Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Njeriu i lire ne Itali: gjobe per qen-mbajtje
Gjithsej 8 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Citim:
Po citoj ato që tha Balerina


Nejse, per duhanin e leme se nuk do te me kuptosh. Puna e kafsheve nuk eshte pretekst, kam takuar shume njerez nga PETA dhe jane maniake. Dhe kane mbas tyre njerez me fame, prandaj kane me shume fuqi, sepse kane mundesi te influencojne shume. Jane ekstremiste qe ngrijne zerin e tyre, ndersa shumica moderuese rrin pa bere ze duke pare qe vendimet per ata i bejne nje pakice ekstremiste.

ps. kjo puna e duhanit me kujton ate punen e diktatorit te Korese se Veriut. Diktatori i tyre, kur vendosi te leje duhanin u tha (detyroi) edhe 50 milion njerezve ne vendin e tij qe ta lene. Keshtu eshte dhe sot...konsumuan sa konsumuan kush donte duhan, tani thone, s'bej me une, s'do besh as ti.



Qe ka shume njerez maniake per kafshet kete e di shume mire, se me ka pat lidhur puna me ta ......... dhe per mua ata jane po aq kafshe sa kafshet ....... . Kane edhe lidhje ne qarqet e larta, qarqe te cilat i shfrytezojne keta njerez atehere kur u duhen .............. .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Korrik 2008 17:00
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

100 euro po te ndezesh cigaren ne makine.

Eshte lajm i fresket.

Republika e San Marinos ka vendosur nje kod te ri rrugor ku ndalon te ndezesh cigaren ne makine. Gjoba per ndezjen e cigares eshte 100 euro. Pervec kesaj ndalohet dhe te flitet ne telefon ose te degjohet muzike me kufje. Disa shoqata italiane e kane pelqyer kodin rrugor te San Marinos dhe kane propozuar tani qe te vihet edhe ne Itali. Harroni pra se mund te pini cigare ne makinen tuaj, tashme dhe ndezja e cigares perben rast per gjobe.


P.s. Trull, mos i jep shume gojes me konfidenca s'ti kam dhene.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Korrik 2008 19:35
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori


Sepse, sic thoshte profesori im i informatikes, liria te jep pergjegjesi... Keshtu qe njerezit qe kerkojne ligje ne cdo hap te jetes jane ata qe nuk dine te mbajne pergjegjesi, pra njerez te papergjegjshem, te cilet fshihen pas legalitetit per te automatizuar sjelljet e perditshme ne forma robotike.



ne radhe te pare ,,,ligji nuk ka lidhje me moralin,,

p.sh ti e di qe perfundon ne burg po vodhe makinen dhe prap shkon e vjedh ate

dhe nuk mund te jete ajo qe thot profesori yt i informatikes

qe njerzit e e pa-pergjegjshem kerkojne ligje....

si ke guxuar ta shkruash.....
por meqense e ka thene tekniku i kompiuteri .hajde,,,edhe pranohet
ta kish thene ndonje filozof apo ndonje tjeter...ishte hata

ligjet behen nga nevoja,dhe jo nga papergjeshmeria,,sepse ligjet nuk nenkuptojne rregullimin vetem te normave njerzore,..

prandaj nuk mund te lihet ne doren e nje individi nje ligje apo nje norme e caktuar..

pse ti e quan veten te pergjejgshem?????
dhe ai me i pergjegjshmi e kalon 10 per qind te jetes tij vetem ne seancat gjyqsore..

keshtu qe nuk mund ta percaktosh si tekniku i i kompiuterit,kur thot
vetem njerzit e pa-pergjegjshem kerkojne ligje

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Korrik 2008 21:41
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Re: 100 euro po te ndezesh cigaren ne makine.

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori

P.s. Trull, mos i jep shume gojes me konfidenca s'ti kam dhene.



Nuk ishte fyerje, dhe kete e tregojne edhe ikonat e qeshjeve, ishte thjesht per te treguar qe me ate postim na afroheshin shume mendimet.
Po me qe qenka puna me konfidenca, perpiqu te permbahesh edhe vet ndonjehere ........ .
Sidoqoft nuk ka per tu perseritur me.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Korrik 2008 23:02
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Citim:
Po citoj ato që tha kotka
Ok e leme cigaren, shkojme tek ajo e drejta e kembesorit ne Amerike, qe nuk duhet te pesoje heart attack kur i duhet te kaloje rrugen nga frika e makinave.
Ja provo ta besh kete ne Greqi apo Italy, pas dy secondash do te vije ambulanca te te coje ne spital.

Une shoh shume fanatike antiamerikane ketu.... Jo cdo gje amerikane eshte e keqe

Me sa shoh eshte nje semundje e pergjithshme mediterrane antiamerikanizmi



Antiamerikane? Te mesojne njehere keta kampione te apatizmit se mbi cfare idealesh eshte themeluar vendi i tyre, pastaj te dalin ne konkluzionin nese jam une antiamerikania apo ata. Themeluesit e Amerikes, ata qe u detyrohet Amerika me shume se cdokujt tjeter per zhvillimin e saj, do te ishin te paret qe do te revoltoheshin nga kjo mesele.

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Korrik 2008 12:31
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Eria
... smile ...

Regjistruar: 19/10/2005
Vendbanimi:
Mesazhe: 10645

Po ate videon e skandalit me te fundit e keni pare,nje grua qe vdes ne urgjencen e nje spitali ne Brooklyn New York..dhe askush si afrohet dhe e le aty te vdesi....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Korrik 2008 12:36
Eria nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eria Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eria (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eria Shto Eria nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eria nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Citim:
Po citoj ato që tha ari77labi


ne radhe te pare ,,,ligji nuk ka lidhje me moralin,,



Do te doja shume qe te ishte e vertete, por ja qe nuk eshte. Shembull: jashteligjshmeria e prostitucionit, censurimi, mosha ligjore per konsumimin e alkoolit. Mund te behet argumenti se keta ligje jane bere per te mbrojtur njerezit, sidomos ai per alkoolin, por ne fakt ligji (te pakten ketu ne Amerike) ka origjinuar gjate eres progressive (fillimet e shek. 20) te cilet ishin te etur per morale, dhe gjeti mbeshtetjen me te madhe neper fshatra ku besimtaret ishin te devotshem. Mbrapa pastaj, filluan te benin kerkime qe te mbeshtesin kerkimet e tyre te moralit keta njerez.

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Korrik 2008 12:44
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Citim:
Po citoj ato që tha Eria
Po ate videon e skandalit me te fundit e keni pare,nje grua qe vdes ne urgjencen e nje spitali ne Brooklyn New York..dhe askush si afrohet dhe e le aty te vdesi....



Eria e degjova dhe une dhe sinqerisht eshte per te vene duart ne koke.

Nuk dua te marr vec rastin e Amerikes sepse del pastaj qe kemi urrejtje e anti amerikanizma te paqena (Balerina e di, sa dakort jam me te) ... njerezit duhet te lexojne me mire e te shkojne pertej fjaleve.

Kjo teme u hap per Italine e mund te merren shembuj te vecante deri ne infinit per sa i perket por qellimi i temes ishte te nxirrnim ne pah se sa te drejta jane ligjet qe ne njerezit duhet te zbatojme dhe a eshte akoma e mundur ne vitin 2008 te vazhdojme te kemi rregulla te pashkruara qe te mundesojne jetesen sa me ne harmoni ne nje shoqeri civile?

Mua me shqeteson vendosja perhere e me shume e ligjeve qe kushtezojne sjelljen time pa shkas dhe kjo jo sepse une jam e papergjeshme apo se dua te thyej ligjet me cdo kusht por sepse ndihem e cenuar ne cdo moment se nuk kam asnje te drejte te kundershtoj nje ligj qe per mua eshte i padrejte.

Jemi perhere te prirur te pranojme autoritetin e nje shteti apriori por ne te njejten kohe nuk mendojme se ky shtet ka menduar per mua, ka menduar per shumicen, ka pasur interesa te tjera?

meqe po flasim per Italine, njehere u diskutua qe ne nenin 50 te kushtetutes (qe te lejon ti besh peticione parlamentit) te futej dhe kjo pika :

cdo kush ka te drejten dhe detyren qytetare te rezistoje ndaj autoritetit te shtetit nese provon se ai bie ne kundershtim me te drejtat fondamentale e te garantuara nga kushtetuta ....

si mendoni pse nuk u lejua ?

sa here e kane shkelur kete te drejte ne emer te autoritetit, e ne emer te nje interesi te perbashket qe shpeshere eshte vec interesi i vogel i mekanizmave e organizmave te ketij shteti?

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Korrik 2008 13:05
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Tulipan, ligjerisht ke te drejten e votes. Duke votuar, ti zgjedh ata qe te perfaqesojne, qe mbrojne interesat e tua. Ligjet nuk behen duke u bazuar tek ty e tek une, sa cun i mire jam une e sa goc e mire je ti. E keqja eshte qe me te thatin digjet edhe i njomi.
Po te jap shembull. ketu nga ne u vendos ligji per shpejtesine e makinave. 50km/ore mbi shpejtesine e lejueshme te konfiskohet makina. 30km/ore mbi shpejtesine e lejueshme merr gjobe te majme, ne rastet e garimit ke dhe criminal charges, etj ...... . Pse ndodhi kjo???? Sepse adoleshentet u zgjidhen nga rripat dhe filluan te benin gara neper rruge dhe shtypur njerez. Une vertet e kaloj kufirin e shpejtesise, po nuk bej gara, thjesht jam vone per pune. Polici me ndalon dhe me ve gjobe e me trajton si ai qe garon. Shyqyr zotit ka nje gjykate qe e hedh poshte vendimin e policit, dhe mua me liron nga akuza qe po garoja, dhe trajtohem thjesht si gjobe shpejtesie .... .
Po ja qe kishte shume nga ata qe abuzonin me pare me boshlleqet e ligjit dhe me neglizhencen e policise. Duke qene se opinioni nje pjese eshte e brainwashur, nje pjese injorante ....... e miratoi kete ligj me te dya duart, pa e ngritur zerin asnjeri te thote ........ more keta police, cfare bejne tere diten ne Coffe Time, e Tim Hortons??????? Pse fshihen ne parkinget e parqeve? etj si keto. Per politikanet ishte e kollajshme te fitonin pike duke vene "ligje te rrepta" dhe e vune. Po ama kishin miratimin e mases.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Korrik 2008 13:32
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Me te thatin digjet dhe i njomi?

Mesa di une drejtesia bazohet tek pergjegjesia individuale dhe jo tek kategorizimet e njerezve.

Ne videon e meposhtme duket qarte sesi funksionojne kategorizimet sot. Shembulli: sigurimi i makines.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Korrik 2008 14:39
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:12 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 8 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Njeriu i lire ne Itali: gjobe per qen-mbajtje

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.