Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Informatikė & Programim > Prape ndihme une...
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
ida19ath
akooooma studente

Regjistruar: 13/11/2005
Vendbanimi: Greece
Mesazhe: 374

Prape ndihme une...

A i ka ndodhur ndonjerit te fiket kompjuteri vete? Nqs po, cfare problemi ka? Apo i erdhi vdekja ketej timit? U futa dhe ne safe mode dhe nxjerre disa arabisht (shkronja pa kuptim), nje BIOS shkruan, s'marr vesh fare.

Ps shkruan dhe BAD_POOL_CALLER.

Cfare te bej?

__________________
Te gjitha perballohen per nje cast,me pranon ti mua keshtu sic jam,ti me ben mua te ndjehem gjalle,qendro prane meje, PERGJITHMONE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Qershor 2006 13:35
ida19ath nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ida19ath Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ida19ath (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ida19ath Shto ida19ath nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ida19ath nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

...

Shih mos ndoshta gjate ndezjes se pc ke te lidhur ndonje pajisje me USB, se mund te jete dhe ajo problemi.

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Qershor 2006 14:25
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ida19ath
akooooma studente

Regjistruar: 13/11/2005
Vendbanimi: Greece
Mesazhe: 374

vetem mouse, asgje tjeter. me touchpad nuk e kam provuar. por ndonjehere punon mire. ndonjehere fiket vete.

__________________
Te gjitha perballohen per nje cast,me pranon ti mua keshtu sic jam,ti me ben mua te ndjehem gjalle,qendro prane meje, PERGJITHMONE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Qershor 2006 14:31
ida19ath nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ida19ath Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ida19ath (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ida19ath Shto ida19ath nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ida19ath nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

...

I ke bere updates me te fundit nga Microsoft, se ka ca dite qe neper sitet e lajmeve behet e ditur per "probleme" me Office.


Apo te nxjerr ndonje njoftim qe te thote qe kompjuteri do fiket per 1 minute, dhe te tregon nje tabele ku jane min. dhe sec qe zbriten?

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Qershor 2006 17:28
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kledia
Anetar i ri

Regjistruar: 26/06/2006
Vendbanimi: some where in the world
Mesazhe: 8

perpara se te te jepja pergjigje doja te te beja nje pyetje "kur mbyllet kompjuteri kur je ti duke e perdorur apo kur nuk e prek njeri me dore?"
jane dy gjera ne kete mes nese mbyllet kur ti je duke punuar ne te ka shume mundesi qe te kete dhe ndonje virus brenda. kurse e dyta qe mund te shohesh Vere shigjeten e mousit te ekrani dhe shtyp krahun e djathte dhe bej properties dhe aty ku eshte screen saver shiko te power se mund ta kesh qe te fiket ne nje kohe te caktuar nese nuk e perdor

shpresoj te jete kjo e dyta good luck

__________________
live life as you can do best

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Qershor 2006 03:10
kledia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kledia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kledia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kledia Shto kledia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kledia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1568

Blue Screen Of Death pa diskutim.

Te del nje ekran blu me germa te bardha dhe shumica te pakuptueshme?


Normalisht nese nuk ke instaluar asnje software apo hardware atehere memorja jote ka pesuar dicka nga luhatjet e tensionit dhe eshte duke dhene shpirt.


Provo nje instalim te paster windows per te pare nese ka ndonje diference. Nese jo, do duhet te ndrrosh ndonje gje. Ne rast se rregullohet atehere ka qene problem kompatibiliteti midis ndonje programi dhe ndonje tjetri.


Provo nje here Start-Programs-Accesories-Sustem Tools-System Restore mos ndodh ndonje mrekulli dhe duke e kthyer kompjuterin ndonje muaj para rregullohen gjerat

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Qershor 2006 07:50
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ida19ath
akooooma studente

Regjistruar: 13/11/2005
Vendbanimi: Greece
Mesazhe: 374

Admiral, Microsoft Office nuk e kam instaluar.

Kledia virus nuk ka, se ne internet nuk futem shume (s'kam kohe), por as nga ndonje CD. E kam kerkuar. Per te dyten, e di por nuk eshte ai problemi.

Lordi dilte ai ekrani qe thua ti, por kur futesha ne safe mode. Tani te them te drejten punon per mrekulli, por dua te mesoj cfare eshte dhe nqs e shfaq prape, te di cfare te bej.

A ma shpjegon pak kete: Normalisht nese nuk ke instaluar asnje software apo hardware atehere memorja jote ka pesuar dicka nga luhatjet e tensionit dhe eshte duke dhene shpirt

Cfare hardware apo software duhet te instaloj dhe cfare bejne?

Cfare eshte "luhatje e tensionit"?

Ate system restore e kam provuar nje here, por nuk eshte bere, dmth  nuk eshte kthyer ne ate date qe doja une.

__________________
Te gjitha perballohen per nje cast,me pranon ti mua keshtu sic jam,ti me ben mua te ndjehem gjalle,qendro prane meje, PERGJITHMONE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Qershor 2006 00:20
ida19ath nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ida19ath Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ida19ath (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ida19ath Shto ida19ath nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ida19ath nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

...

Luhajtje e tensionit eshte termi qe perdoret kur rryma elektrike peson ulje ngritje te menjehershme ose te ngadalshme brenda nje kohe shume te shkurter. Keto luhatje jane te rrezikshme pasi mund te shkaktojne "vdekjen" e menjehershme ose te ngadalte te pajisjeve elektronike.

Nqs ky eshte problem per pc tende, te sugjeroj perdorimin e nje UPS (Uninterutible Power Supply), e cila nuk eshte asgje me shume apo pak, por nje bateri qe mban pc me voltazh konstant kur ka luhatje si dhe nqs te ikin dritat, te jep ca kohe ne dispozicion qe ta fikesh pc normalisht, duke ruajtur dokumentat qe ke hapur.

Tani, nqs do te marresh UPS, ki parasysh qe te kete aq fuqi (kjo e shprehur ne watt, simboli W) sa te mbaje pc dhe ekranin bashke (mblidh sa watt eshte ekrani + pc, nr e watt e gjen ne nje sticker prapa ketyre pajisjeve, ku shpjegohet voltazhi qe kane, sa watt harxhojne, nr serial etj etj)

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Qershor 2006 10:22
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ida19ath
akooooma studente

Regjistruar: 13/11/2005
Vendbanimi: Greece
Mesazhe: 374

Admiral, flm per shpjegimin.

Lordi une nuk jetoj ne Shqiperi dhe ketu nuk ka "luhatje te tensionit". Pastaj une kam laptop, keshtu qe nuk ndikon kjo gje.

Nejse, perderisa po punon mire tani, po e le kete problem.

Po pyes dicka tjeter tani.

Po ben babi kurs per te marre patente greke dhe morra CD qe kishte programin me pyetjet ta instaloja ne kompjuterin tim. E instaloj programin dhe kur e hap me thote qe ekrani duhet te kete analisi (nuk e di ne shqip) 1024x768 pixel dhe nr. e shkronjave: -te madhe. I bej keto, por prape nuk hapet. Si mund ta rregulloj? Nuk me intereson shume, por mos te mundohet babi cdo dite tek autoshkolla. Mesoj dhe vete keshtu.

__________________
Te gjitha perballohen per nje cast,me pranon ti mua keshtu sic jam,ti me ben mua te ndjehem gjalle,qendro prane meje, PERGJITHMONE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Korrik 2006 13:33
ida19ath nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ida19ath Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ida19ath (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ida19ath Shto ida19ath nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ida19ath nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kledia
Anetar i ri

Regjistruar: 26/06/2006
Vendbanimi: some where in the world
Mesazhe: 8

Po ben babi kurs per te marre patente greke dhe morra CD qe kishte programin me pyetjet ta instaloja ne kompjuterin tim. E instaloj programin dhe kur e hap me thote qe ekrani duhet te kete analisi (nuk e di ne shqip) 1024x768 pixel dhe nr. e shkronjave: -te madhe. I bej keto, por prape nuk hapet. Si mund ta rregulloj? Nuk me intereson shume, por mos te mundohet babi cdo dite tek autoshkolla. Mesoj dhe vete keshtu.

Hi Ida

lere mousin ne ekran pa hapur ndonje program tjeter dhe shtyp anen e djathte te mousit dhe pastaj shtyp "properties" (nuk e di si mund te jete kjo greqisht) dhe aty do te dali nje faqe e vogel  ku nderron screen savers ose foton qe do ne desktop do shkosh pastaj te "setting" dhe ke aty screen resolution aty mund ta nderrosh te 1024x768 pixel. Dhe kur te te tregoje aty qe nese do te mbash kete lloj screen resolution shtyp po. keshtu behet shpresoj te te kem ndihmuar byeeeeee

__________________
live life as you can do best

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Korrik 2006 15:01
kledia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kledia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kledia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kledia Shto kledia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kledia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:00 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Informatikė & Programim > Prape ndihme une...

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.