Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Tė ndryshme > Jeta eshte fat apo zgjedhje
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha briseide


Rastesia nderhyn tek fati.
Fat ne terminologjine e berbashket perben ate qe quajme "avere sedere",pra te dalesh i fituar ne ate zgjedhje qe ke bere dhe kur kjo zgjedhje nuk eshte vetem frut i mundit tend.

Destiny pastaj eshte tjeter gje.Hem, e pra fati eshte pikerisht "il destino"

Dhe qo avere sedereja jote, dmth "te kesh bythe". Puna eshte se njerzit qe kerkojne me shume, investojne me pak ne jete.

Te kesh sedere demek dmth te ndjesh pergjegjesine e te qenit njeri. sa me pare ta ndjesh kete gje aq me mire do te jete per Buten tende. Keta njerez pergjithesisht, mesojne neper shkolla, investojne ne formimin e tyre, lexojne shume, bejne sport, jane aktive. jane pikerisht keta qe i dalin fatit perpara.

Kur nje i tille merr maksimalen ne nje test, pjesa tjeter, ziliqaret, nuk vonojne te thone: Uaa, c'fat! I rane pyetje te lehta.

Keta njerez e bejne fatin qe t'i ndjeke prapa.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2009 15:07
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Re: Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Hem, e pra fati eshte pikerisht "il destino"

Dhe qo avere sedereja jote, dmth "te kesh bythe". Puna eshte se njerzit qe kerkojne me shume, investojne me pak ne jete.

Te kesh sedere demek dmth te ndjesh pergjegjesine e te qenit njeri. sa me pare ta ndjesh kete gje aq me mire do te jete per Buten tende. Keta njerez pergjithesisht, mesojne neper shkolla, investojne ne formimin e tyre, lexojne shume, bejne sport, jane aktive. jane pikerisht keta qe i dalin fatit perpara.

Kur nje i tille merr maksimalen ne nje test, pjesa tjeter, ziliqaret, nuk vonojne te thone: Uaa, c'fat! I rane pyetje te lehta.

Keta njerez e bejne fatin qe t'i ndjeke prapa.he me te lumte ajo goje, ndjenja e inferioritet i ben te thone se cdo gje ishte fat dhe jo djerse, pune, lufte etj.

sa jane nga ata qe kane lindur ne familje te pasurish, d.m.th simbas agates qe u ka qeshur fati qe me saba dhe kane rrembyer nga ky fat vetem opingat e mamase dhe te babase.... dhe sa jane nga ata qe nuk kishin opinga as maja e as baja dhe kane ikur neper majat e shoqerise.

e keta individe une nuk i quaj me fat por jane individe qe e kane lagur menderen mire, se po nuk e lage mire ate mendere ne uje nuk meson kurre te notosh.

ja kshu

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2009 15:18
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha Klodel
Fati te krijon mundesite e te shtron shume rruge perpara, zgjedhja eshte ajo qe percakton rrugen e jetes. Per mendimin tim te kesh fat do te thote te dish te besh zgjedhjen me te mire ne momentin me te duhur.


kjo per mua nuk quhet fat, por quhet mencuri se jo te gjithe jane te zote dhe dine te ndjekin pathin me te veshtire dhe me te drejte ne rruget e hapura te fatit.

fati ti ka hapur gjithe rruget edhe te bardhat edhe te zezat.
te zezat jane pathe te lehta, cigarja, pija, lojrat me shumice te bardhat jane pathe te veshtira pune, shkolle, lexim, studim, me shumice

ti zgjedh e merr dhe ne fund i pi dolline asaj qe ke zgjedhur ne rruget e fatit

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2009 15:24
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb* ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Re: Re: Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha kotka


he me te lumte ajo goje, ndjenja e inferioritet i ben te thone se cdo gje ishte fat dhe jo djerse, pune, lufte etj.

sa jane nga ata qe kane lindur ne familje te pasurish, d.m.th simbas agates qe u ka qeshur fati qe me saba dhe kane rrembyer nga ky fat vetem opingat e mamase dhe te babase.... dhe sa jane nga ata qe nuk kishin opinga as maja e as baja dhe kane ikur neper majat e shoqerise.

e keta individe une nuk i quaj me fat por jane individe qe e kane lagur menderen mire, se po nuk e lage mire ate mendere ne uje nuk meson kurre te notosh.

ja kshu


Kotka ajo qe me habit mua eshte se sa djem pa shkolle ka mes Tiranes, apo rrethe te tjera kryesore te Shqiperise.. Ka plot qe nuk kane bere as shkollen e mesme, edhe pse rritur mes te mirave.
Vijne fshataret e shkrete nga ana e anes e bejne shkollen e mesme, duke jetuar konvikteve, apo duke ecur mes baltet, shiut...
E keqja eshte te mos e dish qe je me fat, e mos te shfrytezosh rastet qe te ofron jeta, dhe prape te ankohesh se jeta ishte e padrejte me ty.
''Ai qe do e gjen menyren, ai qe s'do e gjen arsyen.''

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2009 15:24
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*

Kotka ajo qe me habit mua eshte se sa djem pa shkolle ka mes Tiranes, apo rrethe te tjera kryesore te Shqiperise.. Ka plot qe nuk kane bere as shkollen e mesme, edhe pse rritur mes te mirave.
Vijne fshataret e shkrete nga ana e anes e bejne shkollen e mesme, duke jetuar konvikteve, apo duke ecur mes baltet, shiut...
E keqja eshte te mos e dish qe je me fat, e mos te shfrytezosh rastet qe te ofron jeta, dhe prape te ankohesh se jeta ishte e padrejte me ty.
''Ai qe do e gjen menyren, ai qe s'do e gjen arsyen.''Ketu eshte edhe gabimi i prinderve, qe pa e kuptuar edhe ata vete duke u nisur nga koncepti i sigurimit te nje jete me te mire per femijen e vet, i perkedhelin femijet edhe kur rriten, qe mos t'u mungoje asgje duke u thene se maja dhe baja jane ketu per ty. Mendimi im eshte, se sado te kete maja e baja ata duhet t'ua bejne te qarte femijve, qe cdo gje qe une e arrita ne kete bote e arrita me mund dhe sakrifica, nuk ishte e lehte edhe per mua. Te gjitha keto qe kemi me perkasin mua dhe ti duhet t'a konsiderosh vehten qe asgje nuk te takon ty dhe duhet te luftosh te arrish aq sa kane arritur edhe prinderit e tu, ndofta edhe me teper. Vetem ky koncept i ben te rinjte te levizin b..en dhe te shkunden nga rutina e koncepteve te tyre..... te nje jete te qete dhe pa andralla.

Une vete ua kam kam bere te qarte dhe u kam thene se edhe ca vite gezojini c'kemi. Te gjitha keto qe kemi do shiten dhe une do shkoj ne azile, juve duhet te mendoni te shtrengoni b..en tuaj mire se ndryshe maja dhe baja nuk rrojne gjithe jeten....

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2009 15:41
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Re: Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Hem, e pra fati eshte pikerisht "il destino"

Dhe qo avere sedereja jote, dmth "te kesh bythe". Puna eshte se njerzit qe kerkojne me shume, investojne me pak ne jete.

Te kesh sedere demek dmth te ndjesh pergjegjesine e te qenit njeri. sa me pare ta ndjesh kete gje aq me mire do te jete per Buten tende. Keta njerez pergjithesisht, mesojne neper shkolla, investojne ne formimin e tyre, lexojne shume, bejne sport, jane aktive. jane pikerisht keta qe i dalin fatit perpara.

Kur nje i tille merr maksimalen ne nje test, pjesa tjeter, ziliqaret, nuk vonojne te thone: Uaa, c'fat! I rane pyetje te lehta.

Keta njerez e bejne fatin qe t'i ndjeke prapa.


Dhe ti sikur i ke rene me b*the ketij komenti Cedrus.

Perse keni manine te permendni ziliqaret?Se do ishte qe ketej fati na del nga hundet. Whatever mos na meso si te behesh njeri se s'po flet me kolopucat e kopshtit nese s'e ke vene re.

E kisha ne nje shkalle tjeter.
Fatin e ben njeriu,por kjo nuk eshte e vertete gjithnje.Ka edhe rrethana qe ta shtrojne rrugen ose ta mbushin plot me gropa.
Sipas asaj qe thua ti na qenka vetem nje perceptim.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2009 16:46
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha kotka
 

Te gjitha keto qe kemi me perkasin mua dhe ti duhet t'a konsiderosh vehten qe asgje nuk te takon ty dhe duhet te luftosh te arrish aq sa kane arritur edhe prinderit e tu, ndofta edhe me teper.Une do e shtjelloja ndryshe: te gjitha keto qe kemi jane tonat dhe duhen shfrytezuar si nje resurs i mire per te arritur atje ku duhet, ku eshte synimi.

A do ta kuptoje kete gje femija? Kjo eshte tjeter mesele. Ketu perseri hyn nje fushe e gjere analize dhe kontradiktash.

Njeroi duhet te jetoje ne nje ekuiliber midis asaj qe ka dhe asaj qe konsumon.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2009 16:48
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Une do e shtjelloja ndryshe: te gjitha keto qe kemi jane tonat dhe duhen shfrytezuar si nje resurs i mire per te arritur atje ku duhet, ku eshte synimi.
Une kete metode e provova dhe jo te gjithe kane te njejtin synim, varet nga zgjedhjet e seicilit per jeten. Prandaj une mendoj qe njerezit i bejne zgjedhejt me te mira kur dicka u mungon ne jete dhe nuk i kane te gjitha .......

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2009 17:11
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SmoKer
heavy ...

Regjistruar: 11/02/2005
Vendbanimi: Kabul- a great city , in which to live ,play and w
Mesazhe: 2511

Cdo kush eshte arkitekt i fatit te tij.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2009 17:32
SmoKer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SmoKer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SmoKer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SmoKer Shto SmoKer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SmoKer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Enya
Shpirt # 1

Regjistruar: 12/02/2006
Vendbanimi: Orange, CT
Mesazhe: 4096

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jeta eshte fat apo zgjedhje

Citim:
Po citoj ato që tha kotka


Une vete ua kam kam bere te qarte dhe u kam thene se edhe ca vite gezojini c'kemi. Te gjitha keto qe kemi do shiten dhe une do shkoj ne azile, juve duhet te mendoni te shtrengoni b..en tuaj mire se ndryshe maja dhe baja nuk rrojne gjithe jeten....
Ca te asht fixu edhe ty azili o zemer? Po fmi jane ata qe rrite ti dhe te lene me ik ne azil pleqsh? Do thush ti ja moren nuset, s`me dun ma! Jo zemer, aty rri shpi tande dhe gezo nipat e mbesat e tu, e meriton rrespektin dhe dashnin e fmive te tu. Kjo sme pelqen ktu ne US qe prinderit edhe billionera ne qofshin, perfundojn ne azil. Arsyeja se femise pasi te martohet si plas me se ca bahet me prinderit e tij( saj). Do thush ti kan jeten e vet, do krijojn familjen e vet. Mu Zoti mos ma bafte mbare ne jete, nese nuk ndihmoj Prinderit e mi apo Prinderit e bashkeshortit tim, njesoj sikurse do deshiroja une te me ndihmonin nje dite femijet e mij. Do thush ti,-Fantazo o Helga! Jo, aspak. Kena shume detyrime ne jete, ne nga erdhem? Nga mbime keshtu ? Kush na lindi? Edukoi? Shkolloi? Sakrifikoi? Kush?

Pra, mos mendo negativisht. Femijet jane te tute dhe ata kane detyrime tan jeten per TY.

Love U

__________________
Time is money. ( by Benjamin Franklin)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Gusht 2009 01:58
Enya nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enya Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enya (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enya Shto Enya nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enya nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:14 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Tė ndryshme > Jeta eshte fat apo zgjedhje

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.