Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Figura tė shquara > Kush ishte Skenderbeu ?
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Kush ishte Skenderbeu ?

Ktu poshte eshte nje artikull qe e lexova tek shekulli dhe ben fjale per nje shkrim te nje gazete te njohur zvicerriane qe flet per origjinen e skenderbeut! Gjithashtu me gjere mbi polemikat nderkohera per prejardhejen dhe historin e e tij!

Poshte esht artikulli i marre nga Shekulli


Kush ishte Skenderbeu

Një biografi e re nga pena e historianit zviceran të Europës Juglindore, Oliver Jens Schmitt, i cili i bën korrigjime figurës së amplifikuar mitologjike të heroit kombëtar shqiptar, shpërtheu në Shqipëri një stuhi zemërate. Megjithatë sa më shumë që e lexojnë njerëzit këtë libër, aq më i shpeshtë është miratimi për të.


Historiani që merret me mesjetën rrallë e tek mund të hyjë në skenën e debatit publik. Bie fjala si biograf i një sundimtari të shekullit 15, për shembull i Karl Guximtarit të Burgundisë, nuk ke si bëhesh objekt i një fushate agresive.

Por krejt ndryshe ndodhi në anën juglindore të Europës, sikurse e përjetoi historiani zviceran Oliver Jens Schmitt. Bazeliani, profesor i historisë së Europës Juglindore në universitetin e Vjenës, është njohës i sprovuar i historisë së kësaj pjese të kontinentit.

Në nëntor të vitit të kaluar u botua në shqip biografia e tij për heroin kombëtar shqiptar Gjergj Kastriotin, të njohur më mirë si Skënderbeu (1405-1468).

Një mit kombëtar


Një biografi kritike e Skënderbeut ishte prej kohësh dëshirë e shkencës. Ky fisnik arbër, i cili në oborrin e sulltanit osman e kishte ndërruar fenë e tij në islamike e pas kësaj kishte bërë karrierë të shpejtë, më 1443 ndërroi kamp, u kthye në krishterim dhe luftoi për një çerek shekulli kundër osmanëve. Në fund të shekullit 19 lëvizja kombëtare shqiptare e ngriti atë në mit nacional.

Pas Luftës së Dytë Botërore kulti i Skënderbeut mori nën regjimin komunist të Enver Hoxhës trajta gati monstruoze, duke hedhur rrënjë thellë, falë arsimit të përgjithshëm të detyruar, në ndërgjegjen e popullsisë.

Aso kohe u kristalizua edhe një imazh kanonik i Skënderbeut. Lufta e Skënderbeut u interpretua si një luftë çlirimtare kombëtare nën udhëheqjen e një prijësi gjenial - çka e stilizoi Skënderbeun si pararendës të Enver Hoxhës. Edhe në treva të tjera të banuara nga shqiptarë, në Kosovë e Maqedoni, u përhap gjithashtu kulti i Skënderbeut.


Mbi një sfond të tillë të një nderimi thuajse fetar, një paraqitje e ngritur mbi kritere shkencore veç mund të provokonte. Menjëherë pas prezantimit të librit në fillim të nëntorit shkrimtari Ismail Kadare, i cili e sheh veten si mendimtarin autoritativ të Shqipërisë, hapi fushatën.

Në çmitologjizimin e Skënderbeut ai shihte një sulm kundër idesë së lirisë. Sipas tij njerëz perversë ishin mbledhur rreth një pseudointelektuali për të sulmuar nëpërmjet paraqitjes negative të Skënderbeut atë figurë që simbolizonte unitetin e Shqipërisë me Europën.


Kush i ka lexuar romanet e Kadaresë nuk mund të habitet nga ky pozicionim. Tek e fundit me veprën e tij ai ka kontribuar - ndër të tjera me romanin "Kështjella" - që të krijohet ai mit kombëtar, të cilin tashmë po e sheh të rrezikuar.

Në debatin publik të Shqipërisë Kadareja është figura prijëse e kampit mbizotërues nacional-proeuropian, për të cilin miti i Skënderbeut shërben si dëshmi e identitetit europian të shqiptarëve.

Në gjurmët e Kadaresë vazhduan edhe dy përfaqësuesit më të lartë të shtetit, kryeministri Sali Berisha dhe presidenti i shtetit Bamir Topi. Në fillim të dhjetorit Berisha shpalli se figura e Skënderbeut do të zërë vend si simbol në letër-njoftimet e reja.

Në festimin solemn të 541-vjetorit të vdekjes së Skënderbeut, presidenti i vendit Bamir Topi foli për disa mendje skllevërish që kërkonin të ndryshonin rolin e Skënderbeut në historinë e Shqipërisë dhe në qytetërimin europian.

Në forumet mediatike dhe të internetit libri u cilësua si "përrallë" ose si "roman", më së shumti prej njerëzish të cilët, ashtu si Kadareja, librin e njihnin vetëm me të dëgjuar. Dhe ngaqë përkthimin shqip e kishte financuar DEZA, gazeta bulevardeske "Sot" ambasadën zvicerane e emërtoi si "ambasadë horrash".


Ishin sidomos dy pika të biografisë që i kishin indinjuar kundërshtarët. Kështu Schmitti, i mbështetur mbi një bazë solide dokumentare, e shihte hakmarrjen për vrasjen e t'et me urdhër të sulltanit si motivin e mirëfilltë që Skënderbeu ndërroi kampe dhe i shpalli luftë atij. Ky motiv me kumbim arkaik me sa duket nuk mund të kapërdihej nga kundërshtarët e biografisë.

Sidoqoftë në këtë pikë dëgjoheshin edhe zëra të tjerë, shumë më të dobët, ata proislamë apo të kampit islamist.

Ky kamp nuk është më pak nacionalist, vetëm se nga këndvështrimi i tij islamizimi e ka shpëtuar identitetin kombëtar të shqiptarëve përballë kanosjes së sllavizimit apo të greqizimit. Kështu politikani islamist Abdi Baleta botoi në gazetën ultranacionaliste "Bota Sot" një seri artikujsh në mbrojtje të librit. Pikërisht gjakmarrja si motiv i Skënderbeut dëshmonte, sipas Baletës, identitetin shqiptar.


Kombi i grabitur?

Pothuajse në mënyrë histerike u reagua ndaj përmendjes në libër të emrit të t'et të Skënderbeut - ashtu si dhe në dokumentet e kohës - si Ivan, e jo si Gjon, ekuivalenti shqiptar. Në këtë mënyrë po i grabitej kombit shqiptar jo vetëm babai, por edhe biri, duke u bërë ky serb. Ky i ashtuquajtur "çshqiptarizim" i babai të Skënderbeut ishte temë mbisunduese e forumeve në internet.

Mirëpo Schmitti asgjëkund nuk e vë në pikëpyetje shqiptarësinë e Skënderbeut dhe të babait të tij. Vetëm se ai e bën të qartë që Skënderbeu dhe familja e tij jetonin në një rajon dhe një mjedis personal të përzier etnikisht. E ëma e Skënderbeut ishte sllave.

Po kështu revoltohen kundërshtarët e biografisë nga fakti që ky mjedis ishte i krishterë-ortodoks (vetëm kur u kthye nga Islami në krishterim Skënderbeu iu drejtua katolicizmit), pasi për ta anti-europian është jo vetëm Islami por edhe ortodoksia. Veç kësaj ata që shihen si armiq të kombit shqiptar, fqinjët serbë dhe grekë, identifikohen me ortodoksinë.


Megjithatë sa më shumë që zgjaste konflikti, aq më shpesh dëgjoheshin vlerësimet pozitive për librin - edhe veç prej faktit se ndërkohë ai ishte lexuar.

Dy përfaqësues të kampit të shoqërisë civile, të dobët deri tani si në të gjitha vendet e Europës Juglindore, Ardian Klosi dhe Fatos Lubonja, të dy prej kohësh kritikë të ashpër të Kadaresë, në të vërtetë e kishin ngritur zërin qysh herët dhe qartazi.

Klosi, studiues i letërsisë dhe publicist, që kishte qenë edhe përkthyesi i librit, kërkoi në krye të debatit që të ndërroheshin librat e shkollës me përmbajtje nacionaliste.

Lubonja, për vite të shumta nën diktaturë i burgosur politik dhe një nga intelektualët më të ndriçuar e më me profil të vendit, kujtoi se ishte trashëgimia komuniste ajo që nxirrte krye në këtë debat. Në qoftë se kërkohej mbërritja në një shoqëri demokratike dhe pluraliste, atëherë duheshin kapërcyer mitet nacionaliste.

Jo vetëm në Shqipëri por edhe në vende të tjera të rajonit përpjekjet për t'u marrë me mitet nacionale në mënyrë kritike, kanë shkaktuar reagime të ashpra mbrojtëse, sikurse ka ndodhur kohët e fundit në Greqi dhe në Bullgari. Në këto kundërvënie ithtarët e status quo-së kanë treguar njohje të cekët dhe emoncionalizëm agresiv, i cili shkon deri në kërcënime personale.

Veç kësaj është kërkuar gjithmonë në prapaskenë një komplot i drejtuar nga të huajt - natyrisht identiteti i komplotistëve ndryshon sipas vendit. Në rastin e biografisë së Skënderbeut u tha se ajo është financuar nga serbët dhe nga lobi grek.

Skënderbeut i vihet një rëndësi e madhe për identitetin e shqiptarëve si simbol kombëtar, edhe pas fundit të komunizmit, edhe në orientimin e ri politik. Por shdërrimi i vendit ka mbetur në gjysmë të rrugës, siç e tregon dobësia e shoqërisë civile.

Shteti dhe qarqet drejtuese vazhdojnë të pretendojnë sovranitetin mbi interpretimin e së shkuarës. E pra ka për të zgjatur ende shumë kohë derisa të mos luaj më ndonjë rol, në pikëpamje të reagimeve, nëse botohet një biografi e Karl Guximtarit apo e Skënderbeut.

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Modifikuar nga lezhjani-82 datė 24/03/2009 ora 15:03

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Mars 2009 20:23
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Kështu ndodh kur njerëz të tillë lejohen të dërdëllisin! Nuk ka as më të voglin rrezik që figura e Gjergj Kastriotit të njolloset nga Schmitt e të tjerë që i rrinë nga pas!
Schmitt është një ndër të pafundmit që kanë shkruar mbi Skënderbeun, nuk kuptoj rëndësinë që i jepet atij...

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Mars 2009 20:39
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Sigurisht qe nuk ka se si te mos hapen tema te tilla. Shekulli qe po jetojme nuk eshte shekulli i "Rambove" dhe i Ainshajneve. ne kete shekull filluan te goditen pjeset e dobta te njeriut. Erdhi koha, nuk ke se c'ben.

Nuk eshte e rastesishme qe dikush boton nje liber qe e nxjerr Krishtin me dashnore. Po ashtu nuk eshte e rastesishme qe martohet burri me burre dhe ka te drejte te kete edhe femije.

Keshtu edhe ky liber, pa hyre ne analiza te tij, godet "simbolin". Lufta kunder simboleve eshte lufta e shekullit.

Ne e dime mire si ka ndodhur qe Gjergji u ndodh ne Stamboll dhe ne cilen moshe. E dime edhe se si iu ndrrua emri. Po ashtu, nuk eshte aspak per t'u cuditur qe ai te kete bere edhe ndonje prapesi neper fushatat nga ka qene. Nuk ka aspak cudi qe te kete ndonje trashegimtar te paligjshem andej nga vendet e lindjes. Si thoni ju e rruante mjekren Gjergji apo e kishte te pakrehur?

Keto jane cmitizimet.

Nga ana tjeter, duhet kuptuar qe ai ishte nje princ i vertete qe donte te mbronte pronat e tij. Sigurisht qe nuk e kishte ndonej ndjenje kombetare te kristalizuar, por e dinte mire qe pushtuesi duhet luftuar pa asnje kompromis.

Sepse ky pushtues te merr tokat (atdheun)

Te ndrron fene (ideja)

Te perdhunon familjen (nderi)

Pra te beka ca gjera te liga. Atehere duhet luftuar. Kush tha qe Gjergji ishte shqiptar, patriot, socialist, komunar...etj? Ai ishte nje feudal i kohes dhe si feudal kishte nevoje per bujkrober, dhe aleate. Pikerisht kete beri edhe ai, pra ai reagoi me te gjithe mencurine qe i mesonte kasta se ciles i perkiste. Mblodhi princat rreth vetes dhe luftoi pushtuesin otoman.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Mars 2009 20:44
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Pershendetje.

Nuk e kam lexuar librin e Shmitit por nga ajo qe lexova ne artikullin e gazetes Shekulli te sjelle nga Lezhjani kuptohet lehte se libri nuk paska qellim tjeter vetem se te na denigroje ashtu sikurse kane bere me shekuj te huajt. Qe lufta per liri e popullit shqiptar kundra turqve nuk ishte gje tjeter vetem se lufte hakmarrese ndaj vdekjes se babait te Skenderbeut.
E kam thene dhe diku tjeter se perderisa mungon nje enciklopedi e qarte e historise kombetare ererat do te fryjne nga te gjitha anet dhe do te sjellin lloje te ndryshme "parfumesh".
Nga po ky artikull meson se Skenderbeu ishte nje mit i krijuar artificialisht.
Po kush e ngriti kete mit?!!!
Enver Hoxha!!!
Me pas ja perforcuan mitin Topi e Berisha.

Ka nje gje qe nuk mund te bejne shmitet e kushdo tjeter pavarsisht mitit.
Ne mesjete ishte dikush (shqiptar) qe mblodhi rreth vetes me mijra shqiptar dhe ja theu hundet perandorise me te madhe te kohes.
Kjo nuk eshte pak te arrish ti besh ne nje mendje shqiptaret sipas pershkrimit qe i ben njohesi shmitt. Kjo eshte pertej mitit.

Ajo lidhja vertikale qe i ben njohesi pushtimit te turqise me sllavizimin e vendit eshte fallse dhe nuk ka te beje fare me Skenderbeun. Thjesht sepse Skenderbeu eshte i mevonshem dhe thuajse te gjitha qytet ishin sllavezuar tashme dhe siç e kam theksuar edhe ne nje vend tjeter pushtimi turk ndonese nje pushtim i solli edhe nje te mire popullit shqiptar ate te çlirimit nga sllavet qe do te kishte qene me fatale.

Dihet ne ate kohe se lidhjet e krushqise beheshin per te bere aleanca per te krijuar nje sistem me te sigurte kjo jo vetem ne ballkan por edhe ne europe.
Keshtu eshte kur duan te na e bejen historine te tjeret qe ja fusin sipas oreksit te tyre.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Mars 2009 08:45
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

po ky schmit degjenrata eshte nje faggot evropian qe ka stdiuar me shume shkrimet e historjanve serb/sllavik dhe me ato eshte bazuar, diku online ose ne ballkanweb diku ka kohe qe e kam lexuar ket artikull ku nje djalosh i ri shqiptar i ben argumenta shume te vlefshme chapter per chapter dhe e qet jashte vleres gjithe librin e ktij evreopian faggot shit-schmit...

me lodhin kto loj prpogantash te degjeneruarea qe bejn serbt dhe grekt per shekuj e shekuj me rradhe...

ne youtube jam share shume me serb dhe grek, dhe ne fund i thosha qe qe ju greket jeni si ato gocat qe mbanin ditare kurse ne ilyrians jemi treguar pak dembela qe te shkruajme historine tone... kemi qene bussy fithing to survive ndersa ju greek faggots fantazonit dhe shkruanit per luftetaret ilyrian qe tani e mohoni qe ishin shqiptar dhe i quani grek, gjithe bota i bleu kta bullshite nga ju faggots...

pfffffff, rraca me e keqe ne bote...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Mars 2009 10:55
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

A Klosi eshte nje renegat

Ne mos gaboj nga mesi i shkurtit u zhvillua nje debat ne TVKlan aty nga fundi i shkurtit,ku ishin te ftuar pervec Klosit edhe F Lubonja,Zheji dhe dikush tjeter jo shume i njohur por me dijeni te mira mbi historine dhe te kaluaren e shqiptarve.E kisha degjuar edhe me pare qe Klosi i madh kish perkthyer nga gjermanishtja librin e njefare austriaku i cili e baltoste figuren e madhe te heroit tone kombetar.Isha shume i zemeruar me Klosin,por Lobonja dhe ne menyre te vecante Zheji e shigjetuan keq kete intelektual pizeveng;gje qe mu duk sikur isha vete atje.Nuk e kuptoje miqte e mij se si nje intelektual shqiptar ndihmon ne perbaltjen e figures se nje Shqiptari te madh si Skenderbeu!Greket dhe serbet pa pike turpi na kane vjedhur historine,na kane vjedhur heronjte ,kane tjetersuar e pervetesuar bemat e te pareve tane,sepse ne kemi qene te paditur,Po tani intelektualet tane u vijne ne ndihme me perkthime te tilla.Djali im i vogli dhe femije te tjere si ai dhe te tjere qe do te lindin,kur te lexojne libra te tille do ti marrin per te verteta ato qe ka thene nje fare shmidi e perkthyer nga Klosi i Bilbil Klosit.Edhe sikur te ishin te verteta,jo qe nuk jane,historianet tane dhe inteligjenca duhet ta shperfillnin e sulmonin me zjarr te perqendruar historianin austriak e jo ta shqiperonin librin e tij,
Klosi eshte nje renegat.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Mars 2009 19:06
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Greket dhe serbet, (populli), as nuk e njohin fare se kush ka qene Gjergji. Kam biseduar me te dy palet dhe nuk e kishin mesuar ne histori neper shkollat e tyre. Ndoshta ne nivelet akademike te te dy paleve fabrikohen historisa qe ngrihen mbi falcitete.

Sidoqofte, sot ka internet dhe nuk eshte e veshtire qe t'i vesh me shpatulla per muri keta dy popuj, ne lidhje me Gjergj Kastriotin dhe luften e tij kunder otomanise.

Por une e shikoj si dicka normale qe ne Ballkan te kete te tilla deshira invencioniste.

Ballkani sot, nuk vuan aq nga ndarja religioze, sa nga ndarja nacionaliste dhe per pasoje cdo komb mundohet te rrembeje, dhe fabrikoje historira me mbret.

Serbet, nuk mund te ngaterrohen me greket ne kete aspekt. Te dy keto kombe kane histori krejt te ndryshme nga njeri tjetri, kushte historike krejt te vecanta dhe deshira qe nuk perputhen me njera tjetren.

Sikur serbet dhe greket te kishin nje kufi te perbashket, do te kishin pasur lufte te panderprere midis tyre, sepse greket vuajne akoma nga fantazmat e lashtesise dhe serbet kane paturpesine te festojne me fanfare edhe deshtimet e tyre. Ndersa greket mendojne se historia i ka ndeshkuar, sepse ju ka coptuar perandorine e antikitetit, serbet as qe e vrasin mendjen ne kete drejtim. Perkundrazi ata mendojne se ju takon i gjithe Ballkani.

Sidoqofte, ajo qe di une eshte qe te pakten serbet dhe greket ne menyre te vetedijshme, jane perpjekur te fshehin nje hero te nje kombi fqinj.

Perkundrazi, edhe pse E Hoxha, ka qene nje falsifikator i vertete, Ne kemi mesuar shume mire per Janosh Huniadin, packa se ishte disa kufij shteterore larg.

Edukimi i popullit ne Greqi dhe Serbi, apo ishJugosllavi, ka qene shume me teper i fabrikuar se sa ne Shqiperi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Mars 2009 14:57
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
CYBORG
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 08/06/2008
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 72

Meqe ka te beje me temen po sjell ketu nje artikull te shkruar nga Artan Lame ne Gazeta Shqip para ca muajsh .mua me eshte dukur shume interesant ne ato qe thote .


Shqipni tavolinash

Artan Lame

Si u nxeh mirë debati për Skënderbenë, i dhashë karar të ulem edhe unë e të shkruaj për këtë punë. Siç e do zakoni i tyre, shqiptarët e kthyen edhe këtë diskutim shkencor në luftë llogoresh, ku në njërën duhet të futen me domosdo ata që e dashkan Skënderbenë dhe më tjatrën ata që sipas atyre të llogores së parë, duan t‘i bëjnë varrë.

Mirëpo Perëndia deshi të m‘i sillte mëntë në vënt, përpara se të futesha edhe unë në njërën pe këtyre dy istikamëve. Për këtë më këndoi në vesh e më tha: Artan be, para se të shkruash e të bësh teorira me Skënder be, hidhu një sy në internet forumeve ku po diskutohen këto punë. Ja ndoqa këshillën, po ç‘më panë sytë atje s‘tregohet me të treguar. Njerëz që shanin njëri-tjatrin me rrënjë e degë, i shitur, spiun, horr, maskara, qelbanik, pa atdhe, serboviç, UDB-ist, e ç‘t‘u them tjetër. Ata që e kishin futur veten në llogoren e Skënderbeut, u lëshoheshin me këto fjalë ca të tjerëve, që jo se ishin futur vetë, po i kishin shtyrë me zor në llogoren tjetër, që u ishte caktuar spiunëve të UDB-së.

Meqë vetë nuk dua as të futem në llogoren e të parëve, se nuk jam mësuar t‘i them kujt horr e spiun, e as në llogoren tjetër, ku të degdisin pa një pa dy si antikombëtar, një herë thashë të rri e të flas së jashtmi. Mirëpo si në çdo luftë, po ndënje jashtë llogores të ha plumbi nga të dy krahët, ndaj ua dhashë këmbëve me sa munda, të iki sa më larg nga kjo tollovi dhe, do kisha shpëtuar vërtet, sikur në të ikur e sipër, të mos dëgjoja mes të shtënave intelektuale t‘i thonin të 99-at edhe Lubonjës. Aty i mbajta këmbët. Zor të gjeni dy shqiptarë që të jenë zënë e kenë bërë llafe mes tyre, sa unë me Lubonjën, por kjo nuk m‘u duk arsye e mjaftë që, një njeriu që, si pak të tjerë ka bërë burk për fjalën e lirë në kohën e fjalës së burgosur, sot në epokën e fjalës së lirë t‘i thonë të mbyllë gojën.

Kuptova atëherë se të gjithë po ia fusim kot, edhe ata që thërresin me bejte për Skënderbenë, edhe ata që duan të bëjnë shkencë për Skënderbenë. Historia është shkencë dhe, si të gjitha shkencat e zanatet e tjera, ka një çantë me vegla, e prapë bishti mbetet jashtë. Mirëpo ç‘po bëjmë ne? Ne me këtë debat, po shkruajmë shkencën e historisë popullore. Ashtu siç munt të shkruajmë edhe shkencën e kimisë popullore apo të fizikës bërthamore popullore. Si të gjitha shkencat, edhe shkencë e historisë do studionjësit e saj, do analizat e saj, do revistat e specializuara ku debatohen tezat e saja, do para për t‘ja financuar studimet, do e ç‘nuk do. Ndërsa ne thjesht e kthejmë në muhabet gazetash dhe diskutimesh popullore. Imagjinoni Ajnshtajnin që diskuton nëpër gazeta teorinë e relativitetit dhe përpiqet t‘i mbushë mëndjen klasës punëtore dhe fshatarësisë punonjëse për drejtësinë e teorisë së tij. Po Ajnshtajni ish-burrë me mënt dhe rronte në një vënt të mënçurish, ku secili bënte punën e tija. Ndërsa ne, le që nuk nxjerrim dot Ajnshtajnë, por edhe kur një i tillë na qaset, Shmiti në këtë rast, i vëmë drunë dhe i tregojmë se si është e vërteta pa u lodhur.

Tjatër gjë që vura re, është se më çdo 100 vetë që flasin për këtë punë, 99 syresh e vetmja gjë që kanë lexuar për Skënderbenë është libri i leximit të klasës VIII, ndërsa më çdo 100 vetë që shkruajnë e shajnë Shmitin, ‘90 as që e kanë vrarë mendjen ta lexojnë. Mua vetë m‘u deshën të paktën tri javë ta lexoj e ta përtyp, të konsultohem me burimet e mia dhe me ato që përmend ai dhe pastaj të marrë guximin të jap ndonjë gjykim.

Të vjetrit, që kanë hequr picirën në jetë, na kanë lënë një llaf: "Njohuritë gjysmake janë më të rrezikshmet", thoshin ata. Se ai që s‘di fare s‘hap gojë, ai që i di të gjitha thotë gjëra të mençura, ndërsa ai që di një këtu e një atje, flet marrëzira dhe merr në qafë dynjanë. Shmiti, që i jemi lëshuar në kurriz, di mbi një dyzinë gjuhë të gjalla e të vdekura, flet një shqipe të pastër që shumë nga ata që e shajnë nuk e flasin dot, pa ka edhe nja dhjetë vjet që rrëmon nëpër arkiva që këta as e dinë ku bien. Pasi ka shtruar këtë bazë, është ulur e ka shkruar një libër tri gisht të trashë për Skënderbenë tonë. Meqë nuk më rezulton ndonjë shqiptar tjetër që t‘i hyjë këtij gajreti, më të shumtit e atyre që flasin, bëjnë thjesht atë që gjithmonë bëjnë shqiptarët, i hyjnë detit më këmbë dhe pastaj, kur mbyten, ia vënë fajin detit.

Është fat për një vend të vogël të ketë studionjës që t‘ia dedikojnë jetën siç bën Shmiti, është fat për çdo vënd të ketë mejtonjës që shkojnë kundër rrymës si Lubonja apo Klosi, dhe përgjigjja jonë nuk është që t‘u bëjmë vënd po nxitojmë t‘u themi mbyllni gojën. Në situatën mjerane në të cilën gjendet sot shkenca shqiptare në përgjithësi dhe, shkencat albanologjike në veçanti, e shoh si dhuratë të Perëndisë daljen e një gjermani të ftohtë që bie në dashuri me kombin tonë dhe që i kushton atij jetën dhe studimet e veta. Natyrisht pastaj që ne, si shqiptarë të vërtetë, nuk mund të reagojmë ndryshe, përveçse duke e treguar me gisht e duke ia nxirë jetën me sa kemi në dorë.

Po të ish veç për të qarë, do kisha lojtur nga mëntë, por ka edhe momente kur më vjen të qesh. Një nga argumentet që të lëshojnë në kurris dhe u duket bllokonjës është ky: "Pa guxo t‘u prekësh Vashingtonin amerikanëve, Robin Hudin englezëve, apo Vilhelm Telin zvicerianëve, ç‘do të të bëjnë!". E çdo të të bëjnë, u them juve se me të marrët kam frikë të shpjegohem, hiçmosgjë.

Shkenca moderne, pa i lëvizur nga vëndi këto figura, ka vazhduar të bëjë punën e saj dhe sot, çdo amerikan me shkollë e di që Vashingtoni ishte thjesht një latifondist, i cili prekej nga sistemi i taksave që donin të vinin anglezët dhe për këtë u ngrit kundër tyre. Kam dëgjuar një studionjës amerikan që gjakftohtë shprehej se Vashingtoni pati fat që fitoi, se po të kishte humbur, ai do të ishte harruar në histori si një prej mijëra rebelëve që në shekuj janë ngritur kundër Kurorës Angleze dhe, kur janë kapur janë varur. Mirëpo kjo nuk e ndalon as Amerikën, as botën e as mua ta nderojmë këtë figurë, pa ju hequr dru historianëve.

Shkenca moderne e ka thënë fjalën e saj për Robin Hudin dhe zotin e tij, Rikard Zemërluanin, që ishte thjesht një dorëshpuar që varfëroi gjithë Anglinë duke shkuar vite të tëra poshtë e përpjetë Evropës dhe Tokës së Shenjtë. Mirëpo, kjo nuk i ndalon englezët të vazhdojnë të bëjnë libra e filma me Robin Hud, duke i lënë sidoqoftë historianët të bëjnë saktë punën e tyre.

Sa për Vilhelm Telin, puna është ca më e thjeshtë. Shkenca moderne ka vërtetuar që ai nuk është figurë reale, por legjendë e cila në periudhën e romanticizmës mori veshje reale. Por kjo nuk i pengon zviceranët që dëshirën e tyre për liri t‘ia veshin një figure legjendare, pa varur për gjuhe ama shkencëtarët që bëjnë punën e tyre.

Kështu që vendosa të mos hyj në diskutimin mbarëpopullor të historianëve popullorë për heroin popullor. Por ky vendim nuk më heq dëshirën të shpall një dashuri rë rindezur. Deri para se të lexoja Shmitin, megjithëse kisha lexuar gati çdo gjë të shkruar për Skënderbenë, e trajtoja atë paksa si një krijesë të largët, joreale, si një statujë mitike mbi gur. Shmiti ma zbriti nga shkëmbi, i shkriu bronxin që e kish ngrirë, ma bëri njeri prej vërteti, me halle e sherre, të mira e të liga. Bëri që të shihja e jetoja çdo ditë të heroit, të më dukesh se kalëroja krah tij orë pas ore gërxheve të Dibrës, të më fanepsej si i gjallë plaku mjekërbardhë tek psherëtinte i lodhur herë në kep të Rodonit e herë pyjeve të Matit. Falë gjermanit Shmit, sot unë them me bindje: "Unë e dua Skënderbenë".

__________________
IGNORANCE IS CURABLE .STUPIDITY IS FOREVER .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2009 13:54
CYBORG nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė CYBORG Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me CYBORG (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: CYBORG Shto CYBORG nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto CYBORG nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Po ore edhe kjo kuptohet lehte qe shqiptari shqiptarin se merr vesh dhe te huajin e kupton mire, jo per gje por se i flet me nje gjuhe tjeter.
Mire thote ajo shprehja shqip po flasim e vesh spo merremi.
librin nuk e kam lexuar shkrimi qe lexova te Shekulli jepnin nje pershtypje tjeter me ate qe shkruan tek Shqip Artan Lame.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2009 20:29
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Cyborg shume interresant ky artikulli dhe nuk kam cfar t'i shtoj se emri i vet autorit thothe ghithcka, LAME. he is lame.

nuk eshte nevoja per nje historian si schmit te sjell figuren e skenderbeout poshte dhe ta beje njeri. fakti qe ishte njeri u ngrit aq lart, nga fakti qe ishte si te gjithe njerzit e tjere por me zemer te madhe...
nga fakti qe krahasojme veten tone si njerz kur panic and enxiety atacks ne merr frymen kur gjerat me te vogla na ndodhin ne jete, dhe imagjinojm skenderbeun njeri si ne, me shpat ne dore duke luftuar kunder superfuqise me te madhe te asaj kohe, njekohesisht qe e dime qe ishte njeri, qe pas cdo betejes e kuptojm se edhe ai donte te hante te pushonte te flinte gjume and even take e dump somwhere in the cuntryside, nuk eshte nevoja e nje shcmiti historian intelektual te na hapi syte dhe te na tregoje se ishte njeri, pikerisht kjo eshte mahnia me e madhe kur imagjonojm skenderbeun, se ishte njeri.

duhet te ndjehemi krenar qe nje gjerman apo evropian dashuron vendin tone dhe flet gjuhen tone me mire se une e shume te tjere??!!
ne ket rast nuk ndjehem krenar aspak, se jemi nje popull shume i vogel me nje histori shume te lashte, por dale ngadale evropa na ka mohuar gjithcka, tani edhe nje figure te shquar nje karakter te paster, nje luftetar te vertet qe ka lind vendi yne, edhe kte po mundohen ta karakterizojn si nje cub miredite apo si njeri qe ushtria e tij ishte pe perbere prej cobanesh etj etj.
nuk eshte nevoja te kaloj 10 vjet duke lexuar libra historianesh me bullshite te mbroj my hero skenderbeg.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2009 20:37
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 14:01 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Figura tė shquara > Kush ishte Skenderbeu ?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.