Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > Njerėzimi > Ja perse kemi 5 gishta neper kembe dhe ne duar... Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 4.33.
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Mbreti luan
Anetar aktiv

Regjistruar: 20/10/2003
Vendbanimi: ne boten materiale
Mesazhe: 32

Cudi me te madhe nuk kam pare. Edhe te pyesesh edhe te pergjigjesh?
Ne gjithe ate "hartimin" tim mos me thuaj se nuk e kuptove se cili eshte versioni im per prejardhjen e njeriut se duket hashiqare fare. Po ti vet po thua se jam kunder prejardhjes se rastesishme. Dhe e kam thene qarte se jam ne grupin e atyre njerezve qe mendojne se njeriu duhet dhe ka ardhur ne jete si pasoje e nje projektimi inteligjent.
Apo s'te pelqen si version? Per kete nuk kam faj une..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Tetor 2003 17:23
Mbreti luan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mbreti luan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mbreti luan (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Mbreti luan't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mbreti luan Shto Mbreti luan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mbreti luan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
déją-vu
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/02/2003
Vendbanimi: Tortoreto Lido
Mesazhe: 940

Citoj:

Citim:
Përralla e "qelizës së prodhuar rastësisht"

N.q.s. ndonjë beson se qeliza mund të vijë në ekzistencë rastësisht, atëherë ai nuk ka pse të mos besojë historinë që do të tregojmë tani. Ajo është historia e një qyteti:
Një ditë, një copë plisi e shtypur midis dy shkëmbinjve në një tokë shterpë u lag nga shiu. Plisi u tha dhe u forcua kur doli dielli, pastaj u bë rezistent dhe mori formë. Pastaj, shkëmbinjtë që i dhanë formë u copëtuan dhe mbeti një tullë e fortë me formë të rregullt. Kjo tullë priti në të njëjtat kushte natyrore për vite me radhë derisa të formohej një tullë tjetër si ajo. Kjo pritje zgjati për qindra mijëra vjet dhe tulla të tjera me të njëjtën formë u formuan në të njëjtin vend. Asnjë tullë gjatë gjithë kësaj kohe nuk u dëmtua rastësisht. Megjithëse ishin të ekspozuara ndaj stuhive, shiut, erës, diellit pjekës dhe të ftohtit ngrirës për mijëra vjet asnjë tullë nuk u kris, nuk u thye apo lëvizi nga vendi. Ato qëndruan atje duke pritur në të njëjtin vend me durim formimin e tullave të tjera.
Kur numri i tullave u bë i mjaftueshëm, ato ngritën një ndërtesë, duke u vendosur mbi njëra-tjetrën në mur nën efektin e rastësishëm të kushteve natyrore si era, stuhitë apo ciklonet. Ndërkaq materiale të tjera si çimentoja dhe rëra, të përziera nën efektin e kushteve natyrore u futën në mënyrë perfekte midis tullave për t’i lidhur ato me njëra-tjetrën. Ndërsa ndodhte e gjithë kjo, nën tokë pikërisht në vendin ku tullat ishin vendosur sipër njëra-tjetrës, minerali i hekurit nën efektet e natyrës formoi një skelet me- talik, i cili, gjithmonë nën veprimin e kushteve të natyrës, së bashku me betonin formuan themelin e ndërtesës. Më pas u ngrit e gjithë ndërtesa me të gjitha gjërat e nevojshme.
Ndërtesa sigurisht që nuk ka vetëm tulla, llaç e themele, atëherë si u siguruan materialet e tjera? Përgjigja është e thjeshtë: Të gjitha llojet e materialeve që duhen për ndërtimin e ndërtesës ekzistojnë në tokën, mbi të cilën ajo u ngrit. Silikoni për xhamat, plastika për kabllot elektrikë, hekuri për kolonat, tubat e ujit etj, të gjitha ndodhen në tokë në sasi të mjaftueshme. Duhet vetëm mjeshtria e faktorëve natyrorë për t’i dhënë këtyre materialeve formën e duhur dhe për t’i vendosur në vendin e tyre në ndërtesë. Të gjitha instalimet janë vendosur ndërmjet tullave me ndihmën e erës, shiut dhe tërmeteve. Çdo gjë është rregulluar kaq mirë, saqë tullat janë vendosur në mënyrë të tillë që kanë lënë vendin e duhur për dritaret, sikur ta dinin se diçka e quajtur xham do të formohej më vonë nga faktorët natyrorë. Gjithashtu faktorët natyrorë nuk kanë harruar të lënë vend për instalimin e ujit, korentit, ujrave të zeza, ngrohjes që do të sigurohet më vonë nga kondicionerët e formuar nga faktorët natyrorë. Të gjitha këto janë bërë rastësisht. Gjithçka ka shkuar kaq mirë saqë "rastësia" dhe "faktorët natyrorë" ia kanë dalë të bëjnë diçka të përsosur.
N.q.s. e besoni këtë, ju s’keni vështirësi të besoni ndërtimin e rrugëve, lulishteve, kopshteve, hekurudhave, metrove, gradaçelave, aeroporteve, sistemeve të komunikacionit etj, në të njëjtën mënyrë, siç u ndërtua dhe ndërtesa e parë. N.q.s keni njohuri teknike dhe jeni në dijeni të kësaj gjëje, ju mund të shkruani një libër jashtëzakonisht "shkencor" me disa volume për të paraqitur teorinë tuaj për "procesin evolutiv të sistemit të ujrave të zeza të këtij qyteti dhe përshtatja e tij me strukturat prezente". Ju mund të nderoheni me një çmim të lartë akademik për studimin tuaj brilant dhe mund ta konsideroni veten një gjeni që ka hedhur dritë mbi rrugën e njerëzimit.
Teoria e evolucionit deklaron se jeta erdhi në ekzistencë rastësisht
. Kjo nuk është më pak absurde sesa historia e treguar më sipër, sepse me të gjitha sistemet e saj operative, të komunikimit, transportit dhe drejtimit, qeliza nuk është më pak e komplikuar se një qytet.



Une nuk e di se nga ju i nderuar i beni kopje perrallave te mesiperme.....une sjell provat e ''prejardhjes se jetes sipas meje'' dhe ju beni po te njejten,pamvaresisht se ne cilen teori besoni.

__________________
Voglio, avrņ — se non qui, in altro luogo che ancora non so. Niente ho perduto. Tutto sarņ. (Fernando Pessoa)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Tetor 2003 17:26
déją-vu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė déją-vu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me déją-vu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: déją-vu Shto déją-vu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto déją-vu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BUCS
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/07/2003
Vendbanimi: ???
Mesazhe: 1256

Ore une e kuptova qe ti nuk je per tezen e rastesishme, desha vetem te dija ku e bazon, apo thjesht beson se ka ardhur ne jete si pasoje e nje projektimi inteligjent. Ne ate "hartimin" tende ti vetem kundershton tezen tjeter, po nuk jep fakte per tezen tende.

__________________
un-Retired

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Tetor 2003 17:27
BUCS nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BUCS Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BUCS (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BUCS Shto BUCS nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BUCS nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_pafajshem
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 15/07/2003
Vendbanimi: Spain
Mesazhe: 383

Mbreti luan

Me keqardhje po konstatoj se ju nuk i jeni pegjigjur pyetjeve te mia. Jeni perpjekur te jepni nje pergjigje te sakte sipas jush mbi evolucionin e njeriut. Ju keni shkruar; "...... individe qe jane ne gjendje ti japin pergjigje pyetjeve te tyre ne menyre te pavarur, duke mos u ndikuar nga asnje lum ideologjik, filozofik, politik apo pseudoshkencor". E pra une e konsideroj veten time te pavarur dhe e pranoj idene darviniste. Kurse ju pranoni nje ide tjeter, e cila na thote se njeriu Toka kafshet bimet dhe gjallesat e tjera u krijuan brenda 7 ditesh. Une nuk e besoj nje gje te tille dhe do t'ju lutesha edhe nje here te me shpjegoni ku qendron naiviteti im apo i parashkruesve te tjere. Sa per "lumenjte " ju dashur pa dashur pranoni qe ekzistojne , kur thoni qe jane dy teori te ndryshme, dhe Insomnia kur foli per lumin kete kishte parasysh. Dhe mund tju sqaroj se nuk tha lumenj njerezish, por njerez ne dy brigjet e lumit. Une personalisht nuk e perjashtoj rrethin e ideve qe i perkasin Zotit, perkundrazi i besoj atij rrethi, por jo ne menyre te tille siç i besoni ju. Besoj ne ato fusha qe ju besoni gjithashtu, por ne nje menyre timen, jo si ju i besoni.

Dhe do te desha te shtoja se parashkruesi juaj vertete se tha diçka , por ai vete nuk e sqaroi se ne cilin "breg lumi " qendron. Dhe me falni Xeni, por nuk ka asgje per te qare apo per te qeshur ne kete teme, eshte thjesht nje dialog midis dy kampeve te kunderta. Dikujt i pelqen e dikujt jo. Por te mos arrijme ne banalitete, kjo do te ishte nje deshire imja .

Me respekt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Tetor 2003 17:28
i_pafajshem nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_pafajshem Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_pafajshem (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_pafajshem Shto i_pafajshem nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_pafajshem nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mbreti luan
Anetar aktiv

Regjistruar: 20/10/2003
Vendbanimi: ne boten materiale
Mesazhe: 32

Ky debati shume kunder njerit eshte argetues por duhet ta pranoj se eshte edhe ca i lodhshem.
Ju doni te dini se ku i bazoj mendimet e mija, pra doni argumente per tezen time te te menduarit dhe une po perpiqem tua jap por gjithecka vjen me kohen. Menyra e argumentimit eshte e thjeshte. Po luajme me nje test ku pergjigjia qe mund te jepet eshte ose po ose jo. Nuk ka rruge te mesme. Nese eleminojme njeren pergjigje nuk ka diskutim qe e sakta eshte tjetra. Kete po perpiqem te beje edhe une, po perpiqem te eleminoje ate qe eshte e gabuar per te treguar hapur se tjetra eshte e sakte. Nese te gjithe e kuptojne se cdo gje nuk ka ardhur ne menyre te rastesishme eshte e qarte per ta se cdo gje ka ardhur ne menyre jo te rastesishme pra te planifikuar.
E kuptoj se ju doni dicka me shume. Doni te futeni ne debat fetar dhe nuk cuditem sepse nuk jeni te paret me te cilet po e bej kete debat dhe as te fundit. Nese doni nje debat fetar mund te hapim nje teme tek profili fetar. Tani per tani po perpiqem t'iu analizoj evolucionin qe ne fakt eshte shume i lidhur me aspektin e besimit. Dhe besimi eshte shume i lidhur me aspektin e jetes dhe nuk eshte thjeshte ne formen e nje nuske per te sjell fat dhe per e shpjeguar te pashpjegueshmen. Fillimisht ai perdoret per te shpjeguar te shpjegueshmen.
Sa per punen e lumenjve nuk keni te drejte te polemizoni dhe ti transformoni pikpamjet skencore ne lumenj. Une nuk e futa arsyen dhe dijen ne menyre te pakthyeshme ne nje rreth nga e cila ajo nuk mund te dale kurre sepse jashte eshte fantastikja me te cilen nuk duhet te perzihet. Une i kam lene kufijte te hapur duke folur vetem per menyra arsyetimi. Mos i pandehni njerezit budallenj sepse ju them me siguri qe ne cdo teori serioze futet llogjika per ta vertetuar, madje edhe atje ku ju mendoni se jeton kembekryq fantastikja. Per mua projektimi inteligjent eshte shume serioz si mendim dhe me ane te llogjikes do te perpiqem tua faktoj kete.

Me respekt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Tetor 2003 18:01
Mbreti luan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mbreti luan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mbreti luan (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Mbreti luan't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mbreti luan Shto Mbreti luan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mbreti luan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_pafajshem
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 15/07/2003
Vendbanimi: Spain
Mesazhe: 383

Megjithese perseri ju nuk me kuptoni, atehere une po ju le duke ju uruar shendet .

Me respekt per ju

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Tetor 2003 18:10
i_pafajshem nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_pafajshem Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_pafajshem (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_pafajshem Shto i_pafajshem nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_pafajshem nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

Re: Ja perse kemi 5 gishta neper kembe dhe ne duar...

Citim:
Po citoj ato që tha insOmnia
Ne duart dhe kembet tona kemi 5 gishta per çdo njeren nga ato.Kjo shpjegohet me faktin qe evuliminin e kemi nga Ripidistet,peshq nga te cilet evuluan kafshet.
350 milion 400 milion vjet me pare,kur ripidistet e pare ndermoren aventuren e tyre ne siperfaqen e tokes duke u dhene origjine amfibeve,ju desh ti pershtateshin kushteve te tokes ,e si pasoje te zhvilloheshin ne eshtra per ti ndihmuar te ecnin mbi siperfaqen e saj.Ne fillim numri i tyre u reduktua ne menyre progresive.....nga 7-8 gishta ne 5 te tille,ashtu si ne pjesen me te madhe te zvarranikeve ose gjitareve.
Disa dinozaure ne fakt kishin vetem tre te tille(gishta*)

Ky fakt u dha avantazh llojeve te kafsheve me me pak gishta duke garantuar ekstreme me te forta,si p.sh kali qe eshte i specializuar ne vrapim.Ndersa primatet nga te cilit kemi edhe ne prejardhjen konservuan 5 te tille per te kapur dhe manipuluar me mire objektet.


inso do kisha deshir te dija mendimin tend origjinal mbi kete tem jo nji kopjo e postuar ne forum sepse akoma kam turbullira ne kete tem :-)psh pse kemi 5 gishta sipas teje inso pa kopju fare faqet e librit ?? kete do kisha deshir ta dija dhe jam kurioz :-)

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Prill 2005 09:17
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diellza26
i am a good person

Regjistruar: 09/07/2004
Vendbanimi: ku te dua
Mesazhe: 359

Pergjigjet qe ka dhene Mbreti Luan, jane te llogjikshme dhe si rrjedhoje te qarta dhe s'mendoj se ka vend per kundershtim.
(me gjithe respektin dhe per mendimet e te tjereve).

gjerat jane shume relative;

ka biologe te shquar qe pavaresisht sa studiojne dhe mbrojne teza mbi boten e gjalle,evoluimin e saj, prape thelle thelle nuk jane te bindur ne ate qe thote shkenca.
sikurse ka dhe prifterinj qe besojne tek darvinizmi.

mendoj se te bindesh ne kete apo ate linje (argumentet mbi krijuesin apo Evolucionin) ka te beje me besimin ose jo ne krijuesin dhe pas kesaj gjithcka merr drejtim.

ju pershendes
P.S.Shkrimi im ishte fare i pergjithshem, thjesht doja te dilja ne anen e Mbretit Luan.

__________________
Duajini prinderit nese jane njerez te mire, e nese jo, atehere, durojini.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2005 14:03
diellza26 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diellza26 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diellza26 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: diellza26 Shto diellza26 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diellza26 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha BUCS


Ne te gjithe kete hartimin tend nuk ju pergjigje pyetjes time.
Edhe njehere cili eshte versioni jot ne prejardhjen e njeriut? Ti thua qe nuk ka ardhur rastesisht, si e provone kete?

hehe, Carlos Segan shpjegon se 3.5 bilion vjet me pare diku midis oqeanit u krijua nje molekule, nje qelize e vetme, me kalimin e kohes krijoi nje sy, dhe pastaj nje bisht per te notuar, ngadale dy sy, dhe ngadale u be peshk, pastaj doli nga deti dhe u zvarrit neper toke, pasi kaloi neper rane/sand shikoi nje peme dhe u be kurjoz/e te ngjitej ne peme, evuloi dhe krijoi krah, duar, kembe, pastaj zbriti nga pema dhe filloj te ndertoj u be arkitetkt/e, u be njeriu modern i sotem.

kjo me mahnit mua!!!

kush valle e imagjinonte se nje molekule nje mikrob qe notonte pa sy pa krah neper oqean do rritej nje dite dhe do u bente kaq sexy sot!! si angelina jolie apo scarlet johanson!

that's some freaking make over:p   

    

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Tetor 2009 14:24
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorenis08
Anetar i ri

Regjistruar: 03/07/2009
Vendbanimi: LONDON
Mesazhe: 22

mister

Nuk ka per tu zgjithur kure eshte mister se nga e kemi preardhjen ose pse kemi pese gishta por sipas mendimit tim personal cdo gje eshte krijuar vete evolimi.

__________________
Cdo gje thyhet per shkak te hollesise,njeriu thyhet per shkak te trashesise?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shtator 2010 20:46
lorenis08 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorenis08 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorenis08 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorenis08 Shto lorenis08 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorenis08 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:16 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > Njerėzimi > Ja perse kemi 5 gishta neper kembe dhe ne duar...

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.