Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letersia Moderne Shqiptare > Ismail Kadare > Ismail Kadare. Vlerėsimi i Temės: 6 votime, mesatarja 4.17.
Gjithsej 25 faqe: « E parė ... « 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Re: Dashurite e shkrimtareve

Citim:
Po citoj ato që tha sarandaebukur


LASGUSH PORADECI-NAFIJA
Ai është zgjuar i tmerruar tek ka parë se e shoqja po jepte shpirt. Ishin të dy në një shtrat. Kur trupi u nda nga shpirti, ai, poeti i madh, nuk reshtte së puthuri këmbët e duart së të shoqes.
DHIMITER-MYNEVER SHUTERIQI
. Dashuria e tyre bazohej në miqësinë e tyre të fortë dhe në sakrificë. “Kur isha shumë e re pata një sëmundje shumë të rëndë. Në atë kohë në Shqipëri nuk kishte ilaçe dhe gjendja ekonomike e vendit ishte shumë e rëndë. Për të më ndihmuar mua shiti të gjitha gjërat, madje edhe gjënë më të shtrenjtë që kishte: makinën e shkrimit, që e kishte marrë me vete nga Franca”, tregon Myneveri në një intervistë dhënë për gazetën “Tirana Observer”.




Sa me preken keto rrjeshta dashuria qe bazohet ne miqesi dhe sakrifice ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Maj 2010 17:02
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Me lejoni te hedh ketu nje artikull te bukur -sipas kaplloqes time- nga Albert P. Nikolla, mbi debatin Kadare-Qose. Po e hedh pjese pjese; dhe nese nuk lejohet apo eshte i gjate, mund te hiqet nga stafi i ketij portali.

27 September 2008
24.5.2006

Kadare-Qosja. Perestrojka (Rindërtimi) Kulturore e Qoses dhe Agollit: dështim.
Albert P. Nikolla

Mendoj se është një fat i mirë dhe njëkohësisht impenjim i këndshëm të merresh me një debat që mirëfilli i intereson çdo
shqiptari të ndershëm dhe që me të vërtetë e do vëndin e tij, por që para së gjithash do qënjen njerëzore si të tillë dhe nuk
reduktohet vetëm në një atdhedashuri të thatë që nganjëherë tingëllon me ca ngjyra paksa diktatoriale. A nuk ishte p.sh
Hitleri që fliste për sakrificën për Gjermaninë, Musolini për "La Grande Italia", Stalini për Bashkimin e Madh Sovjetik duke lënë mënjanë secili syresh qënjen njerëzore si të tillë matanë çdo kufiri gjeografik.
Pra "koncepti i personit njerëzor", si bazë e pashmangshme për matur çdo lloj identiteti (pasi në fund të fundit është ai bartësi i identitetit, identiteti nuk rri në ajër) më shtyn të marr pjesë në debatin Kadare-Qosja, pasi e kam parë këtë debat paksa të mbyllur brenda një korrnize ku gjithçka mbetet brënda kontureve të Shqipërise e duke harruar se dinjiteti e secilit shqiptar është dhe duhet të jetë i barazvlefshëm me atë të çdo qënje njerëzore në botë pavarësisht nga botëkuptimi i tij ideologjik, fetar, artistik, shkencor, filozofik, etik, estetik etj. Mbi këtë argument do të kthehem sërish nga fundi i këtij reflektimi.
Edhe vetë debati midis këtyre personazheve quhet, me jo fort të drejtë Kadere-Qosja, ndërkohë që mund të quhet fare qartë Qosja-Qosja, pasi në fakt debatin e ka bërë Qosja me vetveten. Duke analizuar të dy esetë del qartë se Kadare e ka përmendur Qosen vetëm njëherë, madje edhe aty kalimthi, ndërkohë që ky i fundit ka filluar një breshëri argumentimesh që mjerisht nganjëherë më bëjnë të mendoj se këndvështrimi Freud-ian ( prej Z. Freud) do të ishte më i godituri në analizë.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 15:09
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Para dy muajsh isha për një konferencë mbi antropologjinë kulturale në Livorno (Itali) dhe teksa afroheshim pranë një
kafeneje pamë se një grup marinarësh kishin bërë një rrëmujë jo të zakontë aty duke përplasur shishe e përmbysur tavolina.
Mbetëm fort të hutuar nga ajo skenë dhe, krejt papritur, profesori italian më tha: "Mos u habit, a e di që marinarët kur dalin në tokë u fillon dhimbja e kokës pasi kanë atë që quhet Marramëndje prej Tokës, pra kur largohen nga dallgët e detit, toka e qetë u jep bezdi."
Natyrisht që për momentin nuk e vrava shumë mëndjen se sa e vërtetë ishte diçka e tillë nga ana shkencore por tani tek analizoj debatin në fjalë më vjen ndërmend një analogji e çuditshme. Qosja, Agolli e shumë të tjerë të mësuar në dallgët e komunizmit nganjëherë shfaqin shenjat e sindromës së "Marramëndje prej
Perëndimit". Perëndimi, për vetë atë çka thellësisht përfaqëson sot në ecurinë e tij historike, u jep pështjellim mendor atyre, botëkuptimi i të cilëve është nisur nga embrioni e deri më sot në një kulturë të mirëfilltë komuniste. Pra kategoritë mendore të këtyre analistëve mbeten, për fat të keq thellësisht komuniste. Kur përdor fjalën "komuniste" e ndjej të nevojshme të bëj një qartësim: nuk e përdor atë me asnjëfarë tendence ofenduese por thjesht në ngarkesën e saj kulturore përsa i përket kontekstit të reflektimit që, me mjaft modesti, i kam ngarkuar vetes të realizoj.
Gjej rastin të bëj edhe një krahasim tjetër që për analogji më duket vërtetë i afërt. Mendoj se Qosja, Agolli e mjaft mbështetës të tyre bëjnë një gjë që është fort e ngjashme me aktivitetin e Gorbaçovit dhe me Perestrojkën (Rindërtimin) e tij. Por tani
Perestrojka është kulturore dhe mendoj se do të ketë të njëjtin fat si ajo sovjetike. Pse? Sepse ashtu si Gorbaçovi që nuk
donte ta pranonte fundin e rregjimit sovjetik, shpiku Perestrojkën që të shpëtonte komunizmin në Ish Bashkimin Sovjetik, dhe nuk donte të pranonte në asnjë mënyrë se komunizmi ishte i drejtuar pakthyeshmërisht drejt varrit. E njëjta gjë ndodh me Qosen dhe Agollin, por tani nuk është në lojë komunizmi por përzierja e tij kulturore komunisto-lindore që duket se është drejt perëndimit të saj si përzierje kulturore që nuk ka prekur pjesën më intime të popullit shqiptar. Do të përpiqem ta mbështes këtë tezë mbi argumente shkencore, por që natyrisht edhe unë, si çdo njeri, kam kufizimet e mija subjektive dhe mbase do të kem edhe ato që Qosja i quan "rrëshqitje", dhe që çuditësisht edhe ai ka patur shumë në esenë e tij.
Gjatë këtij refletimi do ti përmbahem paksa më shumë asaj çka shkruan Qosja pasi është ai që më tepër se Kadare i ka mëshuar debatit. Kadaresë do ti përmbahem në atë çka ai me një intuitë intelektuale gati hyjnore arrin të kapë më mirë se askush në këto anë të gadishullit ballkanik. Ka një veti që e tërheq atë vetë gati gati si me magji drejt së vërtetës dhe drejt së mirës saqë shumë intelektualtë të tjerë shqiptarë i habit pa masë. Më habit dhe më mrekullon edhe mua që nuk jam intelektual (preferoj të quaj veten aspirant intelektual pasi në Shqipëri ka një ide hajvane që mjafton që një person të ketë mbaruar një shkollë të lartë edhe me korrispondencë e pa pikë turpi i thotë vetes intelektual).

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 15:17
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

(Vazhdim Tani po futem në brëndësi të shkrimeve përkatëse për të mbrojtur tezat që i kam parashtruar reflektimit tim. Qosja bën një gabim jo te vogel që në fillim të shkrimit të tij duke nxjerrë nga "Identititeti Europian i Shqiptarëve" të Kadaresë atë çka realisht aty nuk gjëndet. Ato që ai nxjerr janë thjesht në trurin e tij. Konkretisht unë në analizën që i kam bërë, jo vetëm sprovës së fundit të Kadaresë, por mjaft të tjerave pararendëse nuk kam mundur të shikoj asnjë islamofobi siç thekson pa të drejtë Qosja. Kadareja ka një preferencë filokristiane por kjo nuk përkthehet domosdoshmërisht në islamofobi. Do të ishte absurditet të arrihej një konkluzion i tillë. Është si të thuash që nëse jam i dashuruar marrëzisht pas letërsisë francese, unë urrej pa masë atë ruse, italiane, turke apo latino-amerikane. Një njeri që dashuron letërsine e ndjen atë nga çdo cep i botës që vjen. Pra preferenca filokristiane nuk është aspak islamofobe.
Të lë pa mënd edhe anashkalimi që bën (nuk e di nëse qëllimisht apo jo) Qosja kur flet për problemet kulturore që lidhen me
arkitekturën. Me një mendjelehtësi të çuditshme arrin e thotë, citoj: "...objektet e kulturës bashkëkohore, në të cilat shihen përbërës të arkitekturës tradicionale orientale; qytetet e njohura si Shkodra, Berati, Vlora, Prizreni, Gjakova, Peja, Gjirokastra e të tjera, në të cilat arkitektura Europiane paraqitet vonë , kryesisht pas Luftës së Dytë Botërore". Është e pabesueshme! Një pyetje del krejt e qartë. A mos është Venecia një qytet lindor? A mos ndërtetsat e portat shkodrane janë Veneciane-Lindore? A mos vallë Berati, qytet 2400 vjeçar është ndërtuar me shije islamike orientale, pavarësisht se qytetërimi i famshëm islamik lind bashkë me profetin e tij Muhamed (lind në vitin 570 pas Krishtit)?
Një moment tjetër ku mund të shihet një "rëshqitje" e Qoses është aty ku ai flet për "fatin historik që Shqipërisë ja ka paracaktuar historia". Mendoj se është e pasaktë të kumtosh në këtë formë, pasi popujt vital nuk duhet të bien pre e fatit apo fatalitetit historik, ato duhet të bëhen vetë fat i vetes së tyre dhe të njëjtën gjë duhet të bëjnë shqiptarët. Ata do të duhej të hiqnin petkun joreal të përzierjes komunisto-orientale që i ka mbërthyer prej kohësh dhe pikërisht për këtë bie kumbona tingullkthjellët e Kadaresë. Shqiptarët nuk e duan këtë përzierje kulturore që ndjell krupë kulturore dhe që nuk i përfaqëon. Kur them përzierje kulturore mendja nuk më shkon apask tek islami si fe të cilën e adhuroj për prurjet interesante kulturore që ka sjellë në kulturën perëndimore si një ndër përbërësit e saj themelor (do të ndalem më poshtë në këtë aspekt për të shtjelluar rolin pozitiv islamit në Ballkan, Siçili dhe sidomos në Spanjë), por kryesisht mendoj që të
keqen në këtë kulturë e përfaqëson ajo çka mbetet prej komunizmit.
Qosja, me një rrëshqitje të rëndë thotë se: "Tokat shqiptare janë ato në të cilat më dukshëm e më krijueshëm se kudo në Ballkan apo në botë, ka ngjarë takimi i Lindjes me Perëndimin, është arritur bashkimi i qytetërimit të krishterë dhe qytetërimit mysliman...". Gabim fatal për një personazh të kulturuar si Qosja. Kjo nuk është një e vërtetë historike dhe një person që njeh sadopak historinë e krishtërimit dhe të islamit e di që kjo është një shprehje mendjemadhe e tipit kulturor komunist e stalinist. Pse? Sepse nuk i përgjigjet të vërtetës historike. Takimi midis dy qytetërimeve nuk ka ndodhur në Shqipëri por pikë së pari në Turqi, në Afrikën e Veriut, në Siçili, në Ballkan në përgjithësi, dhe sidomos në Spanjë. Pra roli i Shqipërisë ka qënë tejet modest në takimin e këtyre kulturave. Ky është një pohim i gabuar i Qoses pasi nuk arrin të kuptojë se në Shqipëri nuk ka patur lulëzime të mirëfillta kulturore filozofike, artistike, shkencore etj islamike që na qënkan ballafaquar me qytetërimin tjetër kristian. Në Shqipëri ka patur vetëm takime konkrete zbatuese të të dy feve por jo në nivel kulturor. Në nivel kulturash kjo gjë ndodh aty ku përmenda më sipër dhe sidomos në Spanjë. Takimi i këtyre dy feve është
pikësëpari doktrinal: Krishtërimi dhe Islami, do apo nuk do Qosja, janë fe motra, janë shumë të afërta me njëra tjetërn. Origjina e tyre është Hebraizmi dhe si të tilla janë fe motra dhe mjaft afër njëra tjetrës. Abrahami është babai i përbashkët. Në Kuran (më ka mahnitur përherë kjo fjalë bukur, magjike njeherësh dhe poetike pasi në arabisht do të thotë "recitim"-kur'han", pra sikur të donte të transmetonte mesazhin hyjnor të Profetit Muhamed nëpërmjet poezisë, bukur) flitet me mjaft simpati e adhurim për Marinë, Nënën e Krishtit dhe për vetë Krishtin. Jo vetëm kaq por kam patur rastin e mirë të lexoj (Rivista Internazionale di Teologia- CONCILIUM) një përmbledhje me poezi të traditës islamike për Jezu Krishtin, që janë me të vërtetë tejet të bukura. (mendoni për një çast poetë islamikë që i shkruajnë poezi Krishtit, premisë më të gjetur nuk ka për një dialog ndërfetar frutdhënës).

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 15:28
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

(vazhdim Dhe tani do të futem jo më në rrëshqitjet e Qoses por në një gabim të rrezikshëm të tij. Citoj:"Qëndrimi shpërfillës ndaj
identitetit mysliman në identitetin e gjithësishëm shqiptar nuk ka sesi të përjetohet ndryshe, përpos si fyerje prej shqiptarëve
myslimanë që si përbërës të identitetit të vet kombëtar e çmojnë edhe fenë islame me të gjitha të veçantat e saj shpirtërore,
morale dhe qytetëruese...". Kjo përqasje e Qoses mendoj se është e rrezikshme, pasi nuk ka të bëjë me të vërtetën. Jam i bindur se myslimanët shqiptare do të bënin veprimin më të bukur e fisnik po të sillinin në skenën e evolucionit kulturor shqiptar drejt Europës këto vlera shpirtërore të islamit. Askush nuk e ndalon këtë, as Karta e të Drejtave të Njeriut. Aq më pak Kadareja që as që e ka shprehur një gjë të tillë. Kadareja nuk mohon ekzistencën e vlerave islamike në kulturën shqiptare. Ky i Qoses është një deduksion nga truri i tij. Nuk ka asnjë aludim për ofendim të Kadaresë ndaj vlerave kulturore myslimane. Mirëpo pse e bën Qosja këtë gjë? Për mendimin tim bën një gjë tejet të rrezikshme, pa e ditur as vetë se sa e rrezikshme është të akuzosh Kadarenë për ofendim ndaj myslimanëve shqiptarë. Po ta bëjë këtë gjë një injorant apo hajvan klubesh shqiptare, mund të merret me mend se nuk do të kishte jehonë, por kur e bën Qosja kjo nuk mbetet pa jehonë. Pra, pikërisht për rolin jo të vogël që përfaqëson Qosja, duhet të jetë tepër i kujdesshëm kur bën pohime të tilla.
Gabimi tjetër historik dhe studimor i Qoses është problemi i emrit te Kadaresë: Ismail. Citoj: "...Ismail Kadare ka shkuar edhe më larg: ka shpërfillur edhe emrin e vet, Ismail, sigurisht duke mos dashur ta pranojë se edhe emri i tij e nënkupton një qytetërim". Sa për dijeni zotit Qosja dhe atyre që e mbështesin, emri Ismail nuk është emër me zanafillë myslimane. Ai është emër i mirëfilltë hebraik, më vonë kristian dhe akoma më vonë përdoret edhe nga myslimanët.
Ismail do të thotë "Zoti më dëgjon", dhe kjo gjë shpjegohet nga konteksti historik pasi Ismaili është i biri i Abrahamit me shërbyesen, që gruaja e tij Sara mbante pranë vetes. Sipas shkrimeve biblike, Sara, meqënëse po vononte të kishtë fëmijë i thotë Abrahamit që të bashkohet me Agharin (shërbëtoren) dhe ashtu ndodh. Pra Zoti e dëgjoi dëshirën e tyre për të patur fëmijë. Nga bashkimi i tyre vjen në jetë Ismaili që i jep origjinë ismaelitëve, që nga ana e tyre themelojnë etninë arabe. Veç këtij fakti, kemi një të dhënë histotike të vlefshme mbi Shën Ismailin -Ipeshkv Kristian që ka jetuar në shek. IV pas Krishtit dhe që festa e tij kremtohet më datë 17 qershor. Pra 400 vjet para se Profeti Muhamed të lindë. Pra të merresh me këtë gjë pa e ditur kontekstin historik të tyre është thjeshtë qesharake.
Një pikë ku jam plotësisht dakord me Qosen është problemi i shfronësimit të gjeografisë në përcaktimin e identitetit të
popujve, por edhe këtu ai i redukton gjërat dhe thotë se gjeografia ka filluar të shfronësohet kryesisht prej 400 vjetësh e
këtej. Citoj: "Mund të thuhet se dikur para, fjala vjen, katër-pesë shekujsh, gjeografia, vërtetë e përcaktonte plotësisht ose përafërsisht plotësisht, identitetin e popujve dhe të grupeve të ndryshme, por më vonë ky ndikim i saj do të vijë duke u pakësuar gjithnjë e më dukshëm". Këtu qëndron pika e një luhatje të vogël te Qoses. Asnjëherë gjeografia nuk ka përcaktuar plotësisht identitetin e popujve. Dihet fare qartë se antropologjia na tregon me prova bindëse se historia e njerezimit nuk është tjetër veçse histori e lëvizjeve të pandërprera të popujve. Është një e dhënë e pakontestueshme antropologjike se i gjithë njerëzimi e ka origjinën nga kontinenti afrikan, por askush nuk guxon të thotë sot se jemi të gjithë afrikanë. Dihen tashmë spostimet e vazhdueshmë të popujve që nga periudha e neolitikut e duke vazhduar me qyterimet egjyptiane dhe kineze, lëvizjet barbare drejt Romës etj. Pra popujt kanë lindur që të lëvizin dhe identitetin më shumë se në gjeografi e kanë në gjeografinë e shpirtit, e marrin me vete atë.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 15:37
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

(vazhdim Pse e ka shkrimi i Qoses një rrjedhë politike? Mendoj se kompleksi komunist nuk shqitet lehtë nga ai e shumë mbrojtës të tij. Arrin në një pikë të caktuar të rreshtave të tij dhe thotë se misioni i grevave dhe demonstratave shqiptare në Kosovë ishte
kërkimi i rrënjëve marksiste-leniniste. Po si shpjegohet që një intelektual me kaq influencë në ato vite ne Kosovë si Qosja të
mos e kishte vrarë mëndjen për këtë njollë të madhe të lëvizjeve studentore kosovare? Si shpjegohet që gjente paqe në një
lëvizje të tillë? Mendoj se arsyeja është tek shtrirja kohore e kulturave pasi këto të fundit nuk i përfillin kapërcimet e shpejta të
formacioneve ekonomiko-shoqërore, por duan shumë më tepër kohë për tu shndërruar, dhe Qosja nuk mbetet veçse një
komunist kulturor me një aftësi të habitshme denigruese për tjetrin, për të aftin, për atë që kombit i bën nder dhe nuk e
përdhos atë.
Ku qëndron gabimi fenomenologjik i Qoses në gjitha analizën e tij? Në konceptimin e gabuar të qytetërimit perëndimor pa e
kuptuar qartë se qytetërimi mysliman ka patur një ndikim të vetin të pamohueshëm na atë që ne quajmë sot qytetërim perëndimor. Ai kërkon të dëshmojë se shqiptarët duhet të sjellin vlerat morale të fesë islame ne Europë, me të drejtë, por nuk e ka kuptuar, mbase, se ato ishin ne Europë para se shqiptarët të njiheshin me fenë islame dhe se Shqiperia e ka njohur fene islame 800 vjet pas Spanjes. Bota islamike ka qënë pjesë e kulturës perëndimore që nga formimi i kësaj të fundit, qoftë për arsye gjeografike, qoftë për arsye historike. Feja islame ka qënë e pranishme në Siçili, Spanjë dhe në Ballkan. Jo vetëm kaq por vetë origjina e afërt e kësaj feje me fenë kristiane, që është një ndër themelueset e kulturës perëndimore, ka bërë që të dyja këto fe të jenë bashkëvepruese në ndërtimin e këtij qytetërimi megjithëse me pesha specifike të ndryshme në këtë rol.
Europa e ka njohur takimin me qytetërimin islamik që në vitin 710 pas Krishtit, në Spanjën e sotme, dhe kjo përballje qytetërimesh zgjati për më tepër se 800 vjet. (Qosja thotë se përballja më kuptimplotë ka ndodhur në Shqipëri!!!). Nuk ka dyshim se gjatë dominimit arabo-islamik në Spanjë, shumë qytete të saj patën një përiudhë lulëzimi të vërtetë. Granada p.sh. ka qënë një ndër qytetet më të bukura të Spanjës asokohe. Madje edhe sot vihet re gjurma e madhe e arkitektonike në disa qytete spanjolle.
Jo vetëm kaq por edhe bashkëpunimi i mirëfilltë kulturor midis qyteterimit islam dhe kristian pati zanafillën e vet kuptimplotë
me mjaft përkthime nga arabishtja në latinisht. Nuk mund të lihet pa përmendur këtu edhe plotësimi i përkthimit të Aristotelit
në latinisht, pasi kultura islamike kishte tashmë ndihmuar në përkthimin e tyre nga greqishtja në arabisht.
Europa ka në bazën e vet rrënjët kulturore kristiane, por në këtë kulturë kanë dhënë kontribut të çmuar: kultura greke, kultura
romake, feja islame, popujt gjermanik dhe sllavë. (Gëte (1749-1832): Gjuha nënë e Europës është krishtërimi", Kant (1724-1804): "Ungjilli është burimi nga i cili ka ardhur qytetërimi ynë". Fakti që Kadare i mëshon këtij aspekti nuk duhet marrë si antiislamizëm apo antiarabizëm apo anti ku di se çfarë mund të shpikë mendja e Qoses, (pasi forma mentis e tij është ndërtuar me "anti".

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 15:44
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

(vazhdim Nuk mund të lë pa përmendur në këtë kontekst një përqasje interesante të disa intelektualëve shqiptarë rreth këtij debati. D. Agolli duket se me të vërtetë ka humbur çokat e referimit për të arsyetuar. Mjafton që dikush të shpallet anti-Kadare dhe ai i bashkëngjitet sikur të ishte një magnet me ngarkesë të kundërt, menjëherë. Në fakt, në datën 16 maj në gazetën "Shqip", jep një intervistë me një sfond kulturor të mirëfilltë komunist. Citoj: "Gjithë Ballkani është mes Lindjes dhe Perëndimit dhe ne bëjmë pjesë në Ballkan. Mentaliteti ynë (vë re i Qoses dhe i tij. Shënimi është i imi) është ateist, sepse ne nuk besojmë në Zotin dhe jemi të emancipuar nga kjo anë. Ne cilësohemi si vend pagan që nuk besojmë dhe ja kemi kaluar në këtë anë Europës. Sepse në Europë ka shumë besimtarë". E pabesueshme! E paimagjinueshme! Të duket si një diskutim në "rrethim në gojë të ujkut, ja kalojmë Europës, Shqipëria shkëmb graniti në Adriatik". Z. Agolli nuk e ka idenë se çfarë do të thotë "pagan" (pasi ai e barazvleftëson me jo besimtar!), nuk e ka idenë se çfarë do të thotë "ateist", pasi në Shqipëri nuk ka patur e nuk ka për momentin ateizëm pasi ky është një reflektim i mirëfilltë filozofik dhe kjo gjë, mjerisht, në Shqipëri ka munguar. Në Shqipëri ka mosbesues (it: non credente; eng. Unbeliever), por jo ateistë, pasi këta të fundit janë studjues filozofie dhe teologjie dhe jo banorë të apasionuar kafenesh që flasin broçkulla. Edhe kur, jo shumë shpesh, personave që kanë një peshë në fatet e
kombit u jepet mundësia të "lajnë mëkatet shpirtërore" të se kaluarës së tyre, nuk arrijnë ta bëjnë atë kapërcim kulturor e intelektual që me mjaft mjeshtëri Kadareja e ka bërë dhe e bën vazhdimisht.
Jo më mbrapa mbetet Z. Pëllumb Xhufi, për të cilin kam respekt, por që edhe ai bën një gabim historik, (me duket se është edhe historian!?). kur thotë në gazetën Tirana Observer se Urdhërat Fetare Benedektinë dhe Franceskanë janë grupime heretike!!!??? Me një afirmim të tillë në shkollat 8-vjeçare në Itali nuk mund të marrësh notë kaluese në Histori. Pra nuk e ka idenë se çfarë është heretizmi dhe nuk ka as njohjen më minimale se çfarë është struktura hierarkike e Kishës Katolike dhe çfarë janë Urdhërat e saj. Urdhërat e mësipërm janë pjesë e pandashme e Kishës Katolike dhe njëherësh janë shfaqje të karizmave të ndryshme brënda saj dhe absolutisht jo heretike dhe jo kundër saj. Duke përfunduar këtë reflektim modest, doja të kërkoja ndjesë nëse ndonjëri nga lexuesit e këtyre faqeve është ndjerë i prekur në sedrën e tij, pasi nga ana e autorit që shkruan këto rreshta nuk ka asnjë qëllim të vetëdisjshëm ofendimi apo diskriminimi.
(Fund i artikullit nga Albert P. Nikolla)

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 15:51
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Me sa ma rruc mua kaptina: Kadareja eshte shkrimtari me i madh shqiptar. Si eshte si njeri dhe jeta e tij private eshte mire qe te mos diskutojme se kalojme ne thashetheme. Aq me teper hyrja ne jeten private te dikujt eshte pak si turp me duket mua, te pakten nuk eshte sjellje e mire.

Po keshtu edhe per Agollin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shkurt 2013 23:52
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Endri
Moderator

Regjistruar: 02/01/2003
Vendbanimi: Today
Mesazhe: 1498

Eshte shkrimtari me i njohur por s'do te thot me i shkelqyer. Nje veper qe kam lexuar"Pallati i Endrrave" dhe me pelqeu, te tjerat c'ka.. Nje teme lineare ate te social-realizmit dhe te merzitet nganjehere sepse eshte uncompromising. Nejse mbetet autore i mire, mesatar per mua dhe qe e ka vleresuar bota (per arsyet e veta).

Besoj tani brez i ri do kene dale autore me te mire me shume diversitet dhe ngjyre ne romane.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2015 01:29
Endri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Endri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Endri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Endri Shto Endri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Endri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Me sa ma rruc mua kaptina: Kadareja eshte shkrimtari me i madh shqiptar. Si eshte si njeri dhe jeta e tij private eshte mire qe te mos diskutojme se kalojme ne thashetheme. Aq me teper hyrja ne jeten private te dikujt eshte pak si turp me duket mua, te pakten nuk eshte sjellje e mire.

Po keshtu edhe per Agollin.

Po ku je ti mor djale? Nga humbe kshtu?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2015 03:57
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:48 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 25 faqe: « E parė ... « 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letersia Moderne Shqiptare > Ismail Kadare > Ismail Kadare.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.