Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > te ndryshme per ndertesat ne bote?
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Rodolf
Anetar i ri

Regjistruar: 23/10/2003
Vendbanimi: gostivar
Mesazhe: 23

te ndryshme per ndertesat ne bote?

Cila është ndërtesa më e lartë në botë dhe ku gjendet ajo?

Ndërtesa më e lartë në botë që përbëhet prej katesh dhe dhomash është nërtesa SEARS TOWER në Çikago të Amerikës. Ajo është e lartë 443 metra dhe numron 16000 dritare. Kurse kulla më e lartë është kulla CN në Toronto të Kanadës.Ajo është e lartë 555 metra.Në gjysëmlartësi të kësaj kulle gjendet një Restorant.

Cila është ura më e gjatë në Botë?

Ura më e gjatë në botë është ura që kalon mbi liqenin Pontchartrain në Louisana/SHBA. Ajo është e gjatë 38,5 kilometra.

Cila është ura më e bukur në Botë?

Si ura më e bukur në botë vlersohet të jetë ura Golden Gate Bridge në San Francisko/Kaliforni.

Ku gjendet tuneli më i gjatë?

Tuneli më i gjatë që përdoret prej njerëzve,është një tunel i linjës hekurudhore në Japoni.Ai është i gjatë 54 kilometra dhe kalon nën ujin e liqenit.

Cili është hoteli më i madhë në botë?

Hoteli më i madhë në botë është Hotel Rossiya në Moskvë. Hoteli përbëhet prej 3200 dhomash,dhe merr 6000 mysafirë.
Kush e konstruktoi veturën e parë e cila punon me benzin?
Veturën e parë që si lëndë djegëse e përdorë benzinin,e konstruktoi inxhineri gjerman Karl Benzi në vitin 1885.
Kur u konstruktua treni i parë?

Trenin e parë e konstruktoi në vitin 1804 inxhineri britanez Richard Trevithick. Lokomotiva e tijë me avull ka qenë në gjendje të tërheqë vagonat me një barrë prej 10 tonësh hekur dhe 70 persona. Linja e parë hekurudhore publike përherë të parë u ndërtua në Angli,në mes të qyteteve Stockon dhe Darlington.

__________________
Meso sa je i ri se kur te plakesh nuk ke dobi?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Nëntor 2003 19:13
Rodolf nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Rodolf Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Rodolf (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Rodolf't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Rodolf Shto Rodolf nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Rodolf nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BUCS
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/07/2003
Vendbanimi: ???
Mesazhe: 1256

Spostohet tek nenforumi "kuriozitete"

Flm
BUCS

__________________
un-Retired

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Nëntor 2003 19:19
BUCS nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BUCS Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BUCS (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BUCS Shto BUCS nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BUCS nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:46 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > te ndryshme per ndertesat ne bote?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.