Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > A mendoni se eksistojne qenie jashtokesore? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.50.
Gjithsej 9 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Player69
Njeri i Panjohur

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: Detroit
Mesazhe: 22

A mendoni se eksistojne qenie jashtokesore?

A mendoni se eksistojne qenie te tjera njerezore ne hapesiren e pafund qiellore? Une mendoje se JAshtetokesoret eksistojne me vertet. Ka pasur shume raste ku UFO pretendohen te jene pare nga persona tokesore
madje edhe ka disa qe pretendojne se jan rembyer nga UFO-t po megjithate asgje nuk eshte konkrete dhe e sigurt!

Dicka e cuditshme ndodhi ne vitin 1986 kur me ane te nje fotografie tere botes i doli nje pamje e cuditshme e nje koke njeriu ne siperfaqen e planetit te Marsit.
Me vone u vertetua qe pamja qe nje mirazh i bere nga mbledhja e reres me ane te eres dhe nje hije e cuditshme e njere prej sateliteve natyral te Marsit (henat e tij) qe i jepte asaj formen e kokes. Ajo koke bere qe njerezit te keni nje interes shume te madh dhe pati nje fame te madhe duke u perfshir ne faqet e revistave, gazetave bluzeve, madje jane bere dhe filma dhe libra humori (comics). po meghithate qe nje zhgenjim tjeter per astronautet dhe NASA.

Po megjithate ajo drite shprese per te gjetur qenie jasht tokesore te inteligjences sone apo siperiore eshte akoma e ndezur dhe shpresojme ne nje te ardhme ti japin nje pergjigje pyetjes
[COLOR=red]Jasht tokesoret eksistojne me vertet apo jane nje krijim i imagjinates sone?

Me respekt indriti!

__________________
Fieri qyteti endrave te mia...
Fieri qyteti ku kaloj femiria...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2003 00:14
Player69 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Player69 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Player69 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Player69't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Player69 Shto Player69 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Player69 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ADELAIDA
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 694

Jam e mendimit se UFO-t nuk ekzistojne.Ata jane thjesht pjelle e imagjinates se njeriut,jane objekt perfitimi i gazetave,revistave,televizioneve ,njerezve te ndryshem.Jam dakort me ty qe shume thone se i kane pare por nuk eshte aspak e veshtire qe me anan e kompjuterave,imagjinates dhe aftesise krijuese te njeriut te krijohen ngjarje dhe mashtrime te tille.Ka shume qe besoj ne keto fenomene por mendoj se eshte thjesht deshira e njeriut per te besuar ne dicka te jashezakonshme,ne dicka jo reale,ashtu si ne fund te fundit mund te jet edhe besimi tek Zoti.

Thone qe beso dhe kontrollo dhe nqs dicka nuk e shikoj vete me duket absurde te besoj se ekziston ,ashtu si ne fund te fundit me duken absurde edhe keto histori.
Mos me keqkupto eshte thjesht mendimi im
Me respekt ADELAIDA

__________________
Armiku me i rrezikshem qe do takosh do te jet gjithmone vetvetja...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shtator 2003 14:35
ADELAIDA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ADELAIDA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ADELAIDA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ADELAIDA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ADELAIDA Shto ADELAIDA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ADELAIDA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
atdheuyne
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 15/09/2003
Vendbanimi: amerike
Mesazhe: 225

adelaida...

moj leri UFO't ...se as existojne dhe as do existojne...i vetmi UFO qe existon eshte aroplani i kohes te fundit te ushtris...po dil andej nga tema jone se na u than syte.

atdheu.

__________________
te punoni nat e dit qe te shihni pakes drite....?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Tetor 2003 17:55
atdheuyne nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė atdheuyne Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me atdheuyne (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: atdheuyne Shto atdheuyne nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto atdheuyne nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Zinart
Student ne Gjimnaz

Regjistruar: 30/09/2003
Vendbanimi: U.S.A.
Mesazhe: 29

Ndoshta!

Nuk besoj se me te vertet jane pare UFO ketu ne toke. Shume njerez thone qe kane pare UFO por ato jane thjesht shpifje ose ka pasur raste ku njerezit kane gabuar. Por une besoj se ne kete univers te pafundshem duhet te kete pa dyshim jete pervec qenieve njerezore. Por universi eshte shume i madh dhe planet ku mund te kete jete jane teper large tokes. Me teknologjine e tanishme ne toke ato planete jane te paaritshme.
Shpresoj qe ne te ardhmen pyejtja e madhe e jashtetoksorve te marri nje pergjgje.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Tetor 2003 02:06
Zinart nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Zinart Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Zinart (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Zinart't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Zinart Shto Zinart nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Zinart nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mbreti luan
Anetar aktiv

Regjistruar: 20/10/2003
Vendbanimi: ne boten materiale
Mesazhe: 32

Angry

Kush tha qe ajo qe nuk duket nuk ekziston????

Per ADELAIDEN..... (dhe per ndonje tjeter)

Do ta filloj per gjigjen time nga mbrapa qe te hyj me pare ne temen qe me duket me e rendesishme. E krahasuat ekzistencen e Zotit me ekzistencen e UFO-ve. Ky nuk eshte aspak nje krahasim serioz dhe do te thoja qe edhe logjika qe eshte perdorur per te nxjerre perfundime nuk eshte aspak dinjitoze. Thoni qe nuk mund te ekzistoje dicka qe nuk mund ta shikojme dhe mbase e zgjeroni kuptimin tuaj deri te perceptimi. E kam fjalen per te 5 shqisat. Ne fakt eshte komplet nje brockull qe te mendosh se ajo qe nuk kapet nga shqisat tona nuk ekziston se te gjithe e dime se njeriu dhe shqisat e tij jane te kufizuara. E imagjinoni dot se s a e vogel eshte gama e gjatesive te valeve qe njeriu mund te shikoje si drite dhe ngjyra dhe te njejten gje do te thosha edhe per zerin dhe ndijimet e tjera. Pra njeriu nuk mund te perceptoje cdo gje ashtu sic nuk mund te degjoje infratingujt dhe nuk mund te shikoje rrezet ultravjolete. Por ky perkufizim do te shkonte edhe me tej; deri tek ajo qe nuk mund te identifikohet absolutisht se ekziston materialisht, fusha. Fusha merret si gje qe ekziston vetem duke pare efektet e kesaj dhe duke perdour induksionin mund te pohojme se zoti ekziston vetem duke pare efektet e tij. Kjo gje nuk mund te perdoret per te vertetuar ekzistencen e UFO-ve gje qe mund ta shpjegoj me qarte ne ndonje mesazh tjeter.
Ciao a tutti!

Vizitoni faqen www.harunyahya.com dhe gjeni artikuj dhe libra.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Tetor 2003 19:01
Mbreti luan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mbreti luan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mbreti luan (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Mbreti luan't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mbreti luan Shto Mbreti luan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mbreti luan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_pafajshem
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 15/07/2003
Vendbanimi: Madrid
Mesazhe: 383

Po kush ju tha mor te uruar?

E kush tha qe nuk ekzistojne, une per vete kam pare dhe kam folur me ta. Dhe nje dite sikur te mos kisha hapur syte do te me kishin rrembyer ne ate diskun e tyre.

Me respekt (nga frika e UFO_ve)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Tetor 2003 01:00
i_pafajshem nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_pafajshem Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_pafajshem (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_pafajshem Shto i_pafajshem nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_pafajshem nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ADELAIDA
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 694

Mbreti Luan

Krahasimi qe bera midis ekzistences se zotit dhe UFO-ve nuk i kalon kufijte e krahasimit....te krahasosh nuk do te thote te vesh shenjen e = midis ketyre 2 gjerave...eshte tjeter ceshtje nqs mendimi im per ekzistencen e tyre nuk perputhet me tuajin...

Une jetoj ne kete bote realisht,fizikisht dhe jam ne djeni qe shqisat tona jane te kufizuara...gama e veprimeve te tyre eshte e kufizuar....
Por ceshtja mbi te cilen diskutojme ka te beje me nje send real ,te cilin mund ta prekesh,ta shikosh dhe tek kjo referohej edhe ideja ime mbi besimin....Perceptimi i ketij sendi qendron brenda kufijeve dhe mundesive te perceptimit qe kane shqisat tona....dhe brenda kesaj tablloje,per te cilen e ka kuptuar cdo qenie njerezore qe nuk eshte shume e gjere,bazohet edhe mendimi im mbi besimin nqs dicka ekziston apo eshte thjeshte nje iluzion i krijuar nga imagjinata e njeriut...
Me respekt

__________________
Armiku me i rrezikshem qe do takosh do te jet gjithmone vetvetja...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Tetor 2003 01:07
ADELAIDA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ADELAIDA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ADELAIDA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ADELAIDA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ADELAIDA Shto ADELAIDA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ADELAIDA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mbreti luan
Anetar aktiv

Regjistruar: 20/10/2003
Vendbanimi: ne boten materiale
Mesazhe: 32

Smile

Adelaides

E prita me kenaqesi pergjigjen tende dhe me po kaq kenaqesi do te pergjigjesha por puna shte se nuk kuptova asgje. Ti ke folur tamam si ish profesorja ime e filozofise dhe duhet ta dish se une filozofet nuk i marr shume seriozisht sepse ajo qe shprehin eshte thjesht mendimi i tyre ashtu sic eshte mendimi i secilit filozofia e cdokujt. Duhet ta pranoj qe kur lexova mesazhin tuaj u lodha me shume sesa kur mesova mesimin fundit te filozofise.
Une mund te pergjigjem por me fal nese nuk do te kete lidhje me pergjigjen tende sepse kjo do te jete vetem per shkak se nuk e kam kuptuar ate. Me duket se ti thote se merr si ekzistenciale vetem ate qe percepton ndersa une thash dhe ti e pranove se nuk ekziston vetem ajo qe perceptohet. Ketu po flas per Zotin per te mos u keqkuptuar se sic e thash me pare mendoj se UFO't nuk ekzistojne dhe per kete mund te jap argumente. Nese do te merrej si ekzistenciale vetem ajo qe perceptohet atehere shkencetaret do te benin gabime gjiganteske ashtu sic do te benin dhe bejne gabim trashanik te gjithe njerezit qe mendojne se Zoti nuk ekziston. Kjo persa i perket asaj qe kemi folur. Here tjeter do te doja te perqendroheshim me shume ne argumentat e ekzistences se Zotit dhe mosekzistences se UFO-ve dhe te mos rrime me dhe te diskutojme se cfare eshte ekzistenca apo mosekzistenca.
Gjitahshtu me respekt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Tetor 2003 17:51
Mbreti luan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mbreti luan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mbreti luan (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Mbreti luan't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mbreti luan Shto Mbreti luan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mbreti luan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ADELAIDA
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 694

Mbreti Luan

Ekzistenca ose jo e UFO-ve eshte nje teme qe nuk i perket kuadrit fetar...Prandaj eshte e kot te diskutojme ne kete teme per Zotin...
Pastaj se kuptoj pse duhet te besosh me shume ne dicka qe askush se ka pare ,se ka prekur (Zoti) ,sesa ne dicka qe shume njerez pranojne se i kane pare (sic mund te jet shembulli i UFO-ve)
Persa i perket mendimit tim ne lidhje me kete teme qe po diskutojme,po mundohem ta thjeshtezoj mendimin,duke pranuar se as une nuk besoj ne ekzistencen e UFO-ve ....
Arsyet dhe argumentet per ta mbrojtur kete i permenda edhe ne postimet me pare,do isha shume kurioze te mesoja argumentet tuaja.....

PS:Shpresoj mos te kem lodhur shume per ta deshifruar kete mesazh bera cmunda per ta thjeshtuar,me erdhi keq qe me krahasuat me nje zysh ,me teper per faktin qe ka nje moshe me te madhe se e imja,per asgje tjeter

__________________
Armiku me i rrezikshem qe do takosh do te jet gjithmone vetvetja...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Tetor 2003 21:42
ADELAIDA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ADELAIDA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ADELAIDA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ADELAIDA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ADELAIDA Shto ADELAIDA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ADELAIDA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mbreti luan
Anetar aktiv

Regjistruar: 20/10/2003
Vendbanimi: ne boten materiale
Mesazhe: 32

Une i besoj argumentave me shume sesa publicitetit dhe propagandes. Eshte e vertete se per UFOt eshte bere shume propagande dhe njerezit ne shume raste influencohen por kjo nuk do te thote se kane te drejte. Ne te shumten e rasteve publiciteti behet per perfitime. Po jap rastin e Roswell ku UFOt jane kthyer ne nje industri te vertete perfitimi. Nepermjet UFOve Roswelli, nje qyteze per te cilen nuk ishte degjuar ndonjehere te flitej arriti te rriste fluksin e turisteve sikur te ishte Walt Disney ose sikur te kishte ne territorin e saj Niagara falls. E pra cfare te vecante kishte Roswell pervec reklames se ishin shfaqur UFOt. Mos te harrojme se ne epoken qe rrojme behet cdo gje per te fituar dhe nuk kushton shume te hapesh fjale se ketej ka kaluar nje UFO dhe me kete rast te hapesh muzeume fallco te besh filma fantastiko-shkencor, te shessh revista dhe gazeta dhe te krijosh nje luk te ri ne ambjentet publike. I gjithe nje biznes qe mbeshtetet vetem ne imagjinate. E cfare duhet te me bej mua te besoj? Montazhet apo personat qe paguhen per te treguar perralla ose jane te semure dhe vuajne nga histeria, sepse pervec ketyre nuk ofrohet asnje argument tjeter.
Imagjinoni nje race qe shkel per here te pare nje planet te ri. Kur njeriu shkoi per here te pare ne hene u be reklame, te gjithe e pane ne televizor, u be buje. U ngrit pa piken e hezitimit flamuri Amerikan dhe asgje nuk u be ne fshehtesi.
Alienet perpiqen te na i shfaqin si qenie shume inteligjente por nuk mund te ekzistoj qenie inteligjente qe te qendroje vetem sic shfaqen shume here neper emisione alienet, sepse zhvillimi vjen si pasoje e bashkepunimit. Nese alienet do te shkelnin ne toke ata do ta benin kete gje publike ashtu sic kemi ne deshire te behemi publik tek jashtetokesoret nepermjet ekspeditave hapsinore.
Pra sias meje nuk ekziston asnje argument qe te mbeshtesi se alienet kane ardhur ne toke dhe nuk me detyron ndonje argument qe te pranoj qe ata ekzistojne. Ne anen tjeter mua me detyrojne argumentet te besoj se Zoti ekziston dhe ketu qendron ndryshimi thelbesor qe e dallon besimin tek UFOt dhe besimin tek Zoti.
Duke e pare se c'do gje ne bote eshte e ndertuar ne menyre te perkryer, duke filluar nga atomi deri tek universi dhe nga qeliza deri tek njeriu duke mos harruar ato qe jane ndermjet ketyre qe do ti cilesoja pa ndonje teprim si infinit, une jam i detyruar te mendoje per nje projektues sa origjinal aq edhe te ditur, pra te perkryer. Ky eshte Zoti dhe te gjitha faktet flasin per te.
Debati ku duhet te perqendrohet ceshtja e aljeneve eshte pika qe shumica e njerezve e kapin ne pergjithesi. Ne kete univers kaq gjigantesk nuk ka ndonje qenie tjeter inteligjente???
Ne pamje te pare duket shume e thjeshte pergjigjia por duhet ti futesh me thelle per te pare gafen qe behet. Duket sikur eshte thjesht ceshtje rastesie por ne fakt eshte ceshtje inteligjence.
Do ta vazhdoje ndonje here tjeter se tani edhe kohe s'kam shume por kam edhe hall se mos po e bej te merzitshem mesazhin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Tetor 2003 19:47
Mbreti luan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mbreti luan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mbreti luan (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Mbreti luan't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mbreti luan Shto Mbreti luan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mbreti luan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:36 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > A mendoni se eksistojne qenie jashtokesore?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.