Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Aktualitete > Gjuhėtarėt: Disiplina e shqipes po shthuret
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

“Po të ishte gjallë i ndjeri atë Anton Harapi, me siguri, do të thoshte “Na mbuloi hordhëku”;por, më tepër do të brengosej sovrani i letrave shqipe, Faik bej Konica, i cili, qysh në kohën e vet, fshikullonte “analfabetët me diplomë”. Kështu shprehet për“evolucionin” e shqipes, gjuhëtari i njohur Gjovalin Shkurtaj,njëkohësisht edhe profesor në Katedrën e Gjuhë-Letërsisë në Tiranë, i cili thekson se po të vazhdojë kjo “stuhi” anglofile,nuk do të jetë e largët dita kur,edhe Klubin e Selanikut do
të na duhet ta shqiptojmë të“modernizuar” në Kllëbi i Selanikut.Në intervistën e dhënë për suplementin “Studenti”,ai kritikon ashpër shtrembërimet,të folurën e deformuarsi dhe gabimet trashanike gati
analfabeteske, dhe jo vetëm të studentëve, mediave apo individëve
të ndryshëm, por edhe atë të pedagogëve, të cilët kanë
filluar ta anglishtëzojnë gjuhën e bukur shqipe.

Pra në ç’nivel mund të thuhet se është gjuha shqipe sot?

Shqipja është gjuhë e shtetit,e institucioneve shtetërore dhee mjeteve të komunikimit masiv në Republikën e Shqipërisë dhenë hapësirat e tjera etnike e kombëtare shqiptare. Megjithatë,nuk mund ta fshehim se ka rënë
disiplina gjuhësore e shtetit dhe kjo duket edhe në praktikën shkrimore e botuese. Ka shumë fjalë të huaja të panevojshme,ka gabime të shumta drejtshkrimore të pafalshme në shtyp, në botime dhe deri në librat e shkollave. Ka gabime të panumërta e të pafalshme deri në burokracinë universitare:në regjistrat, amzat, diplomat,dëshmitë etj. dhe deri në dokumenetet zyrtare të dhënies së gradave e titujve më të lartë.
Rrugët e sheshet janë me mbishkrime të shkruara me gabime trashanike. Gojështhurja ka marrë përmasa të palejueshme.Gjuha shqipe është palca
e kombit shqiptar. Kush ruan gjuhën e vet u bën nder atdheut dhe breznive të njerëzve të ditur,që kemi për detyrë t’i formojmë në universitetet tona.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Maj 2009 18:15
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Ajo qe te vret syte jane gabimet trashanike drejteshkrimore jo thjesht nga persona te vecante, por dhe institucione te rendesishme . Shikon tabelat ne rruge me gabime te pafalshme, perkthimet neper filma mbushur plot me gabime, te cilat kane nje ndikim shume neg. te te rinjte, se i pervetesojne dhe ata drejteshkrimin ne menyre te gabuar. Gjen gabime te librat per femije. Nx-it, sidomos ne fillore, marrin pjese nga librat per femije per diktim. Ato jane te mbushura me plot gabime drejtshkrimore.

Mos flasim pastaj per bastardimin e gjuhes shqipe me fjale te huaja vend e pa vend.

Per mua kjo eshte vertet shqetesuese, dhe aspak premtuese per te rritur nje brez te ri qe te shkruaj drejt gjuhen tone te bukur e te vecante ne lojin e vet.



 

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Maj 2009 19:37
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha lezhjani-82

E njejta gje po ndodh edhe ketu ne forum. Edhe disave ndoshta u ngel hatri se u peshperisim qe te flasin Shqip dhe te tregojme vlerat tona konservative ne kete fushe, qe te mos ta perdhunojme dhe humbasim gjuhen e bukur Shqipe.

po, dhe nuk jam i kenaqur qe fajtori me fshiu nje postim timin qe e kisha shkruajtur ne angilisht...

me kane peshperitur lela, tulipani, etj etj qe te shkruaj vetem ne shqip. po cfar modernash oo njerz ! e kujt i plasi me u heq moderna, une flas edhe ne anglisht kunder tipave te tille, shpesh biles!  mua personlisht m'duket vedi ma fake kur flas me shume ktu ne gjuhen letrare jugore shqipe, se sa ne nje gjuhe qe perdor per dite per shume vite ktu...

nese shprehem ne anglisht nganjehre eshte thjeshte se ato jane mendimet e castit, dmth, te jesh vetvetja eshte te shprehesh ashtu si i mendon ato qe i mendon, dhe jo t'i perkthesh ndjenjat para nje postimi.

une nuk jetoj ne tirane, nuk jetoj ne jug, nuk kam jetuar kurre atje, dhe kam rreth 15 vjet qe nuk jetoj ne veri te shqipersie dhe ktu nuk kam shoqeri shqiptare pthuajse hic, pra kur shkruaj shqip ne gjuhen letrare si tani, (thjesht per komunikim se nuk jam duke botuar liber) me duket vetja me fallco se sa kur kur shprehem ne nje gjuhe qe e perdor dhe mendoj ne te...

nuk hyj ktu te plotesoj kerkesat e shume antarve atdhedashurues te zjarrte, pavasisht shume kritikave dhe shume ofendimeve dhe fyerjeve qe kam kaluar me njerz ktu, akoma rri dhe do rri i vertet vetevetes, dmth do flas ashtu sic me vijn fjalet dhe mendimet e mija per momentin... se si i marrin disa, pak me plas...! 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Maj 2009 20:34
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Iyua
Free Spirit

Regjistruar: 29/06/2005
Vendbanimi: .
Mesazhe: 1903

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
.......fyerjeve qe kam kaluar me njerz ktu, akoma rri dhe do rri i vertet vetevetes, dmth do flas ashtu sic me vijn fjalet dhe mendimet e mija per momentin... se si i marrin disa, pak me plas...! 



:p It's healthy to be yourself

__________________
“The true servants of God the Most Gracious are those who walk on the earth in humility, and when the ignorant address them, reply with words of peace”
-Quran

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Maj 2009 21:05
Iyua nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Iyua Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Iyua (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Iyua Shto Iyua nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Iyua nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:24 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Aktualitete > Gjuhėtarėt: Disiplina e shqipes po shthuret

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.