Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Sekretet e veshtira per tu ruajtur...?! Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.50.
Gjithsej 5 faqe: [1] 2 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Sekretet e veshtira per tu ruajtur...?!

A e keni vene re kur keni nje te fshtehte perbrenda ,nuk ndiheni mire deri sa ta ndani me dike ? Eshte dicka qe te bren perbrende deri sa ta "share-sh" me dike dhe ne menyre te cuditshme kjo te ben te ndihesh me mire ose me i lehte.
Si mendoni ju per kete?...a eshte e vertete qe njeriu smund te mbaje sekrete ?! Perse njeriu e ndjen gjithmone kete nevoje qe ta ndaje barren e sekretit me nje person tjeter ?

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Dhjetor 2006 20:05
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Enya
Shpirt # 1

Regjistruar: 12/02/2006
Vendbanimi: Orange, CT
Mesazhe: 4096

Re: Sekretet e veshtira per tu ruajtur...?!

Citim:
Po citoj ato që tha lezhjani-82
A e keni vene re kur keni nje te fshtehte perbrenda ,nuk ndiheni mire deri sa ta ndani me dike ? Eshte dicka qe te bren perbrende deri sa ta "share-sh" me dike dhe ne menyre te cuditshme kjo te ben te ndihesh me mire ose me i lehte.
Si mendoni ju per kete?...a eshte e vertete qe njeriu smund te mbaje sekrete ?! Perse njeriu e ndjen gjithmone kete nevoje qe ta ndaje barren e sekretit me nje person tjeter ?



Nuk eshte veshtire ta ruash sekretin dhe jo gjithcka duhet te mbetet sekret.

__________________
Time is money. ( by Benjamin Franklin)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Dhjetor 2006 23:19
Enya nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enya Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enya (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enya Shto Enya nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enya nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
PERLA DETIT
Anetar i ri

Regjistruar: 24/11/2006
Vendbanimi: shqiperia
Mesazhe: 2

jam shume dakort per ate qe thuhet se njeriu gjithmone e ka te nevojshme te ndaj me dike nje sekret. por me e keqja eshte se kur ke aq shume sekrete saqe njerit i thua nje gje tjetrit dicka tjeter dhe te duket vetja si puzzle tek te tjeret dhe ato asnjehere nuk te njohin deri ne fund. ndoshta duket argetuese por une e vuaj sepse dua kaq shume per t'i treguar te tjerve por nuk mundem sepse kam frike se ato asnjehere nuk do e mbajn dhe une nuk do kem me nje privacy. mgjth njerezit kane shpikur prifterinjete(ku mund te rrefehesh) ose psikologet por prap une nuk e di nese ndonjeri mund me ndihmoje.. ndoshta nejrezit kerkojne gjthmone dike qe vuan si ato e qe mund t'i kuptojne ne ca caste te koklavitura. une gjithmone jam ne kerkim te dikujt qe ka vuajtur si une por s'e kam gjetur akoma...konkluzioni me mire mbaj ca gjera per vete .......

__________________
....Jetoje te sotmen si te ishte dita e fundit e jetes tende.....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Dhjetor 2006 15:28
PERLA DETIT nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė PERLA DETIT Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me PERLA DETIT (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: PERLA DETIT Shto PERLA DETIT nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto PERLA DETIT nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Citim:
Po citoj ato që tha PERLA DETIT
jam shume dakort per ate qe thuhet se njeriu gjithmone e ka te nevojshme te ndaj me dike nje sekret. por me e keqja eshte se kur ke aq shume sekrete saqe njerit i thua nje gje tjetrit dicka tjeter dhe te duket vetja si puzzle tek te tjeret dhe ato asnjehere nuk te njohin deri ne fund. ndoshta duket argetuese por une e vuaj sepse dua kaq shume per t'i treguar te tjerve por nuk mundem sepse kam frike se ato asnjehere nuk do e mbajn dhe une nuk do kem me nje privacy. mgjth njerezit kane shpikur prifterinjete(ku mund te rrefehesh) ose psikologet por prap une nuk e di nese ndonjeri mund me ndihmoje.. ndoshta nejrezit kerkojne gjthmone dike qe vuan si ato e qe mund t'i kuptojne ne ca caste te koklavitura. une gjithmone jam ne kerkim te dikujt qe ka vuajtur si une por s'e kam gjetur akoma...konkluzioni me mire mbaj ca gjera per vete .......

Sa mire qe e permende ate punen e priftit ! Kjo tregon se edhe shoqeria vete, me kalimin e kohes, e ka kuptuar rendesine e ndarjes se sekretit me dike tjeter dhe duke e shikuar se ne fakt funksionon, e kane zbatuar edhe ne kisha, ku eshte quajtur rrefim. Tani kisha sidoqe te jete i jep ngjyra fetare kesaj nevoje se njerezve per te ndare sekretet me dike dhe e ben sikur ti po rrefen mekatet para zotit. Ne fakt kjo ka veprim te dyanshem sepse njerezit ndihen me mire pasi "rrefejne" mekatet e tyre dhe nga ana tjeter kjo merite e te ndjerit me mire i ngelet arsyes qe ti je rrefyer para zotit, pra ne interes te fese.
Tashi te kalojme tek rendesia e sekreteve. Mund te ndodhe qe, nese ja tregon dikuj nje sekret shume te vyer, mund te ndihesh mire per momentin dhe me i lehtesuar, por me vone mund te te zere ankthi qe a do ta ruaj ai sekretin tend? Me pas ky ankth mund te behet me i forte se ngushellimi qe ti e ndave sekretin me dikend, megjithate mendoj se ka edhe njerez qe kur e tregojne nje sekret te tyre i marrin parasysh keto pasoja .

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Dhjetor 2006 19:47
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Demokrate4ever
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2005
Vendbanimi: Eastern Seaboard
Mesazhe: 4434

Nga vete fjala sektreti eshte bere per tu mos ndare me dike tjeter. Ne momentin qe kete sekret e ndan ne me shokun/shoqen tende ky nuk mund te quhet me sekret mendoj une.Por sic tha Gangoo jo gjithcka mund te mbahet perbrenda,por jo dhe gjithcka mund te tregohet.Disa gjera njeriu ja mban sekret edhe vetvetes se tij. Pastaj ndarja e sekretit ka te beje shume me personin me te cilin e ndan kete ngjarje, mendim ose cfare mund te jete, si dhe tipin e sekretit.Une mendoj qe njeriu mund te ndaje me dike tjeter gjerat qe personalisht atij i kane ndodhur dhe nuk kane shume peshe tek vetja e tij por jo kurre plotesisht cfare ai/ajo ka bere. Jane raste te radha qe dikush mund ti besoje dikujt tjeter plotesisht.
Pas rrefimit te sekretit njeriu ndihet me lehte sepse peshen qe i rendonte e ka ndare ne gjysme.Por mund te kete dhe raste qe ndoshta njeriu mbas rrefimit te ketij sekreti mund te ndjehet dhe ne dyluftim me mendimet e tij, ne lidhje me besimin tek personi tjeter.Prandaj..
Per mendimim tim sekreti duhet te mbetet sekret.

__________________
I say there're no depressed words just depressed minds.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Dhjetor 2006 22:30
Demokrate4ever nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Demokrate4ever Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Demokrate4ever (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Demokrate4ever't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Demokrate4ever Shto Demokrate4ever nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Demokrate4ever nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

E kuptoj pikepamjen tende Demo, porse une thashe qe njerezit e kane te nevojshme ti ndajne sekretet nuk po nenkuptoja qe duhet ti ndaje ato. Ajo pastaj varet nag personi. Nese ja vlen tja thuash dikuj pra ta ndash barren pergjysem me dike por me friken se ai dikush mund ta nxjerri sekretin ose Te jesh i sigurt qe sekretin sdo ta nxjerri kush ngaqe ti sdo ti thuash askujt dhe te gjithe barren ta mbash per vete!
Tani per rasti e rrefimit prifti eshte njeri ne pergjithesi i besuar dhe nuk do ta nxjerre te fshehten tende tek dikush tjeter sepse pastaj ai do te bente mekat te rende gjithashtu para zotit dhe do ti humbte kredibilitet Kishes ne sy te njerezve. Te njejtin rrol mendoj se luan edhe psikologu ku ndonjehere ndihesh i detyruar ti ndash sekretet e tua me te. Gjithashtu edhe psikologu e ka te ndaluar nga etika e punes dhe me duket se edhe me ligj qe ti tregoje dikuj tjeter cfare bisedohet ne nje seance me klientat.

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Dhjetor 2006 23:49
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

A e kam te nevojshme te ndaj nje sekret me dike? Hmmm, tani qe nuk me bren dicka, them se jo..normalisht, sepse, megjitheqe mundohem, nuk mundem ta kuptoj ne menyre te mirefillte nje person i cili ka nje sekret, dhe e bren perbrenda.

Por, kujtoj disa raste kur une kam patur sekrete, dhe te ndarit me nje person me ka ndihmuar shume. Them, se njeriu, ose me sakte nga menyra qe eshte gatuar e ben qe ta ndieje te nevojshme qe te ndaje sekretet. Sepse...kur e ndan nje sekret me dike, mund te flasesh me ate dikush per sekretin, t'i qash hallin...por, nese ngel vetem ne mendjen tende, nje dite do te perfundosh duke folur me veten dhe do te mendosh qe je cmendur.
Prandaj njerezit lodhen kaq shume per te gjetur nje njeri te cilit mund t'i besojne rrugicat me te fshehta te zemres se tyre. Nuk e di, mbase e kam gabim...por edhe sekretet e kane nje date skadence.

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Dhjetor 2006 01:35
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Demokrate4ever
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2005
Vendbanimi: Eastern Seaboard
Mesazhe: 4434

Citim:
Po citoj ato që tha lezhjani-82
E kuptoj pikepamjen tende Demo, porse une thashe qe njerezit e kane te nevojshme ti ndajne sekretet nuk po nenkuptoja qe duhet ti ndaje ato
Ajo pastaj varet nag personi. Nese ja vlen tja thuash dikuj pra ta ndash barren pergjysem me dike por me friken se ai dikush mund ta nxjerri sekretin ose Te jesh i sigurt qe sekretin sdo ta nxjerri kush ngaqe ti sdo ti thuash askujt dhe te gjithe barren ta mbash per vete!
Tani per rasti e rrefimit prifti eshte njeri ne pergjithesi i besuar dhe nuk do ta nxjerre te fshehten tende tek dikush tjeter sepse pastaj ai do te bente mekat te rende gjithashtu para zotit dhe do ti humbte kredibilitet Kishes ne sy te njerezve. Te njejtin rrol mendoj se luan edhe psikologu ku ndonjehere ndihesh i detyruar ti ndash sekretet e tua me te. Gjithashtu edhe psikologu e ka te ndaluar nga etika e punes dhe me duket se edhe me ligj qe ti tregoje dikuj tjeter cfare bisedohet ne nje seance me klientat.



Te kuptoj FLori njeriu e ka te nevojshme c'do gje dhe nje ndihme te vogel sa mund te mbaje krahu i mizes sic i thone nje fjale,por jo te domosdoshme qe te flase per sekretet e tija.Edhe une si person nuk them qe nuk e kam te nevojshme te flas me dike.. shume biles dhe flas por deri ne ate pike qe une e ndjej qe mund ta tregoj kete gje. Cdo gje ka nje cak.

Sekretet mund te jene te tipeve te ndryshme.Sido qe te jene sekretet e njerit apo tjetrit te kenaqshme ose hidhura kane te bejne me nje fajesim ne veten tone ,ndryshe nuk do i ruanin keto sekrete.
Nese nje secret ka te beje me moralin tend. c'fare te ndihmon ai dikush tjeter nese ti i tregon kete sekret? Asgje, thjesht shton dyshimet me veten tende.Nese nje sekret ka te beje me vrasjen. Nese vendos ta tregosh kete sekret eshte me mire ta rrefesh aty ku duhet.Nese e ndjen veten ne faj dhe mekat nuk e ke lehtesuar veten ne kete moment nese ben nje rrefin tek prifti. Prifti eshte nej nejri si ne pavaresisht qe percjell besimin dhe mesimet e Zotit. Lehtesimi duhet kerkuar tek vetja jote, shpirti yt per kete sekret qe ti mban ne vete.. Kur gjerat ndodhin dhe i ben me koshience te plote pse duhet te tregohen?
Pra sekretet deri ne piken qe nuk cenojne ndjenjat e tjetrit dhe dyshimin ne veten tende duhet te tregohen, per me pas mendoj qe jo. Keshtu qe njeriu te jete i lehtesuar me veten e tij duhet ti ruaje keto sekrete.

p.s Ka ndonje qe do te me tregoje nr pin te credit cartes se tij.?

__________________
I say there're no depressed words just depressed minds.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Dhjetor 2006 03:31
Demokrate4ever nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Demokrate4ever Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Demokrate4ever (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Demokrate4ever't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Demokrate4ever Shto Demokrate4ever nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Demokrate4ever nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Citim:
Po citoj ato që tha Demokrate4ever

p.s Ka ndonje qe do te me tregoje nr pin te credit cartes se tij.?


Numri nuk eshte sekret, se banka e din. Por,numri i pin nuk eshte hall, qe te bren, qe te mundon.

Ndersa une mendoj qe njeriu (jo qe duhet te hapet), por ka te nevojshme te nxjerre sekretet e medha, te cfaredo lloji qofshin ato. Madje sekretet me te medhate fare ulerijne qe te humbasin statusin e fshehtesise, dhe ulerima e tyre dallohet mbi te gjitha ulerimat e mini-sekreteve.

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Dhjetor 2006 03:42
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Enya
Shpirt # 1

Regjistruar: 12/02/2006
Vendbanimi: Orange, CT
Mesazhe: 4096

Re: Sekretet e veshtira per tu ruajtur...?!

Citim:
Po citoj ato që tha lezhjani-82

1-Si mendoni ju per kete?...a eshte e vertete qe njeriu smund te mbaje sekrete ?!


2- Perse njeriu e ndjen gjithmone kete nevoje qe ta ndaje barren e sekretit me nje person tjeter ?



1-Nuk me bind fakti qe njeriu s`mund te mbaje sekrete.
Perkundrazi,mban aq shume sa eshte ne gjendje te mbaje dhe sekretet
e te tjereve.

2-JO,as ky fakt sme bind.
Perkundrazi, sekretet personale askush s`i ndan me tjeter person.
Njeriu tregon me vetedije te plote dicka qe mund te kete
perjetuar,duke ditur qe ky perjetim nuk futet ne llojin e sekretit.

Sekreti eshte aq i thelle, aq i paprekshem,-sa veshtire t`i germosh kujt trurin
per te ja zbuluar formen e tij.

mendimi im.

__________________
Time is money. ( by Benjamin Franklin)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Dhjetor 2006 03:50
Enya nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enya Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enya (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enya Shto Enya nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enya nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:33 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: [1] 2 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Sekretet e veshtira per tu ruajtur...?!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.