Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > Big-Bang i Dyte !
Gjithsej 15 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
cuninteligjent
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 10/03/2008
Vendbanimi: Tiran
Mesazhe: 51

Shpejt e shpejt pergjigjet e castit per ns-6

1- Teoria e tajhoneve ka vdekur e eshte varrosur sepse nuk u vertetua kurre qe egziston ndonje grimce me shpejtesi me te madahe se ajo e drites. Shpejtesia e drites mbetet absolute.

2- Teoria e relativitetit shpjegon plotesisht vrimat e zeza dhe kete e ben permes kontinumit kohe-hapesire. asnje lloj grimce nuk e ben kete gje si teoaria e relativitetit.

3-Cdo grimce qe leviz me shpejtesi me te vogel se shpejtesiae drites ka mase (ose me sakte mase prehje). Nese grimca do te levize me shpejtesine e drites atehere ajo grimce nuk ka mase me (fotoni dihet qe nuk ka mase prehjeje) m=mo/v1-v2/c2. Same shume ne gjendje prehjeje te jene grimcat aq me sakte percaktohen permasate tyre. Same afer shpejtesise se drites te levizin grimcat aq me pak percaktohet permasa e tyre dhe aq me shume grimca kthehet cuditerisht ............... ne vale. Kjo shpejgon dualizmin materialeo-valor qe shfaqin grimcatkur levizin me shpejtesine e drites.

4-Nuk ka energji te erret por ka energji te padukshme qe merr ngjyre te erret sepse nuk lejon asnje lloj rezatimi qe te vije tek ti qe te te lejoje ta shohesh. Ne ishohim trupat vetem sepse ata na dergojne neve energji (drite) te reflektuar nga trupat e tjere ose te emetuar nga ata vete. vrimat e zeza nuk i shohim sepse ato nuk lejojne asnje lloj rezatimi te vije tek ne, perkundrazi ato perthithin cdo rrezatim prandaj nuk shihen. Sa per kuriozitet tek vrimat e zeza raporti kohe hapesire eshte i ndryshem ne raporte te medhaja me raportin kohe hapesire ne te cilin ne jetojme. Ne vrimat e zeza nje hapesire e madhe ze nje vend jashtezakonisht te vogel. E konceptoni dot? Ky eshte thelbi i gjithe universit tone dhe jo studimi i grimcave qofshin keto, mezone,leptone,barione,bozone rezonone apo kuarke.

Sa per forcat ende nuk eshte arritur unifikimi i kater bashkeveprimeve themelore dhe kete ska per ta bere as zbulimi bozonit x.

__________________
be your self no matter what they say

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Shtator 2008 11:27
cuninteligjent nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cuninteligjent Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cuninteligjent (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cuninteligjent Shto cuninteligjent nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cuninteligjent nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Cuni ajo qe thua ti nuk eshte darke energy por dark metter.

Dark energy eshte nje energji e padukshme qe mendohet se shtyn shperhapjen e universit ne shpejtesi rritese nga qendra. Duke e ditur se pas big-bangut shpejtesia e shperhapjes duhet te vinte duke u ngadalsuar eshte vene re qe ne te vertete eshte pershpejtuese. Kjo gje i ka vene ne paradoks shkencetaret dhe atehere kan thene se duhet te jete nje energji qe nuk e dshofim e cila e ben shperhapjen te kete shpejtesi rritese.

Ndersa Dark matter eshte tjeter dhe eshte ajo qe po i thoje ti dark energy.
Ne te vertete dark matter nuk eshte zbuluar se nuk e lejon depertimin e drites, por se e perthyen ate. duke vene re driten e planeteve shkencetaret kane verejtur se ajo perthyhet ne hapesiren boshe. Nga kjo kane nxjerre edhe hamendesiminb (e llogjikshem them une) se egziston nje fare dark matter qe ben driten te perthyhet.

Persa i perket objekteve qe nuk i pershkon drita, ashtu jane zbuluar black holes.

Pershendetje.

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Shtator 2008 14:20
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cuninteligjent
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 10/03/2008
Vendbanimi: Tiran
Mesazhe: 51

Po kur do mesoni o njerez te perdorni trurin tuaj dhe te mos hani dokrat e te tjereve.

SHpejte e shpejt verejtjet e rradhes.

- Ska dark energji. Edhe pse shkencetaret me te medhenj po e kerkojne me duket se nuk do ta gjejne kurre. Arsyeja eshte e thjeshte. Universi po zgjerohet se kjo eshte natyra e tij. Gjithcka bazohet mbi raportin kohe-hapesire. Universi zjgerohet sepse nuk eshte satatik,nuk eshte ne prehje. Universi zgjerohet sepse leviz. Zgjerimi tregon levizjen e tij. Universi po zgjerohet dhe kjo pershpejton rrjedhjen e kohes deri sa do te vije nje moment kur universi nuk mund te zgjerohet me sepse raporti kohe hapesire nuk do ta lejoje me kete gje. Atehere universi duhet te bjere ne kolaps per te rifilluar nga e para pasi vrimat e zeza te kene perthithur te gjithe hapesiren.

-Une nuk flas as per dark matter as per dark energji. Une flas vetem per vrimat e zeza (black holes) te cilat nuk mund ti shohim sepse perthithin gjithcka qofte kjo materie energji apo vale. Ska pse e komplikojme boten kot me energji apo materie te zeze.

- Lobacevski ishte nje shkencetar i madh qe nuk ju dha merita kurre. AI per here te pare vertetoi se hapesira eshte e perkulshme. Ai vertetoi se kendet e brendshme te nje trekendeshi nuk jane gjithmone te barabarte me 180 grade. Shuma e tyre mund te jete me e madhe e barabarte ose me e vogel se 180 grade dhe kjo varet nga vijat qe bashkojne brinjet e tyre. Nese vijat jane te drejta atehere shuma e kendeve eshte 18o grade. Nese vijat jane te lakuara shuma e kendeve eshte e ndryshme nga 180 grade. Per fat te keq kjo teori u konsiderua si budallallek dhe lobacevskin e mbyllen ne nje cmendine. SHume kohe pas vdekjes se tij kjo teori u vertetua dhe ai u rehabilitua si nje nga shkencetaret e medhenj por ishte vone. Dhe kjo teori ka nje vlere shume te madhe per hapesirat rreth trupave te medhenj qiellore si toka e planetet e tjere. Dukuria e cuditshme e shikimit te nje ylli te larget edhe pse ai ishte plotesisht i fshehur nga nje trup tjeter qiellor (planet) shpjegohet pikerisht permes vijave te lakuara qe pershkon rrezja e drites para se te vije ne syrin tone. DHe kjo reze pershkruan nje rruge te lakuar afer planeteve te tjere per shkak se hapesira afer ketyre planeteve eshte e lakuar duke e detyruar rrezen te ndjeke ate trajektore. Sa per teorine qe dark mater nukl ejon depertimin e materies por e perthyen ate kjo ide eshte jashte cdo koncepti dhe shpjegimi fizik. Po nejse.

- Ndoshta jam nga te paktet persona ne bote qe besoj ne nje drejtim tjeter te shkences. Mendoj se eshte me e drejte ajo qe mendon dhe profesori i Chikagos i cili kishte vene dhe bast se ky eksperiment nuk do ja dilte (ashtu sic ndodhi). Dhe ky profesori qe them une (te cilit fatkeqesisht nuk ja mbaj mend emrin ) eshte ndoshta sot per sot shkencetari me i madh ne bote. Jetojme ne nje bote qe ka nje diversitet te jashtezakonshem pikepamjesh. Por shyqyr zotit thuaj qe pikepamjet para se te behen teori duhet te provohen me pare.

__________________
be your self no matter what they say

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Shtator 2008 10:20
cuninteligjent nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cuninteligjent Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cuninteligjent (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cuninteligjent Shto cuninteligjent nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cuninteligjent nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cuninteligjent
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 10/03/2008
Vendbanimi: Tiran
Mesazhe: 51

Meqe askush nuk ka aftesine per tu pergjigjur une si nje replikues i afte qe jam kerkoj te ngre polemika qe ti perfshij ne bisede te tjeret edhe pse te tjeret nuk jane aq te afte per tu perfshire emocionalisht ne nje diskutim qe sot ne bote eshte nder me te medhenjte.

NJeriu ka bere hapa gjigande perpara dhe eshte shume afer hapit me te madh te te gjitha koherave. Njeriu eshte shume afer per te njohur zotin. Sapo mesuam ndertimin gjenetik te trupit njerezor. Ndersa zbulimet ne fizike po na bejme te kuptojme dalengadale cfare ka pertej universit (atje ku qendron zoti). Dhe ndoshta me nje perpjekje fare te vogel arrijme te kuptojme se cfare eshte linjda vdekja dhe vete egzistenca. Por ne si shqiptare qe jemi do te rendim ndaj reklamave publicitare te arritjeve shkencore te botes me teper se sa te krijonim nje profil tonin. Keshtu dhe rendaj e padobishme ndaj promocionit qe ju be eksperimentit te zvicres qe per mua ishte e pa vlere tregoi se sa emocionale dhe siperfaqesore jemi.

Lezhjani 82 ku je? Ku je futur? Pas botimit me copy paste te artikujve te kopjuar nga kushedi c gazete pse u zhduke dhe nuk dhe opinionin tend ne forum mbi debatin qe po zhvillohej? Pergjigja eshte e thjeshte. Sepse nuk ke ngritjen e duhur per ta bere kete gje. Atehere me cfare te drejte me fshive mesazhet qe une u perpoqa te postoj tek tema pellazget? Perse fshive opinionet e mia ne lidhje me janullatosin dhe ceshtjen kombetare?

NS duhet te pohoj qe kurajoja jote per te bere debat eshte e admirueshme. Gjithashtu admiroj edhe kurajon tende per te ditur me shume rreth botes. Te uroj gjithe te mirat. Dhe mos harroni. Mos kini kurre frike nga debatet. Shpreheni me force mendimin tuaj por me pare binduni qe te jete i argumentuar mire.

__________________
be your self no matter what they say

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Shtator 2008 14:16
cuninteligjent nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cuninteligjent Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cuninteligjent (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cuninteligjent Shto cuninteligjent nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cuninteligjent nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

e imja eshte me shume kuriozitet duke qene se nuk bej pjese ne kete fushe dhe argumentohem me ate numer te vogel shkrimesh qe kam lexuar dhe degjuar.

fakti qe te gjithe shkencetaret i jane vene pas bozonit te Higgs-it do te thote qe gjetja e tij do te shpjegonte shume gjera perfshi edhe natyren e mases, do te thote qe perkufizimi i mases si nje kombim i hapesire kohes eshte i pamjaftueshem per te shpjeguar te gjitha kuadrin ne univers.
eshte e vertete qe teoria e tajhoneve deri tani nuk ka prodhuar asnje eksperiment qe te mund ta verifikoje (dhe kjo eshte kunder natyres se shkences qe nuk mund te ngelet ne kuadrin e filozofise por kerkon prova) por duhet thene qe nese ajo nga pikpamja matematikore eshte e sakte dhe shpjegon gjera,atehere thjesht kerkohet kohe per te treguar vertetesine apo renien e saj. teoria e relativitetit mori proven e pare ne 1919 me eklipsin e Jupiterit (dhe nga ajo qe kam lexuar tek numri special i Le Scienze per vitin e fizikes, eksperimenti ishte kryer me shume gabime) ndersa gjetja e Hubble ishte parashikuar shume kohe me para nga nje matematicien (emrin sme kujtohet por di qe eshte permend edhe tek libri "nje histori i shkurter e kohes") ku kishte nxjerre 3 modele te ndryshme te menyres se si do ecte universi (ndryshe nga Ainshtajni qe per ti qendruar idese se tij qe universi eshte statik i shtoi edhe nje kostante formulave). dmth dicka qe vertetohet nga ana matematikore ,ka shume gjase qe te arrihet te vertetohet edhe nga ana eksperimentale (gjithsesi,jo gjithmone).

sa i perket teorine e unifikimit , e vetmja qe akoma i shpeton si force eshte graviteti dhe nese teoria e relativitetit do ta shpjegonte ne menyre te sakte edhe kete ceshtje atehere Ainshtajni nuk do vdiste ne shtepine e tij duke tentuar te unifikoje te gjitha forcat. po ashtu duhet thene qe nderkohe qe ai bente keto tentativa, u shfaqen 2 forcat e reja berthamore qe pa eksperimente nuk do gjeheshin.

ndoshta eksperimenti i LHC nuk do na coje ne nje unifikim te te gjitha forcave por edhe nese do te dale keq, do dime qe ne kete menyre nuk gjejme gje dhe do shohim per alternativat e tjera.

nje gje tjeter qe dua te pyes eshte "a eshte e pakapercyeshme shpejtesia e drites?" . dmth kemi ngelur brenda nje barriere te tipit E=mc2 qe na tregon qe cdo trup qe arrin shpejtesine e drites kthehet ne energji. personalisht per gravitonet e kam degjuar ndryshe sepse perllogaritjet e bera ne nje nje eksperiment te para 2-3 vjetesh (serish me nje eklips) tregonte qe gravitonet duhet te levizin me nje shpejtesi rreth 0,96c por me nje range gabimi qe nga nje ane kapercente shpejtesine e drites dhe mberrinte ne vleren 1,06c dhe nga ana tjeter deri ne 0,88c nese nuk gabohem per kete vleren e dyte. nese kjo gje vertetohet atehere i duhet dhene nje shpjegim edhe kesaj.

ne universin e sotem nuk mund te arrijme te kuptojme gjithcka sepse fundja mjafton te marrim rastin qe sot nga mberrin drita e 15 miliard viteve me pare per te kuptuar qe gjate ketyre 15 miliard viteve ato trupa qe kane leshuar driten kane levizur gati po aq per te mos me thene me shume...se cfare ndodh ne ato zona,nuk do jemi ne gjendje ta kuptojme.

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Shtator 2008 16:56
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Cuninteligjent meqe e shkruajte mesazhin per mua po dal edhe une pak nga teama. Me vjen keq qe po shprehesh keshtu per mua dhe ma ke ngreh pak gjakun.

Une jam adminastrator ketu dhe duhet te jap shembull e jo te bej shamate, por nje gje ta kesh parasysh se kur une bej copy paste une sjell artikullin nga eshte marre dhe nuk mundohe te shprehem me fjalet e kuj tjeter!

Nese une sdo te isha ne nivel qe te flas me ty s'do te kisha komentuar fare ose nese s'do te isha ne nivel sdo te kisha hapur nje teme te tille, megjithate pervec se ke treguar cektesine tende duke me challenge mua me ato qe ke shkruar me siper, nuk ke fituar pike te tjera!

Ka tema dhe mesazhe te tjera ne kete nenforum ku une kam shkruar dhe te shtyj qe ti lexosh qe te mos besh parapercaktime te parakohshme!

Ti akoma e ngaterron dark energy me dark matter dhe nuk eshte faji im, sado te nervozohesh duhet te pranosh cfare eshte e drejt.

Edhe nje gje tjeter te fundit meqe permende disa tema te tjera qe une te paskam fshire mesazhet! Ato temat kane moderatorin e vet dhe une nuk i kam futur duart aty, ti po me akuzon per disa gjera qe nuk i kam bere dhe kjo duket se sa ne menyre personale e ke marre ti kete bisedim!

Mundohu mos ta marresh kaq me vrull edhe mos fillo te krahasosh nivelet ketu se ne fund te fundit je ti qe te kan interesuar kjo teme dhe ke shkruajtur, si te them me nje ndjenje keqedashese apo antikonstruktive duke u munduar te ulesh te tjeret poshte e te tregosh se keto lloje temash nuk jane te rendesishme.
Ki kujes edhe nje here se nese do te besh diskutim konstruktiv duhet te jesh me i sjellshem....kjo eshte menyra me e mire qe mun d te te kisha shpjeguar se si po rreagon, shpresoj te kuposh !

Pershendetje!

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Shtator 2008 01:27
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cuninteligjent
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 10/03/2008
Vendbanimi: Tiran
Mesazhe: 51

NS 6

Nuk ka shpejtesi me te madhe se shpejtesia e drites. Ajo eshte absolute. Gjithcka tjeter eshte relative. Nese do shkojme pertej shpejtesise se drites atehere do te mesojme c ndodh jashte universit. Personalisht mendoj se nese shpejtesia e nje trupi rritet linearisht deri sa arrin shpejtesine e drites pas kesaj shpejtesie madhesia e saj nuk ritet me linearisht por me kercime, hope ose kuante. Ajo qe besoj une eshte se ajo qe ndodh pas shpejtesise se drites eshte zhvendosja ne moment e trupit. Keshtu nese per shpejtesi me te vogla ose e barabarte me shpejtesine e drites per te vajtur nga A ne B (dmth te pershkrosh njefare distance) te duhet kohe per shpejtesi mbi ate te drites zhvendosja kryhet ne moment. Si te thuash ndodhesh dhe ne A dhe ne B ne te njejtin moment. Si ndodh kjo mbetet per tu vertetuar. Sa per anomalite qe thua per 0.96 c apo dhe per 1.06c besoj se kjo ndoshta eshte nje anomali e shkaktuar nga metodat e matjes. Tani dihet se gabimet ne matje dhe llogaritje shpesh kapin shifra deri ne 2 % te vleres qe llogaritet dhe kjo justifikon te gjithe anomalite qe vihen re. POr sidoqofte serish nuk jam i sigurte per kete. Eshte pikerisht kjo gje qe me ben dyshues rreth teorise se kuarkeve ose te asaj qe quhet zbulimet shkencore te mikrothermijave sepse shume prej thermijave edhe pse jane zbuluar ato jane hipotetike. Ato jane zbuluar vetem per shkak te cilesive dhe vetive qe shfaqin dhe jane krejtesisht te pakonceptueshme per boten ku ne jetojme sepse nuk kane permase te percaktuar sakte. Qe te njohim dicka ne duhet ta prekim ta nuhatim, te shohim cfare forme ka dhe cfare pozicioni ze ne hapesire (dmth koordinaten e trupit). Ndersa per keto thermija ne nuk e dime cfare forme kane sa te medha jane (ose te dime koordinaten e tyre) nga se perbehen. Vete egzistenca e tyre eshte hipotetike per shkak te cilesive qe shfaqin. Prandaj jam dhe dyeshues sepse ato mund te mos egzistojne fare dhe mund te jene nje lloj "sjelljeje" e hapesires qe shkakton fenomene te tilla qe ne i emertojme grimca. Sot ka shkencetare qe besojne tek gravitonet. Une nuk i hedh poshte por vetem se nuk di cte them per to sepse nga teoria e relativitetit e di ne thelb konceptin e gravitetit dhe si shfaqet ai. E permbledhur teoria e relativitetit eshte kjo. NS 6 mendo se je ne nje rakete qe do niset nga toka per ne kozmos. Ajo fiton nje shpejtesi te tille qe i jep nje nxitim 2g. Pasi eshte nisur ne "dyshemene" e saj te gjitha objektet terhiqen me nje force p=m2g. Asnje nejri brenda anijes nuk mund te thote nese kjo "p" eshte shkaktuar si rezultat i forces terheqese te tokes apo per shkak te forces qe shkakton nxitim te vete raketes. PO e thjeshtoj akoma me shume sepse kuptohet me mire. NS 6 mendo tani qe kjo rakete ndodhet ne kozmos larg tokes dhe larg cdo objekti tjeter qe shkakton force rendese. Pra rezultantja e forcave mbi anijen eshte 0. Anija leviz ne menyre drejtvisore te njetrajtshme. Brenda anijes ne asnje ane te saj nuk ka asnje dyshmeme sepse mungon forca e rendeses qe ta shkaktoje. Teoria e relativitetit thote qe per personat qe ndodhen brenda anijes nuk ka asnje lloj ekpserimenti fizik qe te zbulojne nese jane ne levizje drejtvizore te njetrajtshme apo ne prehje. Tani anija fillon te levize perpara ne menyre njetrajtesisht te pershpejtueshme. Atehere ne gjithe anijen shfaqet nje nxitim a qe ka drejtimin e forces qe e shkakton. Ky nxitim krijon ne pjesene fudnit te anijes nje "dysheme". Ne kete dysheme shkojne dhe mbeshteten te gjithe objektet qe deri pak me pare endeshin te lire nga cdo lloj force. Pra u krijua nje dysheme si pasoje e nje force le ta quajme gravitacionale. Teoria e relativitetit thote qe per personat qe gjenden brenda ne anije nuk egziston asnje eksperiment fizik apo cfaredo lloj gjeje tjeter me ane te te cilit te zbulojne se ekte dyshme e e ka krijuar forca shtytese e anijes apo fusha gravitacionale e ndonje planeti qe ndodhet afer. Kjo ka cuar ne nje perfundim te pakundershtueshem qe forcat (dhe sidomos ajo gravitacionale) linidn per shkak te perthyerjes se hapesires. Ne rastin e perthyerjes se hapesires kemi gjithmone krijimin e nje nxitimi pasi mendoj se te kujtohet qe nxitim nuk krijohet vetem kur kemi nje levizjeje drejtvizore te njejtrajteshme ndersa ne rastin e nje levizjeje te lakuar krijohet gjithmone nxitim. KJo lloj "sjelljeje" e hapesires eshte eprgjegjese per krijimin e forces se gravitetit dhe nuk ka aty asnje graviton, grimce apo dark matter qe ta shkaktoje kete gje. Eshte vetem veti e hapesires. Mbetet per tu zbuluar se perse hapesira ve ne dukje kete gje ne nje situate te tille.

Sidoqofte NS 6 me pelqen menyra jote e te arsyetuarit dhe sidomos aftesia qe ke per te mos marre tabu gjithcka qe te vendoset para vetes si njohuri.

__________________
be your self no matter what they say

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Shtator 2008 13:43
cuninteligjent nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cuninteligjent Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cuninteligjent (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cuninteligjent Shto cuninteligjent nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cuninteligjent nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Citim:
Po citoj ato që tha cuninteligjent
Qe te njohim dicka ne duhet ta prekim ta nuhatim, te shohim cfare forme ka dhe cfare pozicioni ze ne hapesire (dmth koordinaten e trupit). Ndersa per keto thermija ne nuk e dime cfare forme kane sa te medha jane (ose te dime koordinaten e tyre) nga se perbehen. Vete egzistenca e tyre eshte hipotetike per shkak te cilesive qe shfaqin. Prandaj jam dhe dyeshues sepse ato mund te mos egzistojne fare dhe mund te jene nje lloj "sjelljeje" e hapesires qe shkakton fenomene te tilla qe ne i emertojme grimca.


ekzistenca e grimcave eshte parashikuar me ate te teorive te ndryshme te cilat ne nje fare menyre i kane dhene shpjegim fenomeneve te ndryshme dhe me pas fale ndihmes se avancimit te shkences (dhe ketu flas pikerisht per pershpejtuesit e grimcave) jane matur keto teori dhe eshte percaktuar natyra e grimcave.Modeli Standart i grimcave i jep nje shpjegim te mire ketyre grimcave.
fakti qe dime qe elektronet,protonet dhe neutronet nuk jane grimcat e fundit na jep mundesine te shpjegojme se cfare ndodh ne nje reaksion berthamor dhe si mund te transformohet nje grimce ne nje tjeter (ketu nuk mund te te them me saktesi sepse nuk me kujtohet nese ka qene neutroni qe kthehej ne proton apo ne elektron a dicka e tille por di qe keto reaksione i kam pare ne nje kapitull te fizikes).
kush mund ta mendonte qe drita percohej nga fotonet ne nje kohe kur drita mendohej qe ishte e bardhe? dicka e ngjashme mund te jete edhe per gravitetin.
jo gjithcka mund te shihet por mund te kemi prova indirekte qe mund te na shpjegojne natyren e grimcave...cdo trajektore qe formohet ne nje perplasje grimcash ka natyren e vet psh!

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Shtator 2008 21:18
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cuninteligjent
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 10/03/2008
Vendbanimi: Tiran
Mesazhe: 51

Kujdes: ky mesazh pėrmban ofendime ose mungesė respekti. Postuesi ėshtė i lutur tė pėrmbahet.

Lezhjani 82 te thashe te mos i prekesh mesazhet por ti si hajvan qe je i ke fshire. Ujku qimen e nderron po zakonin nuk e harron. Ti kete di te besh me mire te fshish mesazhet. Keshtu qe vazhdo beje. Mos ta pafsha me bojen as ty as ketij forumi te drejtuar nga idiota

__________________
be your self no matter what they say

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Tetor 2008 08:38
cuninteligjent nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cuninteligjent Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cuninteligjent (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cuninteligjent Shto cuninteligjent nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cuninteligjent nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cuninteligjent
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 10/03/2008
Vendbanimi: Tiran
Mesazhe: 51

NS 6 sot ndoshta eshte dita ime e fundit ne kete forum. Si duket ata qe e drejtojne kerkojne qe une te mos i shpreh ashtu sic i ndjej gjerat dhe me censurojne prandaj une po iki.

Por nuk mund te rri pa dhene dhe pergjigjen e fundit. Ti diskutove mbi nje subjet qe ma zgjoi interesin. Shnderrimi i grimcave ne njera tjetren. Te them te drejten jo se nuk besoj tek teorite e fundit mbi grimcat vetem se mendoj se ajo eshte humbje kohe. Gjithcka po behet vetem per te vertetuar nese egzistojne kuarket apo jo. Besohet se ne themel te ndertimit te lendes jane kuarket e cilat jane tre lloje. Lidhja e tyre me njeri tjetrin si dhe kombinimi i tyre eshte tulla baze per krijimin e materies. Te gjitha zbulimet e grimcave te reja me ane te pershpejtuesit te grimcave perfundimisht do te cojne vetem ne nje drejtim, zbulimin e kuarkeve te cilat sipas mendimit tim ka pak gjasa te evrtetohen sepse masa e tyre eshte gati zero (gje qe e ul shume mundesine qe kuarket te lene gjurmet e tyre ne pershpejtuesin e grimcave). Por ti ke te drejte persa i perket shnderrimit te therrmijave dhe kjo eshte pjesa e disutimit per te cilin une jam i interesuar. Eshte e vertete se nese protoni "bombardohet" me fotone atehere ai munt te transformohet ne neutron duke leshuar nje grimce me te vogel qe u quajt neutrino. PO keshtu ndodh dhe me neutronin e grimca te tjera me me te vogla si elektroni leptonet bozonet dhe barionet. Mua me terheq fakti qe numri i protoneve ne berthame eprcakton edhe llojin e elementit. Keshtu heliumi ka nje proton ne berthame. PO te ndryshonim numrin e protoneve ne berthamat e heliumit nga 1 ne 2 atehere heliumi nuk do ishte me helium por hidrogjen. KJo eshte nje menyre e mire per te perfituar metale te shtrenjta nga materiale me me pak vlere. Po te kujtoj alkimistet e mesjetes qe prodhonin ar nga bakri etj. SI ka mundesi qe nje njouri e diteve tona te kete qene akoma me e perparuar ne mesjete ku me ane te saj edhe prodhoheshin materiale nga njeri tjetri? Dua te vahzdoj te shkruaj sepse kam shume gjera per te thene por po e mbyll me kaq.
Nese nuk mbetemi ne kontakt per te biseduar per qellime krejtesisht shkencore sot une NS 6 te them lamtumire.

__________________
be your self no matter what they say

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Tetor 2008 08:59
cuninteligjent nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cuninteligjent Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cuninteligjent (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cuninteligjent Shto cuninteligjent nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cuninteligjent nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:06 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 15 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > Big-Bang i Dyte !

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.