Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Figura tė shquara > Shqiptari me i madh i te gjitha koherave Vlerėsimi i Temės: 8 votime, mesatarja 3.25.
Gjithsej 19 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Per Kenin

I nderuari dhe i respektuari perendi!
Nuk te thash si e kupton ti por ju permbajta temes se cfar thot.
Do apo nuk do ti, enveri ka ber emer dhe e ka ngritur veten e tij ne pjedestale te larta, panvarsisht se jan pjedestale te zeza. Edhe ai do te permendet ashtu sic permendet dhe skenderbeu, por medalja ka dy ane, te bardhen dhe te zezen, njeri do permendet per mir dhe tjetri per keq, por te dy ama kan ber nje emer shume te madhe.
Edhe Hitleri, mqen se e permende, permendet ne gjermani si nje nder njerzit me te medhenj te kohes ne gjermanis. Madje ka dhe statuja te tij qe ne gjrmani qe nuk i preken me dore, ashtu sic vepruam ne, por i lan per tu kujtuar si nje njeri qe ka len emer ne histori. Fakti qe dhe ti e permende ketu do te thot se nuk ka ber emer vetem ne Gjermani por ne te gjith boten. Nuk po zgjatem me shume per Hitlerin mbasi nuk ja vlen ne kete tem, por kam materjale dhe per te, nga gazetat dhe artikujt qe jan shkruar nga historjan me emer.
Me respekt keni.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Modifikuar nga volter datė 17/03/2005 ora 14:43

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Prill 2004 00:00
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Hmmm

Kjo eshte lista ime, nuk e di nese mund ti arrij 10.


1. Gjergj Kastrioti, Skenderbeu
2. Ali Pashe Tepelena
3. Karamahmut Pashe Bushatlliu
4. Andon Zako Cajupi
5. Naim Frasheri
6. Theofan Stilian Noli
7. Ismail bej Qemali (Vlora)
8. Luigj Gurakuqi
9. Bajram Curri
10. Aleksander Moisiu
11. Jeronim DeRadaDhe dicka, lereni debatet mbi Enver Hoxhen. Duam apo jo ne, ai ka vendin e tij ne histori me te mirat (qe i ka te pakta) dhe te keqiat(qe duhen vellime me i publikuar) qe ka pasur. Edhe mua nuk me vjen mire kur fusni Enver Hoxhen ne liste, por realiteti eshte realitet, ndoshta e vleresoni si njeri te madh per krimet qe i ka bere ndaj ketij populli, nuk eshte cudi, pasi me te tilla paradokse jemi mesuar tashme.

Ciao

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Prill 2004 01:58
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tonilittle
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/02/2004
Vendbanimi: trieste
Mesazhe: 33

po jap nje mendim ndryshe

do ishte e pamundur qe kjo teme te mos kalonte ne debat lidhur me figuren e Enver Hoxhes. Ve re gjithashtu qe politikanet e sotem s permenden fare, ndofta sepse eshte akoma heret.
une doja te rreshtoja jo me emra konkrete, ( apo me mire te njohur), po doja te beja jne liste tjeter, me persona qe kane bere dicka per shqiperine, do jete nje liste pak ndryshe, e pastaj ju te nderuar miq me gjykoni

1.shqiptari i thjeshte qe punon ne emigrim dhe jeton me djersen e ballit
2.shqiptari qe dhe ne kohe te Enverit, ka punuar shume e mjaft here ka punuar per vendin e tij, pa kerkuar lavdi
3. studentet shqiptare qe kane rezultate te mira, ne universitetet e huaja
4.shqiptari qe mirepret te huajin, qofte edhe me copen e fundit te bukes qe ka, vetem e vetem qe te respektoje mikun, kete gje te huajt nuk e kane per zakon e tradite
5.shpirti i shqiptarit qe kudo qe shkon, nuk asimilohet kurre, por ngel e do ngele gjithnje SHQIPTAR, ndofta jo aq per patriotizem, por sepse ka kokefortesine tone karakteristike qe na ka bere te jemi ndryshe e te ruajme traditat tone
Pra ne fund te te gjithave, RROFTE SHQIPTARI I THJESHTE se eshte ai qe ben me shume, ne menyre te pandergjegjshme per Shqiperine

__________________
zot, familje, atdhe

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Prill 2004 16:51
tonilittle nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tonilittle Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tonilittle (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tonilittle Shto tonilittle nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tonilittle nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BETERRI
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 03/05/2004
Vendbanimi: belgjike
Mesazhe: 185

Gjergj Kastrioti,
Ali Pashe Tepelena,
Ahmet Zogu,
Fan Noli,
Gjergj Fishta,
Nene Tereza,
Ismail Kadare,

Modifikuar nga volter datė 17/03/2005 ora 14:45

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Maj 2004 17:19
BETERRI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BETERRI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BETERRI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BETERRI Shto BETERRI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BETERRI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
DON-KISHOTI
Anetar i ri

Regjistruar: 21/02/2003
Vendbanimi: patra
Mesazhe: 12

Te jap edhe une mendimin tim

ENVER HOXHA(EMORI SHQIPERIN FUSHE DHE E BERA ME PALLATE SHKOLLA KOPSHE SPITALE RRUGE UJE DRITA,DUHET TA PRANOJME TE VERTETEN)
SHERIF MERDANI
FAN STILJAN NOLI
GJERGJ KASTRIOTI
AZEM HAJDARI(PAVARSISHT SE ISHTE HAJDAR,ISHTE NGA TE PARET QE U NGRIT KUNDRA DIKTATURES KOMUNISTE)
ISMAIL KADARE
GJERGJ FISHTA
NENE TEREZA
QEMAL STAFA
MEHMET SHEHU
VOJO KUSHI

__________________
i skies den a'gapane giati den exoun psixi

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2004 00:20
DON-KISHOTI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė DON-KISHOTI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me DON-KISHOTI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: DON-KISHOTI Shto DON-KISHOTI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto DON-KISHOTI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dena
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/01/2004
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 102

Wink

nese behet fjale per ata njerez qe kane lene vertet gjurme pozitive ne historine shqiptare jane keta per mendimin tim:
1.skenderbeu,
2.nene tereza
3.ahmet zogu
4.gjergj fishta
5.naim frasheri
6.Fan Noli
7.ismail kadare
8.rexhep Qosja
9.ismail qemali
10..................
nese behet fjale per njerez qe e kane kthyer rroten e historise mbrapsht jane: Enver Hoxha dhe pasusi i tij me i zjarrte Nano me kompani...------------------------------------------
Ka te vdekur qe duhen vrare

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Korrik 2004 13:26
dena nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dena Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dena (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dena Shto dena nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dena nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Papa
Anetar i ri

Regjistruar: 02/08/2004
Vendbanimi: Prishtine
Mesazhe: 12

Shqipetari me i Madh

tung

meqe tema ishte SHqipetari me i madh ( jo vetem nga Shqiperia) do te thosha...

1. Skenderbeu
2. Ismail Qemaili
3. Enver Hoxha
4. Adem Jashari
5. Nene Tereza
6. Ismail Kadare
7. Ahmet Zogu
8. Fan Noli
9. Fishta
10. Naimi

jam i gatshem te argumentoj

__________________
St. Anger

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Gusht 2004 10:21
Papa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Papa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Papa (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Papa Shto Papa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Papa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Te medhenjte vleresohen nga veprat ne dobi te kombit

Qe te vleresosh dike si shqipetar i madh ose i vogel duhet pare veprimtaria e tij ne sherbim te kombit te cilit i perket.C'fare ka bere ai ose ajo ne te mire te popullit te vet dhe ne arenen nderkombetare.Nuk mund te radhitesh si shqiptar i madh nje person nga i cili populli i vet per 1/2 shekulli nuk pa asgje te mire vecse vuajtje, tortura,burgje dhe nuk e ngopi kurre barkun me buke kallamboqi.Nuk u vesh e u mbath ashtu si gjithe bota,por arnat nuk ju ndane mbas bythe me njefjale nuk qe kurre i lire as te fliste pa le te vepronte.Pra si rezultat i veprimtarise se tij antipopullore ne po bredhim dyerve te botes si lypesar dhe ata qe jetojne atje jane<< ibreti alem>> thone katundaret prej Tirane.Me vjen keq per ndonje person ketu qe bie ne kurthin e autorit te kesaj teme i cili kudo qe shkruan dhe ne cdo hap qe hedh do ta lidh me nje qen te quajtur enver hoxha,bile ai fle me veprat e tij nen jastel.<> Besoj dikush,ndonje fatos i enverit eshte kenaqur me kaq.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Gusht 2004 21:17
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sarandaebukur
Veteran ne forum

Regjistruar: 21/06/2003
Vendbanimi: New-York
Mesazhe: 817

Fushate per rikthimin e simboleve te ish udheheqesit komunist Enver Hoxha

--------------------------------------------------------------------------------

Komunistet, 200 firma per te rikthyer bustin e Enver Hoxhes
E Shtune, 06 Nentor 2004
Ne Gjirokaster, fushata e mbledhjes se firmave po vazhdon intensivisht, me qellim referendumin per rivendosjen e simboleve te diktatorit stalinistGJIROKASTER - Komunistet gjirokastrite vazhdojne fushaten e mbledhjes se firmave per rrikthimin e simboleve te ish udheheqesit komunist Enver Hoxha, ne vendlindjen e tij, Gjirokaster. Votimi kunder i anetareve te Keshillit Bashkiak te qytetit per vendosjen e emerit te Enver Hoxhes ne rrugen kryesore te lagjes Palorto ka nxitur Partine Komuniste Shqiptare te inicoje mbajtjen e nje referendumi lokal per figuren e Enver Hoxhes. Aktualisht dega e kesaj partie per Gjirokastren eshte duke mbledhur firmat e simpatizanteve dhe perkrahesve te saj per hartimin e nje peticioni popullor nepermjet te cilit do te kerkohet mbajtja e referendumit. Kryetari i deges se PK-se Eqrem Peci pohon se deri tani nga ana e kesaj dege jane mbledhur 200 firma. Peticionin e kane firmosur jo vetem anetare dhe simpatizante te partise sone, shprehet Peci, por edhe banoret te thjeshte te Gjirokastres te cilet respektojne dhe nderojne kujtimin e Enver Hoxhes. Ketyre firmave komunistet iu shtojne edhe dhjetra telefonata dhe deklarime te grupimeve te ndryshme ne mbrojtje te figures se ish diktatorit stalinist. Rruges nuk mund t'i hiqet emri i Enver Hoxhes, vlereson drejtuesi i komunisteve gjirokastrite, pasi ka nje Parti Komuniste qe ecen sipas mesimeve te tij. Enveri, pretendon ai, ka sot gjithe shtresen e varfer qe e kerkon dhe respekton jeten dhe vepren e ndritur te tij. Krahas kerkeses per rikthimin e emrit ne rrugen e lagjes "Palorto", komunistet nepermjet ketij peticioni kerkojne edhe rihapjen e muzeut te Luftes Antifashiste Nacional Clirimtare ne mjediset e ish shtepise se Hoxhes. Aktualisht shtepia eshrte shnderruar ne Muze Etnografik. Kjo kerkese e komunisteve gjirokastrite vjen ne prag te 60 vjetorit te Clirimit te atdheut. Kerkesa me e re qe komunistet i kane shtuar peticionit me 200 firma eshte rivendosja e bustit te udheheqesit komuniste ne mjediset e qytetit te Gjirokastres. Perpara viteve '90-te ne Gjirokaster ishin vendosur dy krijime ne skulpture qe i kushtoheshin Hoxhes. Njeri prej busteve ndodhej ne hyrje te qytetit ne vendin e quajtur "Mulliri", ndersa tjetri veper e Skulptorit te Popullit Muntaz Dhrami ishte vendosur ne kodren ku sot eshte lokal "Fantazia". Te dy bustet u hoqen ne fillim te levizjeve demokratike. Blerim Kore

Shnet

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Nëntor 2004 01:48
sarandaebukur nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sarandaebukur Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sarandaebukur (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sarandaebukur Shto sarandaebukur nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sarandaebukur nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wydra
y'know

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: From Beyond
Mesazhe: 982

Citim:
Po citoj ato që tha jimmy84
o shpirti e di ku bie SHQIPERIA ti?Hape harten dhe mesoje.Po te ndihmoj pak: e ke perballe nje cizmeje.S`e di ti cfare ka qene SKENDERBEU?Po atehere me fal po ti shko ne ndonje forum tjeter se nuk e kuptoj se c`do ne nje forum shqiptar.Sipas mendjes sate meqe greket llapin e shpifin se SKENDERBEU eshte i tyre ne s`duhet t`a vleresojme biles s`duhet as t`a quajme SHQIPTAR.Po CAMERIA mos eshte gje e serbise?


po dal pak nga tema kryesore:

Kur diskutohet, flitet me argumenta dhe jo me ndjenja, sado patriotike. Me sa di une (nuk e ve koken ne zjarr, personalisht s'e kam njohur), mamaja e Skenderbeut ka qene serbe. Thjesht doja te thoja qe gjerat s'jane aq te thjeshta, dhe ne raste te tilla njeriu e vendos se kujt kombesie i perket (dihet qe Skenderbeu na perket neve, sepse vete e zgjodhi). Sigurisht qe nga ana tjeter nuk mund te themi se Aleksandri i madh ka qene shqiptar (ose ilir), vetem sepse mamaja e tij ka qene nga trojet tona (nuk e di mire nese nga epiri apo nga iliria).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Nëntor 2004 14:51
wydra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wydra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wydra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wydra Shto wydra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wydra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:49 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 19 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Figura tė shquara > Shqiptari me i madh i te gjitha koherave

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.