Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Figura tė shquara > Te huajt per Shqiperine..Ndihme..
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
matrix
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 25/11/2003
Vendbanimi: TIRANE
Mesazhe: 34

Te huajt per Shqiperine..Ndihme..

nuk e di nese eshte vendi i duhur per te hapur kete teme por do te doja ndihmen tuaj ne lidhje me dicka.
kerkoj vleresime qe kane bere te figura te ndryshme boterore qe kane bere per shqiperine ne cdo kohe..flm

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Nëntor 2006 14:37
matrix nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė matrix Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me matrix (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė matrix't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: matrix Shto matrix nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto matrix nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

George Gordon Byron

Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë
Shko te: navigacion, kërko

Lord Byron me kostume shqiptare. Pikturë nga Thomas PhillipsXhorxh Gordon Bajron (George Byron) lindi në Londër më 22 janar 1788 në një familje aristokrate të varfëruar. Kur ishte dhjetë vjeç, me vdekjen e xhaxhait të tet, Bajroni trashëgoi titullin Lord dhe pallatin e çifligun Newstead Abbey. Në moshën madhore zuri vendin që i takonte në Shtëpinë e lordëve. Më 1801 Bajronin e dërguan në Harrow, në shkolle, ku studjoi gjuhët greke e latine, historinë dhe letersinë angleze. Këtu ju spikaten ato cilësi të karakterit që i ruajti gjithë jetën: serioziteti dhe zotësia të mendohej thellë mbi ngjarjet e jetës; dhe bashkë me këto: gëzimi, vrulli shpirtëror e temperamenti i zjarrtë. Më 1805 Bajroni hyri në Universitetin Kembrixh (Cambrige). Kur ish akoma student botoi vjershat e para lirike të tijat "Orët e Ngeses". Revista zyrtare e shkrimtarëve "Edinburg Reviu", i bëri një kritikë pa mëshire. Poeti i ri iu pergjigj me satirën "Këngetarë anglezë e skocezë", në të cilën sulmoi ashpër letrsinë angleze të asaj kohe dhe gati gjithë poetët e njohur, sidomos ata të "shkollës së liqenit". "Shtegtimi i Çajlld Harolldit" është puna letrare më e madhja e Bajronit. Vetë autori thotë në dedikimin e kënges së katert se është "më e gjata, më e menduara dhe më e kuptuara nga hartimet e mia".

Populli i Shqipërisë së Jugut e mbajti për një kohë të gjatë në kujtesën e tij vizitën e poetit anglez në sarajet e Tepelenës 150 vjet më parë dhe pleqtë tanë, shpesh herë mbrëmjeve, kur mblidheshin për bisedë te sofati i portës, i përmendnin fjalët që i tha Ali Pasha djaloshit fisnik anglez: E kuptoj që jeni vërtet nga derë e madhe, prej veshëve tuaj të vegjël, prej duarve të vogla të bardha dhe prej flokëve kaçurrela.

Më 1809, në korrik, njëzetenjëvjeçari u nis për udhëtimin e tij të parë nga skela e Falmouthit. Mori pas një shpurë shërbëtorësh, i shoqëruar prej shokut të tij të shkollës Cam Hobhouse. Së pari zbriti në Lisbonë. Portugalia qe aleate e Anglisë në Luftën Gadishullore. Napoleoni e kiste zaptuar Evropën, por Anglia zotëronte detin. Udhëtimet ishin të rrezikshme, prandaj Bajroni vizitoi vetëm ata vise që nuk rrezikonin nga armiku. Prej Lisbonës udhëtoi me kalë 640 kilometra dhe arriti në Kadiz. Nga ky port spanjoll një luftanije angleze e solli nëpër Mesdhe prej Gjibraltarit në Maltë dhe që aty në Prevezë, në Shqipëri. Nga Preveza, Bajroni dhe Cam Hobbouse erdhën në Janinë. Vizitorët e shquar nuk e gjetën Ali Pashën në kryeqytet, prandaj më 11 tetor e vazhduan udhëtimin 160 kilometra të tjera në veri. Më 17 u nisën në Libohovë dhe arritën në Qestorat e në Erind. Prej Erindit u nisën më 19 të tetorit në orën 3,30 pas dreke dhe në orën 5 arrinë në Tepelenë. Pas tri ditëve si mysafirë të Ali Pashës, u kthyen po asaj udhe. Nga Janina u nisën për në Prevezë dhe së andejmi kaluan për në Greqi nën mbrojtjen e 35 shqiptarëve.

Duke u larguar nga Shqipëria, Bajroni përshkoi Akarnaninë, kapërceu pyjet aeoliane të lumit Ahelos dhe më 21 nëntor 1908 arriti në Mesolongji, ku 16 vjet më vonë do të jepte jetën për Greqinë. Atje ktheu për në shtëpi të tyre gjithë shqiptarët që e përcollën, vetëm një jo, Dervishin,që mbeti me të përsa kohë që poeti qëndroi në Lindje. Bajroni u kthye në Londër në korrik 1811. Gjatë udhëtimit shkroi një ditar në vargje të cilin e pagëzoi me titullin:Shtegtimi Çajld Haroldit. S'kish në mend ta botonte, po shokët e tij të entuziazmuar ia rrëmbyen nga duart dhe e dërguan në shtyp. Kënga e parë dhe e dyta u pritën me lavderime të madha. Bajroni u zgjua atë mëngjes dhe pa se qe bërë i famshëm.Cajld Haroldi e bëri edhe Shqipërinë të njohur në gjithë botën e qytetëruar. Nga të dy këngët na intereson e dyta. Në të parën Bajroni përshkruan udhëtimin përmes Portugalisë e Spanjës. E dyta merret kryekëput me Greqinë dhe Shqipërinë. Dorëshkrimi ka këtë shënim të autorit:

Bajron në Janinë, Shqipëri
Filluar në 31 tetor 1809
Mbaruar në Izmir, më 28 mars 1810.
Në përkthimin e bere ne shqip per fat te keq perkthyesi nuk e ka rujatur rimën.

Me marshin luftarak të ushtarëve të Ali Pashës: Tamburxhi!Tamburxhi!, të cilin Bajroni e hartoi në bazë të dy-tri këngëve të tjera luftarake shqipe, (tekstet e të cilave fatkeqesish nuk ekzistojne), poeti i pershëndet Shqipërinë dhe nis t'i këndojë Greqisë, me të cilën edhe e ka filluar këngën e dytë.

Gjatë vizitës së tij në Shqipërinë jugore e, më saktësisht, në Janinë në vitin 1808, lord Bajroni mori si kujtim nga ato vise një kostum tradicional shqiptar. Do të ishte pikërisht bukuria dhe e veçanta e këtij kostumi, që në verën e vitit 1813 do ta shtynin piktorin Tomas Filips që të realizonte portretin e famshëm të lord Bajronit veshur me kostumin shqiptar. Portreti titullohet Portrait of a Nobleman in the dress of an Albanian (portret i një fisniku me veshje shqiptare) dhe paraqet Bajronin me një veshje ku ndërthuren e purpurta dhe e arta e jelekut me vizat gri e blu të një një turbani që i përngjan më shumë një shalli; e bardha e këmishës dhe e fustanellës me të zezën e kadifenjtë të një xhakete. Ai mban në duar një jatagan i cili ka një këllëf të purpurt e të argjendtë. Portreti u vendos asokohe në Royal Academy dhe tani është i vendosur në amasadën britanike në Athinë. Megjithatë, ky nuk ishte i vetmi portret që piktori i bëri Bajronit. Në 1835 dhe në 1840 Filips pikturoi dy variante të tjera të këtij portreti. I pari iu dhurua më 1862, nga i biri i piktorit, Galerisë Kombëtare të Portreteve (National Portrait Gallery) në Londër, ku vazhdon të jetë i ekspozuar aktualisht. Ndërsa varianti i dytë, që u komisionua nga Xhon Murrej, botuesi i Bajronit, ndodhet i ekspozuar me publikimet e firmës në Albermarle Street, Londër.

Pasi vizitoi Portugaline e Spanjen Perendimore, lundroi prej Gjibraltarit per ne Malte. Ku vendosi te shkoje te vizitoje Shqiperine, i shoqeruar nga Kam Hobhauz. Gjate udhetimit shkrtoi nje ditar ne vargje, te cilen e pagezoi me titullin "Shtegetimi i Çajd Harolld". Nderkaq, sukses te madh letrar paten poemat e tjera te Bajronit "Gjauri", "Nusja e Abidonit", "Korsari", "Lara", "Rrethimi i Korinthit" dhe "Parisina". Bajroni krijoi nje gjini te veçante te poemes romantike, me figura karakteristike te heroit romantik, nga ngjarjet dramatike te se kaluares, prej jetes se viseve ekzotike te Lindjes. Ideja e luftes kunder reaksionit, politike e letrare, ideja per liri politike pershkojne nje varg te vjershave lirike ne periudhen e pare te krijimtarise se Bajronit. Te tille jane: "Mallkimi i Minerves", "Vajza qe qan", Vizites se Princit-regjent ne varrin e mbretit", etj.

Ne 1809, kur arriti në Janinë, Ali Pasha e ftoi në Tepelenë në qytetin ku ka lindur në pallatin e preferuar, vetëm një ditë larg Beratit. Po megjithëse ishte pajisur me të gjitha lehtësirat e duhura dhe të përcjellë nga një prej sekretarëve të vezirit, mezi e mbaroi udhëtimin e tij (për shkak të shirave) brenda nëntë ditëve, një udhëtim që në të kthyer e bëri në më pak se katër ditë. Ruges kaloi afër dy qyteteve, Gjirokastrës dhe Libohovës, të cilat me sa dukej, nuk qenë shumë më të vegjël nga Janina. Bajron shkroi se Shqiptarët i kishin lene pershtypje në sy përmes shëmbëllimit që kanë me malësorët e Skocise në veshje, në fytyrë dhe në mënyrën e jetesës. Dhe vetë malet e tyre më duken si të Kaledonisë, veçse me klimë të butë.

Në botimin më të ri të veprave të Bajronit, në edicionion Oksford, është shënuar edhe një këngë tjetër shqipe e gjetur rishtazi në shkrimet e Bajronit.Ai i kishte mësuar përmendësh nja dy këngë shqipe dhe për zbavitje ia këndonte shokut të tij, poetit Shelley, kur banonin afër njëri-tjetrit pranë liqenit Lema. Gjatë këtij udhëtimi në Shqipëri, shoku i Bajronit, Cam Habhause, mbajti edhe ai një ditar në prozë, të kësaj vizite:’’Travels in Albania in 1809-1810’’(Udhëtime në Shqipëri më 1809-1810), të cilën vepër autori e ribotoi përsëri të ripunuar më 1855 nën emrin Lord Brajton. Në këtë libër mund të njihet çdo hap e çap udhën që bënë në Shqipëri të Jugut, të përshkruar në prozë. Lodr Bajroni u nda nga jeta me 19 prill 1824.

Vizita në Shqipëri i la mbresa të thella Bajronit. Te shqiptarët ai pa një shpirt të veçantë, i cili ndezi imagjinatën e tij poetike për tema ekzotike. Në shënimet e mbajtura, kur ishte në Shqipëri, për poemën Shtegtimi i Çajld Haroldit, ai shkruante për shqiptarët: Më tërheqin shumë me atë ngjashmërinë e tyre me Hajlanderët e Skocisë, në veshje, në pamje dhe në mënyrën e jetesës. Si kujtim ai mori një kostum tradicional shqiptar, me të cilin piktori Tomas Filips i ka bërë një portret. Ky kostum ka një histori më të gjatë. Ai aktualisht është i ekspozuar në Bowood Estates, Angli. Në përshkrimin e udhëtimeve të tij Bajroni thotë: Në udhëtimet e mia kam mësuar të mendoj si filozof, dhe po të mos bëja ashtu, ankimi sdo të kish dobi.

Por çfarë ndodhi me kostumin shqiptar që kishte lord Bajroni? Bajroni ka pasur një korrespondencë me Margaret Mercer Elfiston, të bijën e lord Keitit, dhe më 1814, ai i dhuroi asaj kostumin shqiptar duke i sugjeruar që ta përdorte si veshje balloje, pasi kjo veshje ishte e veçantë. Më pas kostumi kaloi nën zotërimin e familjes Lansdoun dhe u rizbulua në vitin 1962. Një nxënëse që studionte Bajronin, e quajtur Doris Lenglej Mor, shkon në familjen Landsdoun e, më saktësisht, në Bowood House, në Ëiltshire për të marrë materiale në lidhje me këtë familje dhe e njeh këtë kostum. Në një artikull të publikuar në Costume Society Journal në 1971, Mor përshkruan emocionin që pati ndjerë kur kishte mbajtur në duar atë kostum. Pasi u shfaq në Muzeun e Kostumeve, në Bath, kostumi shqiptar ishte kthyer në Bowood për tu ekspozuar. Pikërisht dy jelekë të marrë nga ky kostum tashmë janë të varur në murin e dhomës në të cilën qëndronte dikur Mercer Elfinstoni. Kjo gjë tregon një lidhje të dukshme mes Bajronit dhe Shqipërisë.

Marrë nga "http://sq.wikipedia.org/wiki/George_Gordon_Byron"
Kategoria: Biografi

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Nëntor 2006 15:06
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
matrix
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 25/11/2003
Vendbanimi: TIRANE
Mesazhe: 34

flm per kete qe ke shkruajtur por ajo qe kerkoj ne te vertete jane vetem thenie jo historik..nqs dini ndonje faqe ku mund te gjej thenie vetem te te huajve per shqiperine ju lutem me thoni se ku mund ti gjej.flm

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Dhjetor 2006 10:06
matrix nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė matrix Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me matrix (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė matrix't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: matrix Shto matrix nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto matrix nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Nuk ka komb tjetër të cilit fqinjët t’ia kenë frikën aq fort ose ta urrejnë aq shumë sa kombi i shqiptarëve.

Xhorxh G. Bajron

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2007 17:45
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

"The Albanians, these tigers of mountain wars ... have as their religion rebellion. Even their worst warrior is one of the strongest and bravest on the battle-field, just as if he was a knight on the legendary horse. But he has no horse, nor proper weapons for battle. Instead of the horse, he has a lance which strikes as lightning, he has spears who`s points are full of posion as the sting of hornets, he has also a wooden bow with some arrows. Furthermore, he is stronger than iron ... "

- Ibn Kemal, Historian of the Turkish court during Skanderbeg`s war against the Turks.


"The Albanians have been born to resist and disobey."

- Dursam Bey, during the second siege of Kruja


They are strewn with the wreckage of dead Empires–past Powers–only the Albanian "goes on for ever."

- Edith Durham


"They are Nietzsche`s over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."

- Henry Noel Brailsford


"If you want a hundred Italians to be quiet, shoot one.
If you want a hundred Albanians to be quiet, shoot 99."

Old Albanian Proverb


"Albanians behind every rock and piff, paff, a bullet in your living heart"

- Edith Durham


"The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it`s writing."

-Maximilian Lambertz"The story of the Albanians deserves a study in itself. Attracted by the `sword, the gold trappings, and the honours, they left their mountains chiefly in order to become soldiers. In the sixteenth century they were to be found in Cyprus, in Venice, in Mantua, in Rome, in Naples, and Sicily, and as far abroad as Madrid, where they went to present their projects and their grievances, to ask for barrels of gunpowder or years of pension, arrogant, imperious, always ready for a fight."

- Nicholas Pappas"...isn`t the Albanian, who, being a slave, did not allow enslavement, freedom-loving? This is a question that could hardly be understood by anyone who has not lived in Albania. The most liberty-loving people in the Balkans is the Albanian people. The Albanian, taken alone, as an individual, is an anarchist by nature. He would brook no bondage let alone on his people, he would not let anything, seen as possibly humiliating, befall his house. The Albanian house stands alone and apart from the rest..."

- Description from a brilliant Bulgarian observer and connoisseur of Albania. (1924)Albanians are considered untouchable on the slave market because of their strong feelings for honour and the need for revenge.

- Pasha Sulejman the Lightened


They may be only soldiers, but never let them get close to your plate, and don`t make them kneel before you, if you don`t intend to capitate them.

- Pasha Sulejman the LightenedFor Albania was not fashioned,
Made by God for the Circassians,
Nor for darkskinned Turks and Moors,
But for mountain hawks, those heroes
Whom the world calls the Albanians,
That they keep it for their children
For as long as life continues.

- Gjergj Fishta 1908"Malesia e Madhe me besen e Zotit po luftojn Malesort si ushtart e Gjergj Kastriotit."

- PopulloreI assure you they are Bismarcks — veritable Bismarcks. Some day they will demand, and Europe will have to give them what they ask !

- A Christian Ottoman official speaking to Edith Durham about AlbaniansAh kadale Nikolle, t`vrafte Zoti! Ketu i thone Oso baroti: se s`ké pį Shqķptįr me sy, se djeg vehten edhe ty!

- Gjergj FishtaKushdo që është sot burrë
Dhe shqipëtar i vërtetë,
Emëri s`i shuhet kurrë
Dhe nderi i rron përjetë.

- Naim Frashëri


"S`jemi grekër as bullgarë,
Asgjë tjetër nukë jemi,
Jemi vetëm shqipëtarë,
Në kët`emër nderr`e kemi."

- Naim Frashëri"Sa burra kordhëtarë
Ka nxjerrë Shqipëria
Më pastaj e më parë,
Q`i shkruan istoria!"

- Naim Frashëri"Gli Skipetarë sono un popolo che conserva intatte le tradizioni dei loro antenati, un popolo orgoglioso ed assettato di libertŕ"

- Pietro Tassini, ambasciatore della Repubblica di Venezia, nel 1455.
..... Anon from the castle walls

The crescent banner falls,

And the crowd beholds instead,

Like a portent in the sky,

Iskander`s banner fly,

The Black Eagle with double head.

And shouts ascend on high

.....`` Long live Scanderbeg.

- Henry Wadsworth Longfellow

"Scanderbeg exceeds all the officers, ancient and modern, in the conduct of a defensive army. I met him in Turkish history but nowhere else.``

- Major General James Wolfe, commander of the English army at the siege of Quebec, Canada, writting to Lord Sydney

(Marre nga forumi medialb, postimi origjinal bere nga Vodka Karamel)

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2007 18:02
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

"In the list of heroes, John Hunyadi and Scanderbeg are commonly associated and entitled to our notice since their occupation of arms delayed the ruin of the Greek (Byzantine) Empire. ..... The Albanian prince may justly be praised as a firm and able champion of his national independence. The enthusiasm of chivalry and religion has ranked him with the names of Alexander the Great and Pyrrhus. .....``

- Historian Edmond Gibbon in his Decline and Fall of the Roman Empire"To one whom later age has brought to light,

Matchable to the greatest of the great:

Great both in name and great in power and might,

And meriting a mere triumphant feat.

The scourge of Turks, and plague of infidels,

Thy acts, O` Scanderbeg, this volume tells."

- Elizabethan poet Edmund Spenser, in his preface to an English translation of Barletius."Land of Albania, where Iskander rose,

Theme of the young, and beacon of the wise,

And he, his namesake, whose oft-baffled foes

Shrunk from his deeds of chivalrous emprize.

Land of Albania, let me bend my eyes

On thee, though rugged nurse of savage men!

Where is the foe that ever saw their back? ....."

- Lord Byron in "Child Harold`s Pilgrimage""The Gueghes are thickset and muscular, the Toskes slender and agile, both strong, vigorous, and perhaps the finest race in Europe."

"The characteristics common to both people are love of independence, love of war, a revengual spirit, mering into ferocity."

"They are wild, plundering, indefatigable soldiers, selling their services and their blood to those who pay them highest; but lively, gay, adventurous, sober, generous and heroic so soon as it concerns the defence of their country, their tribe, or their family."

"They are an iron race, as hard as the rocks they inhabit."

- Lord Byron talking about Albanians"Ma mir en tok, me qaj me mall
se me shkja, me tej per gjall..."

- Hamza Jashari"The men who marched to Babylon , Persia and India were the ancestors of the Albanians..."

- Wadham Peacock"Until this moment I had you in the place of a father: But since you have separated me from you, yielding me to Montenegro, I have ceased to be yours any longer...Therefore now that you have abandoned me and you don`t have me with you any more, I will see myself as between two enemies who want to fight against me at any cost"

- Ali Pasha Gucija to the Sultan after the handover of Ulcin.
Misha Glenny, The Balkans."Be Baptized or Be Butchered"
"How Can I Fight The Enemy On The Outside If I Have The Enemy On the Inside"

- Gjergj Kastrioti"Ma kan vjedhur shekujt 3000 vjet lirine, qe te luftoj per Shqiperine, pritem toke e Arberit, pritem se po vij, pa Kosove jo nuk ka Shqiperi."

- Ilir Shaqiri"When spring comes, we will manure the plains of Kosova with the bones of Serbs, for we, Albanians, have suffered too much to forget."

- Isa Boletini, leaving the Ambassadors Conference in London, 1913"Where the sword is, there is the true faith."

- Albanian Proverb"...Trualli mbi te cilin ne jetojme eshte nje nga sheshet e para ne bote mbi te cilin kemba njerezore ka shkelur me ritmin e nje valleje...
Ketu te paret tane u bene autore dhe bashkeautore ne disa nga thesaret me te cmuara artistike qe jane krijuar ne kete planete..."

- Ismail Kadare"Murdered and like many hogs they had their throats slit by the Albanians."

- End Result of an Ottoman Campaign in Scanderbeg`s Albania"Mbaju Neno mos ki frike - se ke Djemt ne Amerike"

- Fan S. Noli"Mos shikoni kisha e xhamia, se feja e shqiptarit eshte Shqiptaria!"

- Pashko Vasa"Irregular and undisciplined as soldiers, but possessing a perfect familiarity with the use of arms; ferocious and ignorant and uncivilised, but cherishing an enthusiastic partiality for their native mountains, and adding to the advantages of a country, which opposes the strongest natural obstacles to an invader, that determination to resist all foreign intruders, and that confidence in their ability to defend themselves, which had, until that period of the war, been found very deficient in some more civilised nations of Europe."

- William Martin Leake describing the Albanians (1814)"The Arnaouts, or Albanese, struck me forcibly by their resemblance to the Highlanders of Scotland, in dress, figure and manner of language."

- Lord Byron

(Marre nga forumi Medialb, postimi origjinal bere nga Vodka Karamel)

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2007 18:04
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Shqiptaret jane pasardhesit
e pellazgeve te famshem. Pellazget ne epokat primitive do te
kene populluar Epirin, Maqedonine, Greqine (Helladen dhe Peloponezin)
dhe shume vende te Italise.

- Han Johan Georg FonRaca shqiptare ka nderin qe ka nxjerre Filipin e II, Leken e Madh, Aristotelin,
Akilin nga fisi i Molloseve, Pirron dhe mbretereshen Teute, qe
guxoi ti beje balle Republikes Romake, fuqise ushtarake me te
madhe te kohes.

Dora D`Istria
(Elena Gjika)Kombi Shqiptar i dha Romes nje Pape: princin Francesko Albani, i cili hipi ne fron ne 1700 nen emrin Klementi XI dhe mbreteroi per 21 vjet.

Papa Gjon Pali i IIKonstandini i mbiquajtur " I Madh", ishte
djali i pare i Konstandin Klorit. Ai lindi ne Niassus (sot Nish)
te Moesise ne Ilirikun Lindor. Luftoi perkrah te atit, i cili
u vra ne betejen fatale te Jorkut(Britani). Konstandini u be
Cezar (306) dhe pastaj August (30 . Ne vitin 324
ishte i vetmi perandor i Romes. Ai e shpernguli seline e perandorise
nga Roma ne Bizant, te cilit i dha emrin e vet, Konstandinopoje.
Konstandini u pagezua nga historiani kishtar me origjine shqiptare,
Eusebi, pak kohe para vdekjes, me 337. Fronin e trasheguan tre
bijte e tij: Konstandini, Konstandi dhe Kostani. Ky i fundit
trashegoi Ilirikun, Italine dhe Afriken.

EDWIN E. JACQUESMe i madhi nga te gjithe perandoret
bizantine ka qene Justiniani (527 - 565), i cili rridhte nga
prinder ilire dhe ishte pasuesi i xhaxhait te vet, Justinit.
Justiniani kishte fituar fame te pavdekshme ne kater fusha: te
luftes, te arkitektures, te drejtesise dhe historise kishtare.
Bota i detyron atij Shen-Sofine.

Edith DurhamSkenderbeu dhe Ballabani

Ne vitin 1463, Ballaban pashe Badera nga Mati, hyri me 18 mije ushtare ne Diber. Para se te fillonte lufta, i dergoi Skenderbeut dhurata shume te cmuara. Skenderbeu i dergoi nje plor dhe nje kerrabe. Me keto dhurata ai i thoshte Ballabanit se do te ishte me mire bujk ose bari ne Shqiperi, sesa pasha ne Turqi.

Paskuale WillordPopullsia e Epirit, Ilirise dhe Maqedonise flasin te njejten gjuhe, bile dhe floket i presin ne te njejten menyre. Kane te njejtat zakone, dhe qeverisen nga kuvendi i pleqve te cilin e quajne Plakonia. Te vjeterve u thone Plaixh kurse plakave Plaixhe

Straboni“Eshte e drejte te besohet se gjuha moderne e Shqiptareve eshte ajo qe flisnin ne lashtesi Maqedonet, Iliret dhe Epirotet”.

E. Mashi ne Annales des Voyages“...te gjithe ata qe kane pranuar tezen e origjines pellazgjike te Shqiptareve te sotem, te pranojne dhe te quajne si nje te vertete historike te padiskutueshme njejtesimin me ata te Ilireve, Maqedoneve dhe Epiroteve, dhe te ketyre me Pellazget e lashte.”

Petrota“origjina e shqiptareve eshte pellazgjike dhe se pa dyshim jane te nje gjaku me Maqedonasit e lashte, Traket, Daket dhe Iliret”.

Biondeli“...qyteterimi pellazg nuk u nal vecse ne Epir. As nuk humbi, sic besohet, eshte ky popull fisnik, qe per tu kujtuar qendroi ende me gjuhen e tij teper te lashte ne Shqiperi, Thesali, Maqedoni, ne pjesen me te madhe te Dalmacise, te Serbise, etj...”.

E. Bidera“populli shqiptar eshte, nese jo pellazgjik, me origjine pellazgjike, ose nje familje e asaj race shume te lashte qe populloi brigjet e Azise se Vogel, Greqine, Trakine, Maqedonine, Epirin, Mizine dhe Dakine...”.

prof. M. Markiano“na shqiptaret kemi qendruar tash tri mije vjet e ma teper, e kemi mbajtur gjuhen e mendimin, karakterin e trimnine, dashunine e lirine qe na kane lane te paret, njata Pellazge, qe i permenden e i ngulen mbretnite e Epirit, Maqedonise e Ilirise...”

P.Vasa“Origjina e shqiptareve rrjedh nga maqedonasit dhe jane te njejte me ta, se gjuha shqipe eshte nje nga me te vjetrat ne bote dhe se Shqiperia ne kohe te lashta ka qene ajo pjese e Maqedonise qe shtrihej drejt Drinit te Bardhe, Epirit dhe nje pjese te Peloponezit dhe qe quhej Alvanitia prej shkrimtareve bizantine”.

Nikolle Keta, rektori i kolegjit te Palermos”Shqiptarët, arnautët siç i quajnë ata turqit, ose shqiptarët banorët e shkëmbinjëve, siç e quajnë ata veten banojnë në teritorin që përfshinë Epirin e Vjetër dhe vendin e ilirëve në Maqedoninë Perëndimore duke u shtrirë nga Mali i Zi deri në gjrin e Artës (Ambrakisë)së Jugut”

”Epirotët e vjetër dallohen nga helenët ashtu si shqiptarët nga grekët e sotëm. Epirotët dhe Ilirët ishin fise fqinje, por të një gjaku që flisnin dialekte të ndryshme të së njëjtës gjuhë”

Edison L. Clark"Leandri dhe Eritrea na mësojnë se Epiri sot quhet Shqipëri. Banorët e tij, sipas Leonklavit, quhen shqiptarë, ndërsa turqit i quajnë arnautllarë. Epirotët ndahen në fise të ndryshme, por që të gjithë ndryshojnë prej grekëve, si nga gjaku ashtu edhe nga gjuha".

I. Lavrenberg (Kartografi i njohur i shekullit XVII)“Epiri nga çdo prirje del jogrek”.

Martin P. N. Nilson

“Ishulli i Korfuzit në zanafillë banohej nga ilirët”.

Lyber“Duke zotëruar Durrësin dhe bregdetin shqiptar nga Tivari tek Arta... ai popull flet në gjuhën e lashtë ilire që bënë pjesë në familjen e madhe të gjuhëve indoevropiane”.

Marks

“Mund të ndryshojnë emrat e një sërë rajonesh e t’i përfshijnë ato në provinca të tjera, por hartën natyrore të Shqipërisë s’ka dorë njeriu ta fshijë, ndërkohë që banorët e krishterë a myslimanë shquhen nga të njëjtat tipare, zakone, doke dhe prej të njëjtës gjuhë”.

Spencer

“Shqipëria nis me një rrip toke të ngushtë nga malet e Sulit në Vai të gjirit të Artës, duke u zgjeruar me një gjerësi, që është vështirë të përcaktohet”; “Gjiri i Artës mund të quhet dalje kryesore për pjesën jugore të Shqipërisë”.

Dr.Holland“Habitem shumë dhe nuk mund të kuptoj si ka ndodhur që në Çamëri dëgjohet vetëm gjuha shqipe, sikur shqiptarët të jenë këtu vendës e jo grekërit”.

“...me numrin e tyre të madh, me guximin, zellin e veprimtarinë e tyre, shqiptarët do ia ndërronin një ditë faqen Greqisë”.

Pukëvili

“Janina...një shtet i qëndrueshëm me popullsi e zakone të të gjithë shqiptarëve”.

Napoleoni“Vetëmohimi e flija e tyre qenë ndihma më e madhe në kryengritjen greke për çlirim. Mbi shkëmbinjtë e mbi zellin e Pargës gjenden ende tepricat e një populli që dha jetën e vet për Pavarësinë e Greqisë. Atje ndodhen edhe gjurmët e gjakut të martirëve”.

Dora D’Istria

“Atdheu i tij qyteti i Artës, nuk gjendet në Perandorinë e Konstandinopojës... por në një principatë të lirë shqiptare. Ai qe pushtuar nga turqit më 24.03.1449”.

E.Golubinski (Bashkëkohësi i Ali Pashës, rusi i pranishëm)“Unë e quaj shtëpinë time Butrintin, Pargën, Prevezën dhe Vonicën”. Çamëri quhet qarku i Shqipërisë që përfshinë krahinat e Paramithisë, Filatit, Pargës, Margëlliqit, Gumenicës etj. Topografikisht, etnografikisht, folklorikisht, Çamëria përbënë një krahinë jo të veçantë të Shqipërisë”.

Këto thënie pohojnë atë që Ali Pashë Tepelena i tha lirshëm Bessierit francez

“...në Mesjetë, Thesprotia përmendet si krahinë e banuar kryesisht prej shqiptarëve”

Historiani grek Sathos


(Marre nga forumi Medialb, postimi origjinal bere nga anetari Vodka Karamel)

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2007 18:06
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Citim:
Po citoj ato që tha Balerina
"The Albanians have been born to resist and disobey."

- Dursam Bey, during the second siege of Kruja


"The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it`s writing."

-Maximilian Lambertz

Keto te dyja me pelqejne jashte mase.

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2007 18:12
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Kjo e dyta hajde se hahet. Po ajo e para na nxirrka si popull rebel, fiks sikur s'dime te bejme shtet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2007 23:54
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Kjo e dyta hajde se hahet. Po ajo e para na nxirrka si popull rebel, fiks sikur s'dime te bejme shtet.

Ndersa mua me pelqen shume. Eshte thene gjate Rrethimit te Dyte te Krujes, dhe tregon qe ne nuk nenshtrohemi dosido, nuk jemi popull qe te na marin per hundesh, per luftojme per te drejtat e idealet tona. Nuk eshte turp te kundershtosh, gjithmone kur ke te drejte, apo jo?

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Janar 2007 01:04
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:14 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Figura tė shquara > Te huajt per Shqiperine..Ndihme..

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.