Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > Masakra e Srebenices
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Endri
Moderator

Regjistruar: 02/01/2003
Vendbanimi: Today
Mesazhe: 1498

Masakra e Srebenices

Të nisur me autobusë dhe me automjete private nga mbarë Bosnja, mijra të afërm të viktimave të Srebrenicës shkuan sot në qytetin ku 9 vjet më parë ndodhi masakra më e rëndë e periudhës së pas luftës së dytë botërore në Evropë. Këtë vit ky përvjetor shoqërohet edhe me varrimin e trupave të 338 viktimave të masakrës, viktima të identifikuara kohët e fundit.
Ceremonitë nderojnë viktimat e 11 korrikut 1995, kur forcat serbe vranë afro 8 mijë burra dhe djem myslimanë, duke shënuar masakrën më të rëndë që pas Luftës së Dytë Botërore. Këto ceremoni janë një kujtim i dhimbshëm i luftës 3-vjeçare shkatërrimtare.

Deri tani ekspertë boshnjakë dhe të Kombeve të Bashkuara kanë zbuluar trupat e rreth 5 mijë viktimave në varre masive në Bosnjën lindore. Fati i të tjerëve mbetet i panjohur. Almija Cocaliç humbi dy djem gjatë luftës.

“Edhe sa trupa do të gjenden? Nënat e tyre mund të mos jenë gjallë derisa të identifikohen ata. Nuk di asgjë për dy djemtë e mi. Do të doja të kisha së paku një nga eshtrat e secilit, që ta varrosja. Kam marrë pjesë çdo vit në këto ceremoni përkujtimore dhe do të vazhdoj të vi derisa të vdes. Ne kërkojmë të vërtetën,” thotë zonja Cocalic.

Masakra e Srebrenicës në një qytet të shpallur në atë kohë si zonë e sigurt, ndodhi pak para përfundimit të luftës së Bosnjës, e cila shkaktoi vdekjen e 200 mijë vetave dhe la 1 milion e 800 mijë njerëz pa strehë.

Shumë familje u zhdukën plotësisht nga forcat serbe, të cilët i veçuan meshkujt, i larguan nga qyteti, i ekzekutuan në masë e më pas i varrosën në varre masive.

Udhëheqësi i serbëve të Bosnjës gjatë luftës Radovan Karadzic dhe komandanti i tij ushtarak Ratko Mladic janë akuzuar për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit nga Gjykata e Hagës, por ende nuk janë kapur. Bosnja tani përbëhet nga Federata myslimano-kroate dhe Republika serbe e Bosnjës ku ndodhet edhe Srebrenica.

Muajin e kaluar zyrtarët serbë të Bosnjës pranuan për herë të parë se serbët e Bosnjës ishin autorë të masakrës së Srebrenicës.


Zeri Amerikes

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Korrik 2004 21:01
Endri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Endri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Endri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Endri Shto Endri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Endri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:31 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > Masakra e Srebenices

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.