Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > nga vjen fjala"ok" ? Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 2.33.
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

nga vjen fjala"ok" ?

kjo fjale ka ardhur nga greqishjta :oola kala-do te thote-gjithcka mire. jane marre germat e para te dy fjaleve dhe eshte formuar nje fjale me po te njejtin kuptim por me ekonomike per tu perdorur.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Gusht 2003 06:44
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Carlito
Anetar i ri

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Angli
Mesazhe: 14

Moj Lorie ca po na ben keto filozofira ketu.
Ti e ke bere pyetjen dhe e ke kthyer pergjigjen.
Cfare pergjigje te japim ne? Se s'po marr vesh.

__________________
Me ka marre malli shume me ka marre
Ne dhomen time nuk mbaj me kalendar
Dhe nje qe pata e bera cope e cik
Kush i beri muajt me nga 30 dite?........
------------------------------------------------
If you don't know me, don't judge me,
Only God can judge me.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Gusht 2003 21:24
Carlito nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Carlito Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Carlito (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Carlito Shto Carlito nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Carlito nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Thumbs up

haha,

more carlito, nuk ishte si nje pyetje e mirefillte qe ti pergjigjeshit por vetem nje titull per kurjozitetin qe eshte shkruar.
pershendetje nga lorie

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Gusht 2003 22:24
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lakanderi
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 30/07/2003
Vendbanimi: kulle e hirit
Mesazhe: 71

Wink

Lorie!

E kam degjuar dhe une kete version po shume thone qe eshte nje nga ato trillimet "tradicionale" greke per ti dhene vetes trajta me universale.


JASU !

__________________
Njehere ben dasme i varfri,dhe i cahet daullja!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shtator 2003 07:36
Lakanderi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lakanderi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lakanderi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lakanderi Shto Lakanderi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lakanderi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

jasas lakander

s'e di te jete trillim kjo qe kam shkruar,te pakten s'kam degjuar te jete. mu duk interesante ndaj e shkruajta

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shtator 2003 17:10
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lakanderi
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 30/07/2003
Vendbanimi: kulle e hirit
Mesazhe: 71

Lorie

Nuk kam asgje kunder qe e shkrove.
Fakti eshte interesant dhe per me teper ajo qe thashe une eshte vetem e degjuar por jo e sigurt.

Na ise kala!

__________________
Njehere ben dasme i varfri,dhe i cahet daullja!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shtator 2003 17:30
Lakanderi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lakanderi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lakanderi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lakanderi Shto Lakanderi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lakanderi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

jo un e di qe vjen nga shkurtimi i fjales All Correct dhe vjen nga amerika. se di tani me siguri por ndoshta presidenti i pare i SHBA-ve shkruante O. ( all ) K. ( correct ) gjithsesi jam mese e sigurt qe nuk vjen nga greqishtja e kemi ber ene shkolle

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2004 17:18
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Hmmm

Te me falni qe nuk po e perkthej, nqs ndonje ka deshire ta perktheje, le ta beje. Ja ku eshte preardhja e fjales OK.

Word History: OK is a quintessentially American term that has spread from English to many other languages. Its origin was the subject of scholarly debate for many years until Allen Walker Read showed that OK is based on a joke of sorts. OK is first recorded in 1839 but was probably in circulation before that date. During the 1830s there was a humoristic fashion in Boston newspapers to reduce a phrase to initials and supply an explanation in parentheses. Sometimes the abbreviations were misspelled to add to the humor. OK was used in March 1839 as an abbreviation for all correct, the joke being that neither the O nor the K was correct. Originally spelled with periods, this term outlived most similar abbreviations owing to its use in President Martin Van Buren's 1840 campaign for reelection. Because he was born in Kinderhook, New York, Van Buren was nicknamed Old Kinderhook, and the abbreviation proved eminently suitable for political slogans. That same year, an editorial referring to the receipt of a pin with the slogan O.K. had this comment: “frightful letters... significant of the birth-place of Martin Van Buren, old Kinderhook, as also the rallying word of the Democracy of the late election, ‘all correct’.... Those who wear them should bear in mind that it will require their most strenuous exertions... to make all things O.K.”


Marre nga http://dictionary.reference.com/search?q=ok

Pra, pak a shume analistja ka te drejte.

Me respekte

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2004 18:51
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
JaM_VlOnJaTe
kush tha qe kam?

Regjistruar: 07/07/2003
Vendbanimi: ketu, ku tjeter?
Mesazhe: 353

Re: nga vjen fjala"ok" ?

Citim:
Po citoj ato që tha lorie
kjo fjale ka ardhur nga greqishjta :oola kala-do te thote-gjithcka mire. jane marre germat e para te dy fjaleve dhe eshte formuar nje fjale me po te njejtin kuptim por me ekonomike per tu perdorur.


S'do bente me kuptin qe te thoshin OKD ata?? Dmth ti merrnin te tera shkronjat e para ne vend te dy...??

__________________
hey babez

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Prill 2004 00:31
JaM_VlOnJaTe nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė JaM_VlOnJaTe Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me JaM_VlOnJaTe (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: JaM_VlOnJaTe Shto JaM_VlOnJaTe nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto JaM_VlOnJaTe nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
_mIzZzA_
Lala

Regjistruar: 03/01/2004
Vendbanimi: nuk jam e para por jam numbri NJI
Mesazhe: 1312

Citim:
Po citoj ato që tha Carlito
Moj Lorie ca po na ben keto filozofira ketu.
Ti e ke bere pyetjen dhe e ke kthyer pergjigjen.
Cfare pergjigje te japim ne? Se s'po marr vesh.



hahahhahahah Cartito
ua lorie ashtu eshte me te vertet very cool lol ja se dija un kete nje gjet e re mesova opo kot nuk ka then ai sa te rrosh do mesosh

__________________
I love you so much baby That it tears me up inside
Don't let our love fade away No matter what people say I need you more and more each day
*If i cant have U then I dont want it....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2004 00:52
_mIzZzA_ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė _mIzZzA_ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me _mIzZzA_ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė _mIzZzA_'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: _mIzZzA_ Shto _mIzZzA_ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto _mIzZzA_ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 14:03 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > nga vjen fjala"ok" ?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.