Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Fshati Cezme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Fshati Cezme

Ngjarje e jetuar

Duke kaluar malet e Kapshtices, per te shkuar ne Greqi, sigurisht behet fjale per rruget e terthorta te emigrimit, rruga te shpie ne disa zona te bukura e te pullezuara. ka shume cobenj atje, por me shume "dope". Quhen keshtu sepse flasin gjuhen sllavomaqedone. keshtu vazhdon e gjithe zona deri ne Kostur.

Midis atyre maleve ndodhen dhe disa fshatra te populluar me shqiptare, qe akoma e ruajne te paster gjuhen e vjeter shqipe. Kam rene ne bisede me nje plak ne ate zone. E njihte mire Korcen dhe Beratin, Kolonjen, dhe Leskovikun, sepse kishte qene shpesh here atje.

-Po ku e di kaq mire shqipen? e pyes.

-Po une shqiptar jam, ma ktheu gjyshi plak. Te gjithe shqiptare jemi ne fshat.

-Fshati yne e ka emrin Cezme, me tha, por greket ja kane kthyer tani dhe i thone Vrisi. Me tutje eshte Vodena, ne gjuhen maqedone dmth vendi i ujit. Edhe Vodenes greket ja kane ndrruar emrin dhe i thone Edhesa. C'te besh me tha plaku, rrojme ne dhe te huaj.

Kete na beri Ali Pashaj, na dogji fshatin te tere dhe i theri te gjithe burrat brenda ne kishe. Dhe ne ikem, e ikem dhe ngritem kete fshat ketu dhe dy te tjere aty me poshte, ne lugine. Ne jemi nga Suli , the ai dhe veshtroi diku andej nga perendimi sikur donte te shihte vertet vendin nga kishin ikur gjysherit e tij.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Shkurt 2009 13:51
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bleta punetore
sindikaliste

Regjistruar: 15/08/2006
Vendbanimi: kosherja n.176
Mesazhe: 2075

S'dija c'te mendoja nga titulli: ma perktheu truri ne fillim "nje fshat qe ndodhet brenda cezmes".
Pastaj, i thirra mendjes "na moj, mos livadhit kot, se eshte heret!" :p

Me c'kuptoj behet fjale per shqiptare te krishtere, se myslymanet i ngriten zgupthi greket. Shqipoja i shkrete: hall i krishtere, hall myslyman!
Hip, se te vrava, zbrit, se te vrava!

__________________
. . due gocce di chanel

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Shkurt 2009 15:50
bleta punetore nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bleta punetore Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bleta punetore (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bleta punetore Shto bleta punetore nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bleta punetore nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha bleta punetore
S'dija c'te mendoja nga titulli: ma perktheu truri ne fillim "nje fshat qe ndodhet brenda cezmes".
Pastaj, i thirra mendjes "na moj, mos livadhit kot, se eshte heret!" :p

Me c'kuptoj behet fjale per shqiptare te krishtere, se myslymanet i ngriten zgupthi greket. Shqipoja i shkrete: hall i krishtere, hall myslyman!
Hip, se te vrava, zbrit, se te vrava!



Greket ndoqen nje politike te eger me te gjithe "te huajt" brenda kufijve shteterore. Ne pjesen veriore te Greqise, te quajturen Maqedonia greke, ka pasur shume sllavomakedone, mbeturina te perandorise se madhe te Stara Bullgaria...ka pasur shume vllehe qe dihet kane rrojtur ne zonat malore ku jane marre me blegtori, por ka pasur edhe minoritete shqiptare, turke dhe sigurisht edhe fe te ndryshme nga feja ortodokse e ritit bizantin.

Dihet qe te gjithe jane shternguar me cdo lloj forme qe te ndjekin fene dhe ritet greke. Nuk jane lejuar shkolla ne gjuhe te huaj, me perjashtim te zones se Aleksandrupolit, ne kufi me turqine, por edhe kjo mbas nje lufte te madhe dhe nen nje presion te forte te EU.

Te gjithe ata qe kundershtuan politiken e shkombetarizimit, ose qe kundershtuan te ktheheshin ne fene ortodokse lindore, u persekutuan me te gjitha menyrat. Akoma sot eshte jo e lehte per nje "dop"(sllav) qe te flase gjuhen e tij. Ligjerisht, seicili eshte i lire qe te flase cfare te doje, por ne praktike kjo do te reflektohet ne jeten e perditshme: Po te kesh nje dyqan , askush nuk do vije te blere tek ti dhe tregetia qe ti ke nisur eshte e edestinuar te deshtoje. Edhe sikur te jesh mjek, avokat apo dentist, perseri do te ndjesh mungesen e klienteles...

Por keto medoda jane shume mire te njohura edhe nga shqiptaret qe jetojne atje. Arvanitasit sot, druhen qe te thone se jane shqiptare, sidomos mbas "90, pas "ynereve" te shqiptareve ne Greqi.

Ke te drejte blete: Hip, se te vrava, zbrit, se te vrava!

 

Kam pasur nje shok minoritar. Te gjithe e therrisnim "greku". I shkreti njeri, kur shkoi ne Greqi per emigrim e therrisnin "allvanosi"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Shkurt 2009 16:49
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Re: Fshati Cezme

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Ngjarje e jetuar

Duke kaluar malet e Kapshtices, per te shkuar ne Greqi, sigurisht behet fjale per rruget e terthorta te emigrimit, rruga te shpie ne disa zona te bukura e te pullezuara. ka shume cobenj atje, por me shume "dope". Quhen keshtu sepse flasin gjuhen sllavomaqedone. keshtu vazhdon e gjithe zona deri ne Kostur.

Midis atyre maleve ndodhen dhe disa fshatra te populluar me shqiptare, qe akoma e ruajne te paster gjuhen e vjeter shqipe. Kam rene ne bisede me nje plak ne ate zone. E njihte mire Korcen dhe Beratin, Kolonjen, dhe Leskovikun, sepse kishte qene shpesh here atje.

-Po ku e di kaq mire shqipen? e pyes.

-Po une shqiptar jam, ma ktheu gjyshi plak. Te gjithe shqiptare jemi ne fshat.

-Fshati yne e ka emrin Cezme, me tha, por greket ja kane kthyer tani dhe i thone Vrisi. Me tutje eshte Vodena, ne gjuhen maqedone dmth vendi i ujit. Edhe Vodenes greket ja kane ndrruar emrin dhe i thone Edhesa. C'te besh me tha plaku, rrojme ne dhe te huaj.

Kete na beri Ali Pashaj, na dogji fshatin te tere dhe i theri te gjithe burrat brenda ne kishe. Dhe ne ikem, e ikem dhe ngritem kete fshat ketu dhe dy te tjere aty me poshte, ne lugine. Ne jemi nga Suli , the ai dhe veshtroi diku andej nga perendimi sikur donte te shihte vertet vendin nga kishin ikur gjysherit e tij.



cedrus/e
Disi mire i ke thene disa gjera,por me kete te fundit ke thene mendimin tend keqdashes.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Shkurt 2009 14:36
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Enya
Shpirt # 1

Regjistruar: 12/02/2006
Vendbanimi: Orange, CT
Mesazhe: 4096

Talking

Une per pak thashe cne Cedrus nga Lushnja? sepse e lexova keq, Cerme per Cezme.

__________________
Time is money. ( by Benjamin Franklin)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Shkurt 2009 23:13
Enya nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enya Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enya (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enya Shto Enya nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enya nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

E ja kshu o IQ eshte kjo mesele. Une nuk jam na Luuushnja, se po te isha na Lushnja do i thosha IQ Vlores, lepe Aga, peqe Aga. JO, jo larg qofte se me aga mbi qafe nuk durojme dot. Jam malsor une. (Hem e trrasha dhe zerin, sic ben IQ beu kur eshte ne mexhelis)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Shkurt 2009 23:57
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Enya
Shpirt # 1

Regjistruar: 12/02/2006
Vendbanimi: Orange, CT
Mesazhe: 4096

Talking

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
E ja kshu o IQ eshte kjo mesele. Une nuk jam na Luuushnja, se po te isha na Lushnja do i thosha IQ Vlores, lepe Aga, peqe Aga. JO, jo larg qofte se me aga mbi qafe nuk durojme dot. Jam malsor une. (Hem e trrasha dhe zerin, sic ben IQ beu kur eshte ne mexhelis)


hahahahahahahahahaha, une vdes per Malesor krejt, -hahahahahahahaha- jena rrac e mire prandaj.

__________________
Time is money. ( by Benjamin Franklin)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Shkurt 2009 22:05
Enya nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enya Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enya (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enya Shto Enya nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enya nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Pershendetje Enya
Te lutem mos i ha keto kokrra ulliri kaq shpejt.Te te pyes:
A di ndonje djale malesor qe ta heq veten si femer ketu ne FH apo diku tjeter?Tani nxirri konkluzionet vet.Ky eshte dore me nje me partine e Omonias dhe me Janullatosin,eshte coban ose vlleh.Kete ta jape une me garanci,sepse e ka provokuar ne gjuhen e tij dhe ai ne nje fare menyre ka reaguar.Djemte dhe burrat e malsise,por edhe grate e vajzat jane shume burreror ne qendrimet e tyre.Jane njerez me karakter.Ketij tipit nuk i bene pershtypje asgje,sepse i atill eshte.
Kohet kane ndryshuar sepse eshte shekulli i 21-t.Lepe peqe i kane qendruar, gjyshit tim po ashtu edhe babait njerzit e seres tende gjer me 1944 cedrus/e.Na punonin vreshtat,na shkundnin ullinjte e plot pune te tjera,por jua them me ndershmeri nuk i kemi trajtuar keq.Gjyshes sime te mire i vinte keq dhe mbas pune u jepte me vete nga nje buke te madhe gruri halezi,bore te bardhe,djathe e ullinj te pergatitur,sepse pillnin si macja cobankat.Sic e kam thene cobankat rrinin pa breke,vetem me cibunen e leshte siper,keshtu qe mbas atij ushqimi te shijshem qe hanin,ja fusnin e benin dashuri duke e mbushur kasollen pa oxhak plot me cobenj te vegjel.
Enya keto qe them jane realitet,eshte ashtu sic tregoj une,sepse une nuk beje cicmice si ky qafir.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Shkurt 2009 10:41
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:28 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Fshati Cezme

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.