Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > A mendoni se eksistojne qenie jashtokesore? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.50.
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
teri
Anetar i ri

Regjistruar: 18/06/2004
Vendbanimi: Florida
Mesazhe: 2

UFOT

Per mendimin tim jashtetokesoret jane dhe egzistojne eshte me te vertete nje ironi dhe nje mendjemadhesi te mendosh qe je e vetmja gjallese qe ka aftesi te mendoje dhe te gjykoje ne kete univers.

Une nuk e di ne care besoni por ne te gjithe universin e di qe sjemi te vetmuar pasi eshte e pa mundur te jemi te vetmuar........... Nuk ka shpegim shkencor qe te jemi te vetmuar

__________________
Bota eshte Tendja

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2004 15:59
teri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė teri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me teri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: teri Shto teri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto teri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fizikanti
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/07/2003
Vendbanimi: canada
Mesazhe: 50

ju lutemi mos e ktheni kete teme ne drejtime te tjera (psh, per te share jeri tjetrin, e kemi per zakon ne shqipetaret)

VLonjatja2003:
Ne lidhje me Roswellin kam pare nja 2-3 dokumentare ne lidhje me ufot dhe para nja 2 javesh pashe nje te ri. Shume histori dhe shume persona kane deshmuar se kane pare kete ngjarje...(sikur nje ufo u perplas dhe qeveria amerikane rikuperoi disa trupa alienesh dhe i mbuloi faktet per te mbrojtur informacionin e rendesishem)
te them te drejten une nuk besoj ne kete per arsye te ndryshme, e para qe nuk ka prova, e dyta eshte zhvillimi i technologjise ne udhetimet ne orbite etj. nese amerika kishte kete teknologji te avancuar ndonje shenje do ta kishin treguar gjate gjithe ketyre viteve me ndonje "space vehicle" shume te avancuar...nje mundesi tjeter exsiston, ndoshta kjo gje ndodhi dhe gjate gjithe ketyre viteve(afersisht 40 vjet) asnje nuk mund te kuptoje si funksionon. Per mendimin tim kjo ka probabilitet shume te vogel te kete ndodhur, dhe qe "Aliens" te kene ardhur ketu. Ky eshte thjeshte mendimi im.

teri:
bashkohem me mendimin tend qe probabiliteti qe te ekzistoj jete ne planete te tjere eshte shume i madh, dhe une mendoj qe toka nuk eshte i vetmi planet ku ekziston jeta.
Njekohesisht argumenti qe ti ke paraqitur nuk me duket i vlefshem kur thua se: "Nuk ka shpegim shkencor qe te jemi te vetmuar".
Kur flet me emrin e shkences ne lidhje me kete teme une mendoj qe e vetmi argument eshte probabiliteti, dhe ky nuk eshte fakt definitiv qe e verteton qe jeta ekziston ne planete te tjere. Tani per tani ne nuk kemi prova per kete, dhe shkenca nuk e verteton dot. Por duke perdorur matematiken shumica e njerezve "kane mendimin" se jeta ne planete te tjere ekziston.
Ndoshta une te kam keqkuptuar ate fjaline e fundit, mund te shjegosh se cfare doje te thoshe nese mendon cfare une kam shkruar nuk i perket asaj qe ti doje te thoje.

pershendetje

__________________
Universi, ne nuk jemi vetem por pjese e tij.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Qershor 2004 05:43
Fizikanti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fizikanti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fizikanti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fizikanti Shto Fizikanti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fizikanti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
teri
Anetar i ri

Regjistruar: 18/06/2004
Vendbanimi: Florida
Mesazhe: 2

tek e kut e ke kuptuar

Degjo do te them dy gjera dhe mbase e kupton se cfare desha te thesha a nuk eshte Shkenca ajo qe thote Zinxhiri i jetes. cdo gje eshte e lidhur me njera tjetren po ashtu dhe ne jemi te lidhur me jashte tokesoret por vetem se dime tani per tani une fakte nuk kam por kam dokumentare personale kam lexuar genjeshtra dhe te verteta te cilat dalin ne nje konkluzion ne se dime qe kemi jashte tokesore por qe sjemi vete ne kete univers dhe kete e dime .

__________________
Bota eshte Tendja

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Qershor 2004 15:03
teri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė teri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me teri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: teri Shto teri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto teri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fizikanti
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/07/2003
Vendbanimi: canada
Mesazhe: 50

Thumbs up

teri,
tani te kuptova

__________________
Universi, ne nuk jemi vetem por pjese e tij.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Qershor 2004 03:17
Fizikanti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fizikanti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fizikanti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fizikanti Shto Fizikanti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fizikanti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Luarasi
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/07/2004
Vendbanimi: Canada
Mesazhe: 84

Sa ka grimca zalli ne tere plazhet e tokes, aq ka yje ne univers. Statistikisht do te ishte e pa munur mos te kete jete neper planete te tjera. Astronomet, per çdo muaj zbulojne nga nga 10 planete ne sistemet e tjera diellore. Edhe pse eshte e pa mundur qe ti shohish planetet me teleskop, ka metoda te tjera qe pohojne egzistencen e tyre. Njera nder ato eshte kur ylli tundet, gje qe tregon se gravitacioni i planeteve qe e rotullojne, e shkakton kete fenomen. Kur planeti kalon para yllit, ai e dobeson driten e yllit per nje perqindje shum te vogel, por mjafton te tregoje se ka nje trup kozmik para tij. Ne te ardhmen do te lidhen kater ose me teper teleskope qe do jene te vendosur ne hapsire, dhe ata do te kombinohen qe te funksionojne si super teleskop. Atehere shkencetaret shpresojne se do te jene ne gjendje te dijne saktesisht se nga çfare gazra perbehen atmosferat e planeteve, kjo do te dihet nga spektrumi i ndrites qe emitohet nga ato planete. Shembull qielli jone eshte i kaltert pershkak te ozonit. Qoftese ka jete ne planetet e tjera do te ishte mrekulli, qe do te thoshte se ne nuk jemi te vetmit ne Univers, po qe se Toka kishte qene planeti i vetem me jete ne tere Univerzin, atehre edhe kjo eshte mrekulli.

__________________
Ēmimi i lirisė ėshtė me i ulet se i roberisė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Korrik 2004 07:08
Luarasi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Luarasi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Luarasi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Luarasi Shto Luarasi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Luarasi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Thumbs up

pershendetje te gjitheve...
teme me se interesante....nuk jam futur ndonjehere ne tema te tilla, por ngaqe me pelqen astronomia dhe i shikoj mjaft dokumentaret qe jepen ne lidhje me to, mendova te them dhe une mendimin tim.

UFOT-, shume polemika jane bere dhe po behen dhe do vazhdojne te behen deri sa ti vije fundi kesaj bote.
Perderisa nuk kemi dijeni te mjaftueshme per ate qe nuk shohim apo prekin shqisat tona do vazhdojme te hulumtojme ne te tilla fenomene, dhe nuk mund te tregohemi absolut me idene se ate qe s'shohim smund te ekzistoj..
Ufot mund te ekzistojne, pse mund te mos ekzistojne qenie te tjera me te zhvilluara se ne? Ku i dihet?
Mos valle jemi ne krijues te vetes sone dhe gjithckaje qe na rrethon????

Motoja eshte: Move your mind, mankind!!

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Dhjetor 2004 09:17
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
eng_girl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 02/12/2004
Vendbanimi: absolutely, relatively here
Mesazhe: 381

edhe kjo ka ca lidhje me temen

http://www.forumihorizont.com/showt...=&threadid=5470

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Dhjetor 2004 18:31
eng_girl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė eng_girl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me eng_girl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: eng_girl Shto eng_girl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto eng_girl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dionis
piktor

Regjistruar: 15/04/2004
Vendbanimi: ne piknik
Mesazhe: 205

Un mendoj qe nuk ekzistojn qenie te tilla, si jashtoksoret..

un si shof ato fare?!

__________________
Karakteri eshte pasqyra e njeriut.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2005 17:52
Dionis nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dionis Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dionis (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dionis Shto Dionis nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dionis nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jashtoksori
Anetar i ri

Regjistruar: 03/01/2005
Vendbanimi: Prekaz - Skenderaj
Mesazhe: 22

Thumbs up

EDHE NE PER DIKE NE UNIVERS JEMI JASHTOKSOR.......

QE TE JEPIM MENDIME SE A EKZISTON JETA NE HAPSIREN TJETER QE NEVE NA RRETHON ,DUHET TE BAZOHEMI NE LOGJIKEN E THJESHTE TE CILEN E KEMI REALITET E AJO ESHTE JETA JONE NJERZORE,JETA JONE NE PLANETIN BLU.PRA JETA ESHTE E MUNDUR TE EKZISTOJ APO DO TE EKZISTOJ DIKU NE KETE UNIVERS,ANDEJ UNE E KAME NJE FORMUL TE THJESHTE ,SA E THJESHTE AQ E NDRERLIKUAR DHE DUHET TE ZBERTHEHET GJATE E GJATE E AJO ESHTE ;
HAPSIRA-MATERJA-KOHA.
PRA H +M+K=GJDO GJE ESHTE E MUNDUR.....
JU PERSHENDET ARSIMI NGA DRENICA....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2005 17:55
Jashtoksori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jashtoksori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jashtoksori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Jashtoksori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jashtoksori Shto Jashtoksori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jashtoksori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

UFO-t

Isha ne nje anije crociere. Miku im Oscar zakonisht ne rreth ores 2 te nates shkonte te kici i anijes dhe pinte nje cigare apo me shume.Rrinte aty dhe kenaqej duke pare yjet .
Nje nate Oscar, me vjen i trembur dhe me thote:
- Pashe UFO !
U tremba edhe une.
Me nje here shkuam tek kici dhe,Oscar me shpjegonte ate qe kishte pare.
Cfar kishte pare Oscar ?
Oscar kishte pare nje trekendesh prej drite natyrisht,po qendronte i pa levizur.
Me pas ky trekendesh kishte levizur me nje shpejtesi te madhe dhe nga njera ane e qiellit kishte shkuar brenda sekondit ne anen tjeter,gje e cila aeroplanit do t'i duheshin me shume se 10 minuta.
Perseri kishte ndaluar.
Me pas ishte ndare ne tre trekendesha te tjere.
Perseri kishte levizur shpejt,por,kesaj here kishte levizur si treshe.
Dhe me pas ishte zhdukur.
---------------------------------------------------
Une e besoj qe Oscar ka pare ate qe tha sepse nuk kishte arsye te me genjente.
Por mendimi im eshte se UFO-t nuk egzistojne.
Po atehere si eshte e mundur qe une pohova se, besoj ate qe pa Oscar ?
Per mua, Oscar vertet pa ate qe pa, por ajo nuk ka qene hic nje UFO.
Zhvillimi i teknologjise eshte shume i larte ne kete fushe.Miliarda dollare derdhen pa kursim per persosjen e shpejtesise se mjeteve fluturuese.
Sot , pika me delikate e NASAS eshte STUDIMI I FORCES SHTYTESE,gje e cila vlen per te ardhmen e saj.
Ne gazete kam lexuar nje here artikullin me titull: UFO ne Vaqarr !
Por orbita jone eshte e mbushur me sa..e sa...satelite qe mund te fotografojne edhe topin e ping-pongut me qartesi shume te madhe qe atje larg ku jane.
Atehere si ka mundesi qe Oscar mund ta shikoje me sy te cveshur,ose ai ne Vaqarr mund ta shikoje me sy te cveshur dhe, satelitet jane kaq te verber?????
Kryesisht,pamjet filmike apo fotot e UFO-ve i kemi nga amatore e turiste,por,kurre nga nje satelit serioz qe punon per shkencen.
Shkurt puna....UFO-t jane nje farse !
Sa per egzistencen e qenieve te tjera ne planete, une per vete e besoj,por,ata nuk mund te vine kurre tek ne.
Sa per planete te tjere te pershtatshem per jetese si Toka jone,une e besoj qe ka. Jo vetem nje te tille ,por,mijera e mijera (nuk dua te them miliona)dhe keto mijera jane vetem ne galaksine tone, te mbushura me gjelberim dhe kafshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Janar 2005 18:48
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 11:57 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > A mendoni se eksistojne qenie jashtokesore?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.