Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Aktualitete > Fjalor Shqip-Shqip
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
KRISTAL.DOC
DD

Regjistruar: 07/09/2007
Vendbanimi: ne thellesite e shpirtit
Mesazhe: 217

Fjalor Shqip-Shqip

Me falni per temen,ndoshta nuk esht vendi i pershtatshem ketu,por meqe po behet fjale per gjuhen tone te dashur, po e vendos ketu.....
Kam nevoje per nje fjalor Shqip-shqip, di ndonje nese ka ne internet,ndonje program,apo ndonje sit?
Ju lutem mirepres pergjigjet e juaja

__________________
VETEM DY GJERA JANE INFINITE:UNIVERSI DHE BUDALLALLEKU NJEREZOR, POR PER ATE TE PAREN SJAM DHE AQ E SIGURT.
A.EINSTEIN

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Mars 2008 02:03
KRISTAL.DOC nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė KRISTAL.DOC Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me KRISTAL.DOC (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: KRISTAL.DOC Shto KRISTAL.DOC nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto KRISTAL.DOC nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
trojani
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/12/2003
Vendbanimi: danimarke
Mesazhe: 900

Fjalor virtual nuk e di a egziston.
Por fjalor shqip-shqip egziston, dhe ai quhet:

Akademia e shkencave e RPS te Shqiperise
Istituti i Gjuhesise dhe i Letersise

"FJALOR
I SHQIPES
SE SOTME"

Tirane 1984

Pak i vjeter por me se i mire.
pershendetje trojani

__________________
Dite me te mira pasketaj vine
shkoi erresira

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Mars 2008 15:22
trojani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trojani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trojani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: trojani Shto trojani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trojani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hetuesi
Anetar i ri

Regjistruar: 18/06/2008
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 2

Nuk e di se per cfare e doni nje fjalor shqip shqip por une mund tju sugjeroj nje fjalor qe ka pak qe ka dale. Ai eshte fjalor qe i ka shtuar fjalorit zyrtar e dhe 40000 fjale te tjera shqipe kryesisht fjale te vjetra te dialektit gege. Autori eshte Mehmet Elezi. Po te doni ju adresoj une se ku ta gjeni.

__________________
Cdo gje eshte relative

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Qershor 2008 07:48
hetuesi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hetuesi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hetuesi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hetuesi Shto hetuesi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hetuesi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Annika
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/11/2003
Vendbanimi: suedi
Mesazhe: 42

A ka shkuar vėrtetė errėsira?

Ti trojan ke të drejtë kur thua se fjalori shqip-shqip i 84-ës është i mirë por në mesazhin tënd me vargjet e rilindasve mendoj se gabon, errësira po na mbyt. Kur mendon se nga ajo shkallë arsimimi që kishim para 18 vjetësh tani vetëm në shkollën 8 vjecare, braktisja është 40 %, të vjen të vësh kujën e të mendosh "ore kjo demokracia borgjeze do njerës të ditur apo analfabetë?" Nga këto që shohim kuptojmë se të paditurin e sundon më mirë. Më vjen të ulërij kur shoh se si fëmijë mbledhin mineral për të mbajtur familjet e tyre, braktisin shkollën, punojnë në Gërdeca për të ndihmuar prindërit, aksidentohen në rrugët që Sala(që e pacim sa malet) po i ndërtoooon e zbukuroooon aq mirë sa për cdo ditë 3-4 të vrarë, shqiptarëve ju shkurtua jeta dhe qeveria nuk mban asnjë përgjegjësi.
Le të bëjmë pak analogji
1944 u clirua Shqipëria, dy vjet më vonë kurse analfabetimi që njerëzit të mësonin shkrim e këndim, 1951 u ndërtua hidrocentrali Lenin për ndricim, 1957 u hap Universiteti i Tiranës. Nuk po vazhdoj më tej e nuk po përmënd të tjera. Dmth për 13 vjet u bë dicka.
1992 hypi Sala në pushtet, 5 vjet më vonë jo që hidrocentral nuk ndërtoi por i prishi dhe ato që ishin, desh i futi shqiptarët në luftë me njëri-tjetrin, e shkatërroi me themel vëndin, 1998 bëri një përpjekje të dytë duke vrarë bashkëpunëtorët e vet, e duke e futur vëndin edhe më në errësirë, 2005 fitoi zgjedhje prapë dhe i përcau më shumë shqiptarët, kompjuter në shkolla thotë por nxënësit e braktisin shkollën, 3 vjet në pushtet e prapë flakën shqipërisë me gërdecin. Pra strategjia e tij vetëm errësirë mbjell. Më vjen keq trojan që ditët e mira nuk më duket se do vijnë ndonëse unë nuk shquhem për pesimist, me një dejtues si ky nuk shoh perspektivë për Shqipërinë.

__________________
cfarė do mbjellėsh do korrėsh

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Qershor 2008 23:56
Annika nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Annika Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Annika (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Annika Shto Annika nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Annika nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Fjalori i vitit 1984 eshte i mire dhe ai mbeshtetet ne dialektin jugor te shqipes se folur, e cila eshte pranuar si gjuha zyrtare e shqiptarve ne Kongresin e Drejtshkrimit te vitit 1972.Ne ate kongres merrnin pjese shqiptare nga te gjitha viset dhe nga diaspora.Ai fjalor eshte botuar nga Akademia e Shkencave te Shqiperise,qe eshte njie institucion kombetar dhe ka per autore disa gjuhetare te njohur te shqipes nga jugu dhe nga veriu.Une do te shtoja qe nuk eshte keq ,por shume mire qe te studiohet edhe fjalori i gegerishtes i botuar nga M Elezi edhe pse eshte nje individ i vetem.Gegerishtja permbledh nje pjese te konsiderueshme te zonave te banuara me shqiptare,prandaj do te ishte mire qe me 1972 te ish gjetur nje rezultante per gjuhen tone.Ajo pune ka ikur dhe qe te fusesh gegerishten tani mbas 36 vjetesh duhet bere nje revolucion i tere e me shume shpenzine.Ne te gjithe boten ka nje gjuhe zyrtare,pavaresisht se ne pjese te ndryshme te vendit ajo flitet me dialekte te ndryshme.Kjo pune nuk ndahet tani se ka ngelur dikush pa ''pjese''.Saliu ka ardhur nja 2-3 here rrotull per kete problem,por dihet se si i bene punet ai.
Annika me 2009-n edhe une qe kam qene antar i PD,po te me jepet rasti te votoje dhe ne krye te PD te jete Sali Ram Berisha nuk do t'ja jap voten PD-s.Nje gje duhet te dish se vendin tone nuk e ka shkateruar e vjedhur vetem Saliu,por te gjithe politikanet tane.Do ta shikojme edhe Edvinin!!!Edhe mua me vjen keq kur i shoh femijet qe shesin cigare rrugeve te qyteteve teShqiperise,por ata jane shume pak dhe shumica gabele.Per ne fshat ke shume te drejte,sidomos ne zonat veriore e verilindore.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Qershor 2008 10:31
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Eria
... smile ...

Regjistruar: 19/10/2005
Vendbanimi:
Mesazhe: 10645

Opo nuk rrini dot pa politike ju???
Tjetri ka bere nje pyetje,per ate pergjigjuni...politika ka plot tema te tjera....

Jam dakort per ate fjalorin e 84 e kam ne shtepi..eshte i mire..i qarte..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Qershor 2008 10:36
Eria nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eria Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eria (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eria Shto Eria nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eria nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Aries
Anetar i ri

Regjistruar: 28/11/2007
Vendbanimi: KOSOVĖ
Mesazhe: 9

pershendetje

egziston nje fjalor elektronik SHQIP SHQIP ndonese jo aq voluminoz por prap se prap me mire pak se asgja
nese nuk arrin ta gjesh tregom do e vendosi per shkarkim

__________________
Curiosity killed the cat, but satisfaction brought him back.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2008 10:51
Aries nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Aries Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Aries (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Aries Shto Aries nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Aries nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Annika
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/11/2003
Vendbanimi: suedi
Mesazhe: 42

Memet Elezi

Ky Mehmet Elezi është ai Sekretari i Parë i Komitetit Qëndror të Rinisë?

__________________
cfarė do mbjellėsh do korrėsh

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Gusht 2008 22:30
Annika nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Annika Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Annika (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Annika Shto Annika nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Annika nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:30 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Aktualitete > Fjalor Shqip-Shqip

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.