundet një organ si syri me 20% zhvillim të vazhdojë të zhvillohet deri 100%? Kjo është çmenduri! Asnjë njeri që ka dy pare tru në kokë nuk mund të besojë nje idiotizëm të tillë. Dhe nëse ndodhi një herë nga rastësia, si ka mundësi që i njëjti organ të zhvillohet në qënie të ndryshme që janë në linja të ndryshme të shkallës së evolucionit? Kjo do të thotë që paralelisht organi i të parit u zhvillua në qënie të ndryshme, që nuk janë drejtpërdrejt të lidhura me njeri tjetrin. Kjo nuk është pamundësi, kjo është çmenduri të besosh se kjo erdhi nga rastësia.

I ndjeri Isaac Asimov (Nje anti-krijimbesues i flakte) deklaroi se: “ Brenda njeriut eshte nje tru 1.5 Kg-sh i cili, me aq sa dime ne, eshte renditja me e nderlikuar dhe e rregullt e materies ne univers “ - Ai eshte shume me i nderlikuar se kompjuteri. A nuk do te ishte valle e logjikshme te supozoje se n.q.s truri shume i zgjuar i njeriut e projektoi kompjuterin, atehere edhe truri njerezor ishte gjithashtu prodhimi i projektimit ?

Thelbi ceshtjes eshte ky: Nese praojme se ka nje Perendi i cili na krijoi. Nese ky Perendi eshte Perendia i cili pershkruhet ne Bibel, atehere Ai ka te drejten te vendose rregullat me ane te cilave ne duhet te jetojme. Por pasi nuk duam ti besojme dhe te mos i bindemi rregullave te Tij, njerezit kane nxjerre teori nga me te ndryshmet per te mohuar ekzistencen e tij.

Zoti ju bekoftë.

Referenca::
1. "Scientific Creationism", Henry M. Morris, 1998.
2. "On Methods of Evolutionary Biology and Anthropology", Theodosius Dobzhansky, 1957.
3. "Life and Letters of Thomas Henry Huxley", Leonard Huxley, 1903.
4. "Evolution and Genetics", Julian Huxley, 1955.
5. "Biology as an Autonomous Science", Francisco J. Ayala, 1968.
6. "Cosmology after Half a Century", W.H. McCrea, 1968.
7. "The Evolution of the Physicist's Picture of Nature", P.A.M. Dirac, 1963.
8. "Science and Modern Cosmology", Herbert Dingle, 1954.
9. "The Case for a Hierarchical Cosmology", G. de Vacoleurs, 1970.
10. "What is Beyond the Universe", Isaac Asimov, 1971.
11. "New Theories of Creation", Jerry E. Bishop, 1972.
12. "Time's Arrow and Evolution", Harold F. Blum, 1962.
13. "Production of Amino Acids under Possible Primitive Earth Conditions", S.L. Miller, 1953.
14. "Enzymatic Synthesis of DNA", M. Goulian, A. Kornberg, R.L. Sinsheimery, 1967.
15. "Introduction to Darwin's Origin of Species", L. Harrison Matthews, 1971.
16. "The Difficulties of Darwinism", Jeremy Cherfas, 1984.
17. "The End of the Lines", Norman Myers, 1985.
18. "Biological Self-Replicating Systems", Harold, J. Morowitz, 1967.

__________________
Beju te tjereve ate qe do doje te te benin ty...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Dhjetor 2007 12:21
Besi06 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Besi06 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Besi06 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Besi06't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Besi06 Shto Besi06 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Besi06 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Nje perpjekje e madhe

Nje perpjekje e madhe nga 10.000 shkencetare per te provuar evolucionin dhe se pas githshkaje qe shohim ne natyre nuk ka nje krijues, mendje inteligjente ajo qe po behet ne Zvicer.

Shume interesante, kaq shume mendje inteligjente, me teknologjine me te mire te kohes duan te provojne se origjina e universit nuk ka nje mendje inteligjente ne fillimin e saj, sa kontradiktore ne fakt kjo perpjekje.

Bariu

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2008 10:48
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Cili eshte i afermi yt?

Nje pyetje interesante kur mendojme per evolucionin e majmunit ne njeri!

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Nëntor 2008 15:11
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 14:38 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Krijimi - evolucioni

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.