Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > fati i shqiptareve
Gjithsej 3 faqe: « 1 2 [3]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Viti 1997, ne Festivalin e Kenges se Lehte ne RTSH Aurela Gace kendonte:

Fati yne, shprese dhe marrezi





Ne te dy kurre s'jemi ndare
ne te dy kurre s'kemi heshtur
endrra ime, nje shpend i marre
krahet hap ne re, qiellin gjen atje
tek ti

Kur je larg te pres me mall
kur je prane grindem me ty
jete a loje, cfare eshte valle
duhemi te dy grindemi te dy
s’e di


Ti je si engjell qe me mbron gjithmone
une jam si zjarri qe te djeg ngado
ti je si djalli, qe ne faj me fton
ndryshe nuk bejme dot, jo jo
E kemi fatin shprese dhe marrezi
na jep nje engjell te na mbroj, o Zot
se ne ne jeten tone jemi femije
ndryshe nuk bejme dot jo jo

Kur je larg te pres me mall
kur je prane grindem me ty
jete a loje cfare eshte valle
duhemi te dy grindemi të dy
s’e di



Une nuk e di se kujt i jane kushtuar keto vargje qe ne pamje te pare duket nje historie dashurie dhe Aurela presupozohet qe ia kushton te dashurit te saj...

Ama po te lexoni me vemendje ... keto vargje shume mire mund te ishin kushtuar edhe Shqiperise


ps: Nje nder kenget ne top-listen time... qe sahere qe e degjoje me ben te reflektoje... dhe me rrenqeth mishin!





Peace

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Nëntor 2008 20:07
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Ka dhe nga ata shqiptare qe edhe pse u ka ecur mire me kurbetin kane kursyer  e kane leke aq sa ta blejne shtepine me leke ne dore ne Amerike,e bejne jeten e fukarait,duke kerkuar lemoshe nga shteti per tu ushqyer.Ku e ku te perfitojne sa me shume edhe ne kurriz te shtetit .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Nëntor 2008 23:23
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Citim:
Po citoj ato që tha kotka


IQVLORA femijet tane une do te thoja jane me te pasurit dhe nuk kane ardhur kurre nga skamja, ata kane ardhur me bollekun e edukumit me te madh shkollor te trasheguar ne familjet e tyre.

Ndofta ne na mungonin picat dhe pork chops por gjeografine, historine, stereometrine, trigonometrine i luanim ne maje te gishtave e te tjera si keto.

Kjo eshte pasuria qe u kemi ushqyer ne femijve tane dhe eshte nje pasuri qe nuk paguhet



Plotesisht dakord me ju,por e kisha fjalen per anen ekonomike moj burrnesh.Tani qe e kane edhe ate qe ju ka munguar ata jane dhe do te jene me te sukseshem.Shembullin une e kam ne shtepi.Kur im bir i vogli ishte ne Primary School une punoja nga pak ne te gjitha lendet qe edhe ai te behej si dy te tjeret.Konkluzioni eshte se mundi nuk me shkoi kot.Ndonjehere ai me merzitej kur une i merrja free time dhe une e mbyllja ate dite per te filluar te nesermen.Tani ai nuk ka nevoje per mua.Eshte aftesi e gjithe femijve shqiptar ,zgjuarsia dhe inteligjenca.Nje e njohura ime mesuese e gjuhes shqipe, kish patur probleme te tmerreshme me bashkshortin e saj patriarkal e injorant e pijanec.Pothuajse jeta i kish kaluar neper nje kalvar.Ato vuajtje e privime asaj i bene nga njera ane keq,por nga ana tjeter edhe mire.Sot ajo eshte nje poeteshe e prozatore shume e mire.Vuajtjet ajo i shendrroi ne nje prodhimtari te bollshme ne interes te shoqerise e kombit te saj.Pra e shkuara e jone i bene femijet tane te jene me te mire se te tjeret,shqipot ne pergjithesi e kam fjalen.
Ne vertete jemi krenar per femijet tane!

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Nëntor 2008 10:50
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Citim:
Po citoj ato që tha kundershtuesja
Ka dhe nga ata shqiptare qe edhe pse u ka ecur mire me kurbetin kane kursyer  e kane leke aq sa ta blejne shtepine me leke ne dore ne Amerike,e bejne jeten e fukarait,duke kerkuar lemoshe nga shteti per tu ushqyer.Ku e ku te perfitojne sa me shume edhe ne kurriz te shtetit .


USA po t'i harxhonte paret e shumta qe perdor per luften ne te mire te popullit amerikan ma do mendja se aty nuk do te kish nevoj te paguhej neper spitale,per edukimin etj.
Kush eshte i zoti le te manovroje.Ashtu vepron edhe vet Amerika me boten.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Nëntor 2008 10:59
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
matrian
arc

Regjistruar: 26/08/2008
Vendbanimi: apollonia.gr
Mesazhe: 72

MIREMBREMA!

Se pari doja te thoja qe jam dakort 100% me IQVLORA,KOTKA+BUZEQESHJA!
Besoja dhe besoj,{Pak me pak, n.q.s. lejohet!(dhe kjo ndodh nga kushtet materiale)}qe kudo qe te jemi mund te jetojme ne nje menyre sa me normale qe te behet, kudo qe te jemi!Duke pasur nje bagazh mendor intelektual,familjar,etj,... dhe endrra, qe kurre nuk duhet te na ikin nga jeta jone,mundemi qe t'a perballojme jeten kudo qe te jemi!Edhe nga cilado marredhenje qe mund te kemi ne nje shoqeri, mund te mesojme dhe gjithashtu t'ia kalojme mire!
Gjithashtu nuk do te thoja qe duke qene shqiptar kemi me shume zotesi se njerezit e tjere me kombesi te #se keshtu do te ishim "rraciste",gje qe e shohim shpeshehere ne vende te# ku jetojme!(dhe sidomos ketu ku jam une)
Mendoj qe jemi "NJEREZ" qe te gjithe mbi planet dhe duhet te kemi te njejtat mundesi!-Panvarsisht qe kjo gje nuk ndodh normalisht,pasi ka grupe te ndryshme qe jane shume "patriot"(me kuptimin e keq e them),por them qe s'ka nevoje qe t'iu pergjigjemi me te njejten "monedhe",vetem me fjale, por me "VEPRA"!



p.s.Ndonjehere them qe te kishim komunizem akoma(jo se jam komuniste,pasi kjo gje eshte nje gje shume ideale),qe te mos ishte nevoja qe te iknim ne vende te tjera + te kisha gjithe familjen rreth meje!(edhe vjerren!,-ha,ha)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Nëntor 2008 22:36
matrian nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė matrian Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me matrian (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: matrian Shto matrian nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto matrian nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA


USA po t'i harxhonte paret e shumta qe perdor per luften ne te mire te popullit amerikan ma do mendja se aty nuk do te kish nevoj te paguhej neper spitale,per edukimin etj.
Kush eshte i zoti le te manovroje.Ashtu vepron edhe vet Amerika me boten.



Nejse jam dakord me ju.Eshte vet Amerika qe u ka krijuar kete mundesi.Shtetasit ja hedhin shtetit te tyre,Amerikes ,Amerika shteteve te tjera.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2008 17:40
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
nostalgjia
Anetar i ri

Regjistruar: 03/12/2008
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 5

fati i shqiptareve

sado mire te jene bere disa shqiptare neper bote ,,mire do ishte te ishin bere mire ne shqiperi se sado te thuash jam i lumtur se besoj se nuk e ndien ku me shume e ku me pak nevojen e vendit tend ,,,kam 10 vjet jashte dhe malli me merr cdo dite e me shume dhe quaj fatkeqesi qe vendi im sme dha dot mundesite qe me jep nje vend tjeter ,merzitem kur dikush me falenderon per punen qe po bej se desha tma thoshte ne gjuhen time .desha tju sherbej njerzve te mi ,vendit tim ,,,te jetoja e te vdisja aty ku kisha lindur ,,une dhe te paret e mi ,,,sado para te kesh smund te blesh dot lumturi por cdo njeri gjen nje paqe me veten dhe me vendimet e tija dhe kjo na jep kurajo te mbijetojme neper bote ....shqiptaret po mundohen te kapin kohen e humbur per 50 vjet dhe jamkrenare se cdo dite e me shume po arrijne te krijojne ate imaxh qe jemi te gjithe krenare ,,,njerez punetore ,,te zgjuar ,,egoiste ,ambicioze dhe familjare ....

__________________
A life without love its not worth living .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Dhjetor 2008 03:14
nostalgjia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė nostalgjia Kėrko mesazhe tė tjera nga: nostalgjia Shto nostalgjia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto nostalgjia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:28 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 2 [3]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > fati i shqiptareve

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.