Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Simbolet fetare ne shkolla.
Gjithsej 27 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Nuk do rihyja edhe nje here te shkrauja "fajtor" nese nuk do shihja serisht nje mos kokecarje tenden tek postimi qe i ke bere Prishtinasen, sepse rezymen e asaj cka je ti e cka jam une e beri si mos me mire agata. Fare thjesht per ty si ai qe falet, predikon per moral, mesuesi ne shkolle eshte i njejte me personin qe ben seks ne mes te bulevardit. Keto jane fjalet e tua te pashkeputura nga konteksti. se pari do te keshilloja qe te mos tregoheshe adoleshent dhe shume i entuziasmuar ne debat(dhe kete e bera pa te keq qe ne postimin e pare) sepse i ul pike debatit tone. Te pohosh se morali eshte i barabnarte me imoralin sepse ti nuk di te dallosh moralen dhe imoralen nuk eshte e drejte, nuk eshte aspak e drejte. Nese per ty nje zuske eshte e moralshme ateher ke te drsjte qe ta marresh ne shtepi. por une, edhe se ti thua qe paragjykova femrat e BMV, nuk pragjykova ato femra qe kane por ato femra qe rrine siper makines se BMV0ve te burrave te martuar, lexoi me vemendje fjalet e mia te lutem. Pra une sparagjykova asgje thjesht thashe qe lakuriqesia shpien ne shtimin e rasteve te perdhunimit dhe te vrasjeve(kjo eedhe per shkak xhelozie), kete gje e kam degjuar edhe ne emisionin TOP Show kur shefi i policise per krimet e shprehu hapur qe lakuriqesia ndikon ne psikiken njerzore, po ashtu edhe Zonja Elsa Ballauri A mos jane edhe ato paragjykues????? JO, por shpesh ne shqiperi prefitohet nga keto terma(paragjykues, realitivitet) dhe abuzimi vjen nga injoranca e atyre qe shiten se kane diturine. PSe them keshtu??? Mes nje pikture te cimit te qemones dhe Pikasos eshte me e bukur ajo e Pikasos, A ka vend ketu relaitivzmi? JO absolutja eshte se mes PIkasos dhe Cimit te Qemones me e bukur eshte e PIkasos, pra mes MOralit dhe imoralit ska relativitet. Nese akoma kjo teze nuk te bind une te ofroj nje tjeter. Nese per ty eshte morale te besh seks ne mes te shehsit(mbase mund te edukohen femijet me paster keshtu), ligjeve te botes se qyteteruar dhe te llogjikshme nuk u duket keshtu, pra ti serisht jeton ne nje bote te ndryshur dhe aty ku je. Ne shqiperi nuk lejohet seksi ne natyre prandaj nuk je i lire ta besh. Por gjithsesi nese ty te duekt se ligji nuk bazohet ne moral e ke gabim......kur ndahen nje cift eshte ligji moral ai qe ndeshkon mashkullin, si???? Nese mashkulli ka tradhetuar femren ajo i merr goxha pasuri atij, dhe anasjellas. Pra morlai i asaj eshte mos u ndaj per tradhewti se ke punen pisk, pra morlai eshte ne thelkb te cdo ligji, edhe pse ty nuk mund te mbushet mendja.

PO le te supozojme se nuk tu mbush mendja me asnje nga keto qe [permenda perciptazi me siper, lle te vijme ketu. Per mua eshte e morlashme qe te lejohet incesti ne familje, eshte e moralshme qe te lejohen martesat e midis personave me shturrje seksuale te teprt, dmth personave qe kane deshire te martohen me kafshe me objekte etj.....le ti lejojme keto fundja morali eshte relativ more plak.

Edhe pse ty nuk te mbushet mendja qe feja eshte pjese e shoqerise se nje vendi, kjo nuk do te thote se nuk eshte. Ore "fajtor" mos u lodh kot se feja studiohet si pjese perberse e Antropologjise njerezore. Mendimet e tua jane thjesht mendime totlaitare per fene. ja shiko ke then ne postimin e pergjigjes per Prishtinasen se

"Nje konsiderim te fundit.
Fjala ATEIST perdoret per njerezit. Fjala LAIK per institucionet. Fjala BESIMTAR per njerezit. Fjala FETAR per institucionet."

A e kupton se sa mbrapa je me demokracine qe pohon????????? Ti je totalitar more vella dhe do tia imponosh te tjerev, ore zoteri mua sme intereson veshtrimi yt. UNe kam te drejten te vishem dhe te praktikoj fenee time, kame nje komunitet musliman qe me mbron mua dhe kam te drejten te deklaroj fene time. Nese do ishte sikur thua ti "fajtor"

atehere une do isha Shqitar per veten time, nuk do kisha nevoje as per komb as per atdhe se fundja une shqiptar per veten time jam. "Fajtor" i gjithe arsyetimi yt eshte i pavlere ne kete moment, me vjen keq.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Dhjetor 2006 12:33
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gaia
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/10/2006
Vendbanimi: New York
Mesazhe: 76

Besimtare myslimane besoni dhe mbajeni fene per veten tuaj mos e ngaterroni me nacionalizmin dhe te qenurit shqiptar ,aty ska fe,,, shqiptari eshte shqiptar as arab,as turk as italian as grek asigjo ma smund te na beje ne te mendojme se duhet ti besojme verberisht.

Mjaft me propaganda fetare se po na duket ky forum sikur po hyjme ne ekstremistet islamike qe sjellin percarje,sepse ne xhami kam qene apo teqe por kete lloj propagande se kam pa akoma pra,mjaft me propagande se lat nammmmmmmmmmmmmmmmmmmm,na e shpifet forumin ,na e veshtiroset,ia keni ul vlereat forumit me propaganda antishqiptare dhe pro-arabiko-ilsamike,besoni ne zot dhe mos na tregoni se sa e si besoni,sna intereson ,kujt i i hy ne pune besimi ,besimi eshte personal,cna duhet neve personaliteti juaj,cili eshte qellimi i kesaj propagande kaq te mjere????????
Une jam i krishtere dhe kam shku dhe ne xhami me qindra here dhe ne kishe,jam tolerant,po pse duhet te bej propgande,ajo eshte e drejta ime ke te besoj dhe si te besoj,pse duhet te vij ktu dhe tju mush menjen miletit me zor,jo mor jahu jeni gabim ,jeni bo per tu ardh keq,ku i gjeni kto men mer jahu kush ju pagu????????
Besimin ne Zot pse duhet te na e tregoni neve se sa te modh e keni ,, qe ti mushni menjen vetevetes se sjeni te bindur totalisht se neve perkundrazi ne e keni c-mush menjen lool.
Une e kam mor mesazhin tuj me kohe.Jezu Krishti qofte me ju dhe Muhamedi gjithashtu.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Dhjetor 2006 13:04
Gaia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gaia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gaia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gaia Shto Gaia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gaia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

E kam ndjeke kete diskutimin tuaj dhe duket interesant...por mund ta zvogeloni pak kembenguljen per tu futur te tjereve ne koke me zor idete e tuaja. Akoma ska ndodh qe nerezit(lexuesit) te ndryshojne fe apo ide, vetem se po ju lexojn juve ketu. Une mendoj se mund te diskutohet vetem mbi nje ceshtje sic ishte ajo e shallit por jo mbi bazat e seciles fe. Kur muhabeti degradon aty, do te thote qe kjo ka qene arma e fundit dhe arma e fundit eshte gjithmone e rrezikshme.

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Dhjetor 2006 14:58
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

nuk kam pasur er qellim te predikoj ne kete forum kam pasur qellim te debatoj me 'fajtorin' per kete teme dhe me ato qe nuk pranojne shamine dh kendej hiqen si tolerant dhe "laik" skma qellim te propagandoj fe ne forume, sidomos ne kete teme. Nese e bashkangjita shqiptarin me shembullin e fajtorit se bera per ate qe mendon ti Gaia, keshtu qe te lutem elxoje me vemndje postimin.

kalofshi mire

lezhjan sikur "fajtori' ti lexonte mesazhet e mia jo per me mendje te pergjigja do flsnin ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Dhjetor 2006 15:10
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Gaia, ky eshte problemi kryesor, qe fetaret ndjehen pjese e nje komuniteti, kane nje komunitet qe i mbron ne vend qe te kene nje shtet. Shkurt hesapi, fetaret (ndryshe nga besimtaret) ndjejne perkatesi fetare dhe jo perkatesi kombetare. Kete po diskutojme ne fakt, sa llogjike ka kjo?

Antropologjia studion te gjitha institucionet njerezore... edhe kuklux klanin, edhe racizmin, edhe fene. Kjo nuk i jep vlera te vecanta fese. Edhe njehere do te kujtoja se mbeshtetja ne shkence nuk i jep kredibilitet fese, perkundrazi mund ta diskretitoje teresisht. Ne rastin konkret Antropologjia studion edhe prejardhjen e njeriut nga majmuni, gje qe per fene eshte e papranueshme.

Shqiperia nuk ka asnje ligj qe ndalon berjen e seksit ne rruge. Ka vetem ligj per "kryerje aktesh te turpshme". Se cfare eshte e turpshme e cakton gjykatesi, i cili niset nga pikepamjet e veta morale. Kjo sa per te spjeguar se morali nuk qendron ne asnje urdherese dhe ligj, por tek njerezit, te cilet dora dores vendosin ku duhet te jete kufiri. Megjithate ligji prape nuk eshte moral, sepse morali (fetar) ndalon orgjine edhe ne shtepi, ndersa ligji nuk e ndalon, sepse eshte liria ime private te bej cfare te dua.

Morali qe spjegove me lart eshte per turp perderisa paragjykon njerez qe nuk njeh. Nuk i takon nje feje te nxjerre ligje dhe paragjykime mbi jeten private te njerezve. Nuk i takon fese te gjykoje femrat poshte dhe siper BMW-se, te martuara dhe te pamartuara. Keto vleresime ngjajne me gjuetine e shtrigave qe bente krishterimi ne kohe te vet. Shteti ka ligje dhe qytetaret kane te drejta. Natyrisht qe shoqeria demigron fenomenet negative, por kete e bejne njerezit, jo urdheresat, ligjet dhe fete. Problemi i fese myslimane eshte se ne disa vende (si puna e Afganistanit) ka kthyer moralin ne ligj, duke perseritur gabime te vjetra kristiane.

Pyetja qe shtrohet eshte, a ka nevoje qe besimtaret te aplikojne MORALIN qe shoqeria shqiptare te kete vazhdimesi. Pergjigjia eshte pak ose aspak. Perkundrazi, sic e spjegova me pare fete jane maskiliste, ndersa Shqiperia ka nevoje te luftoje maskilizmin dhe te lere femrat e lira. Ky quhet EMANCIPIM dhe shkon kundrejt parimit fetar qe e do gruan te mbuluar.

Shefi i policise nuk eshte zyra e statistikave. Nese fetaret jane katandisur te kapen tek fjala e nje shefi policie per te perhapur idete e tyre do me vinte keq. Ka njerez te shkolluar dhe statistika qe do thonin me mire ku ka perdhunime dhe kush i kryen ato.

Sidoqofte nuk e kane fajin femrat nese ka perdhunime. Kjo eshte sikur te thuash s'ke ca i ben gomarit dhe i bie samarit. Keshtu e respektojne femren besimtaret? Duke i veshur femrave edhe fajet e veta?

Perdhunimet vijne prej shume aresyesh. Per te evituar fenomenet negative, shoqeria duhet te kete nje balancim ne mentalitet. Kur shoqeria eshte heterogjene ky balancim eshte i veshtire. Ne kushtet e tranzicionit moral shqiptar eshte normale te kete dhe probleme. Eshte normale te kete tranzicion moral, sepse njerezit po dalin nga zinxhiret e parimeve fetaro-komuniste, qe perkojne me ate qe ju quani MORAL. Nderkohe, Mujheminu, ju gjeni aresye te jashtme pa pike llogjike per analizimin e perdhunimeve. Sipas jush femrat jane fajtore e duhet te mbulojne leshte. Po atehere le ti qepim organin seksual dhe t'ia shqepim kur te martohen. Kush i bie te jene injoranca qe shitet si dituri? Apo kur na intereson permendim shkencen, ndersa kur s'na intereson diplomat i kane injorantet? Ju cfare diplome keni? A keni bere ndonje provim antropologjie? A keni lexuar ndonje liber mbi te?

Po mire xhanem, kur mashkulli dhe femra jane ndryshe (sepse zoti i ka bere ndryshe), ci duhet njeriut te vere dore tek punet e zotit dhe te detyroje femren te fshehe dhuntite qe i ka dhene zoti? Sipas jush zoti ka krijuar femren e bukur qe ju t'ia mbuloni bukurite se mos ju ngacmohen veset?

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Modifikuar nga Fajtori datė 21/12/2006 ora 16:18

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Dhjetor 2006 15:37
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Prishtinasja_
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 03/08/2005
Vendbanimi: London
Mesazhe: 251

Gaia, ty sikur te sjell kush me dhune ketu? Ne kete rubrike BESIMI FETAR, mund te hyne vetem te interesuarit..., dhe ti mund te veprosh vetem me deshire meqe askush s'ua imponon prezantimin e juaj ketu Ne kete kategori besimesh, diskutohen vetem ceshtjet fetare, te pelqeu apo s'te pelqeu ty, andaj kursej kritikat, "keshillat" qe n'a drejton pa arsye!

Ajo qe e bene Islamit te vecante eshte se; Islami si fe nuk imponon mendimet dhe ligjet e veta ndaj te tjereve , dhe njeherit kjo eshte edhe terheqese .Imponimi i ideve dhe besimeve sipas fese islame nuk eshte i drejte .Zoti nga te derguarit e vet dhe besimtaret kerkon qe te verteten e kesaj feje te zbardhin me logjike dhe arsye dhe te ftojne njerzit ne te..

Ne suren Bakare Zoti ia bene te ditur te
derguarit se ; ne fe nuk ka imponim gjithashtu

ne ajetin 125 te sures Nahl - Zoti ( i Madheruar) i drejtohet te derguarit te vet (Muhammedit a.s.) me keto fjale : “ Ti thire per ne rrugen e Zotit tend me urtesi e keshille te mire dhe polemizo me ata (kundershtaret)me ate menyre qe eshte me e mira.... " Ky eshte argument i gjalle, qe feja eshte pergjegjesi dhe obligueshmeri e secilit individ t'a vejn ne zbatim ligjin Hyjnor, por njekohesisht t'ua mesosh dhe te tjereve ate qe ke mesuar per veten tende. Por njeriu me llogjike te shendosh kete se merr imponim


FAJTORI, ne shume citate je kontradiktor dhe gjithe thelbi debatit sillet rreth e percark nje shtize. Ti me shume diskuton kushtetuten tende epshore por jo per ate shteterore. Kushtetuta jote mund te jet vetem personale e ytja dhe s'ke pse i jep larmim debatit. Megjithate e drejte e juaja te shkruani c'te doni.

__________________
“ Duaje per njerezit ate qe don per veten.” – Muhammedi, alejhi selam.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Dhjetor 2006 04:04
Prishtinasja_ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Prishtinasja_ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Prishtinasja_ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Prishtinasja_ Shto Prishtinasja_ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Prishtinasja_ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Petrit Kola
Mbushes topi.

Regjistruar: 09/06/2005
Vendbanimi: Ne autobuz
Mesazhe: 996

Citim:
Po citoj ato që tha leopardi


 

Pse ore ne ku jemi ne hene apo ne arabi? ne ne perendim jemi... Pse ore perndimi ju paska care juve, apo po mundohet me na ca ? hajde histori.

Perendimi ka frike unitetin mysliman, hajde psikollogjisje ...(ka mundesi se akoma jane epokon e gurit)

Me mire poshte kushtetutes dhe kultures perendimore se sa poshte shariatit.

Prishtinasje ...shko studjo ne nje vend tjeter mysliman po ke ardhe ne perendim ... (Kush e shan nje dicka, perfundon qe ta bleje)

 

 

 



Po Greqia, Franca, Serbia ate kerkojne percarjen e shqiptareve duke futur  fete kundra njera tjetres.

Ne Shqiperi Fene myslimane e kane frike ata qe permenda sepse eshte veshtire asimilimi...

Feja myslimane i takon edhe perendimit. Nje kongresmen amerikan eshte i besimit mysliman...

Prishtinasja_,Muhejminu

Ju faleminderit per kontributin.

__________________
Kolonel Anastas Janullatosi, jashte nga Shqiperia!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Dhjetor 2006 04:17
Petrit Kola nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Petrit Kola Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Petrit Kola (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Petrit Kola't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Petrit Kola Shto Petrit Kola nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Petrit Kola nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Fajtor nuk kam ardhur ketu te duiskutoj per feen time, sepse feja ehste fe dhe nuk disktuohet, nuk kam ardhur te mbush mendjen per fene time, erdha te diskutoj per shamine e cial ligjerisht ne baze te ligjeve fetare eshte e lejuar ne shqiperi dhe ne institucuionet shkollore, dhe kete me duket se e provova. pastaj gjithcka vazhdoj perciptaz per mua mbetesh nje person me nje llogjike adoleshenti(pa asnje lloj ofendimi) andaj derisa te mesosh te debatosh nuk kam perse te debatoj me ty kur debat nuk ka. Femra vesh shamine se Kurani e ka urhderuar, Kurani nuk eshte shkruar nga MUhamedi por nga Zoti dhe iu zbriut Muhamedit qe e shprehu me bnesnikeri tek njerezit. Nese ti se beson kete gje skam pse ta shpjegoj fundja ti ske nevoj per dije fetare.

prandaj e koite eshte debati me ty, i kote perderisa ti me flet mua per feen kur feja ska lidhje fare, une them cdi nga feja ti thua asgje dhe pastaj prap[e perrallis pse bnurat kane fvendosur ligj. prandaj i kote eshte debati me ty.

shihemi ne nje debat tjeter

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Dhjetor 2006 18:59
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Prishtinasja_
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 03/08/2005
Vendbanimi: London
Mesazhe: 251

Sot nacionalizmi serb e quan të humbur Kosovën pavarësinë e së cilës nuk mund ta ndalojë. Nacionalizmi i sotëm serb është nacionalizmi pavarësisë së Kosovës. Mbas pavarësisë së Kosovës nacionalizmi serb dëshiron dhe punon për konfliktimin brenda shqiptarëve. Me këtë pengon bashkimin kombëtar dhe krijimin e një shteti e kombi seriozisht rival e konkurrues, ruan mundësinë e futjes në konflikt të dy shteteve të vogla shqiptare dhe sundimin mbi të dyja, argumenton aftësinë e vet parashikuese se pavarësia e Kosovës shton pasigurinë e grindjet në rajon, se shqiptarët e Kosovës e Shqipërisë nuk shkojnë mirë as me njëri-tjetrin, se ndoshta Serbia duhet rikthyer në Kosovë. Tani, rryma katolikocentrike e di se gjasat për rikthimin masiv të shqiptarëve në katolik janë zero, duke e ditur se shqiptarët katolikë janë një pakicë fetare e parëndësishme dhe mbi të gjitha kur edhe brenda katolikëve shqiptar masonët katolikocentrikë janë një pakicë e vogël. Çka synohet prej tyre është krijimi i një klime acarimi, stresi në radhët e shqiptarëve dhe, aq së të munden, të nxisin vija konflikti ndërmjet shqiptarëve siç kërkohet nga nacionalizmi serb. Pikerishst kete mekanizem percarjeje manipulon bota modernizuese (fuqite e medha boterore) ne lindjen e mesme, dhe jo vetem aq, por kjo dukuri ka filluar leshimin degezor (rrenjet) edhe ne trojet tona,,, sic jam shprehur ne psotimin e mehershem; se asnje fuqi boterore nuk mund ti luftoj me muslimanet, pasi e kane te ditur qe nuk mund t'i ngadhenjejne sot e njemije mote, por kete arme shkaterruese perdorin kundrejt tyre, sic perdorin te njejten metode serbo-guerilet ne percarjen e unitetit kombetar, dmth ate Shqipetar.

P.sh. një prej veglave të masonerisë katolikocentrike, Kastriot Myftaraj, i referohet drejtpërdrejt udhëzimit të Koshtunicës për kthimin e konfliktit nga serbo-shqiptar në brenda-shqiptar dhe menjëherë mbas kësaj vetë Myftaraj kërkon fillimin e luftës Gegni-Toskni. Propaganda që filloi në këtë drejtim është shpifje dhe logjikisht kontradiktore gati deri në humoristike. Kështu p.sh. vetë e vë fenë mbi kombin, pastaj kërkon që në emër të kombit shqiptarët të kthehen në katolik! Myftaraj lavdëron Skënderbeun katolik dhe kërkon që shqiptarët të kthehen në protestan sipas shembullit ... të Skënderbeut e Nënë Terezës! ( sic dhe tek nje pakice ka filluar te hyje percarja tanime). Ky fakt eshte i pamohueshem ku me kthimin në katolik (katolicizem) shqiptarëve u premtohen shumë të mira, ndërsa shqiptarët shohin se kjo rrymë nuk ka asnjë ndjenjë respekti për ndjenjat e katolikëve që janë! etj. Por propaganda e nacional-shovinizmit serb për periudhën post-pavarësi e Kosovës nuk shqetësohet për saktësinë faktike apo logjike, sa për arritjen e qëllimit: tensionin, acarimin, stresin dhe konfliktin brenda-shqiptar. Të tjerat i dinë vetë serbët. Kjo veprimtari u shtua në prag të vitit 2005 sepse mendohet se Kosova mund të marrë pavarësinë. Keshtuqe fuqizim efektues nuk kane me dhe e vetmja alternative kundrejt pengeses se unitetit kombetar-Shqipetar, kane zgjedhur propaganden e shpifur ku fen dhe kombin e bejne te jene dy botekuptime te kunderta dhe ketu fillon shtegu i percarjes. Ah, sa i mungon popullit tone Vetdijesimi dhe a thua valle kjo propagande percarese do ket veshtersi te arrij deri ne thyerjen e hallkes (zinxhireve) se nje bashkimi kombetar?! Hm, po si jo, me permasa mjafte te lehta dhe te pa vena re fare bile,, pasi popullin yne eshte brenda i percare! Andaj popullit tone i mungon Vetdijesimi!,,, rizgjimi!,,, u jane masturbuar mendjet!


Vetem kokat e vetdijesuara, mund t'a shpetojne kombin Shqiptar nga kaosi, padrejtesia dhe shkaterrimi moral edhe pse nje shpetim i tille veshtire te arrihet, por te pakten perpjekjet mos te mungojne!

respekt,

__________________
“ Duaje per njerezit ate qe don per veten.” – Muhammedi, alejhi selam.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Dhjetor 2006 19:13
Prishtinasja_ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Prishtinasja_ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Prishtinasja_ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Prishtinasja_ Shto Prishtinasja_ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Prishtinasja_ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Prishtinase! Kete mesazhin me siper mund ta kishe shkruajtur shume mire tek "ceshtja Kosovare dhe me gjere". Kjo ska te beje me Diskutimin fetar. Ky mesazh flet vetem per nje taktike qe po perdorin serbet per te kundervene kosovaret pra mesazh qe mund te diskutohet tek politika.
Nese je me te vertete nacionaliste mos i jep ngjyrime fetare. Gje qe e ke bere vetem me sjelljen e mesazhit ne kete teme!

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Dhjetor 2006 19:28
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:45 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 27 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Simbolet fetare ne shkolla.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.